Аутизм – що це? Ознаки у дітей, симптоми, діагностика, лікування

Дати точне визначення аутизму – це непросте завдання, тому що багато дослідницькі практики до кінця не вивчили процеси відбуваються в організмі і мозку, у людей даної категорії, також не виявлено причина виникнення аутизму.

Аутизм – це поширений розлад розвитку, що впливає на обробку інформації декількома способами. Багато людей з аутизмом відчувають труднощі з соціальними взаємодіями і комунікаціями, сенсорним дефіцитом і поганою руховою координацією. Люди з аутизмом часто мають обмежені інтереси і беруть участь в повторній поведінці.

Оскільки симптоми аутизму сильно розрізняються, стан, як кажуть, існує в спектрі, званому аутистичним спектральним розладом. (Синдром Аспергера – це стан, який вважається «високим функціонуючим» аутизмом.) Деякі люди з аутизмом мають низький інтелект, а інші – розумні.

Аутизм у дітей зазвичай проявляється у віці двох років. Це зачіпає набагато більше чоловіків, ніж жінок. Частота діагностики збільшилася за останні 20 років; неясно, чи дійсно захворювання зростає, незалежно від того, чи є експерти більш уважними до нього або змінився діагноз, включивши в нього менші ступені погіршення.

Ніхто не знає напевно, що викликає аутизм у дітей, але численні дослідження пов’язують його з передовим материнським і / або батьківським віком при зачатті, збільшуючи ризик прямих генетичних мутацій або факторів, що впливають на експресію генів у розвитку мозку.

Деякі дослідження показують, що аутизм відображає «екстремальний чоловічий мозок», тому що люди з аутизмом часто одержимі деталями і систематизують їх, але мають низький рівень емпатичних здібностей. Доповіді про застосування ртутовмісних вакцин виявилися необґрунтованими, хоча є деякі свідчення того, що екологічні токсини можуть відігравати певну роль. Немає ніякого лікування для аутизму, але деякі симптоми можуть слабшати з роками.

Причини аутизму

Точні причини аутизму не встановлені. Психіатри часто пов’язують аутизм у дітей з іншими захворюваннями. Число дітей з діагнозом розлади значно збільшилася за останнє десятиліття або близько того, але експерти не впевнені, чи відображає це поліпшення діагностичної обізнаності або істинне збільшення поширеності.

Недавні дані свідчать про те, що аутизм у дітей може бути викликаний випадковими генетичними мутаціями, оскільки він пов’язаний з передовим материнським і / або батьківським віком при зачатті. Це буде пояснювати велику мінливість порушень і залучених нейронних систем.

Існує також доказ того, що розлад може бути викликано нездатністю ембріональних клітин головного мозку проходити нормальні моделі міграції під час раннього розвитку, впливаючи на більш пізню структуру мозку і проводку схем нервових клітин, які контролюють соціальні, мовні рухи і інші здібності.

Статевий дисбаланс серед порушених дітей (в чотири рази більше чоловіків, ніж у жінок) вказує на те, що розлад також може бути пов’язано з впливом плода на аномально високий рівень тестостерону у внутрішньоутробному періоді. Кажуть, що багато хто з ознак аутизму відображають чоловічі когнітивні і поведінкові переваги, такі як орієнтація на деталі, а не загальна картина, близькість до речей, а не соціальний досвід, засіб для математики і чисел і навіть лінгвістичні порушення. Діти-аутисти можуть накопичувати великий лексикон, не маючи можливості підтримувати розмову.

Віра в те, що аутизм викликаний стандартною імунізацією дітей ртуть вакцинами, зберігається, попри те, що багато досліджень дискредитують зв’язок і ретракцію оригінальної статті, що зв’язує аутизм у дітей з імунізацією.

Вагітність зазвичай проходить для матері без проблем, діти не мають відхилень у будові мозку. Але аутизм у дітей часто пов’язують з певними відхиленнями, які можуть вплинути на формування мозку:

 • склероз туберози;
 • мати хворіє на краснуху під час вагітності;
 • надмірна вага матері;
 • дитячий церебральний параліч.

Види аутизму

Розглянемо варіації стану. Класифікація була розроблена в СРСР в 8-х роках 20-го століття:

 • синдром Аспергера (високий функціонуючий аутизм);
 • синдром Каннера;
 • резидуально-органічний аутизм;
 • аутизм в слідстві шизофренії;
 • аутизм, викликаний хромосомною аберацією;
 • аутизм, викликаний синдромом Ретта;
 • інший аутизм, причини якої не встановлено.

Симптоми аутизму

Аутизм у дітей не проявляє ніяких фізичних вад. Зазвичай це відхилення у дітей проявляється до трьох років. Стан може бути особливо спантеличує і засмучують, тому що деякі порушені діти, мабуть, нормально розвиваються до настання розлади.

У той час як тяжкість симптомів сильно розрізняється, незмінно порушуються соціальні взаємодії і комунікативні здібності (багато дітей з аутизмом взагалі не розмовляють і залишаються безмовними протягом усього життя), обмеження інтересів і наявність повторюваної поведінки у дітей. Батьки можуть зауважити уникнення зорового контакту і відсутність реакції у дітей, які зазнають труднощів з формуванням емоційних зв’язків і проявом прихильності.

У аутичних дітей також є багато видів повторюваної поведінки в ранньому віці, таких як ляскання рукою, хитання тіла, однакові звуки. Вони можуть розкладати об’єкти знову і знову. Вони показують ранню перевагу незмінним звичаям повсякденному життю.

Багато дітей заподіюють собі шкоду повторними діями, такими як кусання рук. Більшість аутичних дітей мають дефіцит в рухової координації і поганий тонус м’язів. Вони також мають незвичайні відповіді на сенсорні переживання і можуть бути дуже чутливі до певних звуків, текстур, смакам або запахів.

Ознаки раннього аутизму у дітей

Коли дитина ще зовсім маленький, вже можна виділити деякі симптоми і ознаки, які можуть вказувати на аутизм:

 • дитина погано реагує на дотики;
 • не дивиться в очі;
 • зверхчутливі до певних звуків запахів або структурам;
 • погано вчиться говорити;
 • часті істерики;
 • дитина часто вибудовує іграшки або інші предмети в лінію;
 • не цікавиться суспільством інших дітей;
 • гіперактивність або надмірна пасивність.

Ознаки аутизму

Отже, виділимо основні ознаки аутизму:

 • погана мова або її відсутність;
 • погана комунікація з батьками, однолітками, братами і сестрами;
 • однакова поведінка;
 • порушення соціальної адаптації;
 • дитина не розуміє небезпечних ситуацій, відсутній інстинкт самозбереження;
 • ознаки раннього аутизму.

Діагностика

Одержання діагнозу – якщо у дитини дійсно є розлад спектру аутизму – якомога раніше важливо, тому що дослідження показують, що раннє втручання є найкращим втручанням. Проте, не всі педіатри визнають ранні ознаки можливого аутизму.

Хоча діагностичні показники аутизму підвищуються, це не означає, що всі лікарі або медичні фахівці знають про різні ознаки аутизму у різних типів немовлят і дітей молодшого віку. Діагноз полягає в спостереженні за поведінковими характеристиками в трьох областях:

 • комунікації;
 • соціальних взаємодіях;
 • творчій грі або думках.

Ідентификація аутизму

Оскільки немає фізичних характеристик, які поділяються тими, хто знаходиться в спектрі, і існує широкий спектр здібностей і можливостей – це не завжди легко ідентифікувати.

Складність полягає в тому, що прямо зараз немає медичних тестів, які можуть точно сказати, чи є аутизм у дитини чи ні. Не всі діти з аутизмом розвиваються однаково.

Наприклад, один із спостережуваних дітей, ніколи не сягав своїх етапів розвитку самостійно, повинен був мати фізичну терапію, щоб навчитися сидіти самостійно, повзати і ходити. До 2 років у нього було тільки два слова. Він розгортав одну і ту ж іграшку знову і знову, якщо залишали її наодинці з ним. Він ніколи не звертався до інших дітей в групових ситуаціях.

Ще одна дитина, у якого також був ярлик аутизму, проходив всі віхи розвитку дитини, але ніколи не спав всю ніч і мав хронічну діарею. Приблизно через 18 місяців він почав припиняти говорити, він знову і знову вибудовував іграшки і більше не ініціював соціальну взаємодію зі своїми батьками або братами і сестрами. Як малюк, він був дуже активним і насилу зупинявся на якийсь час.

Часто мами відчувають занепокоєння, тому що їхні діти не проходять через основні етапи розвитку в звичайному темпі, і тому вони обговорюють це з педіатром. Якщо педіатр не дуже добре обізнаний про аутизм, він може сказати мамі почекати кілька місяців і повернутися, сказавши, що хлопчики не завжди розвиваються так само швидко, як дівчатка.

Аутизм у дітей проявляється по-різному. Таким чином, вибір професіонала, який міг би поставити діагноз важливий. Наприклад, дитина може пройти всі етапи розвитку, але приблизно у віці 8-9 років можуть виникнути проблеми з тим, як він ставиться до інших дітей в своєму віці, або у нього можуть виникнути проблеми з організаційними аспектами домашньої роботи.

У цієї дитини може бути синдром Аспергера, який відрізняється від типового класичного аутизму (невербального, без будь-яких соціальних навичок), який проявляється набагато раніше.

У минулому багато дітей, підлітки і дорослі з синдромом Аспергера були неправильно діагностовано як такі, що психічні захворювання або інвалідність, що перешкоджало доступу до інформації та стратегіям, які були б найбільш корисними для них. Важливо отримати професійну оцінку для дитини чи підлітка при можливому діагнозі Аспергера.

Людина з аутизмом може дуже добре дати правильні відповіді на питання про те, що робити в конкретних ситуаціях, але коли справа доходить до реальності, він не засвоїть інформацію, щоб мати можливість застосувати її до себе.

На цей момент аутизм діагностується за допомогою:

 • різним опитуванням для маленьких дітей і дітей старшого віку;
 • оціночні списки, рейтинги і шкали для визначення аутизму;
 • дослідження головного мозку для виключення причин симптоматики в мозкових змінах
 • діагностика слухових функцій для виключення порушення розвитку мови в слідстві порушення слуху.

Рада провідних фахівців: дотримуйтесь своїм інстинктам. Якщо ви батько, ви знаєте свою дитину краще за все, тому що ви проводите з ним більше часу. Якщо ви вважаєте, що щось не так, ймовірно, є передумови до захворювання. Важливо знайти відповідну людину, який може розповісти вам, чи є у вашої дитини ознаки аутизму. Пам’ятайте, у всьому, що ви робите, ви не самотні. У вашій ситуації багато людей, які шукають відповіді. Зробіть перший крок і знайдіть фахівця, який вам допоможе, який добре обізнаний про поведінкових симптомів, а також про діагностичні критерії – і чим раніше, тим краще.

Лікування аутизму

Немає ніякого конкретного лікування аутизму. Раннє втручання з високо структуровані поведінкової, когнітивної та комунікаційної терапією може іноді допомогти аутичним дітям вчитися навичкам, але мало хто може самостійно жити як дорослі. Було показано, що шкільні освітні програми, призначені для дітей-аутистів, ефективні для поліпшення інтелектуального функціонування. Програми, які використовують прикладний аналіз поведінки, стали широко розповсюджуватися в якості стандарту лікування. У більшості ефективних програм батьки заохочуються до того, щоб бути залучені до турботи про своїх дітей.

Хоча ніякі ліки не можуть виправити порушення, характерні для аутизму, часто призначають психоактивні препарати, включаючи антидепресанти, антипсихотичні засоби та протисудомні препарати, які допомагають контролювати специфічні симптоми. Протисудомну лікарський засіб може зменшити кількість нападів, але не повністю усунути їх.

Лікування аутизму відбувається зазвичай за такими напрямками:

 • розвиток мови, тренування розмови;
 • формування навичок, які допомагають навчатися;
 • усунення страхів, замкнутості, агресії по засобу виховання і бесід;
 • навчання наслідування і повторення;
 • соціальні ігри;
 • навчання поведінці в соціумі і самообслуговування;
 • АВА-терапія;
 • усунення деяких симптомом поведінки медикаментозними засобами.

Існує безліч альтернативних методів лікування, спрямованих на батьків дітей-аутистів, таких як полегшена комунікація та навчальна інтеграція. Багато з них виявилися неефективними. Для батьків дітей з аутизмом важливо уважно вивчити можливі методи лікування, адже аутизм у дітей – не завжди вирок.

Соцмережі