Розмови уві сні: що значить, причини, лікування

Дуже часто люди не пам’ятають того, що говорили уві сні. Розмовляють уві сні не лише дорослі, а й діти. Багато дітей говорять уві сні, а дорослі при цьому не знають, що це означає.

Можливо, дитина з кимось сперечається чи розповідає свої потаємні бажання. Психологи стверджують, що можна спробувати навіть запитати будь-яке питання у того, хто розмовляє уві сні. Є всі шанси отримати на нього відповідь, нехай навіть односкладну.

Водночас не варто думати, що відповідь буде усвідомлена. Так, у ньому є крапля істини, але цього мало. Після таких експериментів індивід і зовсім не пам’ятатиме не ваших питань, не своїх відповідей на них.

Розмови уві сні навіть можуть бути цікавими. Це ніби сплячий говорить із неіснуючим співрозмовником. Інтонація та тембр голосу можуть бути цілком правдоподібними.

Як ставитися до нічних розмов? Чому ж люди говорять уві сні? Чи небезпечно це і які причини такого явища? Далі ми спробуємо знайти відповіді на ці запитання.

Жоден лікар у світі не може точно сказати, чому люди розмовляють уві сні. Статистика свідчить про те, що більше половини всіх жителів планети говорили уві сні хоча б один раз у своєму житті. Що ж насправді відбувається в організмі людини? Що змушує його говорити, не прокидаючись?

Розмови уві сні – все про природу явища

У науці явище, суть якого зводиться до розмов уві сні, має свою назву – сомнілоквія. У народі цей довгий термін називається трохи простіше, зокрема сноговорінням. По суті обидва поняття позначають один і той самий стан.

Не всі знають, що сомнілоквія є не чим іншим, як розладом засинання. До категорії таких розладів медики відносять лунатизм, нічні страхи та енурез. Але, хоч би що там було, розмови уві сні не становлять суттєвої небезпеки для людини. Погодьтеся, мало хто, дізнавшись про своє сноговоріння, стрімголов помчить до лікаря і приступатиме до будь-якого дієвого лікування. Найчастіше людина не пам’ятає своїх розмов уві сні на ранок. Тобто ніякого дискомфорту він не відчуває, чого не можна сказати про інших людей, які перебувають в одній кімнаті з «нічним балакуном».

Буває, трапляється так, що сплячий поряд ніяк не може заснути через гучну розмову. А якщо розмова відбувається ще й із використанням нецензурних слів, то зі спокійним сном можна попрощатися. До того ж мало кому буде приємно прокидатися посеред ночі, коли вранці треба рано вставати та вирушати на навчання чи роботу.

Вчені підрахували, що «нічні балакуни» за один епізод розмовляють не довше 30 секунд. Але це зовсім не означає, що за ніч таких епізодів не може бути кілька. Мова говорить уві сні може бути як зв’язною, так і нероздільна, незрозумілою звичайній людині. Як би це не було дивно, вчені схильні стверджувати, що сплячий говорить не зі співрозмовником уві сні, а з самим собою. З боку ж здається, ніби це не монолог, а справжнісінький діалог. Якщо ви спите поруч із такою людиною, є великий ризик не виспатися від її розмов. Це іноді буває ще гірше, ніж гучне хропіння.

Хто частіше схильний до розмов уві сні?

Статистика говорить про те, що уві сні розмовляють близько 60% населення планети. Половина всіх дітей віком від 3 до 10 років можуть розмовляти уві сні, самі не пам’ятаючи. Що стосується дорослих, то тут «балакунів» набагато менше, близько 5%. Подібні розмови можуть спостерігатися як тимчасове або постійне явище. Проведені опитування показали, що кожна десята дитина розмовляє уві сні від 3 до 5 разів на тиждень.

Якщо провести паралель щодо того, хто більше розмовляє, то відомо, що діти (хлопчики та дівчатка) розмовляють уві сні на рівних. А ось жінки набагато менше говорять уві сні, ніж чоловіки. Є припущення, що сноговоріння є спадковою хворобою, тобто передається від матері чи батька до дітей.

Сомнілоквія: причини розмов уві сні

Чому люди говорять уві сні? Говорити під час сну на різних стадіях сну.

Перша стадія називається стадією повільного сну. Тоді мова людини більше нагадує потік думок. При цьому сплячий не бачить сновидінь. І якщо сплячий починає говорити, то не виключено, що він може прокинутись від свого голосу.

На другій стадії сну, стадії активних сновидінь людина бачить сни. Ця стадія супроводжується швидким рухом очей. При розмові на другій стадії людина міцно спить і, звичайно, не чує свого голосу. До того ж розбудити його теж дуже складно.

Але якщо вам вдасться це зробити, людина навряд чи пам’ятатиме про те, що вона говорила. Навіть коли людина бачить сни та розмовляє, її мова може бути ніяк не пов’язана з тим, що їй сниться. Є варіант, що розмовляючи уві сні, сплячий просто передає сенс того, що відбувається. Фахівці, які займаються проблемами сну, зазначають, що немає жодного зв’язку між тим, що сниться людині та її розмові. Тобто йому може снитися одне, а говорити він буде зовсім про інше.

Вплинути виникнення розмови уві сні можуть деякі чинники. Наприклад, людина починає розмовляти уві сні, якщо вживатиме трохи алкоголю безпосередньо перед тим, як лягти спати. Крім алкоголю на стан організму, отже, і можливі розмови уві сні, впливають:

  • висока температура тіла;
  • емоційне здоров’я;
  • проблеми зі сном.

Усі ці чинники можуть спричинити сноговоріння.

Розмови уві сні та ставлення до них

Навіть якщо ви й почуєте подібну розмову уві сні, не варто надавати великого значення словам сплячої людини. Не можна говорити про те, що сплячий своїми словами відображає те, що відбувається у його житті. Деякі жінки вірять у те, що можна випитати у чоловіка все те, що так цікавить. Але це не більше, ніж звичайна вигадка.

Людина спить і усвідомлює те, що говорить. Так що дізнатися якусь таємницю просто неможливо через неусвідомлений стан сплячого. На ранок він і не пам’ятає про свої нічні розмови. А коли ви йому скажете про те, що чули мову крізь сон, то може навіть здивуватись подібною звичкою.

Чи варто хвилюватись, почувши, що сплячий розмовляє? Насправді все не так уже й страшно. Якщо уві сні говорить дитина, просто переконайтеся в тому, що вона знаходиться в безпеці. Розмови уві сні точно не завдадуть йому жодної шкоди. Те саме можна сказати і про дорослих.

Коли потрібно турбуватися?

Приводом для занепокоєння мають стати проблеми у плані фізичного та психоемоційного здоров’я. Наприклад, якщо виникає сильна втома. Коли організм не може тривалий час відпочити, він і уві сні продовжує прокручувати в мозку ситуації, що сталися протягом дня. Як результат – людина починає розмовляти уві сні. Розмови уві сні повинні насторожити, якщо вони супроводжуються відхиленнями типу лунатизму. Якщо ви знаєте, що вже довгий час не можете відпочити, необхідно йти на прийом до лікаря. Виправити подібну ситуацію допоможе виключно фахівець, призначивши відповідне лікування.

Методи лікування розмов уві сні

Дізнавшись про те, що ви розмовляєте уві сні, не варто відразу ж відправлятися на прийом до лікаря. Насамперед варто обговорити цю тему з рідними, які чули ваші розмови уві сні. Подібні розмови справді не завадять зустрічі з лікарем. Адже фахівець ставитиме питання щодо тривалості та частоти розмов. Може статися так, що людина дізнається, що вона почала розмовляти уві сні ще в ранньому дитинстві. Цей факт не варто приховувати від лікаря, тому що тільки маючи якнайбільше відомостей, фахівець зможе призначити правильне та ефективне лікування.

За допомогою різних тестів немає можливості досліджувати розмови уві сні. Але лікар на власний розсуд може відправити пацієнта на додаткові обстеження. До них входить і полісомнографія, результати якої дозволять судити про те, чи є у людини ознаки поєднаного розладу.

Таке відхилення від нормального сну, як розмови уві сні, часто не потребує спеціального лікування. Однак якщо причиною його виникнення визнані серйозні розлади, зволікати не можна – потрібно відразу ж розпочати лікування.

Якщо ваші близькі зіткнулися з подібною проблемою, що виражається в порушенні нічного сну розмовами, ви можете спробувати зменшити ступінь прояву сноговоріння.

Як перестати розмовляти уві сні

Насамперед потрібно проаналізувати, чи достатньо людина, яка говорить уві сні, відпочиває. Буває, трапляється, що розмови уві сні виникають при нестачі сну. Саме тоді організм не встигає відпочити.

По-друге, спробуйте захистити людину від усіляких факторів, що викликають стрес та тривогу. Дуже часто саме стрес викликає різні розлади, пов’язані із нормальним сном.

По-третє, простежте, щоб людина дотримувалась режиму відпочинку та сну. Найкраще зберегти режим, якщо лягати спати і вставати одночасно.

Перед сном не варто їсти важку їжу. Справа в тому, що організм не може нормально відпочити, тому що йому потрібно продовжувати працювати, перетравлюючи отриману їжу.

Якщо ви чуєте, що дитина говорить уві сні, але її мова відрізняється занепокоєнням, постарайтеся заспокоїти її.

Повністю позбутися ознак сомнілоквії, на жаль, неможливо. І тут не допоможуть жодні ліки. Треба сказати, що подібні маніпуляції ні до чого. Для того щоб зменшити ступінь прояву сноговоріння, достатньо виконувати всі вимоги щодо режиму сну та відпочинку, про які ми писали вище. Тільки так у вас є можливість позбавитися захворювань, пов’язаних з неспокійним сном і розмов у сні.

На допомогу прийде спеціальний щоденник. Його має завести людина, яка страждає від сомнілоквії. Таким чином, лікар зможе з’ясувати проблеми, пов’язані з процесом нормального засипання.

У спеціальному щоденнику варто відзначати все, що стосується сну. Наприклад, у скільки ви лягаєте спати, як довго ви засинаєте, чи міцно спите вночі, чи часто прокидаєтеся, скільки встаєте вранці. Вести такий щоденник потрібно близько двох тижнів, роблячи записи щодня.

Крім цих показників варто вказувати, які медичні препарати та в який час ви приймали. Не забудьте зафіксувати в щоденнику, чи пили ви кофеїновмісні напої та їх кількість. Варто чесно написати і про вживання алкоголю. До списку обов’язково зафіксованого повинні входити відомості про те, чи доводилося вам нервувати через щось. Тобто потрібно записати максимальну кількість фактів та відомостей щодо вашого життя, а також подразників, які можуть вплинути на міцний сон. З цього списку лікар точно визначить той самий, що спричинив неспокійний сон.

Також можна подивитися на ситуацію з іншого боку. Якщо ви розмовляєте ночами, але при цьому нікому не заважаєте, то означає, що жодної проблеми взагалі немає. Цієї думки дотримуються і вчені, які не втомлюються повторювати, що розмови уві сні не шкодять ні здоров’ю, ні життю людини.

Соцмережі