Соєве молоко: користь і шкода, властивості, рецепт в домашніх умовах

Соєве молоко – це продукт, який викликає багато суперечок серед споживачів. З одного боку, він характеризується високою харчовою цінністю, а також вмістом цінних ізофлавонів і лецитину. З іншого боку, соя багата речовинами типу фитатов і зобогенних речовин, які порушують функцію щитовидної залози. Які властивості соєвого молока? Яка користь і шкода соєвого молока для нашого здоров’я?

Соєве молоко – що це?

Соєве молоко, або, вірніше, соєвий напій, являє собою водний екстракт соєвих бобів, що характеризується високою харчовою цінністю. У ньому багато вітамінів і мінералів. Безперечною перевагою цього продукту є те, що він не містить холестерину і лактози, а містить лише невелику кількість насичених жирних кислот. Натуральне соєве молоко має тонкий, але специфічний бобовий смак і аромат.

В якості їжі сою стали використовувати китайці. В Японії соєве зерно з’явилося на початку нашої ери, а в Європі – тільки в шістнадцятому столітті. У Китаї, Кореї або Японії соя, поряд з рисом, є основою харчової індустрії і згадується як священне рослина. Згідно з легендою, соєве молоко було придумано принцом Лю Ань у другому столітті до нашої ери, а потім використовувалося в лікувальних цілях. Перша задокументована згадка про соєвому молоці датується близько 82 м н.е. Принцу Лю в тому числі приписують розвиток процесу виробництва тофу.

При покупці соєвих продуктів будьте обережні, через те, що на ринку і інтернеті ви можете наштовхнутися на продукти з генетично модифікованої сої! Щоб бути впевненим, що продукт не містить ГМО, варто вибирати органічні соєві напої. Домашнє соєве молоко досить легко приготувати.

Де використовується соєве молоко?

Використання соєвого молока дуже широко. Зокрема на додаток до страв вегетаріанської кухні. Соєве молоко рекомендується для людей з непереносимістю коров’ячого молока. Як можна використовувати соєве молоко? Він може бути з успіхом використана в якості замінника коров’ячого молока під час приготування різних коктейлів або мюслі. Соєве молоко може бути додано до кави та інших напоїв. Соєвий напій схожий на коров’яче молоко. Він так само може бути використаний при випічці тортів, вафель і млинців.

Соєве молоко – користь і шкода

Будь-який продукт має позитивні і негативні якості, і може підходити не всім людям. Не є винятком і соєве молоко. Користь і шкода цього продукту будуть розглянуті нижче.

Користь соєвого молока

Соя і соєві продукти мають ряд властивостей, які сприятливі для людського організму. Вони відомі в першу чергу профілактикою хронічних захворювань, таких як атеросклероз, остеопороз, рак, а так само покращують стан і знижують дискомфорт, пов’язаний з менопаузою.

Соя є джерелом ізофлавонів, перш за все генистеина і даідзеіна, і в невеликих кількостях гліцину. Досліджувані дані показують, що їх рівень в соєвих напоях може варіюватися від 1,3 до 203 мг на 100 г (і навіть більше). Коливання пов’язані з різноманітністю соєвих бобів, умовами його вирощування, способом отримання напою, а також з кінцевим вмістом води в продукті.

Ізофлавони часто називають фітоестрогенами, тому що структура нагадує жіночі статеві гормони. Дослідження показують, що споживання продуктів, багатих изофлавонами, і особливо Геністеїн, може знизити ризик виникнення ракових захворювань – перш за все раку шлунка і простати, а також раку товстої кишки, молочної залози, щитоподібної залози, шийки матки. Дослідження встановили, що у азіатських жінок ризик розвитку раку молочної залози в чотири рази нижче, ніж у жінок, що живуть в західних країнах.

Зв’язки між соєю і гормонами дуже складні. Існують дослідження, які передбачають, що приймання добавок з ізольованими изофлавонами, які використовуються в терапії жінок під час менопаузи, може прискорити розвиток раку молочної залози. Як відомо, однією з основних причин раку молочної залози у жінок є занадто висока кількість естрогену (як природного, так і штучного). Корисно знати, що фітоестрогени з сої біологічно менш активні (приблизно в тисячу разів), ніж природні жіночі естрогени, тому їх присутність в організмі не становить загрози. Геністеїн легко займає місця, приписувані естрогену, який запобігає розвитку раку, включаючи рак молочної залози.

На додаток до профілактики раку, ізофлавони виконують багато інших функцій. Численні дослідження показують, що вони можуть сприяти зниженню ризику серцево-судинних захворювань. Вони допомагають регулювати кров’яний тиск, підвищують рівень хорошого холестерину ЛПВЩ, одночасно знижуючи рівень холестерину ЛПНЩ і ЛПДНЩ, а також протидіють небезпечному окисленню холестерину ЛПНЩ.

Учення вважають, що ізофлавони, що містяться в сої і соєвих продуктах, можуть відігравати важливу роль в профілактиці остеопорозу. Вчені вважають, що генистеин, виявлений в сої, завдяки дії, подібного естрогенів, може пригнічувати резорбцію кісткових тканин.

Геністеїн і даідзеін в тм числі володіють антиоксидантними властивостями, завдяки яким вони захищають клітини від вільних радикалів, які сприяють утворенню запалення і багатьох захворювань, наприклад атеросклерозу.Варто відзначити, що соя і соєві продукти багаті лецитином, який грає важливу роль у функціонуванні неврологічної системи, не є винятком і соєве молоко. Користь цього продукту підтверджується наявністю в складі вітамінів і мікро- і макроелементів, розглянемо їх.

Вітаміни, що містяться в соєвому молоці:

 • вітамін D;
 • вітамін D2;
 • вітамін E;
 • вітамін C;
 • вітаміни групи B, в тому числі фолієва кислота.

Мікро- та макроелементи в соєвому молоці:

 • кальцій;
 • калій;
 • натрій;
 • залізо;
 • цинк;
 • мідь;
 • селен.

Спробуємо узагальнити корисні властивості соєвого молока:

 1. Містить велику кількість білка рослинного походження і клітковини.
 2. Легка засвоюваність, відмінно підходить для дітей, літніх і людей з поганою засвоюваністю тваринної лактози. Чудово підходить для сироїдів і веганів.
 3. Антиоксидантні властивості соєвого молока допомагають захистити клітини від вільних радикалів.
 4. Знижує рівень поганого холестерину.
 5. Містить жіночі гормони рослинного походження, що позитивно впливає на здоров’я жінок і покращує самопочуття в період клімаксу.
 6. Завдяки вмісту вітамінів групи B знижує ризик розвитку хвороби Альцгеймера.
 7. Відмінно підійде для пісного меню.

Можлива шкода соєвого напою

Однак соєвий напій має і недоліки. Хоча фітоестрогени володіють багатьма корисними властивостями, вони досить суперечливі. Фітоестрогени можуть створювати гормональний дисбаланс у дітей і чоловіків. Передбачається, що генистеин, що міститься в сої, може пригнічувати ферменти, відповідальні за вироблення і секреції тестостерону в яєчках.

Соя також є джерелом зобов – речовин, які ускладнюють засвоєння йоду. Ці речовини можуть негативно впливати на секреторну систему, значно погіршувати всмоктування ліків і збільшувати ризик розвитку захворювання. Тому, незважаючи на багато корисних властивостей, соєві продукти не повинні вживатися пацієнтами з гіпотиреозом.Це в основному відноситься до дітей.

Перерахуємо можливу шкоду від вживання соєвого молока і протипоказання:

 1. Може порушувати роботу шлунково-кишкового тракту, погіршувати травлення.
 2. Може погіршувати функціональність підшлункової залози.
 3. Можливо погіршення в роботі обмінних процесів крові – доставки кисню і виведення вуглекислого газу.
 4. Протипоказано людям, що страждають від порушень в роботі щитоподібної залози.
 5. Може негативно впливати на гормональний баланс чоловіків і дітей.
 6. Містить сахарозу, тому не можна вживати діабетикам.
 7. Фітинова кислота, яка міститься в соєвому молоці погіршує засвоєння деяких корисних мінеральних речовин.
 8. Не можна вживати при алергії на сою.
 9. Не рекомендується вживати вагітним жінкам.

Соєве молоко – харчова цінність і калорії

Основним фактором, який зазвичай визначає вибір соєвого молока, є його харчова цінність. Цей продукт характеризується найвищим серед інших популярних замінників коров’ячого молока з вмістом білка. Це близько 3%. І аналогічним вмістом білка в цілісному коров’ячому молоці. Соєвий білок відрізняється від білка коров’ячого молока, але, як і молоко, він характеризується високою засвоюваністю і сприятливим амінокислотним профілем. Від білка, що міститься в молоці, соя відрізняється більш низьким вмістом сірчаних амінокислот – цистеїну і метіоніну.

Соєве молоко, користь якого обумовлена його складом, є відмінним джерелом вітамінів і мінералів.

Зміст вітамінів і мінералів в соєвому молоці:

 • Заслуговує на увагу значний вміст вітамінів групи В, В1 (0,690 мг 100 г), В2 (0,189 мг 100 г) і вітамін В6 (0,81 мг 100 г).
 • Серед мінеральних компонентів в соєвих бобах багато калію (близько 2132 мг 100 г), кальцію (близько 240 мг 100 г), заліза (близько 8,9 мг 100 г), магнію (близько 216 мг г). 100 г) і фосфору (близько 743 мг 100 г).

Підраховано, що в натуральному соєвому напої зміст цих інгредієнтів має бути приблизно в десять разів менше. Однак поживна і калорійна цінність соєвих напоїв, доступних на ринку, дуже різноманітна – в залежності від складу продукту, якості використовуваної сировини або способу виробництва.

Рівень калорійності соєвого молока малий, тому воно відмінно підходить для дієт і схуднення. Калорійність таких напоїв може варіюватися від 30 до 50 ккал на 100 г. Соєвий напій містить таку ж кількість вуглеводів (близько 4 г 100 г), але набагато менше цукру (близько 2,7 г 100) і набагато менше жиру (всього близько 1, 2 г 100 г). Соєве молоко містить деяку кількість клітковини (близько 1,3 г 100 г), але не так багато кальцію в як в органічному молоці. Тим не менше, більшість рослинних напоїв, доступних на ринку, збагачені кальцієм і містять аналогічну кількість цього інгредієнта в коров’ячому молоці (близько 120 мг 100 г). Вітаміни, особливо B12 і D, часто додаються в соєве молоко, яке, природно, не зустрічається в соєвих напоях і B2, а іноді навіть в C і E.

Різні типи добавок використовуються для поліпшення смаку соєвого рослинного молока. Ось чому ви можете купити не тільки соєві натуральні напої, але і підсолоджені, ванільні, шоколадні, полуничні і навіть соєві молочні напої для приготування кави. Варто пам’ятати, що будь-які добавки до напою у вигляді цукру або ароматизаторів не кращим чином позначається на якості. У магазинах також доступний порошок соєвого молока.

Соя, а також будь-який соєвий продукт є джерелом значної кількості поживних речовин. Проте, соя містить багато антиживильних інгредієнтів, таких як інгібітори трипсину і гемаглютиніну. Ці речовини мають несприятливими властивостями – вони можуть заважати засвоєнню білків, сприяти запаленню підшлункової залози або скупчення еритроцитів, ці речовини руйнуються при нагріванні сої.

До складу сої входять фітати, що обмежують використання поживних речовин з споживаних продуктів. Проте, дослідження показують, що при використанні збалансованої дієти це не є недоліком. В цей час рекомендується стежити за рівнем заліза, цинку і кальцію у дітей на вегетаріанської і веганскої дієті і при необхідності використовувати відповідні добавки.

Чим відрізняються соєве молоко і соєвий напій?

У розмовній мові обидві концепції використовуються для одного і того ж продукту. У чому різниця між соєвим молоком і соєвим напоєм? Сектор овочевих напоїв, а також різних продуктів для веганів і вегетаріанців зростає дуже швидко. Часто продукти, призначені для заміни молока або молочних продуктів, визначаються назвами продуктів тваринного походження, наприклад, соєвого молока або овочевого сиру. Однак чи може молоко бути соєвим? Питання було піднято в 2007 році Європейським судом! Фахівці прийшли до висновку, що виробники веганських або вегетаріанських продуктів не можуть використовувати зарезервовані назви для молочних продуктів, таких як молоко, йогурт або сир.

Згідно з рішенням Суду ЄС, у разі, коли продукти рослинного походження еквівалентні продуктів тваринного походження, в цьому випадку використання їх звичайного назви молока вводить в оману споживача. Згідно із законом «молоко» – це продукт, отриманий в результаті доїння, по крайній мірі, корови. Тому використання фрази «соєве молоко» в разі рослинного продукту є некоректним. Тут варто відзначити, що назва не пов’язане з процентною часткою основної сировини в продукті. Збільшення кількості сої не зробить цей продукт молочним.

Соєве молоко для дітей і немовлят

Хоча соєвий напій рекомендується в разі непереносимості або алергії на білки коров’ячого молока в якості замінника, часто також соєвий білок відповідає за формування алергічних реакцій. Алергічні реакції на соєвий білок можуть спостерігатися як у дітей, так і дорослих, але найчастіше це діти до 3 років. Підраховано, що кожні 4 дитини з алергією на коров’яче молоко також мають алергію на соєве молоко. Тому жінкам при грудному вигодовуванні також слід бути уважними при вживанні соєвого молока.

На ринку представлено багато замінників молочних продуктів, що містять ізольований соєвий білок для дітей і немовлят. Ці препарати не містять білків лактози і коров’ячого молока. На думку фахівців, такі соєві продукти слід застосовувати тільки дітям старше 6 місяців. Показаннями до застосування соєвих сумішей також є: галактоземія, вроджена і вторинна непереносимість лактози.

Згідно з рекомендаціями Європейського товариства гастроентерологів, гепатологів і харчування дітей і Американської академії педіатрії, не рекомендується використовувати в харчуванні дітей і немовлят дані рослинні напої. Склад цих продуктів відрізняється від потреб дітей в харчуванні, що може привести до дефіциту поживних речовин. Виняток становлять соєві препарати, застосування яких рекомендується, але тільки в певних випадках.

Слід зазначити, що соя і соєві продукти містять фітати, які погіршують засвоєння кальцію, заліза і цинку і зв’язуються з білками, що призводить до їх більш низькою біодоступності. Препарати для дітей і немовлят на основі соєвих бобів не містять фитатов, але в соєвих продуктах вони вже присутні. Тому соєве молоко не рекомендується для немовлят і дітей молодшого віку.

Як зробити соєве молоко в домашніх умовах – рецепт?

Приготування соєвого молока – це не складно. Цей процес не вимагає спеціального обладнання, і все, що вам потрібно, це соєві боби або звичайна соєве борошно. Досить налити 200 г сухих соєвих бобів в холодну воду і залишити на ніч. Вранці потрібно вилити воду, а соєві боби і промити холодною водою кілька разів. Потім додайте 2 чашки чистої води до соєвих бобів і ретельно перемішайте (соя повинна мати пастоподібну консистенцію).
Тим часом закип’ятити 1 літр води і додати в соєву пасту. Варіть обережно до утворення піни. Отриману рідину слід часто заважати, щоб напій не підгорів. Потім суміш слід зняти з вогню, злегка остудити і через деякий час знову кип’ятити близько 10 хвилин. Отриману суміш необхідно відфільтрувати на ситі. Отриманий продукт охолодити і помістити в холодильник. Напій залишається свіжим 2-3 дні.

Соєве молоко – ціна, де купити, рецепт

Порівнюючи продукти різних виробників, можна помітити, що вони часто різняться за своєю харчової цінності і калорійності. Виробники додають підсолоджувачі або ароматизатори в багато продуктів. Тому варто прочитати інформацію на упаковці. Безумовно більш здоровим вибором буде соєвий напій без добавок.

Де купити соєве молоко? В цей час ви можете придбати їх не тільки в спеціальних магазинах екологічно чистої або здорової їжі, але і в багатьох супермаркетах, дисконтних магазинах і місцевих магазинах. Ціна на соєве молоко невисока.

Соєве молоко – це відмінний замінник білка для людей, які страждають непереносимістю тваринної лактози, а також літніх людей і веганів. Однак не варто забувати про деякі негативні впливи на організм, які може надати соєве молоко. Користь і шкода в кожному випадку індивідуальні.

Соцмережі

Exit mobile version