Грип

Грип – це гостре інфекційне захворювання дихальних шляхів, що виникає в результаті інфікування вірусом грипу. Є різновидом гострих респіраторних вірусних інфекцій, або ГРВІ.

Загальна інформація

Грип – це гостре інфекційне захворювання дихальних шляхів, що виникає в результаті інфікування вірусом грипу. Є різновидом гострих респіраторних вірусних інфекцій, або ГРВІ.

Що є поширеною лікарською помилкою. Найчастіше будь-яке інфекційне захворювання називають грипом, проте це не так. ГРВІ можуть бути викликані різними вірусами, грип тільки один з них.

Грип проявляє себе в епідемії або пандемії. Через його ускладнень щорічно помирає від 300 до 600 тисяч осіб.

В окремі роки число померлих досягало мільйона. В основному, це особи похилого віку або пацієнти з порушеннями в імунній системі. Тому профілактика хвороби передбачає собою не лише особисту профілактику, але і максимальну вакцинацію всього населення.

Особливості грипу

Даний вид інфекційного захворювання відрізняється тим, що до нього сприйнятливі люди абсолютно різного віку. Джерелом інфекції вважається людина з вірусом в організмі. Це може бути явна форма хвороби або прихована, а також носійство вірусу без клінічних проявів. Людина стає заразним вже через пару годин після початку захворювання, коли немає симптомів.

Зараження відбувається аерозольним шляхом. Передача вірусу миттєва, а сприйнятливість майже 100%. Це і робить грип здатним до частих епідемій або пандемій. Серотип (група мікроорганізмів одного виду) А протікає у вигляді епідемії приблизно кожні 2 або 3 роки, серотип В трохи рідше – раз в 5 або 6 років, а серотип С зазвичай виникає спалахами грипу у дітей, літніх або в осіб зі зниженим імунітетом.

Для захворювання характерна осінньо-зимова сезонність. Пік активності – січень або лютий. Цьому сприяє зниження вологості повітря, а саме слиз захищають оболонки дихальних шляхів. На сухому повітрі вона виробляється менше, і дихальна система втрачає свій захист від вірусу.

Механізм розвитку захворювання

Першими зустрічають вірус в організмі верхні дихальні шляхи. До них відносяться носоглотка, трахея і головні бронхи. В їх слизовій оболонці відбувається місцева реакція подразнення на впровадження в організм збудника. Це проявляється початковими симптомами у вигляді кашлю, нежиті і чхання. Тут вірус грипу розмножується, а потім проникає в кров. На цьому етапі виявляються загальні симптоми – слабкість, біль в м’язах і голові. На цьому етапі організм слабшає, що робить його сприйнятливим до інших інфекцій. Тому під час грипу часто хворіють на пневмонію.

Фактори ризику

Деякі люди більш сприйнятливі до вірусів, ніж інші, в тому числі:

 • діти до 6 років;
 • літні люди;
 • особи зі слабкою імунною системою;
 • курці.

Той, хто був біля інфікованих осіб, також наражається на ризик; наприклад, в автобусах або в школі. Крім того, люди більш сприйнятливі до застуди восени і взимку, але вони можуть виникати в будь-який час року.

Класифікація

Існує кілька способів класифікувати грип. Одними з найбільш часто зустрічаються є:

 • За ступенем тяжкості: легкий, середньо тяжкий і важка форми. Виставляються в залежності від вираженості симптомів. Найчастіше зустрічається легка форма, яка лікується в умовах поліклініки (у себе) вдома. Важка форма завжди лікується тільки в стаціонарі інфекційної лікарні. Вона характеризується вираженими симптомами, втратою працездатності, а іноді і наявністю ускладнень, які вимагає постійного спостереження лікаря.
 • За характером перебігу відзначають типову, атипову і фульмінантний форми перебігу у людини:
  • типова форма зустрічається в переважній кількості випадків. Вона характеризується класичними симптомами грипу. Тривалість захворювання складає близько тижня або двох;
  • атипова форма спостерігається частіше поза періодом епідемій. Вона зазвичай проявляється мізерними симптомами, виключаючи підвищення температури;
  • фульмінантна, або блискавична, форма проявляється різким початком симптомів. Дуже швидко розвиваються легеневі та позалегеневі ускладнення, які вимагають термінової госпіталізації. Тривалість такої форми грипу близько 3-4 днів. Саме цей тип небезпечний летальним результатом.
 • За наявністю ускладнень грип буває ускладненим і неускладненим.

По виду вірусу грип буває:

 • Тип А. Через цього виду частіше спостерігається середньо тяжка або важка форма хвороби. Симптоми грипу А яскраво виражені і важче піддаються лікуванню. Відзначаються випадки фульмінантного розвитку грипу. Виникає у людей і тварин. Здатний до різких змін, що робить його раз в декілька років стійким до препаратів і вакцин. Саме тому даний вид частіше провокує пандемії та епідемії грипу. Штам саме цього виду викликав епідемії пташиного грипу, або грипу курей.
 • Тип В. Даний вид зазвичай не провокує серйозні пандемії, обмежуючись маленькими ділянками спалахів захворювання. Іноді відзначаються внутрішньо колективні епідемії грипу. Вражає даний вид тільки людини.
 • Тип С. Найменш вивчений вид, проте рідко викликає серйозні форми перебігу. Найчастіше обмежується мінімальними симптомами.

Симптоми грипу

Ознаки грипу не мають специфічних особливостей, без додаткових досліджень неможливо встановити точний діагноз. Інкубаційний період грипу становить від декількох годин до 7 днів. В середньому він триває 1-2 дні. При легкому ступені тяжкості захворювання виділяють наступні симптоми грипу:

 • різке підвищення температури до 38-40 градусів;
 • озноб, біль в голові і м’язах;
 • втома, швидка стомлюваність;
 • сухість в носоглотці;
 • сухий кашель, іноді з загрудинним болем;

Однак захворювання іноді протікає у важкій формі, що вимагає термінової госпіталізації в інфекційну лікарню. Наприклад, такі симптоми грипу як:

 • набряк мозку;
 • колапс судин;
 • кровотечі;
 • нашарування бактеріальної інфекції;

При захворюванні іноді з’являються симптоми з боку шлунково-кишкового тракту: нудота, розлади стільця. Але їх не слід плутати з поняттям«кишковий грип», який викликається ротавірусами і не має ніякого відношення до грипу.

Особливості перебігу грипу у людей різного віку

Внаслідок тільки розвивається імунітету у дітей грип протікає важче. Найчастіше спостерігаються важкі форми перебігу. Особливо небезпечно захворювання у дітей до 2-3 років. Симптоми завжди мають більш яскраву клінічну картину і тривають більше ніж тиждень, на відміну від симптомів у дорослих.

У осіб похилого віку захворювання протікає теж нелегко. Уповільнений обмін речовин затримує імунну відповідь. Висока температура у дорослих людей триває дуже довго. Через зниження ефективності роботи серцево-судинної системи частіше спостерігаються ускладнення.

Ускладнення грипу

Даний вид інфекційного захворювання рідко ускладнюється, але це може стати загрозою здоров’я, а іноді і життя пацієнта. Найбільш схильні до цього діти до 3 років або люди похилого віку. Найпоширеніші ускладнення грипу:

 • з боку легень: пневмонії, абсцеси легені, емпієма (гнійник) плеври, а також гострий респіраторний дистрес-синдром;
 • позалегеневі ускладнення: риніт, отит, синусит, енцефаліт або менінгіт, неврит, міокардит.

Діагностика

При постановці діагнозу необхідно найбільше звертати увагу на клініку. При грипі, на відміну від ГРВІ, дуже різко і виражено підвищується температура. Бувають її перепади протягом дня. Також слід звернути увагу на появу специфічних болів очей, м’язів, голови.

Першим призначенням лікаря стане загальний аналіз крові та сечі. У крові буде спостерігатися підвищення кількості лейкоцитів, зі змінами лейкоцитарної формули в ліву сторону. А також необхідно звернути увагу на підвищення ШОЕ.

На загальному аналізі сечі не відзначатиме змін, якщо немає ускладнень на сечостатеву систему. В біохімічному аналізі крові іноді відзначається підвищення вмісту фібриногену і С-реактивного білка.При підозрі на менінгіт або енцефаліт проводиться забір спінальної рідини.

При підозрі на легеневі ускладнення завжди призначається рентгенографія легенів, на якій можна побачити запалення або гнійні вогнища. З цією ж метою можна призначити рентгенографію пазух носа. У літніх людей обов’язковим методом дослідження є ЕКГ. Допомагає виявити заздалегідь ускладнення з боку серцево-судинної системи.

Специфічною діагностикою для вірусу грипу є посів. Для цього необхідно взяти матеріал зі стінок глотки або просто попросити пацієнта покашляти на чашку Петрі. Тільки шляхом посіву можна встановити точний діагноз.

Лікування грипу

Можна лікувати грип як тільки консервативними методами, а саме медикаментозними засобами, так і додавати фізіотерапію і народні засоби. Крім цього рекомендується дотримуватися постільного режиму, пити більше теплих рідин, відмовитися від шкідливих звичок.

Ні в якому разі не можна лікувати грип антибіотиками. Вони призначаються при бактеріальної інфекції, а грип є вірусним захворюванням. Їх призначення можливе тільки для бактеріальних ускладнень.

Медикаментозне лікування

Для такої терапії грипу застосовуються такі групи препаратів:

 • Противірусні. Така терапія спрямована безпосередньо на усунення вірусу грипу, а не на симптоми.
  • Озельтамівір, занамівір. Вважаються найбільш ефективними препаратами в боротьбі з вірусом грипу, тому що можуть лікувати грип як в початковій фазі захворювання, так і в активній. Це найпоширеніші ліки від захворювання в країнах Європи і Північної Америки.
  • Таміфлю. Також є ефективним засобом в боротьбі з вірусом грипу. Полегшує перебіг захворювання, скорочує його тривалість і бореться з ускладненнями. Але є дані про розвиток стійкості вірусу до цього препарату, тому рекомендується вибирати більш нові його аналоги. А також не слід плутати з препаратом Терафлю, що не бореться з вірусом, а знімають симптоми.
  • Ремантадин і Амантадін. Виявляють свою активність тільки відносно грипу типу А. У більшості випадків доцільність застосування цих ліків від грипу є тільки в початкових фазах захворювання, майже без клінічних проявів.
  • Імуноглобуліни. Ефект маю або донорська сироватка, або гамма-глобулін. Найкраще призначати в найбільш ранні фази захворювання.
  • Інтерферон. Такий препарат має місце бути в терапії грипу, але його застосування іноді викликає безліч побічних дій. Тому його призначають тільки в важких формах, при яких користь інтерферонів превалює над його токсичністю. Через те, що лікувати грип інтерфероном все ж ефективно, його використовують в фізіолікуванні.
 • Вітамінотерапія. Безумовно, застосування вітаміну С може бути не тільки в якості профілактики інфекцій в осінньо-зимовий період, а й лікарським препаратом. Вітамін C полегшує перебіг простуди, направляючи імунну систему активно працювати проти вірусу грипу.
 • Симптоматичне. Передбачає собою терапію окремих симптомів для поліпшення загального самопочуття. Наприклад, для зняття високої температури рекомендується застосовувати Ібупрофен, Парацетамол. Але збивати її рекомендується або підвищенні вище 38 градусів, або при її поганій переносимості.

Також можуть застосовуватися спреї від нежиті, хоч грип і рідко їм супроводжується. Для цього рекомендується застосовувати Оксиметазолін, через те, що він має більш тривалий ефект у порівнянні з іншими, оскільки при грипі дуже важливо не пересушувати слизову оболонку частим застосуванням спреїв.

Фізіотерапія

Фізіотерапевтичне лікування для грипу таке ж, як і ГРВІ. Воно сприяє не тільки швидкому одужанню, але і зміцненню імунних сил організму. Застосовуються наступні види терапії:

 • Короткохвильове ультрафіолетове випромінювання, або КУФ. Впливає на сам вірус, вбиваючи його, а також нормалізує кровообіг в районі носоглотки. Може застосовуватися в якості лікування, а також як метод профілактики ГРВІ.
 • Інгаляції небулайзером.По-науковому, аерозольтерапія. Завдяки цьому методу лікарська речовина вдихається і впливає безпосередньо на місце проникнення збудника. Дуже ефективно, тому що саме там і відбувається його розмноження. Лікує місцеве подразнення слизової оболонки, що зменшує тяжкість симптомів. Інгаляції застосовують з інтерфероном або трав’яними зборами.
 • Електрофорез. В основі його лежить використання постійного електричного струму. Це допомагає лікам від грипу глибше проникати в слизову оболонку. Це дозволяє домогтися такого ж ефекту при використанні менших доз препаратів. Особливо це актуально з інтерферонами, висока доза яких має безліч побічних ефектів.
 • Лазерне випромінювання. Основа лежить в електромагнітних променях. Їх енергія надає протизапальний ефект, а також шляхом нормалізації кровотоку сприяє зміцненню імунних сил організму.
 • УВЧ. Основа даного методу полягає в застосуванні електромагнітного поля з ультрависокою частотою. Також надає протизапальний і імуностимулюючий ефекти.
 • Спелеотерапія. Тривале перебування в соляних печерах або спеціально обладнаних кімнатах з таким же повітрям. Тут передбачається хороша вологість і іонізація в приміщенні. Корисно не тільки для пацієнтів з ГРВІ, а й для лікування будь-яких захворювань дихальних шляхів, а також алергічних реакцій з боку дихання. Також є відмінним засобом профілактики, особливо для людей з хронічними захворюваннями дихальних шляхів.

Лікування грипу народними засобами

Всі велика кількість людей з кожним днем вдаються до народних засобів лікування грипу. В силу не меншу ефективність і відносно низькою ціною в порівнянні з таблетками. Наприклад, пару рецептів, щоб швидко позбутися від грипу:

 • Екстрене лікування. Кажуть, що даний рецепт здатний вилікувати від застуди всього лише за ніч. Для цього необхідно взяти 1,5 літра кип’яченої води, 5 грамів кухонної солі, вичавити сік з одного лимона і пакетик аскорбінової кислоти вагою в 1 грам. Все ретельно перемішати до повного розчинення. Увечері, протягом 2-3 годин випити даний розчин. До ранку всі симптоми залишають організм назовсім.
 • Ванни для рук. Такий спосіб схожий з тим, що багато парять ноги при перших ознаках грипу. Тут трохи інший рада. Налити в таз води температурою не більше 38 градусів і опустити туди руки до ліктів, можна навіть трохи вище. Після акуратно і повільно підвищуємо температуру воду до 41-42 градусів і фіксуємо її на решту часу. Процедура не повинна займати більш як 15 хвилин. Найкраще відразу після неї надіти теплі рукавички і лягти в них спати.
 • Рецепт з теплим пивом. Для цього необхідно збити 4 жовтки з чайною ложкою цукру. Помішуючи, влити туди 500 мл теплого пива, а також трохи кориці, 3 гвоздики і цедру пів лимона. Варити протягом 6-8 хвилин, до кипіння не доводити. Приймати 3 рази на день по склянці.
 • Часник і цибуля. Про противірусних властивості цих продуктів, напевно, вже відомо кожному. Рецептів на їх основі існує більше сотні. Деякі господині просто додають їх в усі страви в період епідемій грипу для профілактики. Надзвичайно ефективно вдихання їх парів і фітонцидів. Для цього нарізані частини необхідно покласти на тарілку і схилитися над нею. Такі інгаляції направлять корисні властивості цибулі і часнику безпосередньо на слизову оболонку, зменшуючи запалення і набряк м’яких тканин носоглотки.

Насправді рецептів народної медицини по боротьбі з ГРВІ існує така безліч, що порахувати неможливо. Ці рецепти вважаються одними з найбільш швидкодійних і найбільш простих.

Профілактика грипу

Скільки б не говорилося про профілактику грипу, завжди буде мало. Методом специфічної профілактики є вакцинація проти вірусу грипу. Вакцина підбирається на три найпоширеніших і небезпечних штамів вірусу.

Однак бувають спалахи певного нового штаму, в разі чого щеплення від грипу буває безсила. Вона створює помірний захист від впливу вірусу, однак при зниженні імунітету і ігнорування інших методів профілактики може бути вкрай ненадійна. Особливо важлива така профілактика грипу у дітей.

Як неспецифічної профілактики грипу застосовують такі методи:

 • ретельне вологе прибирання, бажано застосовувати дезінфекційні засоби для протирання пилу на всіх горизонтальних поверхнях;
 • необхідно дезінфікувати повітря в приміщеннях ультрафіолетовим опроміненням або спеціальними аерозольними дезінфекторами для квартир;
 • використання масок не тільки для того, щоб не заражати оточуючих, але і для того, щоб не заразитися самим від тих, хто хворіє;
 • уникати скупчень людей в періоди епідемій, скоротити час перебування в громадському транспорті по максимуму;
 • під час захворювання не варто відвідувати роботу / навчання;
 • скоротити контакт з хворими на грип якомога більше;
 • приймати вітаміни й імуностимулюючі або противірусні препарати в період епідемій для профілактики;
 • уникати шкідливих звичок, тому що вони знижають імунну систему;
 • вчасно робити щеплення від грипу;

Соцмережі

Exit mobile version