П’ять натуральних способів зробити шрами менш помітними

Можливо, ви видавили прищ, перенесли хірургічну операцію або розбили коліно. В результаті у вас залишився шрам, або рубець, – непривабливе нагадування про те, що шкіра була травмована, – і вам залишається тільки сподіватися, що він швидко зникне.

Отже, нумо розберімося, як з’являються шрами. Тоді нам буде простіше зрозуміти, як ми можемо зробити їх менш помітними.

Як з’являється шрам?

Коли шкіра пошкоджена, організм проходить чотири основних етапи загоєння рани:

 1. Гемостаз – це процес утворення згустку крові, необхідний, щоб зупинити кровотік в місці пошкодження судини.
 2. Запалення виникає, коли організм передає хімічні сигнали в місці пошкодження, а що знаходяться там кровоносні судини розширюються. Це дозволяє поживним речовинам і запальним клітинам надходити туди для відновлення рани.
 3. При проліферації фібробласти переміщуються до місця появи рани і виділяють колаген, білок, який забезпечує структуру розвивається рубцевої тканини (спочатку званої грануляційної тканини). Накопичення колагену зазвичай досягає максимуму приблизно через три тижні після загоєння рани. Також під час фази проліферації формуються нові кровоносні судини, які замінять пошкоджені судини. Цей процес називається ангіогенезом.
 4. Останньою фазою загоєння є процес ремоделювання (або дозрівання). Грануляційна тканина за цей час перетворюється в рубці. В області рани відбуваються зміни, які дозволяють колагеновим волокнам більш щільно прилягати одне до одного, що в кінцевому підсумку призводить до зменшення товщини рубця. Щільність рубця досягає максимуму в кінці процесу побудови колагенових волокон, який займає близько шести місяців. Якщо колагену занадто мало, процес ремоделювання може привести до утворення атрофічного, тобто втягнутого або V-образного рубця. Якщо колагену занадто багато, може сформуватися гіпертрофічний (опуклий) рубець. Для досягнення повної зрілості рубця може знадобитися 1-2 роки. Часто зрілість визначається за ступенем зменшення почервоніння рубцевої тканини.

Які існують типи рубців?

 • Плоский рубець:більшість шрамів відносяться до цієї категорії. При появі ці рубці часто бувають опуклими і мають колір від рожевого до червонуватого. Але в процесі загоєння вони стають більш плоскими і змінюють колір. Часто плоскі рубці стають практично такого ж кольору, як шкіра. Якщо процес загоєння проходить благополучно, плоский рубець з часом перетворюється в тонку лінію. Це може статися після операції або невеликого порізу, коли рана рівна, з чистими краями і без інфекції. Такі тонкі шрами зазвичай не болять, але можуть викликати свербіж протягом декількох місяців.
 • Келоїдний рубець:цей тип шрамів виглядає як скупчення сполучної тканини, що виступає над поверхнею шкіри. Зазвичай він виходить за межі первинної рани і може продовжувати рости навіть після її загоєння. Якщо келоїд з’являється над суглобом, наприклад коліном або ліктем, він може обмежувати його рухливість. Іноді келоїдні рубці можуть викликати біль, свербіж або печіння. До того ж такий тип рубців може формуватися з затримкою, тобто після появи первісної травми можуть пройти місяці або роки.
 • Опуклий рубець:іноді його називають гіпертрофічним рубцем, шрам такого типу підноситься над поверхнею шкіри. Він має схожі ознаки з Келоїди: може свербіти, викликати біль і обмежувати руху (якщо утворюється навколо суглоба). Однак, на відміну від келоїду, опуклий рубець не виходить за межі первинної рани. Згодом він часто згладжується, стаючи менш помітним, але на це можуть піти місяці або роки.
 • Втягнутий рубець:відомий також як атрофічний рубець, він виглядає утисненим або нагадує ямку, перебуваючи нижче поверхні навколишнього його шкіри. Втягнутий рубець часто утворюється після вітрянки або важкої форми акне. Згодом такий шрам може стати більш помітним, тому що з віком наша шкіра обвисає і стає менш пружною, оскільки втрачає колаген і еластичність. Існує три типи втягнутих рубців:
  • U-образні рубці зазвичай бувають широкі і округлі, з чіткими стрімкими краями.
  • V-подібні рубці, як правило, глибокі, маленькі й вузькі, утворюють помітні ямки на шкірі.
  • M-образні рубці схожі на U-образні, але з гладкими краями, що нагадують хвилі, які роблять поверхню шкіри нерівною. Такі рубці часто бувають менш глибокими. Зазвичай їх можна побачити на щелепи або в нижній частині щік, де шкіра більш щільна.
 • Рубцеві контрактури:часто формуються в результаті опіків, ці рубці отримали свою назву через те, що нові тканини в такому випадку стають щільніше і товще, ніж шкіра навколо. Це призводить до того, що шкіра стискується (або стягується). На латині «contractura» означає «стягування», «звуження». Рубцова контрактура може обмежувати рух в постраждалій частині тіла, особливо коли шрам зачіпає нерви або м’язи під шкірою або коли він утворюється над суглобом.
 • Розтягнутий рубець:зазвичай утворюється після операції. Післяопераційний рубець у вигляді тонкої лінії може перетворитися на великий рубець, якщо він розтягується і стає ширше. Як правило, це відбувається приблизно через три тижні після операції. Розтягнуті рубці м’які і часто їх поява не супроводжується жодними симптомами. Оскільки такі шрами зазвичай плоскі і бліді, вони можуть бути менш помітними, в порівнянні з опуклими або втягнутими рубцями. Великі рубці можуть з’являтися і без видимого пошкодження шкіри. Коли ваша шкіра швидко стискається або розширюється, в сполучної тканини можуть виникати розриви, і у вас можуть залишитися великі рубці, звані розтяжками (також відомі як стрій). Вони можуть утворитися під час періоду статевого дозрівання, вагітності, через гормонального дисбалансу, стрімкого набору або втрати ваги. На початку розтяжки можуть бути червоними, фіолетовими або темно-коричневими. У міру дозрівання вони можуть світлішати, набуваючи білий або сріблястий колір. Розтяжки бувають трохи виступаючими або втягнутими щодо поверхні шкіри.

Натуральні засоби для зменшення видимості шрамів

Часто шрами згодом бліднуть. Однак, як було сказано вище, цей процес може тривати до двох років. Ймовірно, вам не хочеться чекати так довго. Хоча, можливо, вам не вдасться повністю видалити рубець за допомогою лікування в домашніх умовах, існують деякі натуральні продукти, здатні допомогти зробити його менш помітним.

 • Масло чорного кмину – отримане з насіння нігелли, масло володіє противірусними і антибактеріальними властивостями. Його протизапальну дію також може допомогти зробити шрами менш помітними. Крім того, дослідження клітин людини і тварин показали, що масло чорного кмину може сприяти загоєнню ран.
 • Масло шипшини – добувається з плодів шипшини і також може допомогти зробити шрами менш помітним. Дослідження хірургічних рубців показали, що використання цього масла привело до поліпшення текстури, зменшенню почервоніння і знебарвлення шкіри рубців.
 • Алое вера – має протизапальні властивості, які підтверджені дослідженнями на тварин. Його можна наносити у вигляді гелю поверх рани, щоб шкіра в цьому місці залишалася зволоженою. Це допомагає одним клітинам переміщатися над іншими, щоб заповнити пошкоджену область, тим самим сприяючи процесу загоєння. Дослідники виявили, що алое вера регулює вироблення меланіну (природного пігменту шкіри). Це може допомогти зменшити пігментацію і знебарвлення шраму.
 • Екстракт цибулі широко використовується в засобах для зменшення рубців. Дослідження ділянок тіла, на яких було вироблено хірургічне втручання, показало, що гель з екстрактом цибулі значно покращує текстуру, зменшує почервоніння і підвищує м’якість рубців у пацієнтів. В рамках іншого дослідження було доведено, що гель з екстрактом цибулі ефективний при лікуванні келоїдних і гіпертрофічних рубців, так як здатний позитивно впливати на твердість, зовнішній вигляд і пігментацію рубцевої тканини.
 • Куркума може бути корисна для зменшення рубців завдяки вмісту куркуміна, з’єднання володіє протизапальними властивостями. Дослідження клітин людини і тварин показали, що куркумін прискорює процес стягування рани і зменшує час її загоєння. Таким чином, дослідники прийшли до висновку, що куркумін може використовуватися в цілях зменшення і запобігання гіпертрофічних рубців.

Як запобігти появі рубців

Кращий спосіб уникнути некрасивого шраму – сприяти гарному загоєнню рани і запобігти формуванню патологічного рубця. При отриманні незначного пошкодження шкіри Американська академія дерматології рекомендує:

 1. Тримати рану в чистоті. При невеликих порізах і саднах необхідно щодня обережно промивати пошкоджену область водою з м’яко чинним милом.
 2. Тримайте пошкоджену область зволоженою, щоб прискорити процес загоєння. Ви можете акуратно нанести оклюзійний засіб на рану, щоб запобігти її висихання.(Масло ши і масло какао є натуральними оклюзійними засобами.)
 3. Потім закрийте рану лейкопластиром.
 4. Щодня міняйте пов’язку і тримайте рану чистою, поки йде процес загоєння.
 5. Якщо у вас накладені шви, дотримуйтесь інструкцій лікаря по догляду за раною і поверніться для зняття швів в призначений час. Занадто раніше або занадто пізніше зняття швів може перешкодити загоєнню рани.
 6. На вже зажившу шкіру наносите протисонцевий засіб.Ультрафіолетові промені сонця можуть уповільнити процес регенерації, сприяючи виробленню пігменту, що приводить до появи темних плям і знебарвлення. У продажу є багато натуральних протисонцевих засобів.

Будь-який продукт, який ви наносите на шкіру, може викликати роздратування і алергічну реакцію. Перш ніж почати регулярно наносити засіб на рубець, слід протестувати його на невеликій ділянці шкіри, щоб перевірити, як воно діє на вас.

Соцмережі