Ішіас (запалення сідничного нерва): причини, симптоми, діагностика, лікування

Ішіас – це неврологічне захворювання, запалення сідничного нерва. Супроводжується сильним, постійним больовим синдромом протягом період течії патології.

Спинномозковий нерв бере початок у спинному мозку, розташованому в хребті, у невеликому вузькому каналі. Через отвори хребців зі спинного нерва виходить тридцять одна пара нервових корінців. У поперековому відділі хребта таких пар п’ять. Разом вони утворюють нервове крижове сплетення, яке є початком стовбура сідничного нерва – найбільшого нервового волокна у тілі людини. На виході з крижового сплетення нерв розгалужується, спускається через область сідниць, вниз по кінцівки. У зоні підколінної чашечки сідничний нерв ділиться на гілки: великогомілковий і малогомілковий нерв. Больовий синдром при ішіасі може мати значну область локації – від попереку до ступні.

Види та класифікація

Залежно від причини захворювання, ішіас поділяють на два види:

 1. Первинний – хвороба викликана інфекцією, інтоксикацією організму або переохолодженням.
 2. Вторинний – розвиток хвороби відбувся внаслідок змін у хрящовій та кістковій тканинах, деформації хребців поперекового відділу, переломах та вивихах.

Виходячи з того, в якій частині сідничного нерва розвинулося запалення, ішіас поділяють на три типи:

 1. Верхній ішіас
  Захворювання протікає в поперековому відділі хребта. Запалення торкається нервових корінців у місцях виходу з хребетного каналу.
 2. Середній ішіас.
  Осередок запалення знаходиться в нервовому крижовому сплетенні.
 3. Нижня ішіас
  Тяжка форма захворювання. Для нього характерне широке запалення ствола сідничного нерва.

Ішіас по МКБ 10

Відповідно до міжнародного класифікатора хвороб ішіас має код M54.3.

Причини ішіасу

Запалення сідничного нерва (ішіас) може бути інфекційним, або розвинутися внаслідок інших супутніх захворювань. Відповідно, причини первинного та вторинного ішіасу різні.

Причини первинного ішіасу

Первинний ішіас може бути викликаний наступними причинами:

 • Інфекційні патології
  Перенесені респіраторно-вірусні, статеві захворювання, туберкульоз, герпес, малярія можуть спричинити запалення нервового стовпа. Вірус, проникаючи в організм та розмножуючись, вражає нервові клітини.
 • Обмінні та ендокринні захворювання
  Протягом захворювання організм накопичує токсичні речовини, які вражають нервові клітини.
  До них належать: подагра, цукровий діабет.
 • Переохолодження організму активізує розвиток інфекції в організмі, викликаючи запалення ствола нерва. Половина пацієнтів, у яких діагностували ішіас, перенесли охолодження.

Причини вторинного ішіасу

Вторинний ішіас може виникнути через такі причини:

 • Вікові зміни хребта
 • Остеоартроз і остеохондроз
  Дегенеративна зміна хрящової тканини викликає деформацію дисків, виникнення остеоартрозу або остеохондрозу. У процесі розвитку захворювання відбувається поступове продавлювання корінців спинномозкових нервів, у тому числі сідничного.
 • Міжхребетна грижа
  Міжхребцевий диск – хрящова освіта. Складається з ядра в’язкої консистенції, оточене фіброзною оболонкою (фіброзне кільце). Диски запобігають стирання хребців, виконуючи роль амортизаторів. Через сильний тиск на диск відбувається пошкодження фіброзного кільця. Ядро зміщується, утворюючи міжхребцеву грижу, яка защемляє нервові коріння, провокуючи запальний процес нервового стовпа та відтік тканин. Підняття тяжкості та травми – найпоширеніша причина виникнення грижі.
 • Хребетні остеофіти
  Остеофіти – наріст на кістці у вигляді шипа, конуса або шишки. Найчастіше остеофіт розвивається на п’ятому хребці поперекового відділу та стає причиною ішіасу.
 • Спондилолістез – нестабільність хребта. Хребці в процесі руху поступово зміщуються відносно один одного, займаючи неправильне положення. Відбувається часткове затискання, утиск стовпа сідничного нерва, що призводить до подальшого запалення. Причини: слабкий корсет м’язів, травми, спадковість, великі навантаження.
 • Стеноз
  Спиний мозок разом із судинами та нервовими корінцями знаходиться у хребетному каналі. Образно його можна порівняти із трубою, в якій прокладено кабель. В результаті деформації хребців або хрящів канал може значно звузитися. Відбувається здавлювання хребетного стовпа та защемлення нервових закінчень в області крижового сплетення.
 • Спазм грушоподібного м’яза
  Грушоподібний м’яз розташований у зоні сідниць. Відповідає за рухову функцію стегна. Основа м’яза кріпиться до бічної поверхні крижів. М’язове волокно проходить через сідничний отвір до вершини вертальної кістки. Через сідничний отвір також проходять судини та сідничний нерв. Запалення грушоподібного м’яза призводить до його спазму, ущільнення, що призводить до защемлення сідничного нерва. Тривалий контакт викликає подразнення, запалення нервового волокна та розвитку ішіасу. Хвороба супроводжується сильним болем у ділянці сідниць, стегна може спускатися, вниз по нозі до ступні.
 • Травми
  Перелом хребта, вивих або перелом кульшового суглоба, також провокують запалення сідничного нерва.
 • Пухлина
  Доброякісні та злоякісні утворення кістки можуть спричинити розвиток ішіасу. Також запалення нерва провокують екстрамедулярні пухлини, які вражають нервові коріння та волокна, що оточують спиною мозок, тому потрібно ретельно перевіряти підозри на ішіас.

Симптоми

Ішіас (запалення сідничного нерва), характеризується порушенням чутливості, частковим зниженням рухової активності, виникненням сильним, часто тривалим болем. Розглянемо ознаки, якими можна визначити ішіас. Симптоми можуть змінюватись від пацієнта до пацієнта.

Больовий синдром

На всьому протязі ішіасу присутні больові відчуття, різні за силою, характером та тривалістю. Біль – різкий, стріляючий, інтенсивний. У період загострення не проходить протягом декількох днів. Залежно від локації запалення, біль може зачіпати тільки поперековий відділ, сідничну область або повністю охопити кінцівку, включаючи кінчики пальців. У важких випадках ішіасу біль переходить на обидві ноги. Виникає при нахилах, поворотах тулуба, присіданнях, тривалому сидячому положенні.

Зниження порога чутливості

У процесі розвитку патології, у сфері запалення, поступово знижується чутливість шкірних покривів та кінцівок. Починають німіти кінчики пальців ніг. Руйнування вегетативних волокон нерва призводить до порушення терморегуляції, зміни кольору шкіри, її лущення. Рідше можуть виявлятися такі симптоми як:

 • пітливість стопи;
 • ламкість нігтів.

Рухові розлади

Запалення сідничного нерва порушує роботу задньої групи м’язів стегон, гомілки і м’язів стопи. Зменшується розмах кроку, з’являються проблеми при згинанні колінного та гомілковостопного суглоба. Хворому важко вставати на пальці ніг, починає погано рухатись стопа. При запущеній формі ішіаса з’являється хода, що «шаркає», через слабкість стопи або «підволочування» ноги.

Діагностика

При прояві симптомів захворювання слід записатися прийом до неврологу, не варто затягувати похід до лікаря. На ранній стадії ішіас легше піддається лікуванню.

У першому етапі обстеження хворому призначають:

 • загальний аналіз сечі;
 • загальний аналіз крові;
 • проводять рентгенографію.

Рентген дозволяє виявити патологію хребців та міжхребцевих дисків. Це один із найпростіших і найдоступніших методів обстеження.

Якщо первинні результати підтверджують розвиток ішіасу, проводять більш поглиблену діагностику, призначають комп’ютерну та магніторезонансну томографію, електронейроміографію.

Комп’ютерна томографія

Заснована на рентгенівському випромінюванні, дає можливість детально вивчити кісткову тканину.

КТ діагностує захворювання хребта, кісток, суглобів, хребетних дисків. Виявляє ураження кісток. КТ дає можливість детально, у тривимірному зображенні отримати знімок проблемної зони.

У хворих на ішіас обстежується тазостегнові суглоби та поперековий відділ хребта.

Магнітно-резонансна томографія

Діагностика МРТ ґрунтується на дії магнітного поля. У ході процедури також виходить знімок у тривимірному зображенні. Але на відміну від КТ предмет діагностики – м’які тканини. МРТ допомагає виявити наявність пухлин, метастазів, запалень. Діагностує стан спинного та головного мозку. Обстеження м’язової та хрящової тканини, органів малого таза, судин, нервових закінчень. Це дозволяє точніше виявити причину, що викликала ішіас. Лікування також буде більш адекватним за такої діагностики.

При діагностиці ішіасу магнітна томографія визначає місце локації запалення сідничного нерва, стан нервових волокон, судин, наявність ущільнень, пухлин, відтіків.

Електронейроміографія

Предмет обстеження – нервово-м’язова система. У результаті процедури встановлюється область ураження нерва. Вимірюють швидкість проходження нервового імпульсу від локації запалення у центральну нервову систему, швидкість реакції. Визначається рівень електричної активності м’язового волокна.

Обстеження призначають пацієнтам, у яких виявлено втрату чутливості, порушення рухових функцій кінцівок, ослаблення м’язової тканини, які спричинив ішіас.

Лікування

Ішіас – це захворювання важке, лікування підбирається індивідуально. В основному, залежить від його типу та стадії. Позитивний результат дає комплексний підхід до хвороби.

Лікування ішіасу включає:

 • медикаментозну терапію;
 • фізіотерапію;
 • акупунктура;
 • регулярні курси масажу;
 • лікувальну гімнастику.

Медикаментозне лікування

Протягом лікування запалення сідничного нерва застосовують лікарські засоби загальної та локальної дії.

Таблетні медикаменти призначають рідко. В основному використовують внутрішньовенне та внутрішньом’язове введення. У разі сильного, гострого болю практикують введення знеболювального в спинномозковий канал, щоб угамувати біль, який викликав ішіас.

Лікування супроводжується використанням різноманітних медикаментів. Препарати, що застосовуються:

 • стероїдні
 • нестероїдні протизапальні
 • антидепресанти
 • міорелаксанти
 • метаболічні препарати.

Нестероїдні препарати

Основна дія нестероїдних препаратів – усунення болю. Потрапляючи в організм, вони блокують вироблення простагландину, хімічної речовини, відповідальної за больовий рефлекс. За ступенем знеболювального ефекту поділяються на тривалі та швидкодіючі.

Нестероїдні препарати також знімають запальний процес, мають жарознижувальну дію. Легкі анальгетики можна придбати без рецепта. Інші медикаменти призначаються лише фахівцем.

Тривалий прийом провокує дисфункцію кишечника та зміну мікрофлори, тому в комплексі призначають препарати, що нормалізують мікрофлору кишечника.

Основні лікарські препарати:

 • Анальгін;
 • Диклофенак;
 • Кетопрофен;
 • Ібупрофен;
 • Моваліс;
 • серактил.

Стероїдні препарати

Дуже часто потрібне застосування стероїдів, щоб ефективно впливати на ішіас. Лікування із застосуванням таких препаратів призначається та контролюється фахівцем.

Стероїдні лікарські препарати розроблені на основі гормону – кортизолу, що продукується наднирниками. Вони не мають яскраво виражених болезаспокійливих властивостей. Основне їх завдання – зняти запалення саме у зоні поразки. Призначають при таких захворюваннях як: артрит, артроз, остеохондроз, запалення хребта, хрящових та суглобових тканин, міжхребцеві грижі. Стероїдні препарати призначають при ішіасі другого типу.

Є безліч варіантів медикаментів, якими лікується ішіас. Лікування має бути повністю розроблене фахівцем. Для терапії застосовують такі медикаменти як:

 • Гідрокортизон;
 • Дипроспан;
 • Кеналог;
 • Дексаметазон;
 • Метіпред.

Курс прийому стероїдів не повинен перевищувати двох тижнів. Тривалий прийом може привести до появи побічних ефектів%

 • значно знижується імунітет;
 • підвищується артеріальний тиск;
 • порушення обміну речовин.

Міорелаксанти

Запалення сідничного нерва (ішіас) викликає спазм м’язових волокон. Перебуваючи у постійній напрузі, мускулатура затискає судини та нервові закінчення. Утворюється відтік тканин. Виникають болючі відчуття, які викликають новий спазм м’язів. У результаті виходить замкнене коло.

Міорелаксанти застосовують для зняття хронічного болю, який викликав ішіас. Лікування такими препаратами впливає нервові імпульси. Основна їхня дія полягає в блокуванні нервових імпульсів у м’язовій тканині. Частково знижується напруга м’язів, проходять спазми. М’язове волокно розслаблюється, знижується відтік, проходить подразнення нервових волокон.

Метаболічні препарати

Дія метаболічних препаратів відновлює функцію защемленого нерва, тому часто застосовується, коли пацієнта вразив ішіас. Лікування такими медикаментами має комплексний вплив. Підвищується прохідність нервових імпульсів, поновлюється чутливість, нормалізується рухова активність. Як результат, нормалізується харчування тканини сідничного нерва та нервових корінців у крижовому сплетенні. Препарати, що застосовуються:

 • Гліцин;
 • Елькар;
 • Рибоксин;
 • Мельдоній.

Фізіотерапія

Для закріплення результатів медикаментозного лікування, паралельно з прийомом препаратів або після завершення, призначають курс фізіотерапії.

Розглянемо основні фізіопроцедури під час лікування ішіасу.

Електрофорез

Процедури електрофорезу сприяють глибокому проникненню лікарських речовин у осередок запалення через шкірний покрив. Після курсу процедур значно знижується запальний процес, збільшується кровотік, зменшується набряк, проходить больовий синдром.

Електростимуляція

Під час процедури відбувається вплив струму на м’язові та нервові волокна. У ході процедури від міостимулятора м’язову тканину подається електричний імпульс, що призводить до скорочення м’язових та нервових волокон. Хворим на ішіас призначають при м’язовій атрофії.

УВЧ

Суть процедури полягає в дії ультрависоких електричних потоків на вогнище запалення. Під дією електромагнітного поля, в зоні контакту, органи та тканини нагріваються, відбувається зміна клітин на молекулярному рівні. УВЧ стимулює кровообіг, знижує запальний процес, зменшує больовий синдром, що спричинив ішіас. Лікування також може містити лазерну терапію.

Лазерна терапія

– порівняно нова, але дуже ефективна фізіопроцедура яка використовується для лікування ішіасу. Лазерний промінь проникає у тканини на задану глибину, не торкаючись сусідніх ділянок. В ділянці впливу розширюються судини, посилюється кровотік, прискорюються метаболічні процеси, покращується нервова провідність, запускається процес відновлення клітин.

Мазі

Мазі, при ішіасі, належать до супутнього лікування. Як такі вони не здатні вирішити проблему. Але за комплексного підходу дають ефект. Основна дія – зняття больового та запального синдромів. З мети призначення, поділяються кілька типів.

Протизапальні мазі

Найпоширеніший і найзатребуваніший вид. Має широкий спектр застосування. Часто у складі є антибіотик. Основне призначення – зняття запального процесу. Лікарські компоненти мазей, проникаючи в організм, пригнічують вироблення простагландинів, відповідальних за розвиток запального процесу. Додатково можуть мати зігріваючий і болезаспокійливий ефект. Крем наноситься на хвору ділянку. Найдрібніші інвазивні частинки глибоко проникають у шкіру і впливають на тканини, розташовані навколо запаленого нерва.

При тривалому застосуванні йде набряклість, збільшується амплітуда рухів, зникає скутість. Зникає больовий синдром у суглобах у русі та спокої. Застосовують курсами. Перед застосуванням необхідно ознайомитись із протипоказаннями та проконсультуватися з лікарем.

Найефективніші мазі при ішіасі:

 • Диклофенак;
 • Індометацин;
 • Кетонал;
 • Ібупрофен.

Знеболювальні (дратівливі) мазі

Основне завдання препарату – усунути больовий синдром. Інгредієнти мазі, проникаючи у шкірний покрив, на клітинному рівні блокують рецептори. Рецептори перестають уловлювати болючі імпульси із запалених м’язів, суглобів. У результаті, болючі відчуття не передаються в центральну нервову систему. З іншого боку, компоненти мазі подразнюють нервові рецептори у місці проникнення, заглушаючи нервові імпульси, із запаленої ділянки. Завдяки такій подвійній дії, практично повністю зникають болючі відчуття.

Додаткова дія мазей при нанесенні – сильний ефект, що розігріває. Тканини в області нанесення нагріваються, іноді просто починаю «горіти». В результаті запускаються біохімічні процеси. Посилюється кровотік, до ураженої ділянки надходять кисень, мікроелементи. Також під дією мазей відбувається розслаблення хворих м’язів, йде спазм, який спровокував ішіас. Лікування із застосуванням таких мазей дає позитивний ефект.

До складу таких мазей можуть входити: зміїна або бджолина отрута, червоний перець, камфора, скипидар.

Наносити ці препарати треба дуже акуратно. Вони можуть спричинити подразнення, опік шкіри.

При ішіас застосовують:

 • Вольтарен;
 • Фіналгон;
 • Випросал;
 • Фастум гель.

Мазі з хондропротекторами

До складу мазей входить хондроїтин сульфат. Це хондропротектор, який є складовим компонентом хрящової тканини. Дія мазі уповільнює руйнування хрящової тканини, сприяє регенерації зв’язок та м’язів. Застосовується у комплексній терапії для відновлення сполучної тканини. Хворим, які страждають на ішіас, призначають у тому випадку, якщо причиною запалення сідничного нерва стала деформація дисків або хрящової, суглобової тканини.

Приклади мазей з хондропротектором:

 • Лягузкий камінь;
 • Хондроксид гель;
 • Хондроксид АКОС.

Гімнастика та вправи

Лікувальна гімнастика обов’язково входить у комплексне лікування ішіасу. Особливо вона необхідна, якщо захворювання розвинулося через різні патології хребта або суглобів. Спеціальний комплекс вправ зміцнює хребет, розробляє суглоби, розслаблює стиснуті спазмом м’язи.

До занять слід розпочинати лише після зняття загострення. Займатися необхідно регулярно, поступово збільшуючи кількість повторів, але не доводячи до появи сильних болючих відчуттів. Різкі, силові вправи, присідання та стрибки протипоказані. Поверхня для занять має бути рівною та твердою.

Залежно від зони ураження сідничного нерва, фізичного стану, лікувальної фізкультури можна займатися стоячи, лежачи або сидячи. У запущеній формі ішіасу, при частковій втраті м’язової та рухової активності, краще виконувати вправи лежачи.

До комплексу лікувальної гімнастики входять вправи на розтяжку, підйоми, повороти та нахили тулуба, ніг у різних позиціях. Ходьба навшпиньки, перекочування з п’ят на носочки. У комплекс обов’язково включають вправи на розтяжку хребта. Вигинання та прогинання спини, що отримали назву «кішка» та «верблюд». Якщо фізичний стан покращився, слід додати вправу «човник» для зміцнення м’язів хребта. Виконується лежачи на животі. Одночасно піднімаються тулуб та ноги.

Лікування народними засобами в домашніх умовах

Ішіас – це серйозне неврологічне захворювання, тому не варто займатися самолікуванням вдома. Засоби народної медицини використовують із підтримки результатів після завершення основного курсу лікування.

Ванни

Трав’яні ванни здатні добре доповнити лікування ішіасу:

 • Трав’яні ванни
  Ефективна підтримуюча терапія, яку можна проводити і вдома. Ванни приймають курсом раз на тиждень протягом двох місяців. Тривалість 10-15 хвилин. Найбільшого ефекту досягається, якщо після ванни на ділянку в зоні запалення нанести протизапальну мазь.
  Трав’яні ванни зміцнюють імунітет, виводять шкідливі речовини та шлаки, знімають відтіки, зменшують больовий синдром. Процедури допомагають підтримувати рухливість суглобів та хребта. Мають розслаблюючий і заспокійливий ефект.
  Для відварів використовують аптечну ромашку, пижму, шавлію. Хороший результат досягається після курсу хвойних ванн на основі ялівцю сосни, ялиці.
 • Сольові ванни
  Сольові ванни мають той же оздоровчий ефект, як і ванни на відварах з трав. Вони нормалізують водно-сольовий обмін, знімають м’язову напругу. У сольову ванну корисно додавати відвари рослин, ароматичні олії.

Компреси

Дія компресів можна порівняти з електрофорезом. На проблемну ділянку наносять компрес, накривають плівкою та укутують. У місці нанесення шкіра нагрівається, посилюється кровотік, відновлюються обмінні процеси. Для компресів використовують бджолиний віск, прополіс, корінь хрону, березові бруньки, листя подорожника, капусти, червоний перець (застосовувати обережно, може спричинити опік шкіри).

Відвари та настоянки

Домашні настоянки та відвари не мають таких швидкодіючих властивостей, як медикаментозні препарати. Але при тривалому застосуванні ефективно знижують запальний процес. Відвар готують на водяній бані. Приймають по півсклянки, за 30 хвилин до їди.

При ішіасі застосовують відвари з трав шабельника, кропиви, плодів і коренів ялівцю, квіток календули, хвоща польового, буркуну.

Масаж

У домашніх умовах проводити процедури масажу слід з великою обережністю. При запаленні сідничного нерва, неправильними маніпуляціями можна завдати непоправної шкоди. Лікувальний масаж повинен проводити лише фахівець. Вдома хворому роблять лише масаж, що розігріває. Його слід проводити регулярно двічі на тиждень. Процедури масажу допомагають зберігати рухливість суглобів та хребців, знімають відтік, перешкоджають відкладенню солей. Найбільшого результату можна досягти, якщо проводити процедури з протизапальним кремом або кремом, з легким ефектом, що зігріває. Не застосовувати сильні мазі, такі як:

 • Фіналгон;
 • Випросал.

Профілактика

Основні заходи профілактики ішіасу:

 • уникати переохолодження;
 • контролювати вагу;
 • стежити за поставою, не гнути спину;
 • займатися фізкультурою, ідеально підходять скандинавська ходьба, плавання, заняття йогою;
 • не піднімати тяжкості;
 • не працювати довго у похилій позі;
 • регулярно проходити обстеження суглобів та хребта;
 • курсової прийом хондропротекторів, кальцію в комплексі з вітаміном D.

Прогноз

Прогнозувати повне лікування ішіасу досить складно. Кінцевий результат залежить від причини та типу захворювання, часу початку лікування, занедбаності захворювання, віку та фізичного стану хворого.

Про повне одужання можна говорити тільки якщо у хворого на ішіас першого типу, викликаний інфекцією. Процес тривалий. Якщо лікування не довести до кінця, можливі рецидиви.

Прогнозувати ішіас другого типу, викликаний патологією кісткової чи хрящової тканини, набагато важче. Спочатку необхідно визначити першопричину запалення сідничного нерва.

Позитивний результат залежатиме від того, чи можливо вилікувати захворювання хребта або суглобів, що спричинили запалення сідничного нерва. Вторинний ішіас відрізняється затяжною течією, схильністю до рецидивів.

При постановці прогнозу також слід враховувати загальний стан хворого та наявність супутніх захворювань.

Виходячи з усього вище описаного, можна дійти невтішного висновку, що ишиас – це серйозна неврологічна патологія, яка потребує негайного лікування. Потрібно звернутися до лікаря, самолікування неприпустимо.

Соцмережі