Гіперметропія або далекозорість: причини і лікування

Далекозорість або гіперметропія значить, що людині простіше побачити те, що знаходиться далеко від нього, ніж те, що знаходиться поруч. Згідно зі статистикою, далекозорість спостерігається у 5-25% населення Землі.

Що таке далекозорість?

Щоб зрозуміти, що таке далекозорість, потрібно знати, як влаштовано око. За якість зору відповідають рогівка і кришталик. Рогівка – це прозора частина нашого ока, розташована у його поверхні. Кришталик – це тіло всередині очного яблука, яке змінює форму, коли ви фокусуєтеся на якомусь об’єкті.

Рогівка та кришталик працюють разом, щоб згинати і заломлювати світло. Потім це світло фокусується на сітківці, що розташована в задній частині очного яблука. Вона отримує візуальну інформацію, і відправляє її прямо в мозок через зоровий нерв.

Правильно вигнуті кришталик і рогівка дозволяють вам чітко бачити всі об’єкти, але якщо форма рогівки або кришталика змінюється, ваше око не може фокусуватися на предметах правильно, через що отримане зображення падає не на сітківку, а позаду неї.

Залежно від здатності ока сфокусуватися на предметі виділяють різні ступені далекозорості. Якщо ви добре бачите об’єкти, розташовані дуже далеко, значить у вас серйозна гіперметропія.

У більшості випадків далекозорість починає проявлятися в ранньому віці і зникає з часом. Навіть після досягнення 9-річного віку, коли око перестало рости, а далекозорість все ще зберігається, око все ще може пристосуватися, і тоді проблема вирішиться сама собою.

Проте з віком наші очі втрачають здатність до самокорекції. Приблизно з 4х років у людей розвивається пресбіопія – вікова далекозорість

Причини і симптоми далекозорості

Найпоширенішою причиною далекозорості є неправильне викривлення рогівки або кришталика, через що отримане зображення не потрапляє на сітківку.

Далекозорість виникає і тоді, коли розмір очей менше нормального. Всі немовлята – далекоглядні, але з ростом очей ця проблема зникає. Якщо око не доросло до потрібного розміру, потрібно почекати кілька років, давши йому можливість адаптуватися. Якщо цього не відбулося, можна вдатися до лікування далекозорості.

Доведено, що схильність до далекозорості передається у спадок.

Якщо ви страждаєте гіперметропією, вашим очам потрібно докладати неабияких зусиль, щоб розглянути щось поблизу, що може стати причиною підвищеної стомлюваності очей, а також головних болів, що виникають, коли людина з далекозорістю змушена працювати з дрібними предметами.

Інші симптоми далекозорості:

  • розмиті зображення об’єктів, розташованих поблизу;
  • постійне примруження при роботі з дрібними об’єктами;
  • відчуття болю і печіння в очах;
  • головний біль, що з’являється після роботи за комп’ютером, читання та іншої роботи, при якій потрібно зосереджуватися на тому, що розташоване поблизу.
  • у дітей сильна далекозорість може стати причиною розвитку косоокості.

Діагностика і лікування далекозорості

Діагностика далекозорості проводиться на прийомі у лікаря-офтальмолога. В ході огляду пацієнта розпитують про його зір і останніх симптомах. Крім того, лікар проводить фізичний огляд очей, який включає офтальмоскопію, тонометри і ряд інших тестів, що дозволяють визначити ступінь далекозорості і її можливу причину.

Оцінка зору проводиться у всіх дітей.

Вибір методу лікування далекозорості залежить від її причини. Найпростіший спосіб корекції зору – це окуляри або контактні лінзи.

Далекозорість у дітей і підлітків дуже часто не потребує лікування, оскільки їх очі продовжують рости і змінювати форму, усуваючи причину далекозорості. Окуляри для дитини призначаються тільки в тому випадку, якщо:

  • є велика різниця в гостроті зору між очима;
  • далекозорість занадто сильна.

Лазерна корекція зору, зарекомендувала себе в лікуванні короткозорості, підходить і для лікування далекозорості. Лазер змінює кривизну рогівки, завдяки чому світло відбивається правильно, і зображення потрапляє прямо на сітківку.

Соцмережі