Гліколева кислота: що це, плюси і мінуси, застосування для шкіри обличчя

Гліколева кислота – це поширена в промисловості речовина, що належить до класу фруктових кислот. Традиційно її роблять із плодів стиглого світлого винограду і соковитих стебел цукрової тростини. З’єднання можна зустріти в цукровому буряку, ананасі, молоці, яблуках і цитрусових. Гліколеву кислоту можна отримати й штучним способом – в лабораторних умовах. Найбільшу популярність вона отримала в косметичних процедурах – як салонних, так і тих, які проводять вдома, самостійно. Засіб доброчинно впливає на стан шкіри обличчя, відзначається його висока здатність до регенерації.

Гліколева кислота не тільки очищає шкірний покрив від верхнього шару відмерлих клітин, але і запускає процес утворення нових. По завершенню процедури очищення шкіра обличчя відновлюється, її колір стає більш рівномірним, а текстура – більш приємною, бархатистою.

Вперше речовина з’явилася в складі б’юті-засобів ще 20 років тому. Вона швидко полюбилася дерматологів і стало широко застосовуватися в самих різних процедурах завдяки здатності легко проникати в глибокі шари шкіри і викликати відповідні реакції особи на використовуваний засіб.

Що таке гліколева кислота?

Гліколева кислота – це органічна сполука, широко застосовується у виробництві кремів, скрабів, пілінгів та інших косметичних засобів. Вона чудово допомагає при проблемах зі шкірою: лущення, почервоніння і запалення. Так, з’єднання з легкістю видаляє пігментні плями і зменшує запалення. Кислоту часто можна зустріти в складі пілінгів, кремів і тоніків. При цьому в них використовується як з’єднання у своїй природній формі – отримане з цукрового очерету, цукрового буряка або винограду, – так і синтезоване штучним шляхом. Кислота має дуже маленькі молекули, здатні проникати глибоко в шкіру, що робить її вкрай ефективним засобом для усунення незначних зморшків, видалення акне і зниження ступеня жирності.

Гліколева кислота не має ні кольору, ні запаху, вона прекрасно розчиняється у воді, що робить її універсальним засобом.

Формула і властивості гліколевої кислоти

Формула гліколевої кислоти виглядає наступним чином:

HOOCCH2OH

Гліколева кислота являє собою прозору рідину. Наявність жовтуватого відтінку свідчить про те, що речовина не була достатньо очищена. Колір рідини додають і сторонні домішки. У повністю чистому вигляді гліколеві з’єднання не має абсолютно ніякого кольору. Кислота належить до групи нетоксичних.

Речовина не летуча, що значно полегшує роботу з ним.

У косметології значно полегшує процес роботи розмір молекул речовини. Вони настільки малі, що легко проникають в шкіру. На розмір часток кислоти впливає їх молекулярна вага.

У косметичних засобах гліколева кислота виконує такі функції:

 • прискорення процесу регенерації – завдяки цьому пошкоджені ділянки шкіри швидше повертаються до нормального стану;
 • очищення шкіри від відмерлих клітин;
 • видалення шкірного сала і ретельне очищення пір, їх подальше звуження;
 • стабілізація функціонування потових залоз;
 • видалення і освітлення пігментних плям, позбавлення від веснянок;
 • стимуляція вироблення колагену;
 • розгладження неглибоких зморшків.

Отримання гліколевої кислоти

Гліколева кислота отримала велику популярність в промисловості: так, вона застосовується в харчовій, шкіряної, нафтогазової, обробної і текстильній галузях. Але найбільше поширення з’єднання отримало у виробництві косметичних засобів.

У промисловості найбільш часто застосовується спосіб отримання даного з’єднання за допомогою карбонілірування формальдегіду. В основі реакції лежить взаємодія монооксиду вуглецю з формальдегідом та водою. В якості каталізаторів застосовують сильні кислоти і солі, утворені на їх основі. Реакції протікають при температурі в діапазоні від 110 до 200 градусів і тиску близько 600-700 атм. Освіта кислоти відбувається внаслідок застосовуваного обладнання та підтримання необхідних умов.

Не менш поширеним способом отримання гліколевої кислоти є реакція омилення карбонової кислоти. Реакція протікає при температурі в діапазоні від 100 до 160 градусів. По завершенню отриманий розчин піддають процедурі фільтрації.

У промисловості відомий метод отримання гліколевої кислоти гідролізом ціангідріна. Його отримують в процесі реакції формальдегіду з синильною кислотою. В якості каталізатора застосовують з’єднання на основі лужних металів.

Особливості впливу гліколевої кислоти на шкіру

У першу чергу варто відзначити, що гліколева кислота застосовується не тільки в косметології, а й дерматології. Тобто, вона створює не тільки декоративний, але і лікувальний ефект.

З’єднання вважається вкрай сильним кератолітиком. Кератолітики – це речовини, що сприяють злущування відмерлих клітин. Дерматологи часто призначають препарати, до складу яких входить гліколева кислота при гіперкератозі і деяких інших захворюваннях шкірного покриву. Гліколева кислота здатна розчиняти компоненти, які склеюють між собою шкірні лусочки, завдяки чому значно спрощується процес їх відлущування. Після видалення змертвілої шкіри вивільняються гирла волосяних фолікулів, значно полегшується вихід шкірного сала.

Також гліколева кислота має здатність запускати регенераційні процеси, завдяки чому шкіра стає більш пружною і свіжою. При цьому речовина стимулює вироблення колагену, еластину і гіалуронової кислоти, завдяки яким стан шкіри поліпшується.

У здорової шкіри природна кислотність pH становить 4,5-5,5. Регулярне використання коштів, до складу яких входить гліколева кислота, дозволяє підтримувати цей баланс. Особливо важлива гліколева кислота в тих випадках, коли шкіра виявляється пошкодженої застосовуваними мийними засобами, сильним впливом сонця або внаслідок порушення гормонального фону.

Крім того, гліколева кислота надає наступну дію на шкіру:

 • продовження молодості: з’єднання сприяє виробленню колагену, що робить шкіру більш свіжою і пружною;
 • очищення: розглядається з’єднання відповідає не тільки за видалення відмерлих клітин, але також за видалення надлишку шкірного сала, очищення розширених і забитих пір, запуск регенераційних процесів;
 • усунення зморшок: з’єднання запускає ланцюжок процесів, що відповідають за регенерацію. Воно стимулює утворення нових клітин і прискорює процес вироблення колагену і гіалуронової кислоти, допомагаючи позбутися від невеликих зморшок і зробити менш помітними глибокі зморшки;
 • лікування врослого волосся і кератозу. Можливо ви помічали невеликі «пухирці», що з’являються на поверхні плечей, стегон, щік і сідниць. Єдиний спосіб справитися з ними – регулярно відлущувати шкіру.

Корисні властивості гліколевої кислоти

Виділяють 4 основних головних позитивних моментів для шкіри людини:

 • відлущувальну – з’єднання допомагає видаляти змертвілі лусочки;
 • зволожуючий – гліколева кислота зволожує шкіру і живить її корисними речовинами, що дозволяє поліпшити загальний стан особи;
 • освітлення і корекція рельєфу – шкіра активно оновлюється: завдяки своїм властивостям вона застосовується для корекції рубців, звуження пор і позбавлення від пігментації;
 • антивіковий ефект – гліколева кислота робить зморшки на обличчі менш помітними.

В яких випадках рекомендовано застосування гліколевої кислоти

Акне

Фахівці рекомендують використовувати препарати, що містять розглядається з’єднання, як підмоги в боротьбі з висипаннями на обличчі. Так, після регулярного застосування пілінгів прищі проходять куди швидше, разом з ними розсмоктуються комедони, шкіра стає більш гладкою, з’являється красиве здорове сяйво.

Атрофічні рубці

При щотижневому нанесенні 70-процентного розчину гліколевої кислоти на шкіру, рубці спершу стають менш помітними, а потім і зовсім пропадають. Загальний стан особи значно поліпшується.

Мелазма

Експерименти показали, що застосування пілінгу на основі гліколевої кислоти дозволяє зробити колір шкіри більш однорідним.

Гіперпігментація

35-процетного гліколевий пілінг показав хороші результати. Випробування проводили на пацієнтах з пост запальною гіперпігментацією: застосовується засіб принесло позитивний результат і освітлити пошкоджені ділянки шкіри.

Фотостаріння

Косметичні засоби на основі гліколевої кислоти дозволяють значно поліпшити зовнішній вигляд шкіри і її загальний стан, знизивши наслідки впливу ультрафіолету. Гліколева кислота сприяє розгладженню дрібних зморшків.

Процедури з гліколевою кислотою дозволяється проводити по досягненню 16-річного віку. Кошти на основі гліколевої кислоти найбільш часто рекомендують власникам і власницям жирної шкіри – з’єднання прекрасно вирішує проблему жирного блиску і сприяє звуженню пор.

Розглядається застосування речовини при наявності проблем з жирністю волосся.

Також гліколева кислота допомагає позбутися від розтяжок на шкірі, видалити небажані веснянки і допомогти позбутися від дрібних нерівностей.

Протипоказання до застосування гліколевої кислоти

Попри масу позитивних властивостей гліколевої кислоти, з її застосуванням варто бути вкрай обережним у наступних випадках:

 • під час вагітності та в період лактації;
 • при наявності відкритих ранок на шкірному покриві;
 • при великому запаленні;
 • при непереносимості компонентів, що входять до складу косметичного засобу, який ви придбали;
 • при алергії на гліколеву кислоту;
 • під час відновного періоду після проходження хіміотерапії;
 • при герпесі;
 • при аутоімунних захворюваннях: діабеті або вовчак;
 • при наявності бородавок;
 • відразу після лазерного шліфування обличчя;
 • при будь-яких інфекційних захворюваннях;
 • для негроїдного і монголоїдного типів шкіри;
 • після епіляції;
 • при сонячних опіках.

Щоб уникнути неприємних наслідків, рекомендується перед початком процедур відвідати лікаря і проконсультуватися у нього щодо безпеки застосування засобів на основі гліколевої кислоти.

Використання кислотних пілінгів дозволяється починати з досягнення 16-річного віку. Проводити косметичні процедури рекомендується в зимовий період, коли вплив ультрафіолетових променів на шкіру мінімально. В іншому випадку гліколева кислота може мати негативний вплив на стан шкіри і викликати її витончення, запустити процеси руйнування і старіння.

Якщо застосування засобів на основі гліколевої кислоти гостро необхідно в період високої активності сонця, наносити косметику рекомендується на ніч: протріть обличчя тоніком і нанесіть крем, до складу якого входить кислота.

На що необхідно звернути увагу

При проведенні процедур з гліколевою косметикою і виборі засобів на її основі необхідно враховувати наступні нюанси:

 • концентрація – вміст речовини в косметичних засобах може бути різним. Косметичні засоби. Що містять не більше 15% кислоти діють повільніше і м’якше, ніж ті, які містять кислоту в концентрації від 30 до 70%;
 • для надання бажаного ефекту засіб повинен знаходитися на шкірі якийсь час;
 • починати пробувати засоби, що містять гліколеву кислоту, рекомендується з тих, які містять її в мінімальних дозах.

Як застосовують гліколеву кислоту в косметології

Найбільш часто гліколеву кислоту можна зустріти в складі наступних косметичних засобів:

 • в засобах для очищення і тоніках – в них з’єднання відповідає за підтримання і стимуляцію процесів регенерації;
 • в денних кремах – такі кошти застосовують для щоденного догляду за шкірою, схильної до жирного блиску, і для вікової шкіри;
 • в масках – в них розглядається з’єднання поєднують з очисними і зволожувальними компонентами;
 • в скрабах – в подібних засобах вкрай популярно поєднання кислотної і механічної ексфоліації – їх комбінують для більш якісного очищення та оновлення;
 • в пілінгу – в них включають безпечну для щоденного застосування концентрацію гліколевої кислоти.

Очищальні засоби на основі гліколевої кислоти рекомендується використовувати один раз на добу перед сном – вони ретельно очищають пори і запобігають утворенню висипань, надають шкірі сяйво. Деякі різновиди чистильних засобів допускається застосовувати один раз в тиждень, не частіше.

Найбільшу популярність в косметології отримали пілінги. Їх використовують для усунення глибоких зморшків, вирівнювання кольору обличчя і звуження пор. Існують різновиди кислотних пілінгів для використання в салонах під контролем досвідченого косметолога і для самостійного використання. В останніх концентрація кислоти менше. Пілінги на основі гліколевої кислоти сприяють виробленню колагену і надають помітний ліфтинговий ефект.

У кремах зміст гліколевої кислоти мінімально. Вони надають щадний вплив і призначені для використання в домашніх умовах. Косметичні засоби, що належать до даної категорії, пом’якшують шкіру, живлять її корисними речовинами і зволожують.

Пілінг з вмістом гліколевої кислоти в домашніх умовах

Гліколевий пілінг доступний усім охочим і за межами салону. Процедура повинна охоплювати наступні етапи:

 • попереднє очищення;
 • нанесення косметичного засобу;
 • нейтралізація;
 • завершення процедури;
 • заспокійливий догляд.

Перш ніж самостійно проводити процедури з кислотним пілінгом, рекомендується проконсультуватися у косметолога або ретельно вивчити інформацію про використаний препарат в інтернеті. Перед процедурою важливо очистити обличчя лосьйоном, щоб видалити бруд, що скупчилася за день, і відмерлі частинки. Якщо шкіра груба, за 2 тижні до процедури необхідно регулярно наносити на неї крем з високим вмістом фруктових кислот.

В першу чергу необхідно обробити лоб, потім перейти до носа і щоках і закінчити процедуру підборіддям. Перше нанесення не повинно тривати довше 2-3 хвилин. Етап нейтралізації увазі обробку особи спеціальним складом. Після нейтралізації фахівці рекомендують вмиватися розчином календули або ромашки, щоб заспокоїти шкіру. Протягом 2-3 діб після процедури не рекомендується застосовувати декоративну косметику, а особливо запалені ділянки необхідно обробляти пом’якшувальним кремами.

Де купити гліколеву кислоту і скільки вона коштує

Придбати гликолевую кислоту можна в чистому вигляді і в складі пілінгів. Речовина в чистому вигляді можна знайти в аптеках і інтернет-магазинах.А ось пілінги з гліколевою кислотою краще шукати в косметичних магазинах. Ціна визначається маркою-виробником і компонентами, що входять до складу.

Висновок

Гліколева кислота – популярний в косметології засіб. Її отримують як природним шляхом: із зеленого винограду або цукрового очерету, так і в лабораторних умовах. З’єднання можна зустріти в цукровому буряку, яблуках, цитрусових і винограді. Кислота є речовина без кольору і запаху. З’єднання добре позначається на стані шкіри: воно прискорює регенераційні процеси, допомагає зробити менш помітними зморшки. Завдяки низькій кислотності і відносно невисокій молекулярній масі, з’єднання легко проникає в шкіру, викликаючи відповідні реакції.

Висока популярність гліколевої кислоти обумовлена наступними її властивостями:

 • швидке очищення – з’єднання з легкістю розчиняє змертвілі частинки шкіри і сприяє їх видаленню; речовина також сприяє звуженню пор і зменшення жирного блиску;
 • вирівнювання і відновлення – гліколева кислота зменшує пігментні плями, робить менш помітними веснянки і зморшки, сприяє вирівнюванню тону особи;
 • внутрішнє відновлення – кислота запускає регенераційні процеси.

Найбільш популярною косметичною процедурою, де використовується гліколева кислота, є пілінг для обличчя. Він являє собою щадну методику і може виконуватися як в салоні, так і в домашніх умовах.

Попри чудодійний ефект від пілінгів з гліколевою кислотою, не рекомендується використовувати їх під час вагітності та в період лактації, при пошкодженнях шкіри, влітку, в період високої сонячної активності, під час реабілітації після проходження хімічної терапії. Не рекомендується використовувати гліколеву кислоту при індивідуальній непереносимості, наявності відкритих ранок на шкірі і бородавок. Зустріти гліколеву кислоту можна також в складі скарбу, кремів, тоніків і очищають гелів.

Соцмережі