Плаваючі помутніння

Плаваючі помутніння – це мушки та ниткоподібні силуети, що переміщуються в полі зору людини, але не мають нічого спільного з зовнішніми об’єктами. Плаваючі помутніння – досить поширене явище.

Причини та фактори ризику

Плаваючі помутніння – це результат стимуляції сітківки (яка є світлочутливою структурою в задній частині ока) чимось, що не має нічого спільного зі світлом з навколишнього середовища. Така стимуляція змушує сітківку посилати сигнал в мозок. Мозок може інтерпретувати сигнал як видимий об’єкт, плаваючий в полі зору (плаваюча мушка) або як звичайний раптовий спалах світла, який може виглядати як блискавка, плями або зірочки (фотопсія). Фотопсія може виникати при терті очей.

Найбільш частою причиною плаваючих помутнінь є

 • зменшення обсягу драглистої речовини, яким заповнене очне яблуко (скловидного тіла).

У віці від 50 до 75 років обсяг склоподібного тіла зменшується, що періодично тягне сітківку. Це тягнуче зусилля стимулює сітківку, створюючи ілюзію світла або об’єкта, які людина бачить як плаваючі помутніння. Такі плаваючі помутніння (ідіопатичні плаваючі помутніння склоподібного тіла) не завдають шкоди. Рідше бувають випадки, коли склоподібне тіло повністю відходить від сітківки (відшарування скловидного тіла).

Нечастими, але більш серйозними причинами можуть бути:

 • відшарування сітківки;
 • перфорація сітківки;
 • відшарування скловидного тіла;
 • крововилив в склоподібне тіло;
 • запалення склоподібного тіла.

Іноді мігрень може стати причиною симптомів порушення зору. Такі симптоми порушення зору можуть проявлятися у вигляді білих мерехтливих ліній з нерівними краями, які спочатку з’являються в середині поля зору, а потім поширюються по всьому полю зору (на відміну від плаваючих помутнінь, це не поодинокі об’єкти). Як правило, вони зникають протягом приблизно 20 хвилин, спочатку з периферичних полів зору, а потім з центру поля зору. Вони можуть не супроводжуватися головним болем. Такі симптоми називають очної або візуальної мігренню. Хворі можуть відчувати подібні симптоми або втрачати зір в будь-якій частині очі на 10-60 хвилин, часто перед початком мігренозного головного болю (мігренозна аура). У таких випадках причиною симптомів є процес в головному мозку, а не в сітківці.

У рідкісних випадках причиною плаваючих помутнінь є пухлини (наприклад, лімфома) очі і вітрео (запалення склоподібного тіла). Наявність сторонніх тіл в оці може стати причиною плаваючих помутнінь, але зазвичай це викликає і інші симптоми, наприклад, втрату зору, біль в оці або почервоніння, які турбують куди більше, ніж плаваючі помутніння.

Обстеження

Не всі випадки наявності плаваючих помутнінь вимагають негайного звернення до лікаря. Наведена нижче інформація допоможе вирішити, в яких випадках слід звертатися до лікаря, а також дізнатися, що буде відбуватися під час обстеження.

Насторожуючі ознаки

При наявності плаваючих помутнінь причинами для занепокоєння можуть бути певні симптоми і ознаки. Вони включають:

 • раптове збільшення плаваючих помутнінь;
 • повторювані, часті блискавко подібні спалахи світла;
 • повна або часткова втрата зору (часто виникає відчуття, що частина поля зору закрита тінню або завісою);
 • недавнє хірургічне втручання або травма ока;
 • біль в оці.

Коли звернутися до лікаря

Незважаючи на те, що в більшості випадків плаваючі помутніння не є причиною для занепокоєння, люди у яких є насторожуючі ознаки, повинні якомога швидше звернутися до лікаря-офтальмолога. У них можуть бути серйозні захворювання склоподібного тіла або сітківки, і затримка на кількох днів, а іноді навіть годин, може привести до постійної втрати зору. Хворим, які почали помічати наявність плаваючих помутнінь без насторожуючих ознак, слід звертатися до лікаря у міру можливості, хоча затримка на кілька або більше днів, найімовірніше, не заподіє шкоди. Хворим, у яких протягом деякого часу спостерігаються плаваючі помутніння і відсутні інші симптоми, слід пройти обстеження очей, але час тут не є критичним фактором.

Що робить лікар

Спочатку лікарі розпитують пацієнта про його симптоми і медичний анамнез. Потім вони проводять фізикальне обстеження. Дані, отримані при зборі анамнезу та фізикальному обстеженні, часто вказують на причину плаваючих помутнінь і на аналізи, які можуть знадобитися.

Лікарі просять описати плаваючі помутніння, а потім питають:

 • Коли хворий помітив плаваючі помутніння?
 • Які відмінні характеристики плаваючих помутнінь (наприклад, їх форма, рух або коли вони виникають повторно)?
 • Чи з’являються плаваючі помутніння в одному або обох очах?
 • Чи бачить хворий спалахуючі вогники, або чи не здається, що частина поля зору відсутня або закрита завісою?
 • Чи була у хворого травма ока або хірургічна операція на оці?
 • Чи є інші симптоми (такі, як розмитий зір, почервоніння очей, біль в очах, головні болі)?
 • Страждає людина короткозорістю?
 • Страждає людина захворюваннями, які можуть впливати на зір, такими, як діабет або захворювання імунної системи (наприклад, СНІД)?

Обстеження очей є найбільш важливою частиною фізікального обстеження. Лікарі перевіряють гостроту зору, рух очей і реакцію зіниці на світло. Вони також перевіряють наявність почервоніння в очах і поле зору на предмет випадання ділянок зору.

Офтальмоскопія – це найбільш важлива частина обстеження очей. Лікарі спочатку використовують краплі для розширення зіниць. Потім вони використовують офтальмоскоп (лампа з збільшувальними склами, яка висвітлює задню частину ока) для обстеження внутрішніх структур ока, в тому числі як можна більшої частини сітківки. Якщо є припущення, що плаваючі помутніння викликані серйозною причиною, обстеження у офтальмолога є обов’язковим. Офтальмолог – це лікар, який спеціалізується на діагностиці та лікуванні (хірургічними або нехірургічними методами) очних хвороб.

Тиск в оці (внутрішньоочний тиск) вимірюють після закапування анестетика в око.

Лікарі закопують в око краплю барвника флуоресцеїну, а потім використовує щілинну лампу (прилад, який дозволяє лікарю обстежувати очей при сильному збільшенні) для обстеження всього очі.

Проведення аналізів

Лікарі часто можуть ідентифікувати менш серйозні проблеми плаваючих помутнінь під час обстеження, але якщо є припущення про серйозне захворювання, вони направляють хворих до офтальмолога для постановки діагнозу. Офтальмологи – це лікарі, які спеціалізуються на діагностиці та лікуванні (хірургічними або нехірургічними методами) очних хвороб. Офтальмолог робить більш детальну офтальмоскопію і може призначити аналізи та обстеження. Наприклад, при запаленні склоподібного тіла інфекційного походження призначаються дослідження, які проводяться для ідентифікації мікроорганізмів, імовірно послужили причиною інфекції.

Лікування

Плаваючі помутніння, пов’язані з процесами в склоподібному тілі – це плаваючі помутніння, що виникають із-за стягування драглистої речовини, яким заповнене очне яблуко, яке називається склоподібним тілом, і вони не потребують лікування.

Іноді, якщо плаваючих помутнінь настільки багато, що вони заважають зору, лікарі можуть використовувати порожнисту голку для видалення склоподібного тіла з ока і його заміни солоною водою. Таку хірургічну процедуру називають Вітректомія. Проте багато лікарів вважають, що не слід робити вітректомію через плаваючих помутнінь, через те, що процедура може привести до відшарування сітківки або катаракті, і тому що плаваючі помутніння іноді залишаються і після процедури.

Інші захворювання, які спричинили симптомів, лікуються. Наприклад, для відновлення відшарувалася сітківки проводиться операція. При наявності інфекцій, що викликали запалення склоподібного тіла, застосовуються антимікробні препарати.

Соцмережі