Стабільна стенокардія

Стабільна стенокардія протікає як клінічний синдром, який виникає в результаті дії значного фізичного та / або емоційного навантаження і проявляється нападами гнітючого або стискаючого болю за грудиною. Купірується (знімається) напад прийомом нітрогліцерину і припиненням дії провокуючого фактора.

У разі появи таких больових нападів протягом місяця, коли інтенсивність больових відчуттів і тяжкість проявів зберігається приблизно на однаковому рівні без істотного наростання мова йде про стабільну стенокардію напруги.

Чому розвивається хвороба?

Причиною появи стабільної стенокардії служить невідповідність потреб серцевого м’яза в кисні і можливостей судин його надати (забезпечити). Функціональна здатність серцевих судин порушується при атеросклерозі, бляшки звужують просвіт і знижують прохідність коронарних артерій. Порушення білкового обміну, ревматизм і амілоїдоз можуть спровокувати розвиток дистрофії (ураження) коронарних судин.

З іншого боку, недостатнє кровопостачання з’являється через збільшення розмірів серця (гіпертрофії) і відповідно зростання його потреб в кисні і поживних речовинах. Виникла таким чином відносна коронарна недостатність спостерігається при аортальному стенозі і недостатності аортального клапана, артеріальної гіпертензії – важкої гіпертонічної хвороби або як прояв первинної легеневої форми, гіпертрофічної кардіоміопатії.

Провокують і сприяють розвитку стенокардії фактори, які підвищують навантаження на серце (ожиріння, надмірна їжа, стреси) і викликають спазм / звуження судин (куріння, цукровий діабет, холодна погода, у жінок – передчасна менопауза).

Види стабільної стенокардії і їх характеристика

Залежно від тяжкості клінічного перебігу і прогнозів захворювання виділяють (класифікують) 4 функціональні класу хвороби:

 1. Стабільна стенокардія 1 ФК – відповідає легкій формі клінічних проявів, характеризується досить рідкісними нападами, які спостерігаються при великих фізичних навантаженнях, швидко проходять, якщо роботу зупинити або навантаження припинити. Повсякденні навантаження (ходьба в звичайному темпі або по сходах) не викликають труднощів чи дискомфорту і не обмежують пацієнта.
 2. Стабільна стенокардія 2 ФК – з’являються обмеження фізичної активності – больові відчуття виникають при підйомі вище першого поверху (особливо після стресу, ситної їжі у великій кількості), також ходьба в швидкому темпі на відстань більше 0,5 км неможлива без нападу. Зменшення або припинення активності біль не знімає. Максимальний темп ходьби до 4 км / год.
 3. Стабільна стенокардія 3 ФК – нормальна фізична активність строго обмежена, пацієнт не може переміщатися в звичайному темпі до 0,5 км або по сходах навіть на 1 поверх через розвиток нападу. Можлива ходьба зі швидкістю до 3 км / год. Прийом нітрогліцерину зніме больовий напад.
 4. Стабільна стенокардія 4 ФК – найважча клінічна форма, мінімальна фізична активність (повільна ходьба, прийняття вертикального положення, взування) супроводжується приступом і дискомфортом. Можливі погіршення стану в спокої.

Часто при прогресуванні стенокардії один функціональний клас переходить в інший.

Клінічні прояви стабільної стенокардії

Симптоми стабільної стенокардії зосереджуються на больовому відчутті, його характеристиках і супутніх ознаках:

 • напад болю (тяжкості, задухи, дискомфорту) починається після навантаження – фізичного (активність або робота) і емоційного (стрес, сильні переживання);
 • характер болю стискаючий (здавлюючий), пекучий або розпираючий;
 • локалізація больових відчуттів – в загрудинній області з іррадіацією (розповсюдженням) на ліву сторону тіла в лопатку, руку або плече, шию або нижню щелепу; не виключено віддача на всю грудну клітку до пупка або шию ззаду;
 • під час нападу рухи хворого скуті, він зупиняється або сідає, притискає грудну клітку рукою і не може зробити повний вдих;
 • напад супроводжують почуттям страху і втоми, пітливість і блідість, тахікардія, можливі нудота і блювота.

Відмінність стабільної та нестабільної стенокардії полягає в швидкому наростанні симптомів, частих больових нападах вночі і в спокої, мінімальному або відсутньому ефекті від прийому нітрогліцерину.

Методи і принципи лікування захворювання

Лікування стабільної стенокардії передбачає зменшення нападів, їх кількості і сили, стабілізацію «кисневого харчування» серця:

 • напад знімають нітропрепаратами (нітрогліцерин під язик) – вони розширюють судини і знімають біль;
 • зниження потреби в кисні і впливу адреналіну на серцевий м’яз досягають прийомом бета-блокаторів;
 • розрідження крові і поліпшення кровопостачання забезпечують антиагреганти;
 • нормалізація тонусу судинних стінок і профілактика звуження їх просвіту забезпечується призначенням препаратів антагоністів кальцію.

Стабільна стенокардія, як одна з форм ІХС, при своєчасному і адекватному лікуванні, чіткому дотриманню рекомендацій лікаря має сприятливий прогноз для тривалого і якісного життя пацієнта.

Соцмережі

Exit mobile version