Серцевий кашель: симптоми, лікування, причини, діагностика

Серцевий кашель – це кашель при серцевій недостатності, який з’являється при ураженні лівого шлуночка та застоях у системі кровообігу. Він вважається досить серйозним симптомом і потребує проведення хірургічного втручання. Підступність патології криється у схожості кашлю з бронхітами та іншими ураженнями дихальних органів. Основним симптомом серцевого кашлю є відсутність позитивної динаміки під час проведення тривалого лікування. Дізнатись, як відрізнити серцевий кашель від звичайного можна у лікаря.

Симптоми патології

Оскільки серцевий кашель – це патологія викликана порушеннями у роботі серця, а чи не легенів, головним проявом кашлю при поразці серця вважається відсутність позитивної динаміки за його лікуванні як самостійної патології. Усі методи боротьби з ним зазвичай не приносять бажаного результату, симптоми не покращуються. У такій ситуації потрібно обов’язково пройти ретельне обстеження організму.

Існують деякі симптоми, якими можна відрізнити серцевий кашель від інших хвороб:

 • зазвичай він виникає у людей при підвищених навантаженнях;
 • буває сухим чи доповнюється появою кров’янистих виділень;
 • переважно він турбує ночами;
 • супроводжується прискореним биттям серця, порушенням дихання та появою задишки;
 • викликає виражений дискомфорт у грудині.

Поступово симптоми посилюються та частішають, і починають проявлятися при фізичних навантаженнях. Такий неприємний симптом починає турбувати при простій ходьбі, розмові та повному спокої. При переході патології в ускладнену стадію порушується рух крові до органу, що стає причиною непритомності.

При серцевому кашлі симптоми та ознаки можуть бути такими:

 • набряклість тканин;
 • фарбування шкірних покривів у синій колір;
 • виражене порушення процесу дихання;
 • поява задишки;
 • біль у грудях;
 • набряклі вени в зоні шиї.

При такому різновиді кашлю найчастіше відсутня слиз, але не виключені виділення з кров’яними домішками. Нерідко пацієнти не надають значення неприємним відчуттям та пов’язують симптоми з ускладненням після застуди, тому не поспішають із візитом до лікаря.

Причини серцевого кашлю

Серцевий кашель при проблемах із роботою серця розвивається через різні збої в кровообігу. У пацієнта слабшає кровотік, порушується надходження життєво важливих речовин у легені та прогресує бронхоспазм, який провокує сухий кашель.

Небезпека кашлю полягає в тому, що його часто плутають з іншими видами кашлю, які мають схожі симптоми. Нерідко пацієнт приходить до фахівця зі скаргами на кашель після застуди, а в результаті у нього діагностується патологія серця та призначається відповідне лікування.

Початковим етапом розвитку серцевої недостатності є збої у функціонуванні лівого шлуночка серця. Він не може повноцінно перекачувати кров, що закінчується зростанням артеріального тиску. Також, у пацієнта відзначається застій крові у легенях та поява набряклості тканин органів дихання.

Серцевий кашель може бути наслідком:

 • міокардиту;
 • кардіоміопатії;
 • постінфарктного кардіосклерозу;
 • пролапс мітрального клапана.

Спровокувати кашель можуть ускладнення після перенесених патологій інфекційного характеру. Несприятливими факторами вважаються часті стреси, розпивання алкоголю та куріння. Кашель може турбувати прийом медикаментозних засобів для корекції артеріального тиску.

У дитячому віці серцевий кашель діагностується набагато рідше, ніж у дорослих.

Переважно лідируючою причиною розвитку серцевого кашлю стають вроджені аномалії серця.

Кашель, спровокований збоями у функціонуванні серця, є не такою вже й поширеною проблемою для дорослих. Нерідко його плутають із такими патологічними станами організму, як бронхіт, алергія та астма, які мають схожі симптоми. Етіологія серцевого кашлю може бути різною і перед початком терапії слід з’ясувати його походження.

Діагностика

Кардіологічні захворювання вимагають проведення ефективного медичного лікування. У ситуації, коли хворий не поспішає з візитом до лікаря, спостерігається стрімкий розвиток серцевої недостатності. У пацієнта погіршуються симптоми, частішають спазми бронхів та коронарних судин, що суттєво підвищує навантаження на органи середостіння.

Для встановлення діагнозу вивчаються скарги пацієнта, оцінюється характер кашлю і проводиться первинний огляд. Після визначення серцевого кашлю на початку розвитку можуть призначатися такі дослідження:

 1. Електрокардіографія. Такий метод дає можливість оцінити фізичний стан органу, виявити ішемію та гіпертрофію міокарда.
 2. Рентгенографія. Таке обстеження допомагає розпізнавати ознаки інфекції та новоутворення в ділянці грудини.
 3. УЗД серця. Такий метод діагностики показує реальну роботу серця, а також товщину стінок та об’єм порожнин органу.
 4. Томографія. Діагностична процедура дозволяє оцінити стан та функціонування м’яза серця.

Після підтвердження діагнозу “серцевий кашель”, хворого можуть відправити на:

 • загальне дослідження крові;
 • біохімічний аналіз сечі;
 • клінічне дослідження крові;
 • електрокардіограму.

Комплексне обстеження хворого дозволяє виявити джерело змін, які впливають на мале коло кровообігу і визначити основне захворювання. Проводити діагностику та призначати лікування має досвідчений лікар.

Диференціальна діагностика

Важливо навчитися відрізняти такий вид кашлю від інших проявів, симптоми яких дуже схожі. Переважно серцевий кашель не супроводжується виділенням мокротиння та з’являється одночасно із симптомами серцевої недостатності. Такий симптом посилюється у нічний час, у положенні лежачи та при підвищеній активності. Кашель помітно посилюється у ситуації, коли людина сидить. При переході такого виду кашлю в хронічну стадію впоратися з ним вдасться лише після ефективного лікування патологій органу.

Простудний кашель, що впливає на легені, характеризується тим, що за короткий час перетворюється із сухого на мокрий. Такий стан супроводжується підйомом температури, дискомфортом у глотці, ринітом та появою ознак респіраторних захворювань.

Простудний кашель мучить поступово протягом дня і визначається це положенням тіла у просторі. При проведенні ефективного лікування з таким неприємним симптомом справляються за кілька тижнів.

Лікування

При лікуванні серцевого кашлю особлива увага приділяється усуненню хвороби, що спричинила проблеми з роботою серця. Нерідко ліквідувати таку ознаку вдається за рахунок протикашльових ліків з анестезуючою дією.

Медикаментозне лікування

Лікування має проводити лікар. Лікарські засоби при терапії серцевого кашлю може призначати лише фахівець і від будь-якого самолікування найкраще відмовитись. Тільки він може визначити точне дозування, можливі побічні ефекти та протипоказання до лікування. Для боротьби з основним симптомом можуть вибиратися сечогінні медикаменти, за допомогою яких ліквідуються застійні процеси в тканинах.

Одним із найбільш дієвих діуретичних засобів при збоях у функціонуванні серця вважається Фуросемід. Зазвичай він досить швидко дозволяє позбутися набряклості тканин, але перед початком застосування медикаменту слід переконатися у повноцінному функціонуванні нирок, щоб лікування не зашкодило іншим органам. Для боротьби з кашлем часто застосовують такі медикаменти, як:

 • Торасемід;
 • Індапамід;
 • різні трави.

Вазодилататори – це ліки, які надають розслаблюючу дію на судинні стінки і допомагають швидко їх розширити. Також такі медикаменти допомагають зняти спазми та нормалізувати кровообіг. Окремі види вазодилататорів слід приймати протягом тривалого часу, інші можна пити за наявності показань. Для усунення симптому можуть підбиратися засоби нітрогліцерину в таблетованій формі:

 • Кардикс;
 • Ізокет.

Швидко зняти напад кашлю можна протикашльовими засобами, але без терапії серця він може знову відновитися. Полегшити самопочуття можна за допомогою таких засобів, як:

 • Коделак;
 • Синьокод.

Крім цього, при накопиченні мокротиння в бронхах для її швидкого виведення показаний прийом таких ліків:

 • АЦЦ;
 • Бромгексин.

Нормалізувати стан людини при ішемічній хворобі можна за рахунок бета-блокаторів. Такі ліки ефективно впливають на обмінні процеси в організмі і цим полегшують навантаження на орган. Ці медикаменти дозволяють впоратися з тахікардією та відновити роботу судинної системи, проводиться лікування основного захворювання. Найчастіше призначається прийом таких ліків, як

 • Карведилол;
 • Ацебутолол.

Для відновлення нормального функціонування нервової системи можуть підбиратися такі седативні препарати як Персен або краплі Морозова.

Тривалість курсу лікування визначає лише лікар. Крім прийому ліків необхідно дотримуватись режиму дня та правильно харчуватися. Крім цього, важливо не допускати зростання вмісту холестерину в організмі, уникати емоційного перенапруги та стресів.

Народна медицина

При патології серця терапія може проводитися з використанням народних рецептів, завдяки яким полегшується загальне самопочуття людини. Проте, повністю позбутися патології серця з їхньою допомогою не вдасться. Народні засоби можуть бути доповненням до основної терапії, яку призначив лікар. Потрібно продовжувати лікування, призначене спеціалістом. незважаючи на застосування народних засобів. Також перед їх застосуванням необхідно проконсультуватися з лікарем.

Удома можна скористатися такими рецептами:

 1. Необхідно змішати сік 10 очищених лимонів, 1 літр меду та кілька подрібнених головок часнику. Масу, що утворилася, слід наполягати протягом тижня в холодному місці, після чого приймати 4 рази на добу до їжі. За допомогою такого засобу можна впоратися з аритмією, зміцнити судини та стимулювати кровообіг.
 2. При боротьбі з патологією особливо ефективними є кошти на основі калини. Найкраще приймати ягоди, приготовані на меді. Завдяки їм вдається повноцінну роботу судин, усунути симптом та розслабити гладку мускулатуру.
 3. Спробуємо приготувати засіб, змішавши по 20 грамів кмину, іван-чаю, брусничного листя, польового хвоща, оману, кропиви, споришу та деревію. Суміш потрібно залити 3 склянками окропу та залишити для наполягання на 15 хвилин. Через час народний засіб потрібно процідити і пити по 50 мл кілька разів протягом дня після їди. За допомогою настою зміцнюється судинна система та знижується навантаження на орган.
 4. Народна медицина пропонує лікувати серцеві патології за допомогою йоду. Необхідно додати до молока кілька крапель настойки і приймати за півгодини до їжі протягом 2 тижнів. Впоратися з задишкою та серцевим кашлем можна вживанням відвару гілочок ожини та морквяного соку.

Здорове харчування та дієта

При лікуванні серцевого кашлю слід дотримуватися дієти без солі, виключити з раціону копченості, консерви та спеції. Крім цього, важливо обмежити споживання жирної та смаженої їжі. Рекомендується замінити каву, міцний чай та какао на мінералку або свіжі соки. Категорично заборонено при серцевому кашлі вживати алкогольні напої та палити, щоб не дратувати легені та не порушувати роботу серцево-судинної системи.

Протягом доби потрібно випивати максимум 1,5 літра води, а за зайвої ваги вживати лише низькокалорійну їжу. Для нормальної роботи серця слід приймати вітаміни та мікроелементи.

Хірургічне втручання

За відсутності позитивного результату після проведеного медикаментозного лікування показано хірургічне втручання. Сьогодні широко проводяться малоінвазивні операції, за рахунок яких вдається суттєво скоротити період відновлення.

Крім операцій, що проводяться на серці можуть встановлюватися імпланти, які беруть на себе деякі функції органу. Такої процедури вдаються лише при виявленні у пацієнта ускладненої форми патології.

У медичній практиці нерідко проводиться протезування із застосуванням штучного клапана. Усунути патології серця також можна за рахунок:

 • аортокоронарного шунтування;
 • стентування;
 • балонної ангіопластики.

Профілактичні заходи

Для профілактики серцевого кашлю рекомендується дотримуватись деяких рекомендацій:

Харчування має бути збалансованим та раціональним. При вживанні здорової їжі можна уникнути багатьох патологій. Найкраще готувати на пару, варити чи запікати, а також їсти молочні продукти та м’ясо нежирних сортів.

 • Уникати стресів та нервових зривів. Усі психічні навантаження негативно впливають серцеву систему.
 • Багато гуляти на відкритому повітрі. За добу рекомендується виділяти мінімум годину для прогулянок на природі.
 • Відмовитися від алкоголю, наркотиків та куріння. Будь-які захворювання серця та судинної системи просто несумісні з такими звичками.
 • Дотримуватись суворого режиму. Слід обов’язково чергувати роботу з повноцінним відпочинком, що дозволяє запобігти підвищеним навантаженням на орган.

Прогноз

При ранньому виявленні патології та своєчасної терапії прогноз цілком сприятливий.

Іноді може знадобитися хірургічне втручання, і результат визначається тяжкістю ураження серця та видом патології.

Що таке серцевий кашель? Це симптом, спричинений порушенням роботи легень при серцевій недостатності. Симптоми та особливості лікування, які потрібно уточнити у лікаря, самолікування неприпустимо.

Соцмережі