Перші ознаки діабету: маса тіла, спрага, проблеми шкіри

Як можна більш раннє розпізнавання цукрового діабету у пацієнтів відіграє суттєву роль в прогнозі розвитку хвороби, тяжкості і часу виникнення ускладнень. Багато пацієнтів, відзначаючи періодичне оніміння в руках або ногах, навіть не здогадуються про те, що це можуть бути ранні його ознаки. Крім того, важливо стежити за станом шкіри, появою і загоєнням дрібних ран і висипань, а також масою тіла, апетитом і спрагою.

Важливо розпізнати ранні ознаки діабету

У середньому, у 1 з 5 пацієнтів, хто вже хворіє на діабет, він ще не виявлений, хоча зміна метаболічних процесів вже істотна, а шкода, що наноситься високим рівнем глюкози крові, може бути значною. Крім того, частина пацієнтів, хоча ще і не страждають на діабет, але мають порушення толерантності до глюкози, яке ще називають переддіабетом. Це означає, що їх рівень цукру в крові підвищений, але не достатньо високий, щоб класифікувати його як діабет 2-го типу, найбільш поширений тип хвороби.

Діабет 2-го типу пов’язаний з ожирінням і надлишковою масою тіла. І поширення діабету стрімко зростає в силу того, що все більша кількість людей страждають від ожиріння, яке багато експертів називають «епідемією».

Діабет 1-го типу – це аутоімунний стан, при якому організм в силу різних, часто невідомих причин, атакує власні клітини підшлункової залози, які відповідають за вироблення інсуліну. Результатом цього стає гостра нестача гормону, і людина змушена замінювати цей брак інсуліновими ін’єкціями або помпою до кінця свого життя.

Ранні ознаки хвороби

За словами фахівців, важливо розпізнати ранні ознаки діабету будь-якого типу. «Якщо у пацієнта є будь-який тип хвороби, але він не підозрює про свій стан, висока ймовірність, що підвищення рівня цукру в крові в організмі зашкодить стінкам кровоносних судин і піддасть пацієнта ризику ускладнень, пов’язаних з діабетом, в майбутньому.

Ранні ознаки хвороби включають в себе:

  • Оніміння в руках і ногах;
  • Часте сечовипускання;
  • Сильну спрагу;
  • Збільшення маси тіла або ж різку її втрату;
  • Порушення трофіки шкіри, тривале загоєння ран;
  • Проблеми із зором, зниження його гостроти;
  • Серйозні поразки в порожнині рота;
  • Втома після їжі.

Будь-які прояви хвороби, що виявляються як окремо, так і в різних поєднаннях, вимагають негайного звернення до лікаря і активного лікування.

Оніміння в руках і ногах

За словами ендокринологів, підвищений рівень цукру в крові, пов’язаний з розвитком цієї небезпечної хвороби, може привести до значного пошкодження кровоносних судин навколо нервів. Цей вид пошкодження, в свою чергу, може викликати оніміння і поколювання, як правило, в ногах. Це з часом формує серйозні ураження шкіри і підлеглих тканин, загрожує гангреною. Деякі люди відчувають оніміння як на ногах, так в руках (найчастіше це оніміння кистей або пальців).

Часте сечовипускання і посилення спраги

Одним з перших ознак діабету є часте сечовипускання. Це пов’язано з тим, що включаються природні механізми організму на гіперглікемію. Це пов’язано зі спробами вивести надлишки глюкози. Необхідність часто мочитися, також відома як поліурія, може бути викликана діабетом 1-го і 2-го типу. Якщо підвищується цукор в крові, і він не може бути утилізований тканинами, кров, пересичена глюкозою, потрапляє в нирки, надлишок її фільтрується в сечу, викликаючи підвищене сечовипускання.

Відповідно, якщо людині доведеться частіше мочитися, вона втрачає великий обсяг води, виникає зневоднення, через що вона буде сильно страждати від спраги. З цієї причини болісна спрага, що змушує пити набагато більше води, є ранньою ознакою діабету.

Коливання маси тіла

Підвищення рівня резистентності (нечутливості) до інсуліну може бути ознакою хвороби на ранній стадії. Коли у організму підвищується резистентність до інсуліну, тоді тіло думає, що йому потрібно накопичувати жир. Запускається механізм створення жиру з вуглеводів, він активно запасається в адипоцитах, що призводить до збільшення маси тіла. Але чим сильніше клітини заповнюються жиром і розтягуються, чим більше прибуває маса тіла, тим більше деформуються рецептори до інсуліну, і стан прогресує.

При діабеті 1 типу тіло не виробляє достатньо інсуліну. Але воно вкрай потребує інсулін для повноцінного метаболізму жирів, білків і вуглеводів. За словами лікарів, коли інсуліну недостатньо для збереження цих енергетичних поживних речовин, тоді організм починає їх витрачати, отримуючи енергію з власних ресурсів. Ось чому починає різко знижуватися маса тіла, що може бути одним з ранніх ознак хвороби.

Порушення трофіки шкіри, погане загоєння ран

Високий рівень цукру в крові може поставити під загрозу активність імунної системи, що, в свою чергу, може пошкодити здатності організму переносити інфекції і загоювати рани на шкірі. Коли рівень цукру в крові перевищує 9,9 ммоль / л, імунна система справляється з інфекціями, в тому числі і ураженнями шкіри, набагато гірше. Крім того, шкіра додатково страждає і від дефіциту кисню і харчування (порушення трофіки), що пов’язано з ураженням капілярів і нервових закінчень. У діабетиків шкіра схильна до сухості, розвитку трофічних виразок і грибкових уражень.

Проблеми із зором

Затуманений зір, пелена перед очима, є поширеною ранньою ознакою діабету. Це виникає тому, що високий рівень цукру в крові викликає порушення прозорості кришталика ока і змінює здатність повноцінно пропускати світлові промені. Іноді цей процес розвивається дуже швидко, і подібні зміни зору небезпечні, важливо провести всебічне обстеження очей. Для збереження чіткого зору вкрай важливо контролювати рівень цукру в крові.

Проблеми порожнини рота

Ясна, які кровоточать, коли людина чистить зуби або користується зубною ниткою, неприємний запах з рота, навіть після чищення, і погані зуби можуть бути ранніми ознаками діабету. Високий рівень глюкози в слині може погіршити зростання зубного нальоту і бактерій, виявляються ознаки запалення, наполегливі стоматити і часта молочниця. Це може викликати руйнування зубів і захворювання ясен.

Втома після їжі

Продукти, багаті вуглеводами, такі як рис, макарони, картопля або солодощі, мають тенденцію підвищувати рівень цукру в крові, що, в свою чергу, може викликати незвичайне відчуття втоми. Воно посилюється після їжі.

Соцмережі