Фізіолікування в стоматології

Методи фізіолікування використовуються в багатьох галузях медицини. Ці методики дозволяють лікувати безліч патологій, а також запобігати розвитку ускладнень. У кріслі стоматолога можуть бути використані різні види фізіотерапії, за їх допомогою вдається ефективно лікувати запалення ясен, скорочувати період реабілітації після операцій, травм. Незважаючи на всю доказану ефективність, кожна процедура має свої показання та протипоказання, особливості використання.

Запалення та інші показання

Засоби фітотерапії, які може використовувати стоматолог, різноманітні. Для вирішення конкретної проблеми, наприклад, для лікування стоматитів, докторами підбирається одна з методик, яка буде відповідати всім вимогам і діяти не тільки на симптоми, але і на причину розвитку патології.

За останній час, відбулося значне перетворення всіх видів фізіотерапії, розширився спектр показань, зменшилася кількість протипоказань. Стоматологи відзначають, що абсолютних протипоказань не так багато, частіше вони лише тимчасові.

Засоби і методики фізіотерапії прийнято використовувати при різних видах запалення ясен: гінгівіти, пародонтити. Позитивна динаміка відзначалася при використанні фітотерапії в лікуванні пародонтозу – хронічного дистрофічного захворювання пародонту, яке протікає без запалення і стає причиною втрати зубів.

Була доведена ефективність фізіотерапії в лікуванні гнійно-запальних захворювань м’яких і твердих тканин порожнини рота: стоматит, періодонтити, пульпіт, альвеоліт (запалення лунки видаленого зуба).

Засоби фізіотерапії ефективно справляються з болем при невралгії трійчастого нерва, патологіями скронево-нижньощелепного суглоба, постпломбувальними і болями в язиці. Особливо ефективно фізіолікування в період реабілітації, після перенесених операцій, травм.

Фізіотерапія ефективна не тільки як засіб лікування запалення ясен, а й гематом, обморожень.

Існує і список протипоказань, з яких до числа абсолютних можна віднести:

 • наявність новоутворень в ротовій порожнині, незалежно від ступеня злоякісності;
 • металеві коронки / протези поблизу і в області впливу;
 • деякі хвороби крові;
 • для використання УФ-опромінення – системний червоний вовчак.

До числа тимчасових протипоказань, тобто тих, при усуненні яких лікування можливо, відносять:

 • незафіксовані переломи щелеп;
 • якщо гнійно-запальні захворювання не мають відтоку запальної рідини;
 • хронічні процеси в стадії загострення;
 • гострі патології;
 • вагітність.

Коли стоматологи використовують струм в лікуванні?

Стоматолог може активно використовувати кілька видів струмів, і всі види електротерапії проводяться за допомогою електродів і спеціальних прокладок. Ці прокладки можуть бути додатково просочені лікарськими речовинами і з током проникати в більш глибокі шари ясен. Така маніпуляція називається електрофорезом.

Примітно, що електрофорез знайшов й інше застосування – знеболювання, і незабаром від традиційних уколів можна буде відмовитися – принаймні, такі надії існують і активно ведуться розробки в цій галузі.

Електрофорез дозволяє доставити в тканини різні лікарські речовини: вітаміни, мінерали, протизапальні ліки, антибіотики, знеболюючі та ін. Показаннями до застосування електрофорезу буде: запалення ясен, лікування набряку язика, виразкові ураження слизової оболонки порожнини рота.

Використання надвисокочастотних струмів (СВЧ) стимулює кровообіг і трофіку ясен, роботу місцевого імунітету, що дозволяє домогтися позитивного ефекту в лікуванні деструктивних захворювань пародонту – пародонтитів і пародонтозу.

СВЧ активно використовують в лікуванні уповільненого запалення.

Фототерапія в кріслі стоматологів

В рамках фототерапії в кріслі стоматолога можуть бути використані кілька методик:

 • лазеротерапія, в інфрачервоному і червоному діапазоні. Показання до використання: виразкові форми гінгівіту, хвороби губ, рани;
 • інфрачервона терапія використовується при хронічному запаленні ясен, після травм, обмороження та опіків слизової оболонки порожнини рота;
 • ультрафіолетове випромінювання має виражену антибактеріальну дію, і активно застосовується в лікуванні виразок, бешихи, гнійно-інфекційних хвороб.

Масаж

Масаж – один із засобів фізіолікування, що має широкий спектр показань і лікувальних ефектів. Головне призначення масажу ясен – стимуляція і поліпшення кровопостачання в яснах. Досягти цих цілей можна кількома шляхами:

 • лікувальний масаж з використанням зубної щітки або пальців. На прийомі у стоматолога відбувається навчання технікам масажу, після пацієнти проводять їх удома, самостійно;
 • найбільш сучасної та ефективної методикою масажу є використання іригатора. Це побутовий прилад, що подає воду або лікарський розчин під тиском. Крім якісного очищення зубів, в тканини доставляють лікарські препарати, а також здійснюється масаж ясен.

Що може дати фізіотерапія?

Завдяки фізіотерапії, можна досягти ряду ефектів, які допоможуть в лікуванні безлічі стоматологічних хвороб. В їх число входять:

 • стимуляція і поліпшення кровообігу в яснах;
 • зменшення болю;
 • підготовка до операцій і прискорення відновлення після;
 • лікування гематом і запальних інфільтратів;
 • нормалізація м’язового тонусу і нервової провідності.

Незважаючи на доказову ефективність, фізіотерапія може бути використана тільки в комплексі лікувально-профілактичних заходів. На жаль, далеко не всі клініки можуть дозволити собі покупку такого дорогого обладнання, та й вартість самих процедур досить висока. Але ефекти, яких можна досягти за її допомогою – того варті.

На думку стоматологів, за допомогою фізіопроцедур можна істотно скоротити час лікування і домогтися кращого терапевтичного ефекту. Примітно, що засоби фізіотерапії не мають побічних ефектів, але тільки в разі правильного використання.

Соцмережі

Exit mobile version