Інсулінова резистентність: причини, симптоми та 7 корисних харчових добавок

Несприйнятливість організму до інсуліну (інсулінова резистентність) поширена досить широко, але дуже рідко діагностується.

Інсулінова резистентність

Несприйнятливість організму до інсуліну (інсулінова резистентність) поширена досить широко, але дуже рідко діагностується, зачіпаючи сотні мільйонів людей по всьому світу. Хоча причиною розвитку цього захворювання може бути генетична схильність, наприклад, наявність у кровних родичів діабету 2 типу, як правило, воно виникає у людей, які ведуть малорухливий спосіб життя і споживають велику кількість цукру. Існують симптоми, які часто пов’язують з інсуліновою резистентністю, і в деяких випадках ці симптоми вносять свій внесок в розвиток хвороби.

Ознаки інсулінової резистентності

 • Високий кров’яний тиск (гіпертензія)
 • Зайва вага
 • Ожиріння
 • М’які бородавки (особливо на шиї та в паху)
 • Високий рівень холестерину
 • Високий рівень тригліцеридів
 • Ожиріння печінки
 • Предіабет
 • Діабет
 • Аденома передміхурової залози
 • Захворювання серця
 • Полікістоз яєчників (патологічні періоди)

Причини інсулінової резистентності

Іноді клітини в печінці, жирової та м’язової тканини можуть чинити опір гормону інсуліну, що виділяється підшлунковою залозою. В цьому випадку організм не в змозі регулювати кількість цукру, що потрапляє в кров для вироблення енергії, а також те, скільки енергії потрібно запасти на майбутнє. Підшлункова залоза починає виробляти більше інсуліну, в результаті чого рівень цукру в крові продовжує зростати.

Вплив способу життя на контроль інсулінової резистентності

Список змін звичного способу життя, які можуть запобігти, врятувати та контролювати інсулінову резистентність, включає:

 • Зниження ваги: підтримка оптимальної ваги може допомагати підтримувати баланс гормонів
 • Щоденні фізичні вправи: мінімум 30 хвилин фізичного навантаження середньої інтенсивності 5 днів в тиждень
 • Насичений поживними речовинами раціон: вживайте в їжу велику кількість овочів і фруктів
 • Оптимальний стан кишківника: дієта і пробіотики можуть допомогти при підтримці оптимальної флори кишківника
 • Спеціальні дієти: багато хто розглядає палео, кето- і середземноморську дієти як спосіб досягнення оптимальної ваги

Медикаменти для лікування інсулінової резистентності

Метформін часто використовується для лікування переддіабета і діабету. Даний медикамент робить інсулін, що виробляється організмом, більш ефективним. Оскільки більшість жінок, які страждають полікістозом яєчників (ПКЯ), мають резистентність до інсуліну, даний медикамент може допомогти нормалізувати жіночий менструальний цикл.

7 харчових добавок для контролю інсулінової резистентності

Берберин

Берберин отримують з чагарнику барбарису (berberis vulgaris), який містить як вічнозелені рослини, так і види, що скидають листя. Поширений по всій Європі, Північній Америці, на Близькому Сході і в Азії, барбарис дає ягоди, багаті вітаміном C і володіють цілим набором корисних властивостей.

Берберин, активний інгредієнт чагарнику, споживається в натуральному вигляді або у складі харчових добавок. У наукових дослідженнях він продемонстрував різні корисні ефекти для здоров’я. Він широко застосовується в традиційній китайській медицині та аюрведою.

Берберин може знижувати інсулінову резистентність і рівень цукру в крові. Крім того, він має антиоксидантні властивості, знижуючи запалення, і може бути корисний для запобігання і лікування хвороб серцево-судинної системи. Проведене у 2017 році дослідження показало, що берберин може проявляти частину своїх корисних властивостей, надаючи позитивний ефект на стан мікробіома кишківника.

Опубліковане у 2015 році в Journal of Ethnopharmacology дослідження показало, що берберин може бути ефективний для зниження рівня цукру в крові та загального рівня холестерину. Крім того, схоже, що він допомагає підвищувати кількість ЛПВЩ ( «хорошого» холестерину), що пов’язано із захистом від серцевих нападів.

Дослідження 2012 року показало, що берберин може бути корисний для поліпшення чутливості до інсуліну, що дуже сильно допомагає скорочувати рівень цього гормону і глюкози в крові.

Опубліковане в 2010 році в журналі Biochemical Pharmacology дослідження показало, що берберин активує GLP-1, який, своєю чергою, посилює секрецію інсуліну і дуже добре справляється з контролем рівня цукру в крові.

Вчені показали, що берберин також може бути корисний для мікробіома кишківника, сприяючи зростанню корисних бактерій всередині кишківника.

Хром

Хром – це важливий елемент, який бере участь у взаємодії з безліччю ферментів, включаючи такий фермент, як фактор толерантності до глюкози (GTF). Цей фермент допомагає оптимізувати роботу інсуліну і контролює рівень глюкози.

Метааналітичні дослідження 2017 року, результати якого опубліковані в Journal of Trace Elements in Medicine and Biology, показало, що приймання харчових добавок з хрому може бути корисним для зниження індексу маси тіла (ІМТ), рівня інсуліну і загального рівня тестостерону у жінок з ПКЯ.

Аналогічним чином, проведене в 2015 році подвійне сліпе плацебо-контрольоване дослідження, результати якого опубліковані в Annals of Nutrition and Metabolism, показало, що приймання харчових добавок з хромом знижує рівень інсуліну у жінок, які страждають полікістозом яєчників. Люди, які брали хром, також продемонстрували зниження рівня холестерину. Результати дослідження 2016 року також ще відображають той факт, що приймання хрому може знижує інсулінову резистентність у жінок, а також допомагає контролювати менструальний цикл.

Автори дослідження 2018 року прийшли до висновку, що хром також може знижувати інсулінову резистентність у жінок з діабетом і полікістозом яєчників. До цього мікроелементу слід придивитися всім, хто хоче поліпшити свій метаболічний профіль.

N-ацетил-L-цистеїн (NAC)

NAC – це важливий живильний елемент, який допомагає організму виводити токсини, особливо накопичуються в печінці. Доктора прописують його госпіталізованим пацієнтам для усунення наслідків передозування ацетамінофеном / парацетамолом. Однак в разі приймання всередину в складі харчової добавки він також здатний виводити з організму токсини, які проникають з навколишнього середовища.

Метааналітичне дослідження 2015 року, результати якого опубліковані в Obstetrics and Gynecology International, показало, що у жінок з інсуліновою резистентністю і ПКЯ, які брали N-ацетил-L-цистеїн, з більшою ймовірністю могла відбуватися овуляція і виникати вагітність, в порівнянні з жінками, які отримували плацебо. Ніяких негативних побічних ефектів у жінок, що приймали NAC, помічено не було.

Автори проведеного в 2015 році окремого дослідження жінок з ПКЯ, порівнювали ефективність приймання N-ацетил-L-цистеїну три рази в день з дозуванням 600 мг і рецептурні ліки метформіну три рази в день з дозуванням 500 мг. Дослідники прийшли до висновку, що NAC більш ефективніше знижує рівень цукру і холестерину в крові, в порівнянні з лікарським засобом метформіном.

Дослідження 2020 року з експериментальною моделлю на тваринному також показало, що приймання харчових добавок з N-ацетил-L-цистеїном може знижувати інсулінову резистентність.

L-карнітин

L-карнітин – важлива амінокислота, висока концентрація якої спостерігається в м’язах і мозку. Поряд з важливою роллю у виробленні енергії та метаболізмі, ця амінокислота впливає на регуляцію рівня інсуліну.

У 2015 році було проведено рандомізоване подвійне сліпе плацебо-контрольоване дослідження за участю 60 жінок з ПКЯ й інсулінової резистентності. Всі учасниці мали зайву вагу. Половина жінок отримувала 250 мг L-карнітину, а решта 30 учасниць брали плацебо. Жінки з обох груп перебували під наглядом протягом 12 тижнів, і по закінченню цього періоду брали L-карнітин продемонстрували зниження ваги і рівня цукру в крові, що є ознакою зниження інсулінової резистентності.

Дослідження 2014 року, результати якого опубліковані в European Journal of Obstetrics and Gynecology and Reproductive, показало, що жінки з ПКЯ, котрі володіли несприйнятливістю до кломіфену (рецептурні ліки, що допомагають жінці завагітніти), з більш високою ймовірністю могли завагітніти при включенні в список щодня приймаються ліків 3000 мг L-карнітину. Це прекрасний приклад поєднання приймання харчових добавок з рецептурними медикаментами для досягнення бажаних цілей щодо зниження інсулінової резистентності. Хоча в даному дослідженні брали участь виключно жінки, чоловіки, які страждають резистентність до інсуліну, також можуть скористатися даними позитивним ефектом.

Автори дослідження 2017 року прийшли до схожих висновків, згідно з якими L-карнітин може сприяти зниженню інсулінової резистентності при вживанні в складі харчових добавок. Дослідження від 2019 року також ще виявило схожий позитивний ефект.

Коензим Q10

Коензим Q10 – це популярна харчова добавка, яка відіграє важливу роль в енергетичному метаболізмі. Як правило, його приймають люди, які отримують рецептурні медикаменти для зниження рівня холестерину, але дослідження говорять про те, що він також може бути корисний людям з інсуліновою резистентністю, предіабетом і діабетом.

Автори подвійного сліпого плацебо-контрольованого дослідження від 2017 року, результати якого опубліковані в Clinical Endocrinology, справили оцінку результатів приймання 100 мг коензиму Q10 або в порівнянні з плацебо для жінок з інсуліновою резистентністю. Учасниці здали аналізи крові, після чого протягом 12 тижнів брали харчову добавку або плацебо, а потім повторно здали кров на аналіз. Результати показали, що ті з учасниць, хто брав коензим Q10, продемонстрували зниження цукру в крові і інсуліну, які зазвичай підвищені у людей, які страждають резистентністю до інсуліну і ПКЯ.

Подвійне сліпе плацебо-контрольоване дослідження, проведене в 2015 році в Кореї, також виявило позитивні ефекти. В ході цього дослідження 80 пацієнтів з преддиабетом були розбиті на 2 групи. Половина отримувала плацебо, а друга половина – коензим Q10. Люди, які одержували харчову добавку, спостерігали зниження інсулінової резистентності, що дозволило авторам зробити висновок, що коензим Q10 може уповільнювати розвиток діабету.

Жирні кислоти омега-3

Незамінні жирні кислоти омега-3 складаються головним чином з ейкозапентаєнової кислоти (ЕПК) і докозагексаєнової кислоти (ДГК). Ці важливі поживні елементи містяться у великій кількості продуктів, включаючи рибу (скумбрія, тріска, лосось є одними з лідерів за вмістом жирних кислот), волоський горіх, насіння Чіа, насіння льону, конопляне насіння, авокадо.

Дослідження 2009 року показало, що жінки з ПКЯ і інсулінової резистентності, які страждають на ожиріння печінки, можуть знижувати вагу при споживанні жирних кислот омега-3. Дослідники також виявили помітне поліпшення кров’яного тиску і кількості тригліцеридів.

Дослідження, проведене в 2011 році, також показало, що підвищене споживання жирних кислот омега-3 може знижувати рівень біоактивного тестостерону у жінок з ПКЯ і резистентністю до інсуліну. Дослідження 2018 року своєю чергою теж продемонструвало зменшення рівня інсуліну у жінок з ПКЯ, крім зниження резистентності до інсуліну.

Селен

Селен – це мікроелемент, що означає, що він потрібен людському організму в невеликих кількостях. Його необхідно отримувати з раціону або приймати у формі комплексу з вітамінами і мінералами. Це потужний антиоксидант, який не тільки важливий для мозку, але і підтримує здоров’я щитоподібної залози, забезпечуючи оптимальний стан імунної системи. З точки зору поживної цінності бразильський горіх є одним з кращих джерел селену.

Згідно з даними проведеного в Туреччині 2013 році дослідження, жінки з ПКЯ і інсулінової резистентності мають знижений рівень селену в крові, в порівнянні з жінками, які не відчувають подібних проблем зі здоров’ям. Вважається, що дефіцит даного мінералу в організмі відіграє важливу роль у розвитку ПКЯ і регуляції рівнів гормонів і інсуліну.

Проведене у 2014 році подвійне сліпе рандомізоване плацебо-контрольоване дослідження показало, що селен може бути корисним для жінок з ПКЯ. Зокрема, селен може знижувати рівень інсуліну і допомагати поліпшувати співвідношення типів холестерину, наприклад, знижувати кількість тригліцеридів і ліпопротеїдів низької щільності («поганий» холестерин).

Учасники подвійного сліпого рандомізованого плацебо-контрольованого дослідження від 2018 роки провели оцінку впливу приймання харчових добавок з селеном на людей із застійною серцевою недостатністю і резистентністю до інсуліну. Автори прийшли до висновку, що приймання добавок з селеном протягом 12 тижнів позитивно впливає на метаболізм інсуліну.

Згідно з даними дослідження приймання понад 200 мг в день не рекомендується.

Соцмережі