Анестезія

Зміст Сховати

Неможливо уявити існування сучасної медицини без застосування анестезії, що здійснюється при багатьох інвазивних діагностичних і лікувальних процедурах. Як відомо, біль є однією з невід’ємних ознак пошкодження тканини або її запалення, що найчастіше потребує негайного надання допомоги. Проте болючі відчуття є перешкодою для її повноцінного надання не тільки через те, що приносять суттєвий дискомфорт, але й нерідко призводять до такого небезпечного для життя стану, як больовий шок.

Боротьба з болем розпочалася задовго до відкриття сучасних знеболювальних засобів. Так, якщо вірити рукописам, то ще за 1500 років до н. в Єгипті застосовували практично застосування ліків з урахуванням опіуму, тоді як у II столітті до н.е. описано використовували в Китаї порошок конопель для ліквідації больових відчуттів. Як не дивно, але до успішного публічного застосування знеболювання, що дозволяє проводити серйозні операції, пройшло майже два тисячоліття, поки 30 вересня 1846 Вільям Мортон не провів безболісну операцію, використовуючи медичний ефір. З того часу ефективність проведення анестезії суттєво підвищилася, що пов’язано з відкриттям нових препаратів та їх грамотним застосуванням.

Анестезія

називають зниження чутливості у всьому тілі або в певних його ділянках. Для повного розуміння механізму її виникнення слід згадати механізм отримання, проведення та аналізу інформації про довкілля. Так, до складу всіх органів чуття входять такі відділи:

 • периферичний (складається з рецепторів або органів, що сприймають певні сигнали з навколишнього середовища);
 • провідний (складається з нервових шляхів, що ведуть електричний імпульс до центрального аналізатора);
 • центральний (включає кору головного мозку, що відповідає за свідому обробку інформації, і підкіркові утворення, мета яких – автоматична реакція організму на зовнішні впливи);

При збої хоча б у одному з ланок цього ланцюга, відповідальних взаємодію Космосу з навколишнім світом, відбувається повна чи часткова втрата чутливості. За факторами її виникнення слід виділяти медичну анестезію, що проводиться з метою запобігання больовим відчуттям на момент лікувального або оперативного втручання, та патологічну, що виникає внаслідок захворювання чи травми.

Медична анестезія

В одних Сполучених Штатах Америки проводиться понад 40 мільйонів операцій на рік, які вимагають проведення анестезії. Крім того, багато інвазивних процедур, що проводяться поза операційною, вимагають якісного знеболювання. В той самий час застосування анестезії призводить до смертельних наслідків приблизно в 1 випадку на 20 000 здорових пацієнтів. Хоча, якщо вірити статистиці, то в усьому світі періопераційна смертність, яка пояснюється анестезією, скоротилася більш ніж на 90% за кілька останніх десятиліть. В той самий час, загальна післяопераційна смертність залишається близько 4%.

Розвиток періопераційних ускладнень визначається безліччю чинників і може статися як внаслідок анестезії чи безпосередніх наслідків хірургічного втручання, і бути пов’язані з особливостями самого пацієнта.

Введення анестезії в практичну діяльність спочатку визнано небезпечним підприємством, що пов’язано як з індивідуальними особливостями пацієнта, так і з досвідченістю лікарів.

З погляду суспільної охорони здоров’я, розуміння характеру та масштабів розвитку ускладнень внаслідок застосування анестезії, має важливе значення та ділиться на кілька рівнів. Так, у вузькому сенсі, для окремих пацієнтів отримання точної інформації про ймовірність конкретних післяопераційних ускладнень є необхідною умовою для обґрунтованого прийняття рішень, пов’язаних із проведенням анестезії та операції. Більш широкий погляд на ризик розвитку ускладнень при застосуванні анестезії передбачає аналіз різних пацієнтів, лікарів або лікарень, що надає чудову можливість оцінки та поліпшення якості медичної допомоги.

Періоди спостереження за пацієнтом:

 • інтраопераційною;
 • перші 48 годин після операції;
 • весь термін госпіталізації або перші 30 днів або довше після операції (у цьому періоді точність спостережень значно знижується);

Сучасна медицина тісно пов’язана з знеболюючими заходами, застосування яких не тільки знижує дискомфорт пацієнта, але й значно полегшує проведення процедур через відсутність реакції пацієнта на подразнення.

Анестезія у дітей

Анестезія у хворих дітей сильно залежить від віку та ступеня зрілості дитини, а також від досвіду анестезіолога. Більшість методів проведення анестезії поєднують застосування загального наркозу для самої хірургічної процедури з регіональною анестезією для післяопераційного контролю болю. Це зумовлено складністю взаємодії з маленькою дитиною. Крім того, у зовсім маленьких дітей процес мієлінізації ще не завершений, що проявляється більш вираженою відповіддю на зовнішні впливи через незрілість пірамідних шляхів (що впливають від кори головного мозку). Тому анестезія у дітей має велике значення.

При знеболюванні слід враховувати такі особливості дітей, як нижчу зв’язуючу здатність білків плазми крові (щодо дорослих), відносно низька кількість жирової тканини та м’язів, оскільки це позначається на фармакодинаміці та фармакокінетиці препаратів, що застосовуються. Через це розрахунок доз препаратів та проміжків між їх повторними введеннями під час проведення анестезії у дитини не збігається з аналогічними заходами у дорослих.

Застосування інгаляційних засобів при загальному наркозі в дітей віком поширене набагато більше, ніж серед дорослих. Однак слід враховувати такі анатомічні особливості дітей, як вузькість дихальних шляхів, висока їх ранимість, висока ймовірність набряку слизових та підвищене слиновиділення. Ці фактори окремо або в сукупності можуть спричинити порушення дихання. Крім того, діти молодшого віку мають менший об’єм грудної клітки у зв’язку з малою рухливістю діафрагми, ребер та грудини, у той час як повітряний опір у дихальних шляхах підвищений. Ці особливості зумовлюють застосування ендотрахеального наркозу.

При проведенні маніпуляцій анестезіологом слід бути акуратнішим, у зв’язку з більш вираженою ранимістю тканин у дітей, порівняно з дорослими.

Не можна забувати і про важливість психологічної підготовки дитини, особливо у віці старше трьох років, яка полягає у проведенні бесіди з переконанням дітей у безболісності процедури.

Починати анестезіологічну допомогу слід з проведення премедикації (промедол і атропін). Промедол у дітей до 6 місяців слід застосовувати обережно, оскільки він може вплинути на роботу дихального центру та спричинити зупинку дихання.

Введення в наркоз дітей віком до 5-6 років здійснюється за допомогою інгаляції засобів через маску. При хорошій визначеності вен у дітей старших за цей вік введення в наркоз здійснюється шляхом внутрішньовенного введення лікарських препаратів.

Підтримка анестезії здійснюється за допомогою маски (діти старшого віку при нетривалих операціях) або ендотрахеально (у дуже маленьких дітей, або при великих, важких операціях).

Після хірургічного втручання найефективнішим методом післяопераційного знеболювання є проведення епідуральної анестезії, яка показана при об’ємних втручаннях на органах черевної порожнини, тазу, грудної клітки.

Протягом усієї операції анестезіолог повинен контролювати частоту серцевих скорочень, температуру тіла та стан м’язового тонусу. Крім того, застосування кисню при його надлишку може призвести до руйнування сурфактанту.

Проведення наркозу потребує особливої ​​обережності за наявності супутніх гострих інфекційних захворювань, захворювань дихальних шляхів, тяжкому рахіті, гнійничкових ураженнях шкіри протягом 6 місяців після щеплень.

Анестезія у дорослих

Проведення анестезії визначається мірою потреби в ефекті знеболювання. Так, у ряді випадків можливе застосування місцевої анестезії для малих поверхневих втручань. Однак, незважаючи на локальний ефект, анестетики можуть призводити до виникнення несприятливих ефектів з боку серця та мозку, виявляючись аритмією, судомами, втратою свідомості та алергічними реакціями. Тим не менш, місцева анестезія вважається найбезпечнішим методом знеболювання.

Іноді для зниження занепокоєння та підвищення ефективності локального знеболювання, місцева анестезія комбінується із седацією.

На відміну від дітей, найбільшого поширення у дорослих та підлітків набуло застосування внутрішньовенної анестезії. При цьому методі загального знеболювання встановлюється внутрішньовенний катетер для введення через нього анестетиків та інших препаратів, необхідних досягнення потрібного ефекту. У ряді випадків можливе поєднане застосування внутрішньовенної та інгаляційної анестезії.

Для досягнення знеболювання в певній області можливе застосування регіонарної анестезії, яка дозволяє зберегти пацієнта у свідомості. Однак її ефект певною мірою визначається індивідуальними анатомічними особливостями організму, у зв’язку з чим вона не завжди ефективна на сто відсотків. У випадках, коли необхідне знеболювання не досягається, проводиться загальна анестезія.

Анестезія у людей похилого віку

Анестезія у людей похилого віку має свої особливості у зв’язку з віковою зміною обміну речовин. Насправді в більшості випадків реальний (паспортний) вік відрізняється від біологічного, що пов’язано з кліматичними, економічними, соціальними та іншими умовами, що зумовлюють передчасне старіння організму. Особливістю людей похилого віку є зниження компенсаторних можливостей організму за збереження нормального функціонування органів прокуратури та систем у нормальних умовах. Крім того, при наданні анестезіологічної допомоги слід враховувати часте поширення таких захворювань, як атеросклероз, кардіосклероз, зміни в дихальній системі (за рестриктивним, обструктивним або емфізематозним типами), ниркові порушення та зниження функції печінки у зв’язку із зменшенням у ній кровотоку.

До фізіологічних відмінностей людей похилого віку від дорослих можна віднести низьку чутливість до катехоламінів, більш ригідну грудну клітину (призводить до більш істотних енерговитрат при диханні), зміна слизової оболонки шлунка з високою частотою розвитку виразок.

Пацієнтів, які приймають дезагреганти та антикоагулянти, за 5 днів до операції рекомендується перевести на низькомолекулярні гепарини. Гіпотензивна терапія у літніх людей припиняється за 6 годин до операції і відновлюється після неї.

Оптимальним вибором для анестезії у літніх людей є мультимодальна анестезія із застосуванням регіонарної анестезії. Введення препаратів проводиться повільно, із контролем всіх життєвих показників. Для запобігання розвитку ателектазів кожні 2 години проводиться рекрутмент (підвищується тиск на вдиху на 30 секунд).

Патологічна анестезія

Патологічна анестезія викликається дією екзогенних або ендогенних факторів та обумовлена ​​порушенням сприйняття, проведення та обробки інформації із зовнішнього середовища. На відміну від медичної анестезії, що виникає внаслідок впливу лікарських засобів на певні рецептори в ланцюзі органів чуття, патологічна анестезія розвивається внаслідок захворювання, травми або функціональних порушень, що порушують нормальні процеси сприйняття.

Приклади захворювань, що призводять до розвитку анестезії:

 • у периферичному відділі (тривалі, хронічні інтоксикації, що призводять до ураження нервових закінчень, наприклад, цукровий діабет, алкоголізм);
 • у провідниковому відділі (травми, пухлини, інші патологічні процеси, що викликають переривання проведення нервового імпульсу аферентними шляхами до центрального аналізатора, наприклад – травматичне пошкодження спинного мозку);
 • в області центрального аналізатора (локальні деструктивні та дегенеративні процеси, наприклад – геморагічний інсульт в області потиличної частки може призвести до серйозних порушень зору).

Залежно від поширеності, виділяють повну та часткову анестезію.

Повна анестезія

може бути індукована як цілеспрямовано, так і розвинутися внаслідок патологічних процесів. При цьому вигляді анестезії відбувається повна втрата чутливості та порушення свідомості, що найбільш характерно для всіх видів ком (первинної церебральної, ендокринної, токсичної, гіпоксичної, термічної). Основною точкою докладання для розвитку повної анестезії є структури головного мозку, які відповідають за підтримання свідомості та активної взаємодії з навколишнім середовищем.

Часткова анестезія

Частковою анестезією називають блокування окремих почуттів, при цьому майже завжди зберігається свідомість. Як правило, причин, що викликають часткову анестезію, величезна кількість і вони з’являються при поразці будь-якого відділу аналізатора.

Види часткової анестезії:

 • відсутні болючі відчуття;
 • повністю відсутнє сприйняття температури;
 • немає тактильної чутливості;
 • відсутня інформація про положення тіла;
 • смакові відчуття відсутня;
 • нюх відсутній.

Проблемами відсутності чутливих відчуттів займаються профільні фахівці, сфера інтересу яких зачіпає уражені органи чуття.

Види анестезії в медицині

Застосування різних видів анестезії найчастіше має поєднаний характер. Так, для індукції наркозу може застосовуватися інгаляційний наркоз, а підтримки отриманого стану — внутрішньовенний, і навпаки. При поверхневому хірургічному втручанні, що не вимагає відключення свідомості (абсцес, фурункул, перелом плечової кістки), проведення анестезії бере на себе спеціаліст, навчений виконувати потрібний вид знеболювання (обколювання потрібної області при місцевій анестезії або виконання футлярних блокад).

Загальна анестезія

Проведення загальної анестезії направлене на абсолютну ліквідацію больових відчуттів, що виникають при зовнішніх впливах для більшої безпеки оперативного втручання. Важливо, що загальна анестезія впливає рівень свідомості.

Для отримання якісної загальної анестезії потрібна підготовка, яка проводиться протягом деякого часу до операції. Премедикація потрібна зниження стресу, викликаного очікуванням операції, зменшення загальної збудливості, підвищення больового порога, зменшення активності екзокринних залоз.

Загальна анестезія поєднує такі якості, як адекватність та компонентність.

Адекватність анестезії визначається ступенем її відповідності обсягу та тяжкості хірургічного втручання, а також віком, супутнім ураженням, вихідним станом та індивідуальним рисам організму.

Компонентність забезпечується:

 • пригніченням психічних процесів (проявляється наркозом чи вираженою седацією);
 • блокуванням больових відчуттів;
 • розвитком гіпорефлексії внаслідок впливу на нервову систему;
 • міорелаксація.

Раніше в основному застосовувався тільки один лікарський засіб для отримання необхідного стану, однак у зв’язку з токсичною дією і великою частотою побічних ефектів через високі концентрації, набуло широкого поширення введення декількох препаратів. Це дозволило також знизити навантаження на печінку (відповідає за руйнування) та нирки (відповідають за виведення). Адекватність та багатокомпонентність забезпечуються застосуванням сучасних препаратів, взаємодія яких викликає анестезію – гіпнотики, анальгетики, міорелаксанти.

Препарати щодо анестезії вводяться трьома способами:

 • інгаляційним;
 • внутрішньовенним;
 • комбінованим.

Для забезпечення безпеки проведення загальної анестезії необхідно оцінити стан дихальних шляхів, тому що при цьому виді знеболювання може виникнути пригнічення дихання. Також може з’явитися аспірація – закид їжі в шлунку в бронхіальне дерево з подальшим розвитком бронхіту і пневмонії. За наявності показань використовуються інтубаційна трубка або ларингеальна маска.

Встановлення інтубаційної трубки проводиться за допомогою ларингоскопа та супроводжується хворобливими відчуттями, тому проводити її слід після введення в наркоз.

Ларингеальна маска складається з м’якого матеріалу і вводиться не так далеко, як ларингеальна трубка.

Вибір тактики ведення

Коли операція має невелику тривалість і не спостерігається порушень дихання, переважно застосовують наркози:

 • внутрішньовенний;
 • масочний.

При тривалій операції з порушеною регулярністю дихальних рухів та високим ризиком аспірації застосовують наркози:

 • інтубаційний;
 • эндотрахеальный.

Великі порожнинні операції мають супроводжуватися штучною вентиляцією легень.

Етапи загальної анестезії

 • ;
 • підтримка;
 • виведення з наркозу із відновленням свідомості.

При проведенні загальної анестезії організм проходить через певні стадії:

Для І стадії характерно підвищення больового порога при незміненій свідомості.

ІІ стадія:

 • Сильне збудження при застосуванні лише етилового ефіру;
 • Тимчасове збільшення частоти дихальних рухів та серцевих скорочень;
 • Стан ейфорії з розширенням зіниць (при прийомі барбітуратів).

У III стадії можна виділити 1-й, 2-й та 3-й рівні.

 • 1-й – легка загальна анестезії (пацієнт занурений у сон, спостерігається звуження зіниць, збереження корнеального та інших рефлексів). На цьому етапі можливе виконання короткочасних малотравматичних операцій;
 • 2-й – оптимальна загальна анестезії (спостерігається звуження зіниць, відсутність корнеального та інших рефлексів). Після введення препаратів, що викликають релаксацію м’язів, можна проводити великі внутрішньопорожнинні операції.
 • 3-й характеризується токсичними ефектами (пригнічуються всі життєво важливі функції, зіниці розширені) і, як правило, повинні уникати;

На IV стадії пацієнт виходить із наркозу.

Регіонарна анестезія

Регіонарна анестезія має ряд переваг перед загальним та місцевим знеболюванням, що пов’язано з меншим використанням опіоїдів, більш рідкісним виникненням післяопераційних болів, що потребують введення опіоїдів у значних дозах, а також зниження тривалості госпіталізації та швидке поліпшення самопочуття.

Суть анестезії у цьому вигляді знеболювання у цьому, що блокується проведення больових імпульсів від периферичних рецепторів до мозку.

Види анестезії за тривалістю дії:

 • одноразове введення (тривалість анестезії обумовлена ​​швидкістю руйнування анестетика);
 • продовжене введення (тривалість залежить від регулярності введення препарату);

Показання для регіонарної анестезії:

 • знеболення під час операції;
 • знеболювання після операції;
 • хронічний нейропатичний біль, а також біль, що виникає у зв’язку із злоякісними утвореннями;
 • превентивна аналгезія при ендопротезуванні та ампутації у ряді випадків знижує частоту розвитку фантомного болю;

Протипоказання до регіонарної анестезії:

 • невпевненість пацієнта щодо ефективності анестезії;
 • некомпетентність анестезіолога;
 • високий ризик розвитку ускладнень;
 • бажання пацієнта не бути притомним під час надання медичної допомоги.

Зміни фізіологічних процесів в організмі за регіонарної анестезії:

 • зниження гормонів стресу;
 • зниження катаболізму білка та менший ступінь порушення метаболізму глюкози;
 • баланс електролітів здебільшого залишається на доопераційному рівні;
 • менше виражені порушення фібринолізу, що викликаються стресом, що знижує частоту тромбозів та легеневих емболій.

Тим не менш, регіонарна анестезія має свої переваги та недоліки, тому вид знеболювання визначається анестезіологом залежно від конкретного клінічного випадку. Також доведено, що за інших рівних умов 30-денна летальність після проведення анестезії не має різниці між загальною та регіонарною.

Види регіонарного знеболювання:

 • епідуральна анестезія;
 • провідникова анестезія;
 • спинальна анестезія.

Епідуральна анестезія

є одним з видів регіональної анестезії, при якому введення препаратів здійснюється безпосередньо в простір, утворене між окісткою хребців та твердою оболонкою спинного мозку. Розвиток знеболювання обумовлений блокуванням больових імпульсів у синапсах спинного мозку.

Досягнення переслідуваного ефекту можна оцінити розвитку аналгезии. Оцінюючи ефективність проведеного знеболювання окремо розглядаються чутлива (укол голкою), моторна (шкала Бромеджа) і симпатична (температура рук) блокади.

Можливість застосування епідуральної анестезії залежить від області, яку необхідно знеболити (наприклад, не можна знеболити тканини голови у зв’язку з тим, що вона іннервована черепно-мозковими нервами).

У той же час має сенс знеболювання за допомогою епідуральної анестезії грудей, живота, паху та ніг.

Показання до епідуральної анестезії:

 • ведення пологів без оперативного втручання;
 • кесарів розтин;
 • разом із загальним наркозом, зниження дози опіоїдів;
 • знеболювання після оперативного втручання тривалістю кілька діб, з точним контролем кількості лікарських засобів, що вводяться;
 • іноді при болях у спині здійснюється ведення анестетиків та стероїдів.

Препарат при епідуральній анестезії поширюється у двох напрямках:

 • до спинномозкових вузлів;
 • у субарахноїдальний простір.

Вираженість ефекту визначається не тільки обсягом, а й мірою розведення препарату. Велика кількість розведеного анестетика викликає блок чутливості на високому рівні із менш вираженим блоком моторних функцій. При невеликих кількостях концентрованих препаратів блок визначається низькому рівні. Також слабоконцентровані розчини анестетика мало впливають на моторні функції.

Низька ефективність епідуральної анестезії може бути обумовлена:

 • мозаїчною (асиметричною) анестезією, що виникає при відхиленні голки та попаданні анестетика в область муфти твердої мозкової оболонки, що призводить до нерівномірного розподілу препарату;
 • слабкою дозою анестетика та раннім початком операції, до виникнення ефекту аналгезії;
 • достатність блокади крижових сегментів;
 • невідповідності висоти запровадження анестетиків обсягу операції.

Провідникова анестезія

Суть провідникової анестезії у впливі анестетичного засобу в епіневральному або ендоневральному просторі вузла, нерва або сплетення з подальшим розвитком оборотної блокади передачі нервового імпульсу.

Вперше провідникова анестезія була застосована у 1884 році хірургом Вільямом Холстедом для блокади плечового сплетення, статевого та великогомілкового нервів. Надалі розробка нових препаратів значно підвищила ефективність цього знеболення.

Провідникова анестезія знайшла застосування у травматології, стоматології та терапії у хворих із тривалими, хронічними болями.

На додаток до анестетика можуть вводитися адреналін (викликає звуження судин у місці введення, що уповільнює всмоктування анестетика та збільшує тривалість ефекту), стероїдні препарати (мають протизапальні властивості) або опіоїди (потенціюють знеболюючий ефект).

Можливі несприятливі наслідки провідникової анестезії:

 • Пошкодження судин;
 • Пневмотораксу;
 • Пошкодження нервових сплетень;
 • Пошкодження грудної лімфатичної протоки
 • Розвиток інфекційного процесу у місці введення анестетика;
 • Токсичний ефект препарату;
 • Алергічна реакція на анестетик.

Спінальна анестезія

Суть спінальної анестезії у введенні анестетика в процесі люмбальної пункції в субарахноїдальний простір, внаслідок чого відбувається блок передачі імпульсів на рівні корінців спинного мозку.

На відміну від епідуральної, при спінальній анестезії крім аналгезії простежується також міорелаксація та втрата інших видів чутливості.

Спинальна анестезія має ряд переваг, таких як менша кількість важких системних ускладнень, відсутність нудоти та блювання. Крім того, пацієнт свідомий і може підтримувати спілкування з лікарем.

Положення для спинальної анестезії всього два – лежачи на боці або сидячи. Крім того, важливо відзначити меншу кількість лікарських препаратів, які вводяться при цьому типі знеболювання, на відміну від епідуральної анестезії.

До ускладнень спинальної анестезії слід віднести постпункційний біль голови, що зустрічається в 3% випадків.

Протипоказання до спинномозкової анестезії

Абсолютні:

 • Небажання пацієнта;
 • Недостатнє технічне оснащення операційної;
 • Порушення системи згортання крові;
 • Прийом непрямих антикоагулянтів або низькомолекулярних гепаринів за 12 годин до знеболювання;
 • Запальні захворювання шкіри на місці введення анестетика;
 • Підвищений черепний тиск;
 • Виснаження компенсаторних резервів серцево-судинної системи;

Відносні:

 • підвищена емоційна збудливість пацієнта;
 • Психічні та неврологічні захворювання;
 • Хвороби серця із зниженням серцевого викиду;
 • Неможливість адекватно оцінити тривалість та обсяг оперативного втручання;
 • Непритомність в анамнезі, AV-блокади.

Місцева анестезія

Суть місцевої анестезії у безпосередньому блокуванні периферичних рецепторів, які відповідають за сприйняття та перетворення сигналів із навколишнього середовища. Зазвичай цей вид анестезії застосовується при малих поверхневих операціях. Після введення анестетика розвивається відчуття розпирання, яке через кілька секунд проходить, змінюючись через кілька хвилин, повною відсутністю больових відчуттів в області ін’єкції. У ряді випадків можливе збереження відчуття якихось маніпуляцій у зоні місцевої анестезії, але при цьому болючих відчуттів не відзначається.

Всмоктуючи, анестетики можуть викликати аритмію, появу судом, синкопальні стани, алергію. Незважаючи на це, даний вид анестезії визнаний найбезпечнішим, хоч і не найефективнішим.

Місцеву анестезію поділяють на інфільтраційну та контактну.

Інфільтраційна анестезія;

Інфільтраційна анестезія є одним із найчастіших методів знеболювання, що пов’язано, в першу чергу, з простотою її виконання та гарною вираженістю ефекту.

Інфільтраційна анестезія поділяється на:

 • пряму (знеболювання у місці введення препарату);
 • непряму (знеболення розвивається внаслідок поширення препарату в навколишні тканини);

Інфільтраційна анестезія знайшла застосування у стоматології, хірургії та діагностичних втручаннях. Виключено застосування цього виду анестезії лише у разі гнійних захворювань (що обумовлено порушенням правил асептики) та онкології (порушення принципу абластики, тобто запобігання розповсюдженню пухлинних клітин внаслідок їх руйнування).

У хірургії введення анестетика проводиться внутрішньошкірно, поки не утворюється «лимонна скоринка», після чого проводиться обколювання зони, що цікавить лікаря, з більш глибоким введенням лікарських засобів. Знеболення настає через 10-15 хвилин після введення анестетика.

На особливу увагу заслуговує метод інфільтраційної анестезії по Вишневському (метод повзучого інфільтрату). Якоюсь мірою цей метод включає елементи провідникової анестезії, так як дія анестетика, що вводиться, спрямоване на нерви, що беруть участь у проведенні нервових імпульсів. Також цей спосіб знеболювання можна назвати футлярною блокадою, оскільки суть анестезії у введенні анестетика всередину фасціального інфільтрату до утворення тугого інфільтрату. Цей вид анестезії істотно полегшує проведення оперативного втручання, оскільки відбувається відшаровування фасцій від м’язів та судинно-нервових пучків, що полегшує їх виділення та ревізію.

Метод футлярних блокад набув широкого поширення у лікуванні таких гострих станів, як гостра ниркова недостатність у результаті опікової хвороби.

Контактна анестезія

Контактна анестезія відноситься до місцевого знеболювання і викликається при прямому поверхневому взаємодії анестетика зі шкірними покривами або слизовими.

Широке поширення цей вид анестезії отримав у офтальмології та викликається шляхом закапування анестетичного засобу. Контактна анестезія також використовується при виконанні діагностичних заходів на дихальних шляхах (бронхографії, бронхоскопії) та досягається шляхом зрошення слизових оболонок розчином анестетика. Ефект досягається через 2-3 хвилини і триває до півгодини.

Важливою рисою цих анестетиків є висока токсичність, через що їхнє використання слід обмежити невеликими дозами.

Застосування анестезії в медицині

Анестезія в медицині грає величезну роль, забезпечуючи при грамотному її проведенні не тільки менший стрес для пацієнта, але й більший комфорт для спеціаліста, що оперує.

Анестезія в стоматології

На сучасному етапі розвитку медицини анестезія в стоматології має великі можливості. Насамперед це пов’язано з модернізацією застарілого обладнання, застосуванням менш травматичних методів лікування. Крім цього, широкого поширення набувають сучасні препарати, що володіють високою ефективністю та малою вираженістю побічних ефектів.

Спосіб анестезії в стоматології вибирається стоматологом і залежить від запланованого втручання:

Анестезія в стоматології використовує такі види:

 1. Контактну анестезію (використовується лідокаїн).

Показання до контактної анестезії у стоматології:

 • зняття відкладень на зубах;
 • видалення зуба, що має велику рухливість;
 • підготовка до іншого виду анестезії.
 1. Інфільтраційну анестезію (є найбільш застосовуваним способом і іноді називається «заморозкою»). Препарат вводять під слизову оболонку, окістя або в саму кістку. Буває прямий і непрямий.

Показання до інфільтраційної анестезії у стоматології:

 • маніпуляції на зубах та їх каналах;
 • лікування пульпіту;
 1. Провідникову анестезію (анестетик доставляється місцю виходу трійчастого нерва та його гілкам з подальшим розвитком анестезії).

Показання до провідникової анестезії у стоматології:

 • втручання на моляр;
 • заходи із торканням ясен;
 • об’ємні втручання.
 1. Стовбурову анестезію (анестетик вводиться в основі черепа, що призводить до блокади V черепно-мозкового нерва).

Показання до провідникової анестезії у стоматології:

 • великі операції;
 • нестерпні болі;
 • наслідки травм.
 1. Загальну анестезію (страх, психічні та неврологічні розлади).

Найчастіше анестетик вводиться разом із судинозвужувальним засобом, що підвищує тривалість ефекту і уповільнює його всмоктування. Крім того, в деяких ситуаціях може траплятися алергія на певні анестетики, що призводить до розвитку тяжких алергічних реакцій.

Анестезія зуба при виконанні лікувальних процедур

Анестезія зуба може бути як тимчасовою, що виникає в результаті застосування лікарських засобів з метою запобігання або усунення больових відчуттів, так і постійною, що виникає як наслідок видалення пульпи внаслідок її запальних змін.

Виконання якісної анестезії зубів у стоматології має велике значення, тому що це формує не лише фізичний комфорт, а й психологічний, що знижує страх перед проведенням хворобливих, неприємних втручань у ротовій порожнині та зменшує кількість занедбаних випадків захворювання.

Анестезія зубів, розташованих на верхній щелепі, має низку відмінностей від знеболювання зубів нижньої щелепи. Так як кістки верхньої щелепи більш пористі, то поширення анестетика відбувається швидше та ефективніше. У той же час менш пориста будова нижньої щелепи, велика кількість м’язових та зв’язувальних елементів призводить до того, що окрема анестезія зуба неможлива. Тому введення анестетика виробляють в ділянку виходу нервових стовбурів, що призводить не тільки до анестезії зуба, але й до щоки, губи і язика.

Лікування зубів без анестезії

Залежить від серйозності їх ураження. Так, при поверхневому карієсі можливе його лікування без знеболювання, у той час як при більш поширеному та глибокому процесі лікування без анестезії поступово відходить у минуле, оскільки застосування анестетиків підвищує комфортність проведення лікувальних процедур. Хоча при пломбуванні каналів після видалення пульпи не рекомендується проведення знеболювання, що дозволяє лікарю запідозрити введення штифта гуттаперчового за верхівку кореня.

Анестезія при лікуванні травм

Анестезія при лікуванні травм залежить від ступеня ураження та подальших лікувальних заходів. Знеболення є необхідним компонентом патогенетичного лікування, оскільки знижує рівень стресу та запобігає розвитку больового шоку.

Вигляд знеболювання залежить також від етапу транспортування потерпілого. Відомо, що травматичний шок є одним із найпоширеніших причин догоспітальної летальності.

На догоспітальному етапі фельдшеру доступні такі анестезії:

 • ефективна транспортна іммобілізація (знижує рухливість пошкоджених тканин);
 • ін’єкція опіоїдів або знеболюючих ненаркотичного походження;
 • інгаляція кисню та закису азоту;
 • новокаїнові блокади.

У спеціалізованому лікувальному закладі проводиться активна інфузійна терапія у поєднанні з комбінованим знеболенням (як правило, поєднання загального та регіонарного видів знеболювання).

Також рекомендовано інфільтраційну анестезію при лікуванні наслідків краш-синдрому та опікової хвороби, яка включає проведення паранефральної блокади.Механізм її дії полягає у впливі на нервові сплетення, що розташовуються вздовж ниркової ніжки та черевної частини аорти.

Проведення анестезії при оперативних втручаннях

Проведення анестезії при лікуванні хірургічної патології залежить від тривалості та обсягу запланованого втручання. Так, при розтині поверхнево розташованого абсцесу може бути достатньо місцевої анестезії, у той час як при розвитку перитоніту потрібна серйозна передопераційна підготовка з проведенням складного анестезіологічного посібника.

Як правило, проведення анестезії при лікуванні в умовах стаціонару за наявності необхідного обладнання та ліків не викликає труднощів у досвідчених фахівців.

Анестезія при пологах і вагітності

При виникненні необхідності оперативного втручання під час вагітності застосовують місцевий або регіональний способи знеболювання для мінімізації впливу на фізіологічні процеси материнського організму, а також зменшення можливого фармакологічного впливу на плід, що розвивається. В ідеалі, хірургічні процедури слід відкласти до другого триместру, щоб мінімізувати вплив на плід тератогенами в критичний період органогенезу (від 15 до 56 днів), а також обмежити ризик передчасних пологів (характерно для третього триместру).

Перед операцією рекомендується проводити вимірювання ЧСС плода за допомогою доплерівського ультразвукового дослідження до, під час та після операції. Пацієнтка повинна дати згоду на проведення екстреної операції кесаревого розтину і персонал повинен бути готовим до дистрес-синдрому плода.

У вагітних підвищений ризик аспірації та є велика ймовірність набряку верхніх дихальних шляхів, що може підвищити ризик невдалої інтубації.

Безпека анестезії в цілому спрямована на запобігання тератогенному ефекту, ліквідацію асфіксії плода та передчасних пологів. У той час як дослідження, що досліджують тератогенність, не етичні, прийнято вважати місцеві анестетики, леткі речовини, індукційні засоби, м’язові релаксанти та опіоїди не тератогенними при використанні у клінічних концентраціях. Застосування закису азоту все ж таки краще уникати, враховуючи його вплив на синтез ДНК та її тератогенні ефекти у тварин.

Суть анестезії при пологах природним шляхом

Болі, що виникають при пологах, поділяються на вісцеральні (результат розтягування шийки матки та маткових скорочень, носить тупий, невизначений характер) та соматичні (як наслідок натягу тканин і мають гострий, періодичний характер).

Суть анестезії при пологах природним шляхом полягає у зниженні болю, що виникає під час проходження пологових шляхів плодом та збереження природного біомеханізму пологів, що неможливо за відсутності свідомості у народжуючої.

Анестезія при кесаревому розрізі

Анестезія при кесаревому перерізі може бути епідуральною, спинальною та загальною. Лікар вибирає вид знеболювання після оцінки вагітної та плода. За відсутності протипоказань можливе проведення знеболювання, вибраного пацієнткою.

Епідуральна анестезія при кесаревому розтині, у разі вже встановленого епідурального катетера та виникненні показань до розродження, може виконуватись при введенні додаткової дози анестетика через катетер. З появою характерного почуття оніміння у животі дозволяється проведення хірургічного втручання.

До переваги епідуральної анестезії при кесаревому перерізі можна віднести нижчу концентрацію анестетиків у системному кровотоку материнського організму, що значно знижує вираженість ефекту цих препаратів у вже народженої дитини.

Загальна анестезія при пологах

Загальна анестезія при кесаревому перерізі застосовується при неможливості або небажанні виконання епідуральної анестезії при пологах. При загальному знеболюванні настає швидка непритомність. Вона показана в екстрених ситуаціях, коли необхідно негайне проведення розродження. У таких випадках вона є відносно безпечною для дитини.

Проведення загальної анестезії небезпечне у зв’язку з високим ризиком закидання у дихальні шляхи шлункового вмісту. Через це анестезіолог проводить комплекс заходів, спрямованих на захист від цього явища. Перед операцією здійснюється нейтралізація соляної кислоти в шлунку, а при виконанні знеболювання трахею вводиться трубка з надувною манжетою.

Важливо, що заборонено вживати будь-яку їжу після початку родової діяльності.

Епідуральна анестезія при пологах

Епідуральна анестезія при пологах набуває все більшого поширення через свої переваги перед іншими методами знеболювання. У цьому вигляді знеболювання свідомість залишається незміненим. Момент його застосування залежить від конкретного клінічного випадку.

Епідуральна анестезія під час пологів проводиться в області попереку. Пацієнт сидить чи лежить на боці. Місце пункції знаходиться нижче кінця спинного мозку.

Алгоритм проведення епідуральної анестезії під час пологів:

 • місцеве знеболювання місця уколу;
 • введення спеціальної голки в епідуральний простір;
 • проведення м’якого провідника (катетера) з голки;
 • вилучення голки та фіксація катетера.

Ефект знеболювання розвивається повільно, відчувається через 10-20 хвилин після введення препарату та підтримується до кінця пологів. Час анестезії продовжується запровадженням додаткових доз через встановлений катетер.

При проведенні цього виду анестезії може зберігатись відчуття тиску при сутичках.

Епідуральна анестезія при пологах іноді призводить до ослаблення сутичок. Більшість вагітних під час цього виду анестезії спостерігається розслабленість разом із посиленням тонусу матки.

Епідуральна анестезія під час пологів дозволяє накопичити сили і, таким чином, підвищити ефективність подальшого перебігу родового процесу.

Ускладнення після епідуральної анестезії

Навіть уважне та грамотне ведення знеболювання може супроводжуватися побічними ефектами. Так, після епідуральної анестезії найчастіше виявляється низький артеріальний тиск і біль голови, хоча в поодиноких випадках можуть розвинутися і такі небезпечні ускладнення, як гіперергічна реакція на місцеві анестетики, апное, неврологічні порушення. Падіння артеріального тиску після епідуральної анестезії можна запобігти за допомогою інфузійної терапії. Всім пацієнткам рекомендується залишитись у ліжку на весь час анестезії.

Після епідуральної анестезії розвиток головного болю спостерігається у 0,7-1,4%. Як правило, її поява можна попередити, дотримуючись певного положення під час анестезії. До рекомендацій щодо позбавлення від головного болю відносять постільний режим, прийом рідини та знеболювальних препаратів.

Часто пологи супроводжуються ознобом. Він розвивається як нормальна реакція організму, так і стан, що пустив після епідуральної анестезії. У боротьбі з ознобом, спричиненим знеболюванням, можна застосувати зігрівання.

У поодиноких випадках під час анестезії може спостерігатися ослаблення дихання у зв’язку з ослабленням дихальної мускулатури. У таких ситуаціях буде ефективна інгаляція кисню.

Під час вагітності відбувається розширення вен епідурального простору, через що підвищується ризик введення препарату в системний кровотік. Тому до введення повної дози препарату лікар вводить її малу частину і чекає появи системних ефектів, за відсутності яких вводить решту анестетика.

Системні ефекти включають

 • запаморочення;
 • металевий смак;
 • серцебиття.

У деяких випадках можливе недостатнє знеболювання після епідуральної анестезії. Тоді анестезіолог застосовує ряд дій, таких як зміна положення тіла пацієнта або маніпуляції з катетером. Повторне проведення знеболювання потрібне рідко.

Рекомендований час анестезії

Під час анестезії, що супроводжує все діагностичне або оперативне втручання, лікар знаходиться поряд з пацієнтом і слідкує за станом дихальної, серцево-судинної та нервової систем. Тому оптимальна тривалість знеболювання обумовлена ​​тривалістю втручання.

Після оперативних втручань можливе застосування пролонгованої епідуральної анестезії, що істотно знижує дискомфорт від постійних болів у зоні операції.

Проведення лікувальних процедур без анестезії

В даний час відходять від виконання лікувальних процедур без анестезії, хоча існують ситуації, коли введення знеболювальних засобів суттєво змінює картину захворювання і може призводити до неправильної постановки діагнозу.

Крім того, лікування без анестезії захворювань, що мають тривалий перебіг та супроводжуються постійними, ниючими болями, не тільки знижує якість життя, але й викликає зниження імунітету, що зумовлено хронічним стресом.

Наслідки анестезії

Як і при будь-якому зовнішньому втручанні в організм, наслідки анестезії можуть мати неприємний, і навіть небезпечний для життя характер.

До найпоширеніших несприятливих наслідків анестезії відносять:

 • Відчуття нудоти;
 • Озноб;
 • Біль у голові;
 • Синкопальні стани;
 • Різні ступеня затьмарення свідомості.

Менш часті наслідки анестезії:

 • Розвиток пневмонії;
 • Травми ротової порожнини;
 • Пробудження під час загальної анестезії до закінчення оперативного втручання.

Рідкісні несприятливі наслідки анестезії:

 • Травмування нервів під час виконання регіонарного знеболювання;
 • Анафілактичний шок;
 • ушкодження очей під час загальної анестезії;
 • Летальний результат.

Соцмережі