З Франції до більшовиків: незвичайна історія звичайного господарського мила

Шматок господарського мила напевно до цього часу можна знайти в вашому домі. Але чи знаєте ви, хто і коли його придумав і що означають загадкові цифри на коричневих брусках?

Випадкове відкриття давнини

Господині в Стародавньому Єгипті і Греції, які прали білизну в річках, швидко виявили, що тоги і туніки відпирати найпростіше в водоймах поряд з місцями жертвоприношень. Потім, як це зазвичай відбувається з випадковими відкриттями, хтось спробував варити тваринний жир, змішаний з попелом дерев, до повного випаровування вологи: так і отримав перший мило, яке було дуже схоже на сучасне (з поправкою на колір і аромат). Звичайно ж, ні місце винаходу, ні ім’я конкретної людини, який до цього додумався, невідомі. Ймовірно, відкриття відбулося одночасно в декількох стародавніх державах.

Грецькі історики писали про те, що галльські племена використовували «якийсь продукт, виготовлений з попелу і тваринного жиру», для очищення і додання бороді і волоссю червонуватих відтінків.

Алеппське мило з Сирії потрапило в Європу з лицарями-хрестоносцями

На Сході і в Європі стало популярним мило з сирійського міста Алеппо: там цей продукт варили з лаврового й оливкового масел. Хрестоносці, що привозили з походів «мильні сувеніри» і нові корисні звички, за пару століть привчили своїх співгромадян до чистоти. До цього лазневі процедури були не дуже-то в честі, але не через «диких» звичаїв європейців (ті якраз були цілком культурними громадянами), а тому, що Велика Інквізиція суворо стежила за тим, щоб гріховного тіла зайвий раз не приділяли уваги.

Марсельське мило: попіл, оливкова олія і морська вода

Жителі славного міста Марселя, дізнавшись про технології виробництва Алеппського мила (воно було надзвичайно дорогим), прийшли до логічного висновку, що зможуть зварити його і самі, якщо вже у них повно і оливкової олії, і рослин, які прекрасно горять, залишаючи після себе чистий попіл.

Уже в XII столітті марсельці налагодили своє власне миловаріння, відкривши заодно, що морська вода в складі покращує якість продукту. Через чотири століття марселеве мило почали поставляти в сусідні країни тоннами: на банно-пральні потреби Європи працювали сім заводів, невтомно виробляючи відмінне мило зеленого кольору (тоді його прийнято було продавати брусками по 5 або по 20 кілограмів).

Миловар Англії заборонялося видавати секрети миловаріння під страхом страти

В інших країнах теж не сиділи склавши руки: тамтешні умільці, хоча і без використання оливкового масла, навчилися варити власне мило. Воно не так добре пінилося, але зі своїми завданнями відмити і відіпрати цілком справлялося. Особливо вдалі рецепти тримали в найсуворішому секреті: так, миловари Англії не мали права навіть спати під одним дахом з іноземцями, щоб не виказати випадково уві сні таємниці британського мила.

Повна заборона на використання тваринних жирів в марсельському милі

У 1688 році влада Франції спеціальним указом заборонили у виробництві марсельського мила використовувати тваринні жири, які почали було застосовувати, щоб знизити досить високу ціну, доступну лише для знаті і багатіїв.

Однак Людовика XIV, який особисто стежив за виробництвом, вартість обходила (мило і без того прекрасно розкуповували). Можливо, «король-сонце» бажав, щоб якість була незмінно високою. Так чи інакше, королівський указ був такий, що «марсельським» могло називатися лише мило, виготовлене в строго певній місцевості і тільки за старовинними рецептами з використанням відмінного оливкового масла.

Витримувати конкуренцію з миловарів з Парижа і Лондона було важко (тим ніхто не забороняв варити мило на тваринному жирі), так що марсельцям доводилося шукати інші способи здешевити виробництво: вже в 1820-х роках з французьких колоній почали привозити пальмова і кокосова олії, які легко замінили дороге оливкове і залишилися в класичній версії рецепта марсельського мила. Воно не псувалося з роками, а ставало від витримки тільки краще, немов хороший сир або вино.

На Русі замість мила часто використовували луг з води і золи

Хоча наші предки непогано володіли «Поташнім ремеслом» (виробництвом мила займалися цілі села, на його виготовлення йшли і рослинні масла, і жир тварин), митися з милом могли собі дозволити тільки заможні городяни. Всім іншим аж до кінця XIX століття доводилося використовувати для прання та миття золу і воду (тобто луг), також добре очищав шкіру злегка відварену картоплю і крохмаль, а волосся мили чорним хлібом, яйцем і відварами трав.

Коли у більшовиків виникла ідея відмити «немиту Росію», з формулою мила вирішили не мудрувати, а взяти перевірений рецепт французів. Тільки якщо марсельці наполягали на використанні виключно рослинних компонентів, радянські милодели не цуралися жирами тваринного походження. Справа пішла досить бадьоро, так що вже після Другої світової війни кожен радянський громадянин міг собі дозволити митися з милом.

Популярність господарського мила: нічого іншого просто не було

Всенародна і повсюдна любов до господарського коричневому милу з характерним запахом пояснюється дуже просто: порошки з’явилися ближче до 1970-м, але їх було дуже важко знайти в радянських магазинах, а мило коштувало копійки, продавалося всюди, воно відмінно відмивало підлогу і посуд, волосся і тіло, білизна і взагалі все, що потрібно було зробити чистим.

Тоді ж, мабуть, народилися міфи про те, що господарське мило відмиває шкіру і волосся краще взагалі будь-яких шампунів (щоб було не так прикро, що нічого іншого просто немає). Якщо ви теж так вважаєте, врахуйте, що господарське мило, хоч і має гарні антисептичні властивості, насправді дуже лужне, тому руйнує природний pH-баланс шкіри, так що для миття волосся краще все ж купити сучасний якісний шампунь.

Не варто і полоскати ніс або горло мильним розчином (як заведено в радянські часи): в наш час існують перевірені і безпечні способи позбутися від нежитю або запалення в носоглотці. Головне, завжди уважно читати інструкцію і використовувати будь-які медикаменти строго за призначенням.

Ну а милом залишається прати одяг (якщо хочеться) і мити підлогу. У цьому воно як і раніше добре!

Формула радянського господарського мила

У всій цій історії особливий інтерес викликає саме ця формула. На брусках темно-коричневого кольору і в наш час можна побачити цифри: 72, 69 або 64. Це кількість жирів і лугу, які містяться в милі. Чим вище цифра, тим їх більше, тим якіснішим вважається продукт і тим краще він підходить для господарських і побутових потреб.

Господарське мило в наші дні

Зараз на полицях магазинів можна виявити неймовірне розмаїття господарського мила: рідке, тверде, в стружці для прання, з додаванням ароматичних масел, зі пом’якшувачами. За своїми якостями воно нітрохи не поступається знаменитому радянському попереднику, але його зручніше і приємніше використовувати. Наприклад, деякі плями з одягу або постільної білизни дійсно йдуть, якщо потерти їх господарським милом.

Навіщо міняти шило на мило?

Цей вислів говорить про безглузді дії, які ні до чого тлумачним не призводять. А виникло воно за часів шевців, які для роботи з товстою шкірою використовували міцне шило, а милом обробляли нитку, щоб вона краще ковзала в стежці. Тому, хто Тача чоботи або шив сумки, необхідні були і шило, і мило, а значить, обмінювати одне на інше було дуже нерозумно і недалекоглядно.

Соцмережі