Неврастенія: симптоми і ознаки, лікування у жінок, чоловіків та дітей

Астенічний невроз (неврастенія) – це психічний розлад, при якому людина стає надмірно дратівливим, які не здатні до тривалої розумової і фізичної роботи. При неврастенії організм швидко втомлюється, людина не здатна відчувати радість (ангедонія). Неврастенія протікає без будь-яких змін в анатомії людини, але зі зміною в психічної діяльності головного мозку. У медицині розлад також носить назву невроз виснаження.

Причини появи розлади

Навколишній світ сильно впливає на індивіда. Щоб адаптуватися до умов навколишнього середовища, мозок перебудовується і починає функціонувати по-іншому. Таким чином, він підвищує опірність зовнішньому впливу. У звичайному стані нервова система пристосовується і віддає правильні команди, закладені в нашій підсвідомості, всьому тілу.

Нормальне функціонування всього організму залежить від сигналів, які надсилаються нервовою системою, але коли в діяльності мозку відбувається збій, сигнали нервової системи подаються викривлено і органи починають працювати неправильно.

Часто причиною неврастенії є стрес. Саме пережитий стрес або велике навантаження на розумові процеси викликає збій в психічної діяльності мозку, а той своєю чергою відправляє неправильні сигнали, які поширюються нервовою системою по всьому організму. У підсумку, порушуються функції тих органів, які спочатку були в поганому стані, з різних причин, будь то хімічний вплив, або спадкові проблеми зі здоров’ям. Так розвивається неврастенія, яка може супроводжуватися різними збоями в роботі органів. Починаються хвороби, патології, відхилення.

Неврастенія може проявитися на тлі вже придбаних раніше хвороб. Причини неврастенії можуть бути психогенного характеру і соматичного (тілесні, не пов’язані з психічною діяльністю людини). Розглянемо причини неврастенії:

Психогенні причини неврастенії

Тривале перебування в стані стресу, депресія, перенесена психологічна травма (смерть близької людини, напад, тривала хвороба, конфлікти в родині, проблеми на роботі, розлучення, догляд за тяжкохворим людиною, ситуації з яких людина не може знайти вихід, монотонна робота, що вимагає підвищеної концентрації уваги та інше). Всі ці фактори можуть спровокувати розвиток неврастенії.

Соматичні причини неврастенії

Перенесена важка хвороба (інфекційна, з високою температурою), вроджені порушення в нервовій системі, черепно-мозкові травми, наявність захворювань в сімейному анамнезі (сімейний анамнез-це інформація про хвороби найближчих родичів пацієнта). Схильність до неврастенії може передаватися у спадок. Соматичними причинами появи неврастенії також є захворювання, що призводять до неврозів (наприклад, гіпертонічна хвороба, виразка шлунка, контузія, булімія, анорексія і т. Д.). До появ неврастенічних порушень відноситься вплив на організм токсичних речовин, зловживання спиртним, тютюновими виробами, наркотичними речовинами. Сприяють появі неврастенії гормональні порушення, нестача вітамінів і онкологія.

Хто такий неврастенік?

Неврастенік – це людина, що страждає неврастенію. Найчастіше захворювання стосується людей працюють в сфері медицини, освіти, юриспруденції та інших областей, які потребують постійної високої розумової напруженості. Розладу схильні лікарі, педагоги, студенти, адвокати і люди, професія яких, вимагає невпинної роботи мозку. Неврастенія зустрічається частіше у чоловіків, ніж у жінок, але на відміну від чоловічої половини населення, неврастенія у жінок проявляється серйозніше. У жінок нервова система менш стійка до впливу різних зовнішніх факторів, тому більших збитків завдає і неврастенія.

Симптоми неврастенії у жінок і чоловіків

Неврастенія – це невроз, який є захисною реакцією організму, але натомість надає ряд неприємних симптомів. Одним з явних симптомів неврастенії є дратівливість.

Крім цього, існує ще одна ознака того, що індивід страждає неврастенію. Це швидка стомлюваність. Людина з працею може виконати поставлене завдання, а коли намагається виконати дію, то швидко втомлюється. Причому витрачені сили з працею відновлюються. Наприклад, раніше звичну прибирання по дому неврастенік виконує з великими труднощами, іноді все закінчується, так і не розпочавшись. Він втомлюється і все кидає.

Для клінічної картини неврастенії характерні наступні симптоми неврастенії:

 1. Головний біль стягувального характеру («каска неврастеніка»). Відчувається тиск на голову, ніби на неї одягнений важкий шолом.
 2. Запаморочення, що проявляє себе, коли людина знаходиться в русі, є відчуття обертання в голові, але не обертання навколишніх предметів. Таке явище може виникнути в результаті сильного хвилювання або фізичного навантаження.
 3. Почастішання пульсу (тахікардія). Відзначаються колючі болі в серці і артеріальна гіпертензія (підвищення артеріального тиску).
 4. Іпохондрія (людина думає, що у нього «букет» захворювань, а тому здає стос аналізів, проходить повне медичне обстеження, лікується всілякими препаратами і як зазвичай, лікарі нічого не знаходять в плані фізіологічних відхилень) До психотерапевта чи психіатра такі пацієнти потрапляють в останню чергу , коли вже більшість лікарів пройдено. Нерідко люди шукають в Інтернеті інформацію, яка містить схожі симптоми, і проводять аналогію зі своїм самопочуттям, «приміряючи» на себе не властиву їм хвороба, намагаються займатися самолікуванням, що категорично заборонено.
 5. Запальність, підвищена агресія, напади гніву. Зазвичай відбувається різкий спалах злості і гніву, потім так само швидко зникає.
 6. Помітне погіршення пам’яті.
 7. Часте сечовипускання.
 8. Відсутність апетиту.
 9. Біль у м’язах. Спазми.
 10. Порушення менструального циклу у жінок.
 11. Почуття несвіжості, постійного дискомфорту в тілі, розбитість.
 12. Відсутність інтересу до життя.

Будь-яка критика чи випадково сказана на його адресу засуджує фраза викликає у хворого неврастенію бурхливу реакцію, гнів, сплеск емоцій, які можуть змінитися плачем і істерикою. Швидка зміна настрою по найменших причин властива людям з психічним розладом під назвою неврастенія.

Симптоми бувають ще ширше. Нерідко при неврастенії спостерігається тривога і страх. Індивід не розуміє, що з ним відбувається і починає вселяти собі хвороби, яких у нього немає, причому в найважчій формі (наприклад, шизофренія, параноїдний психоз). Хоча неврастенія не переходить в шизофренію. Можуть з’явитися думки, що людина заражена СНІДом або є онкологічне захворювання. На цьому тлі розвиваються нові фобії і проблеми в інтимному житті, що сприяє зниженню самооцінки. Людина вважає себе нікчемою, стає стійким до критики і зовнішньому впливу.

Також можуть з’явитися розлади статевого характеру, які викликає неврастенія. Симптоми різняться. Статеві розлади при неврастенії характеризуються швидким актом, після якого незадоволеними залишаються обидва партнери. Сексуальний розлад супроводжується зниженням статевого потягу. У жінок при неврастенії може проявитися вагінізм (стан, при якому у жінки мимоволі скорочується лобково-куприковий м’яз, що не дозволяє брати участь в будь-якій формі вагінального проникнення, такий спазм доставляє біль і незручності), а у чоловіків з неврастенію з’являється імпотенція. Це перше джерело пригніченого і похмурого настрою.

При відсутності належного лікування неврастенії всі перераховані вище симптоми посилюються.

Стадії неврастенії

Як багато хвороб, з плином часу може збільшуватися і неврастенія. Симптоми на кожній стадії будуть все більш виражені. У психіатрії неврастенія ділиться на три стадії. Розглянемо стадії неврастенії.

 • Перша стадія неврастенії – гіперстенічна форма. Прояв спалахи агресії на незначний подразник. Пацієнта дратує шум, різкі і гучні звуки, яскраве світло, місця великих скупчень людей, може виникати мізофонія. Важко тримати під контролем емоції. Пацієнт запальний, але спалах гніву швидко вщухає. Присутній нетерплячість і метушливість. При цьому працездатність зводиться нанівець. Концентрація уваги на низькому рівні, через що людина стає розсіяним, постійно відволікається і витрачає багато часу, намагаючись заново почати роботу. Після численних спроб взятися за справу, з’являється втома від тривалого процесу і працездатність знижується. Характерними для неврастенії є головний біль стягуючого характеру, які до вечора можуть бути лише більшими. Порушується, або повністю пропадає нормальний сон. Пацієнт може скаржитися на шум у вухах, болі в зубах, парестезія (розлад чутливості, при якому людина відчуває спонтанне поколювання або печіння в якійсь області тіла). Перша стадія неврастенії частіше інших зустрічається в клінічній практиці. Розлади першої стадії виліковуються.
 • Друга стадія неврастенії – дратівлива слабкість. Для другої стадії неврастенії характерна швидка фізична і психічна стомлюваність. Пацієнт скаржиться на зайву плаксивість, чи не властиву йому раніше. Швидка зміна настрою. Спостерігається тремор рук і мови, посмикування м’язів. Хворий погано спить, після пробудження не відчуває себе виспався і повним сил. Іноді поганий сон супроводжують гіпнотичні галюцинації (проміжний стан між дійсністю і сном; уявні відчуття здаються реальними). Спостерігаються сексуальні розлади, проблеми з роботою шлунково-кишкового тракту, можуть з’явитися запори, діарея або печія. Особливістю даної форми неврастенії є неможливість відновитися навіть після тривалого відпочинку. Для лікування цієї стадії потрібен комплекс заходів.
 • Третя стадія неврастенії – гіпостенічна форма. Супроводжується млявістю, апатією до всього, пригніченим настроєм. Ця стадія неврастенії характерна для недовірливих людей. Всі думки пацієнта зосереджені на його стані, він не в силах змусити себе виконати якусь роботу. Відзначаються ипохондрические скарги.

Кожна стадія неврастенії залежить від симптомів і поведінки людини. Без кваліфікованого втручання, ситуація може погіршитися і одна стадія повільно переросте в наступну форму, більш важку. Якщо не запускати хворобу, то лікування не буде важким і тривалим процесом.

Діагностика

Для точного встановлення діагнозу мало визначити ознаки в домашніх умовах і поставити діагноз “неврастенія”. Симптоми можуть бути приводом для звернення до фахівця. Діагностику неврастенії проводять в декілька етапів:

 • Необхідно вислухати скаргу пацієнта і зібрати анамнез. Психотерапевт повинен вислухати всі скарги, які озвучив пацієнт, у якого підозрюється неврастенія. Симптоми необхідно з’ясувати для розуміння клінічної картини. Лікар дивиться не тільки на те, що повідомляє хворий, а й на те, як він це робить. Спеціаліст стежить за швидкістю мови, за реакцією пацієнта на запитання лікаря. Гучність голосу, темп. Для того, щоб правильно вирішити діагноз, психотерапевт цікавиться хворобами найближчих родичів пацієнта. Важливо чи є у хворого інші хронічні захворювання, які могли спровокувати неврастенію. Обов’язково лікар запитує час появи перших симптомів недуги, і чи були до цього приймання будь-яких медикаментозних препаратів. Якщо необхідно, лікар запросить результати досліджень, які пацієнт проходив раніше, або ж направить на нові обстеження.
 • Діагностика. Для постановки остаточного діагнозу потрібна допомога клінічного психолога. Мета – провести експериментально-психологічне дослідження (ЕПІ). Таке дослідження включає в себе різні тести, які допоможуть лікарю дізнатися краще звички, емоції та саму особистість пацієнта. Методи підбираються індивідуально кожній людині. Дослідження може тривати до двох годин, але пацієнтові не набридає, через те, що всі тести проходять в ігровій формі.

Дослідження, які проводяться з метою діагностики неврастенії можуть включати в себе такі методи:

 1. Коректурна проба (тест Бурдона) – пропонується викреслити з тексту ці літери (наприклад, всі букви «С» і «Р» по тексту). Метод використовується для виявлення стомлюваності і концентрації.
 2. Відшукування чисел (таблиця Шульте) – цифри розставлені врозкид, потрібно знайти їх і називати вголос в правильному порядку. Лікар дивиться швидкість визначення розташувань всіх цифр.
 3. Рахунок по Крепелину – пропонується скласти числа “стовпчиком”. Перевірка на інтелектуальні здібності пацієнта.
 4. Відрахування – робити послідовне віднімання чисел “в умі”. Наприклад, по 6 з 100 (94, 88, 82, 76 …). Такий метод дозволяє вивчити розумові здібності, стійкість уваги.
 5. Шкала Гамільтона – використовується для оцінки депресії. Заповнюється під час інтерв’ю з пацієнтом. По ній клініцист визначає психічний стан хворого.

Для того, щоб виявити будь-які розлади пам’яті, які характерні при неврастенії, пацієнту дають завчити якісь фрази, парні слова, пов’язані за змістом або невеликі тексти, які пропонується відтворити.

Це не весь перелік проведених досліджень для встановлення діагнозу “неврастенія”. Існують різні індивідуально підібрані завдання для глибокого розуміння проблеми.

Далі можуть знадобитися: аналіз крові і електроенцефалограма (ЕЕГ). На підставі аналізу крові, ЕЕГ і нейротеста лікар ставить діагноз і підтверджує або спростовує неврастенію.

Диференціальний діагноз і неврастенія по МКБ-10

За деякими симптомів неврастенію можна переплутати з депресивним розладом. Але є відмінності.

Неврастенія Депресивний розлад
Згідно МКБ-10 *, неврастенія – це невротичний розлад (код неврастенії F48.0). Депресивний розлад – це афективний розлад (код F32).
Неврастенія виникає в результаті психологічної травми або тривалої розумової і фізичного навантаження. Виявляється безпричинно, навіть при благополучних обставин.
Самопочуття краще вранці, ніж в нічний час доби. Вранці самопочуття краще, до вечора стає гірше.
Сезонна залежність відсутня. Є сезонна залежність.
Неврастенія не переходить в психотичний рівень. Критика збережена (людина усвідомлює і приймає хвороба і усвідомлює значення своїх дій). Чи не переходить в психотичний рівень.
Виліковне. Розлад може повторюватися.
Лікування неврастенії: психотерапія, зміна способу життя, медикаментозне лікування використовується як допоміжний метод. Лікування: антидепресанти, психотерапія.

* МКБ-10 – це міжнародна класифікація хвороб (документ надається як класифікаційна основа в охороні здоров’я). Раз в 10 років переглядається та забезпечує міжнародну порівнянність даних і єдині методи в лікуванні.

Лікування неврастенії

Неврастенія виліковна. Призначається лікування, виходячи зі стадії неврастенії. Залежно від випадку призначають:

 • медикаментозні засоби;
 • народні рецепти;
 • акупунктуру;
 • заняття йогою;
 • правильний режим харчування;
 • масаж;
 • водні процедури.

Першим етапом лікування неврастенії є зміна обстановки, способу життя і звичок. До факторів, що збільшують стан пацієнта можна віднести напружену, нервову роботу, хронічне недосипання, надмірне вживання спиртного і куріння. Частою перешкодою в лікуванні стає небажання людини змінювати свої звички. Результату не буде, якщо людина сама не захоче змін, ліки і народні засоби допоможуть одужати, але на деякий час, неврастенія може повернутися, якщо не діяти. Але якою б стадії була неврастенія, слід звернутися до лікаря. Щоб допомогти хворому, психотерапевт виписує фармакологічні препарати.

Медикаментозне лікування неврастенії

Ефективними в боротьбі з різними неврозами, в тому числі і неврастенію, є такі транквілізатори групи бензодіазепінів (клас речовин із заспокійливим, седативний ефект), як «Елініум» і «Реланіум». Транквілізатори сприяють гальмуванню і уповільнення активності нейронів. Внаслідок чого, людина не так бурхливо реагує на те, що відбувається навколо. Вони надають протівотревожное, седативну дію на людину.

Прийом транквілізаторів має побічні ефекти. Вони можуть виражатися в сонливості, запаморочення, гальмуванні. В індивідуальних випадках препарат може викликати свербіж шкіри, запори, нудоту, зниження лібідо. Тому буде правильно порадитися з лікарем перед прийманням, він призначить препарати відповідні пацієнтові.

Призначення транквілізаторів заборонено, якщо в анамнезі пацієнта є такі хвороби як міастенія (слабкість і млявість м’язів), гострі захворювання нирок і печінки.

Чи не призначають седативні препарати водіям і представникам тих професій, які вимагають великої концентрації уваги або швидкої реакції. Алкогольні напої і знеболюючі препарати тільки підсилюють ефект транквілізаторів.

У важких випадках неврастенії лікар призначає прийом нейролептиків (психотропних препаратів). У випадках вираженого глибокого депресивного стану призначають транквілізатори в комплексі з антидепресантами.

Не приймайте ліки і препарати, не порадившись з лікарем! не займайтесь самолікуванням!

Для лікування гіперстенічної форми неврастенії застосовують такі препарати:

 • «Оксазепам» (блокує страх, фобії);
 • «Фенозепам» і «Лоразепам» (усувають тривожність);
 • «Нітразепам» (покращує сон).

Для лікування гіпостенічної форми неврастенії лікар може призначити: «Сонапакс», «Галоперидол», «Трифтазин» і багато інших нейролептики.

Для підвищення настрою при неврастенії можуть призначити:

 • «Азафен»;
 • «Имизин»;
 • «Амітриптилін».

Однак варто знати, що тривале приймання цих препаратів пригнічує статевий потяг, а безладний прийом ліків, не під наглядом лікаря, негативно позначається на загальному стані організму.

Терапія повинна супроводжуватися загальнозміцнюючі препаратами, комплексом вітамінів, лікувальною гімнастикою, бальнеотерапією (водні процедури, лікування мінеральними водами, душ, басейни, мінеральна вода для пиття) і заспокійливими травами. Додатковий курс лікування можна проводити вдома. Для цього рекомендують вживати відвари трав, настої та чаї з бруньок бузку, кори верби, листя герані, агави, м’яти, меліси. Вживання чаю з медом і лимоном тільки піде на користь здоров’ю. Також хорошим доповненням стануть ягоди чорноплідної аронії, малини і суниці. Для лікування неврастенії також застосовуються відвари з глоду, собача кропива і лікарської валеріани.

Інші методи лікування

Масаж – це спосіб знімати напругу, тому не варто ним нехтувати. Масажна терапія сприяє розслабленню м’язів, приводить їх в тонус, а це допоможе підготувати організм до психотерапії. У поєднанні з масажем можна використовувати ароматерапію і музикотерапію.

Відмінно підбадьорять втомленого неврастеніка хвойні або вуглекислі ванни і гімнастика.

Неврастенія у дітей

У дитячому віці неврастенія теж трапляється. Вона легко піддається лікуванню і не переходить в серйозні, важкі психічні захворювання. Невротичні розлади зустрічаються серед дітей молодшого дошкільного, шкільного віку та підліткового. Порушення частіше спостерігається у хлопчиків, ніж у дівчаток. Дитяча неврастенія може розвиватися на тлі страхів покарання або переляків. І це не єдині чинники сприяють розвитку розлади. На психіку і стан дитини сильно впливає смерть родичів, розлучення батьків, сімейні скандали, перший похід в дитячий сад, зміна школи або місця проживання. З’являється неврастенія у дітей через ослаблення захисних функцій організму, особливостей характеру або в результаті спадковості. Якщо дитина крім шкільних занять ходить на уроки музики, курси по вивченню іноземних мов і спортивні секції одночасно, величезне навантаження на нервову систему може спровокувати комплекс чинників, через які розвивається неврастенія.

Симптоми неврастенії у дітей

У дітей при неврастенії відзначається знижений апетит, постійна сонливість, підвищене потовиділення, швидка втрата сил, примхливість, іноді непритомний стан. На нервову систему дитини негативний вплив надає інфекційне захворювання, яке переніс малюк або інтоксикація. До названої вище симптоматиці додаються проблеми в роботі шлунково-кишкового тракту, наприклад, запори, діарея, нудота, іноді блювота. Сон у малюка поверхневий і короткочасний, супроводжуваний частими змінами положення тіла під час сну.

У малюка проявляється егоїзм, завищені вимоги до оточуючих і впертість, з яким важко протистояти і батькам не залишається нічого іншого як потурати примхам свого чада. Діти з невротичним розладом часто закочують істерики, це може статися скрізь і в невідповідний момент, наприклад, в магазині, коли дитині не купили бажану іграшку, він починає кричати, падати на підлогу і голосно плакати, в такому стані його важко заспокоїти, іноді практично неможливо .

Батьки можуть виявити такі проблеми дітей-неврастеніків:

 • нетримання сечі (вночі);
 • бажання грати вночі;
 • боязнь темряви.

Без допомоги фахівця тут не обійтися. Діагностувати неврастенію у малюка можна на підставі спостережень проведених батьками. Іноді для точного визначення діагнозу лікар призначає додаткове обстеження за допомогою лабораторних методів і електрофізіологічної діагностики.

Лікування дітей з неврастенією

Лікування неврастенії передбачає зменшення інтенсивності навчання, збільшення часу на відпочинок і отримання позитивних емоцій. Всі дії, які дитина виконує повинні дарувати йому тільки хороші емоції.

Важливим є режим харчування. Харчування має бути збалансованим, їжа збагачена вітамінами. Їсти слід по 4-5 разів на день, але невеликими порціями. Обов’язково в раціоні повинні бути присутніми нежирні сорти риби і м’яса, овочі, зелень, бобові, горіхи, ягоди і фрукти, молочні продукти, каші, цільнозерновий і житній хліб, макарони з твердих сортів пшениці, компоти, фреші, негазована вода. Стримати споживання солодких кондитерських виробів.

Перед сном лікарі рекомендують більше гуляти на свіжому повітрі. Якщо є можливість можна спробувати змінити обстановку. Батьки з дітьми повинні виїжджати на природу, грати в рухливі ігри.

Не потрібно захищати дитину від соціуму. Існує ряд розвиваючих характер і витримку індивіда ігор. Всі вони спрямовані на здоровий розвиток людини. Дитина може займатися будь-яким видом спорту, який йому до душі. Спортивна діяльність добре впливає на психоемоційний і фізичне здоров’я, розвиває стійкість, спрямованість до перемоги, громадські навички.

Не варто забувати про участь педагогів у формуванні особистості дитини. Дитячий садок або школа дає дитині досвід в спілкуванні з іншими індивідами, прищеплює почуття єдності і вчити дружити.

Якщо в сім’ї, де живе дитина, є люди, що палять, то це додатково впливає не тільки на фізичне здоров’я малюка, а й на психічний. Необхідно викорінити погану звичку, або обмежити споживання тютюнових виробів для здоров’я власної дитини. Важливо пам’ятати, що батьки показують приклад для дитини.

Як показує статистика, схильні до невротичних розладами ті діти, які виховуються одним із батьків.

Ускладнення і наслідки неврастенії

Люди, що мають неврастенію схильні до появи нових хронічних захворювань або поверненню старих. При вже наявному неврозі знижується імунітет, а тому ризик підхопити інфекційне захворювання вище.

Наслідки неврастенії можуть бути різними. Це стосується не тільки самої особистості з даними розладом, а й оточуючих-постійні скандали в сім’ї через роздратованості, виникнення відчуженості і нерозуміння. Виходить замкнуте коло, якщо неврастенія з’явилася в результаті конфлікту в сім’ї, то вже придбавши її, ситуація в родині посилюється ще більше в слідстві проявів неврастенії. Наслідки можна усунути, якщо вчасно звернутися до фахівця.

Прогноз

При неврастенії відзначається сприятливий прогноз. При лікуванні неврастенії вдається повністю запобігти рецидивам і значно підвищити якість життя, якщо пацієнт сам цього бажає. Після лікування людина відновлюється в усіх сферах життя.

Профілактика неврастенії

У дитячому віці, щоб уникнути проблем психічного плану, у дитини потрібно розвивати його сильні сторони, вивчати його характер. Обов’язково дитина повинна навчитися бути самостійним, товариською і вміти виносити досвід з будь-яких ситуацій, навіть з негативних. Важливим моментом є підтримка дитини, увага з боку батьків і турбота. Якщо дитину навчити мислити позитивно і не боятися життєвих проблем, він стане більш стійкий до стресів і стане сильною особистістю.

Якщо мова йде про дорослу людину, то насамперед потрібно адекватно оцінювати свої можливості, щоб уникнути стресових ситуацій. Не потрібно перенапружуватися, виснажувати свій організм, працюючи без зупинки. Час для відпочинку повинно бути, інакше психоемоційний стан знаходиться під загрозою. Необхідно навчитися показувати і користуватися своїми сильними сторонами, а слабкі розвивати і перетворювати в сильні. Допоможуть заняття медитацією або спортом. Опануйте аутотренінгом (різноманітність методів, спрямованих на психологічну саморегуляцію і самовдосконалення).

Усвідомлення і прийняття захворювання – це перший крок до одужання. Не нехтуйте своїм здоров’ям і зміцнюйте його, адже неврастенія може викликати комплексні проблеми зі здоров’ям.

Соцмережі

Exit mobile version