Що таке гормон дофамін і як він впливає на організм

Цікавий факт: в організмі людини за цілеспрямованість і здатність домагатися бажаного, а також за формування найважчих форм залежностей відповідає та сама хімічна речовина. Це гормон дофамін – унікальний та дивовижний. Його функції різноманітні, а недолік і надлишок призводять до тяжких наслідків і позначаються на стані здоров’я.

Дофамін – гормон радості

Дофамін не дарма називають гормоном задоволення та щастя. Природним шляхом він виробляється під час позитивного досвіду. З його допомогою ми насолоджуємось елементарними речами: від аромату квітів до приємних тактильних відчуттів.

Нормальний рівень речовини допомагає людині

 • добре спати;
 • швидко мислити та легко приймати рішення;
 • без особливих зусиль концентруватись на важливому;
 • відчувати задоволення від їжі, інтимних відносин, шопінгу і т.д.

За хімічним складом гормон дофамін відноситься до катехоламінів, або нейрогормонів. Ці свого роду посередники забезпечують зв’язок між клітинами всього організму.

У головному мозку дофамін виконує роль нейромедіатора: з його допомогою взаємодіють нейрони, передаються імпульси та сигнали.

Гормон дофамін – частина дофамінергічної системи. До неї входять 5 дофамінових рецепторів (D1-D5). Рецептор D1 впливає роботу центральної нервової системи. Разом з рецептором D5 він стимулює енергетичні та обмінні процеси, бере участь у клітинному зростанні та розвитку органів. D1 та D5 дають енергію та підвищують тонус людини. Рецептори D2, D3 та D4 відносяться до іншої групи. Вони більше відповідають за емоції та інтелектуальні можливості.

Дофамінергічна система представлена ​​складними шляхами, кожен із яких несе суворо певні функції:

 • мезолімбічний шлях відповідальний відчуття бажання, нагороди, задоволення;
 • мезокортикальний шлях забезпечує повноцінність мотиваційних процесів та емоцій;
 • нігростріарний шлях контролює рухову активність та екстрапірамідну систему.

Стимулюючи екстрапірамідну систему як нейромедіатор, дофамін забезпечує підвищення рухової активності, зниження надмірного м’язового тонусу. А відділ мозку, який називається чорною субстанцією, визначає емоції матерів щодо своїх дітей.

На що і як впливає гормон

Дофамін відповідає за безліч функцій у нашому організмі. Він панує одночасно в 2 важливих системах мозку:

 • заохочення;
 • оцінки та мотивації.

Система заохочення мотивує нас здобувати необхідне.

Ми п’ємо воду, їмо і отримуємо від цього задоволення. Приємні відчуття хочеться повторити. Отже, з’являється мотивація знову виконувати певний алгоритм дій.

Здатність запам’ятовувати, вчитися, приймати рішення також залежить від гормону дофаміну. Чому маленькі діти краще засвоюють нові знання, якщо отримують їх у ігровій формі? Все просто таке навчання супроводжується позитивними емоціями. Відбувається стимуляція дофамінових шляхів.

Допитливість вважається варіантом внутрішньої мотивації. Вона спонукає шукати відповіді питання, розгадувати загадки, досліджувати довкілля, щоб пізнавати світ і вдосконалюватися. Цікавість запускає систему винагороди та повною мірою регулюється дофаміном.

Шведські вчені досвідченим шляхом з’ясували: творчі здібності найчастіше виявляються у людей з низькою щільністю дофамінових рецепторів групи D-2 у таламусі. Ця галузь мозку відповідає за аналіз інформації, що надходить. Креатив, уміння мислити нестандартно, знаходити нові рішення з’являються, коли рецептори менше фільтрують вхідні сигнали та пропускають більше «необроблених» даних.

Тип особистості (екстравертний/інтровертний) та темперамент також залежать від сприйнятливості до впливу дофаміну. Емоційному, імпульсивному екстраверту потрібно стану норми більше гормону. Тому він шукає нових вражень, прагне соціалізації, часом надто ризикує. Тобто живе насичніше. Натомість інтроверти, яким дофамін для комфортного існування потрібен у меншій кількості, рідше страждають різними залежностями .

Крім того, нормальна робота внутрішніх органів неможлива без певної концентрації гормону дофаміну.

Він забезпечує стабільний ритм серцевих скорочень, функціональність нирок, регулює рухову активність, знижує надмірну моторику кишківника та рівень інсуліну.

Як він функціонує

Структурно дофаминергічна система схожа на крону гіллястого дерева. Гормон дофамін виробляється у певних ділянках мозку, а потім розподіляться кількома шляхами. Він починає рух по великій «гілці», яка надалі розгалужується на дрібніші.

Дофамін можна назвати і “гормоном героїв”. Організм активно використовує його при виробленні адреналіну. Тому в критичних ситуаціях (при травмах, наприклад) відбувається різкий дофаміновий стрибок. Так гормон допомагає людині адаптуватися у стресовій ситуації і навіть блокує болючі рецептори.

Доведено, що синтез гормону починається вже на етапі передчуття задоволення. Таким ефектом повною мірою користуються маркетологи та творці реклами, залучаючи покупців яскравими картинками та гучними обіцянками. В результаті людина уявляє, як володіє певним товаром, а рівень дофаміну, що підскочив від приємних думок, стимулює покупку.

Вироблення дофаміну

Базова речовина для гормону – L-тирозин. Амінокислота надходить до організму з їжею або синтезується в тканинах печінки з фенілаланіну. Далі під впливом ферменту її молекула трансформується та перетворюється на дофамін. У людському тілі він утворюється відразу в кількох органах та системах.

Як нейромедіатор дофамін виробляється:

 • у чорній речовині середнього мозку;
 • ядрі гіпоталамуса;
 • у сітківці ока.

Синтез відбувається у залозах внутрішньої секреції та деяких тканинах:

 • у селезінці;
 • у нирках та надниркових залозах;
 • у клітинах кісткового мозку;
 • у підшлунковій залозі.

Вплив шкідливих звичок на рівень гормону

Спочатку гормон дофамін служив людині виключно на благо.

Він мотивував наших предків добувати висококалорійну їжу та нагороджував її за це порцією приємних відчуттів.

Тепер їжа стала доступною і щоб досягти бажаного рівня насолоди від неї, люди починають переїдати. Ожиріння – серйозна медична проблема всіх розвинених країн.

Штучно провокують виробництво гормону хімічні речовини: нікотин, кофеїн, алкоголь та ін. Під їх впливом відбувається дофаміновий сплеск, ми відчуваємо задоволення і прагнемо отримати його дозу знову і знову. Що ж у цей час відбувається у організмі? Мозок адаптується до надмірної стимуляції дофамінових рецепторів і, рятуючи їх від «перегорання», зменшує природне вироблення гормону. Його рівень падає нижче за норму, з’являється незадоволеність, поганий настрій, дискомфорт.

Щоб покращити психоемоційний статус, людина знову вдається до штучної стимуляції. Невеликий термін це допомагає, але рецептори продовжують втрачати чутливість, частина нервових клітин відмирає. Виникає хибне коло: толерантність до надлишку гормону зростає, задоволення стає менше, напруги – більше. Тепер порція нікотину чи алкоголю потрібна вже нормального стану, а чи не для «кайфу».

Відмовитись від шкідливої ​​звички – справа нелегка. Після відміни стимулятора рецептори відновлюються довго та болісно. Людина відчуває муки, внутрішній біль, депресію. Період одужання у алкоголіка, наприклад, триває до 18 місяців, або навіть довше. Тому багато хто не витримує і знову потрапляє на дофаміновий «гачок».

Роль фізичних навантажень

Хороші новини: є спосіб збільшити кількість речовини без шкоди для здоров’я. Гормон дофамін виробляє під час занять спортом. Але важливо дотримуватися базових принципів тренінгу:

 • помірність фізичних навантажень;
 • регулярність занять.

Схема тут проста. Організм зазнає невеликих навантажень і починає готувати себе до стресу.

Включається механізм захисту, подальшого синтезу адреналіну виробляється порція гормону радості.

Є навіть таке поняття – ейфорія бігуна. Під час тривалого бігу людина відчуває емоційне піднесення. Систематичні заняття фізкультурою окрім користі для здоров’я загалом дають і інший приємний бонус – приплив задоволення від підйому рівня дофаміну.

Знижений рівень дофаміну – наслідки

Нудьга, тривожність, песимізм, дратівливість, патологічна втома – всі ці симптоми сигналізують про нестачу в організмі гормону дофаміну.

При його критичному зниженні виникають серйозніші захворювання:

 • депресія;
 • синдром дефіциту уваги та гіперактивності;
 • втрата інтересу до життя (ангедонія);
 • хвороба Паркінсона.

Нестача гормону позначається також на роботі деяких органів та систем.

Виникають порушення у серцево-судинній системі, патології ендокринних органів (щитоподібна та статеві залози, надниркові залози та ін.), знижується лібідо.

Для визначення рівня дофаміну лікарі відправляють пацієнта на аналіз сечі (рідше крові) на катехоламіни.

Якщо нестача речовини підтвердилася, медики призначають:

 • дофаміноміметики (спітомін, циклодинон, допамін);
 • L-тирозин;
 • препарати та добавки, що містять екстракт рослини гінго білоба.

Однак головними рекомендаціями людям, які страждають на коливання гормону, – це універсальний принцип ЗОЖ: раціональне харчування та активні заняття фізкультурою.

Список продуктів, що впливають на рівень гормону дофаміну

Стимулюючі підвищення рівня Продукти, що знижують рівень
●     Яйця;

●     морепродукти;

●     Овочі, фрукти, зелень у свіжому вигляді;

●     Мигдаль;

●     Зелений чай;

●     Кисломолочні продукти.

●     Кава;

●     Білий хліб;

●     Смажена картопля;

●     Фастфуд.

 

 

Чим загрожує підвищений рівень дофаміну

Надлишок гормону дофаміну теж не обіцяє людині нічого хорошого. Більше того, синдром надлишку дофаміну небезпечний. Підвищується ризик розвитку тяжких психічних захворювань: шизофренії, обсесивно-компульсивних та інших розладів особистості.

Занадто висока кількість проявляється у вигляді:

 • гіпербулії – хворобливого посилення інтенсивності захоплень та інтересів, швидкої мінливості;
 • підвищеної емоційної сприйнятливості;
 • надлишкової мотивації (наслідок – трудоголізм);
 • переважання абстрактного характеру мислення та/або плутанини думок.

Причиною формування різних патологічних уподобань також стає підвищений рівень гормону. Людина страждає на такі хворобливі залежності, як ігроманія, наркоманія, безконтрольна потяг до комп’ютерних ігор і соціальних мереж.

Однак найбільша проблема при порушенні нормального вироблення дофаміну – необоротна деградація деяких зон головного мозку.

Висновок

Живіть свідомо! Підтримуйте гормон дофамін у нормі. У такому стані ви будете чудово почуватися, домагатися бажаних і насолоджуватися життям. Контролюйте гормони, щоб вони не контролювали вас.

Соцмережі

Exit mobile version