Емоції

Одна і та сама подія у різних людей може викликати протилежні почуття. Всі ми різні і ставлення до того, що відбувається, часто кардинально відрізняється, саме його ми і висловлюємо за допомогою емоцій.

Емоції людини: світ жестів та міміки

Емоції людини – це суб’єктивні, дуже сильні переживання, що стосуються важливих подій чи ситуацій. Вони проявляються у вигляді яскраво вираженого несхвалення або схвалення того, що відбувається, і відображаються у формі переживань.

Одна і та сама подія у різних людей може викликати протилежні почуття. Всі ми різні і ставлення до того, що відбувається, часто кардинально відрізняється, саме його ми і висловлюємо за допомогою емоцій.

В основі цієї функції лежать потреби, погляди, інтереси, а значить те, що нам байдуже не зможе торкнутися чи викликати будь-які почуття і змінити наш настрій. Доки люди будуть чимось цікавитися, їх супроводжуватимуть емоції. Дивно, але для нормального існування людині потрібні як позитивні, так і негативні емоції, спричинені відчуттям відчаю, образи, агресії, незадоволеності.

Суть емоцій

Емоції – це вид психологічного стану людей, можуть виявлятися у вигляді почуттів, і навіть настроїв і глибоких переживань. Можна навіть стверджувати, що вони супроводжують усі процеси та стани психологічного характеру. Основна роль емоцій полягає у налагодженні певного зв’язку між реальним світом та тим, як він сприймається людиною. Суть емоцій у можливості відображення навколишнього світу не за допомогою раціональних висновків та думок, а спонтанними відчуттями. Комусь це заважає, а іншим навпаки допомагає приймати вірні рішення.

Якби емоцій не було в природі, люди залишалися б байдужими до всього, що відбувається навколо, їх ніщо не хвилювало б. Адже нічого не може бути гірше за байдужість!

За допомогою емоцій, людина може оцінювати те, що відбувається. Навіть не володіючи мовою, якою говорить співрозмовник, ми можемо отримати чимало інформації про нього, лише спостерігаючи за мімікою, проявом почуттів, звичками, поведінкою. Вся річ у тому, що від народження всі ми наділені «талантом» зчитування емоцій.

Суть емоцій у разі можна схарактеризувати фразою «контакт налагоджений”. Малюк ще в утробі матері відчуває її настрій, отже, він уже володіє технікою зчитування.

Розвиток емоцій

Розвиток емоцій людини починається від народження. Головною умовою для виховання позитивних почуттів є турбота та кохання дорослих. Найчастіше діти, які у дитячі роки були обділені пестощами та любов’ю виростають байдужими та холодними. Також малюків необхідно привчати до почуття відповідальності та піклування про близьких. Якщо немає молодших сестер і братів, можна завести домашнього вихованця і дозволити малюкові доглядати: годувати, купати, грати і т. д.

Ще однією важливою умовою для розвитку емоцій у дітей є контроль над їх хвилюваннями і почуттями. Вони повинні бути обмежені суб’єктивними переживаннями. Подібні відчуття необхідно реалізовувати у діях, вчинках, заняттях. Інакше дитина може вирости занадто сентиментальною, і їй доведеться насилу втілювати свої мрії і бажання в реальність.

Властивості емоцій

До основних властивостей емоцій належать:

 • Динамічність.

Виражається у зміні фаз протікання: напруга спочатку наростає, а потім дозволяється і зменшується.

 • Універсальність.

Емоції абсолютно незалежні: ними впливає сфера діяльності чи потреби людей.

 • Пластичність.

Емоційні переживання можуть видозмінюватися і набувати різного забарвлення. Наприклад, страх іноді викликає як негатив, а й задоволення від гострих відчуттів.

 • Адаптація.

Виявляється у притупленні яскравості переживань, які багаторазово повторюються і викликають одні й самі почуття.

 • Сумація.

Виражається особливо сильними відчуттями при повторних на психіку людини. Виходить, що яскраві емоції підсумовуються, через що їх інтенсивність зростає.

 • Упередженість, також можна охарактеризувати як суб’єктивність.

Прояв почуттів залежить від особливостей особистості та темпераменту. Одна й та сама ситуація у різних людей може спровокувати протилежні емоції.

 • Іррадіація.

Емоційне тло людини впливає на сприйняття навколишнього світу. Якщо ми щасливі, нам все навколо здається радісним і барвистим, і навпаки, відчуваючи прикрощі, ми всі сприймаємо в темних тонах.

 • Двоїстість.

Нерідко одна й та сама подія чи людина може викликати в нас різні емоції. Відмінним прикладом є ненависть і любов, які іноді «знаходяться» так близько.

Функції емоцій

Почуття та емоції відіграють важливу роль у розвитку та існуванні людей, тому що на них покладається чимало позитивних функцій.

 • Мотиваційна функція.

Її також можна назвати регулюючої або спонукаючою, оскільки саме емоції спрямовують і спонукають до дії, замінюючи продуктивне мислення.

 • Сигнальна функція.

Відповідно до твердженням Дарвіна, емоції зародилися у процесі еволюції. Вони допомагали всьому живому визначати важливість різних умов задоволення нагальних потреб. На виразні яскраві рухи: (пантоміміку, міміку, жести) покладається роль сигналів. Вони вказують на потреби людей.

 • Комунікативна функція почуттів.

Виражається у яскравому прояві внутрішнього стану, що дозволяє краще розуміти оточуючих, а їм давати оцінку нашому настрою. Оцінюючи емоційні зміни, ми робимо висновки про психіку людини, її хвилювання, почуття. Люди, які ніколи не перебували у прямих контактах, завдяки спостереженням можуть зрозуміти почуття одне одного.

 • Захисна функція емоцій.

Моментальна реакція на те, що сталося зараз, може захистити від біди та небезпеки.

Вираз емоцій: про що говорить дихання та міміка?

Емоції людини характеризуються специфічними фізичними висловлюваннями. Психічний стан найчастіше проявляється у міміці, зміна дихання, інтонації, судинних реакціях, жестах…

 • Зміни мови.

Важко уявити повноцінне спілкування без промови. Її істотна роль життя людини, і навіть його взаємовідносинах з оточуючими, веде до того що, що висловлювання емоцій використовується зниження, ледь помітне ослаблення, надмірне підвищення голосу. Дивно, але динамічність мови може суперечити змісту сказаних слів. Велике значення грає тембр голосу, темп, ритмічність, поставлені наголоси.

 • Зміни кровообігу.

Це вираження емоцій проявляється змінами сили, і навіть частоти пульсу, звуженням чи розширенням судин, рівня кров’яного тиску. Дані фактори спричиняють уповільнення та прискорення кров’яного струму, внаслідок якого ми можемо спостерігати відтік крові від одних частин тіла та приплив до інших.

 • Зміни дихання.

Вираження емоцій проявляється змінами дихальних рухів. На них покладено кілька функцій: пропускання через голосову щілину достатньої кількості повітря та гарантування вібрації зв’язок; постачання організму киснем та посилення газообміну, які сприяють підвищенню м’язової роботи.

Під впливом виражених емоцій і почуттів дихальні рухи змінюють як швидкість, а й у амплітуду. За даними американського психолога Р. Вудвортса, при незадоволенні їх значення зменшуються, а при задоволенні – збільшуються. Збуджуючись, ми дихаємо глибоко і дуже часто, а напружуючись – слабко та повільно. При відчуттях сильної тривоги дихання стає слабким та прискореним, при страху – помітно сповільнюється і т. д.

 • Зміни міміки.

Емоційні стани, які ми відчуваємо, часто відразу відображаються на обличчі: на його складну мускулатуру покладено функцію мімічних рухів. Різноманітними рухами очей, губ, чола, носа люди висловлюють навіть найбільш хвилюючі та сильні внутрішні стани.

Види емоцій

Емоції дуже важко описати словами, оскільки їхня різноманітність вражає уяву. Їх потрібно відчувати, проживати кожну мить, і тільки після цього приходить усвідомлення того, що вони насправді означають. Незважаючи на велику кількість відчувань людиною відчуттів, все ж таки психологи змогли виділити основні види емоцій. Ми будемо говорити про найпоширеніші, тому що їх усі, так само як і піщинки на березі моря, неможливо перерахувати.

Намагаючись прочитати внутрішній стан людини, враховуйте, що за допомогою одних тільки емоцій у вас це навряд чи вийде. Наприклад, емоція радості може бути просякнута захватом щастя, надією на краще майбутнє, або солодкими спогадами. Умовно їх поділяють на негативні, позитивні чи нейтральні.

Нейтральні емоції

 • Апатія – характеризується повною байдужістю до подій, що відбуваються довкола.
 • Надмірна цікавість – дріб’язковість, прояв підвищеного інтересу до чужих проблем та справ, подробиць життя інших людей.
 • Здивування – відчуття подиву від побаченого.

Позитивні емоції

 • Любов – є безмежною прихильністю до певної людини. Дарує відчуття крил за спиною, радості та щастя.
 • Ніжність – породжує почуття прихильності, розуміння та прийняття. Вона на диво скріплює відносини людей.
 • Захват – відчуття неймовірного піднесення, коли позитивні емоції зашкалюють.
 • Гордість – схвалення, позитивна оцінка дій оточуючих чи власних заслуг.
 • Радість – емоції, що вказують на почуття задоволеності.
 • Вона – почуття, яке відчувається до людини, засноване на спільних інтересах, поглядах життя, цінностях.
 • Насолода – почуття, які відчувають люди, при повному задоволенні своїх потреб.
 • Подяка – відчувається за сильного бажання показати свою вдячність від отриманої користі.

Також до позитивних емоцій можна віднести блаженство, трепет, подив тощо.

Негативні емоції

 • Горе – негативні емоції, якими живе людина, яка втратила близьких чи рідних людей.
 • Страх – почуття, яке люди відчувають при відчутті небезпеки.
 • Туга проявляється почуттям спустошеності, нерозуміння та неприйняття навколишньої дійсності, душевною тривогою, відчуттям душевної внутрішньої тривожності.
 • Відчай – негативна емоція, що вказує на стан безвиході, втрати віри у власні сили та найкраще майбутнє.
 • Гнів – бажання подолати існуючу несправедливість.
 • Помста – надія на швидку розплату за заподіяне горе чи образи.
 • Злорадність – нездатність змиритися з успіхом та везінням інших людей. Радість, яка відчувається при чужих невдачах.

Негативні емоції – це також сором, лють, огида, гнів тощо. буд. Іншими словами, все, що викликає в нас почуття незадоволеності, невдоволення та апатії.

І насамкінець варто згадати про такий вид емоцій як афект. Люди, в такому випадку, втрачають контроль над своїми почуттями та діями. Саме в цьому стані людина здатна на необдумані вчинки.

Світ емоцій: кругообіг почуттів та думок

Світ емоцій – глибока, цікава, невичерпна і досить складна тема. Кожен з нас схильний до емоцій, і часом так непросто з ними впоратися. Виходить, що певною мірою вони керують нами, нашими рішеннями та поведінкою.

Ми щодня стикаємося із змінами емоційного фону. Звичні побутові проблеми впливають на наш настрій. Ми можемо засмучуватися, кричати, обурюватися, захоплюватися, радіти і т. д. Все це відбувається поза нашою волею, і навіть при великому бажанні так важко приховати свій внутрішній настрій від очей оточуючих. Емоції завжди знаходять вихід, і часто в абсолютно неприйнятній для нас формі.

Якими б не були емоції, вони потрібні людині. Якщо люди перестануть щось відчувати і висловлювати свої почуття, вони почнуть відчувати емоційне голодування. Даний стан подібний до порожнечі: нічого не тішить і ніщо не викликає інтересу. Емоційне насичення – це довічна вроджена потреба. З його допомогою організм підтримується в тонусі та здійснюється гормональний обмін.

Хороші емоції: що нам потрібно для щастя?

Позитивні добрі емоції люди називають по-різному. Насправді всі вони є відлуннями, відтінками одного почуття – радості. Це відчуття породжує в кожному з нас приємні переживання, дарує віру у свої сили, дозволяє відчути внутрішню енергію та гармонію.

Позитив може бути активним та пасивним. У першому випадку його можна охарактеризувати бажанням творити та діяти, створювати та ділитися ідеями. Людина відчуває потужний приплив енергії та життєвих сил. Це відчуття часто відчувають активні люди, у яких енергія б’є ключем і потребує виходу.

Пасивний позитив є повною гармонією, почуттям задоволення. Подібне умиротворення дозволяє відчути справжнє щастя та спокій. Це справжній відпочинок для тіла та душі.

Хороші емоції благотворно впливають на організм людини, заряджаючи нас силою, енергією, здоров’ям. Вони необхідні для позитивного сприйняття навколишнього світу, здатності боротися з труднощами та не звертати уваги на прикрощі та негаразди.

Негативні емоції

З негативними емоціями справитися дуже непросто. З ними необхідно постійно працювати, розвиваючи навички управління негативом.

Ми постійно кудись поспішаємо, нервуємо, відчуваємо внутрішнє занепокоєння, потрапляємо у стресові ситуації. Але живучи довгий час у режимі «нон-стоп», можна довести організм до морального виснаження. І тому ми маємо навчитися керувати емоціями або, принаймні, максимально їх контролювати.

Серед усіх відомих негативних емоцій та пороків, які протягом життя відчуває людина, можна виділити спрагу яскравих переживань, егоїзм, моральну слабкість.

У християнстві гріхом вважають слабкості, які виявляються безвольністю, відсутністю власної думки, постійною нервозністю, боягузтвом, лінню, пасивністю та ін. Залежність від гострих відчуттів полягає у спразі до фізичного задоволення (обжерливість, хіть). Також засуджується надмірна захопленість комп’ютерними іграми та переглядом телевізійних передач, участь у конфліктах, а тим більше їх створення. Ніколи християнство не заохочувало егоїзм: визнання своєї переваги над іншими. Це є джерелом переживань. До нього також можна віднести гординю, заздрість, честолюбство, зловтіху.

Методи контролю над емоціями

 

Без емоцій жити неможливо, але у разі потрібно прагнути тримати їх під контролем. Мудрим можна назвати тільки ту людину, яка виробила в собі здатність не піддаватися поривам і протистояти спокусам, які не узгоджуються з його розумом.

Щоб уникнути проблем зі здоров’ям та нервових розладів, потрібно спробувати внести корективи у свою поведінку.

 • Займайтеся самонавіюванням.

У будь-яких неприємних конфліктних ситуаціях розмовляйте із собою. Промовляйте фрази: “Я абсолютно спокійний”, “Я здатний керувати своїми почуттями” і т. д. Деяким людям самонавіювання допомагає негативні емоції змінити позитивними. З його допомогою пригнічують страх, стають сміливішими і витривалішими.

 • Намагайтеся стримувати себе.

Не зважайте на думку оточуючих, не відповідайте на провокації. Навіть за сильного бажання розповісти кривднику все, що ви про нього думаєте, спочатку порахуйте в думці до десяти. Думайте і розмірковуйте, і лише після цього говоріть. Слідкуйте за тим, щоб ваша мова була рівною, намагайтеся дихати глибоко та спокійно.

 • Медитуйте.

За допомогою технік концентрації можна заспокоїтися і розслабитися, а найголовніше, навчитися легко розлучатися з негативними емоціями, розбиратися в собі та аналізувати свій гнів та образи.

 • Вчіться перемикатися.

Не завжди і не у всіх виходить гідно відповісти опоненту. У разі можна відвернути його увагу раптовим питанням, змінити тему. Або ж просто “включіть” уяву і уявіть, що з губ кривдника злітають не образливі слова, а ллється кумедна пісня. Уявіть, що довкола вас висока стіна, яка відокремлює та захищає вас від реальності. Заспокоївшись, ви зможете дати гідну відповідь, або ввести опонента в безвихідь своєю холоднокровністю.

 • Займайтеся спортом.

Фізичні вправи допомагають виплеснути негатив, що накопичився. Заняття у спортивних секціях чи тренажерному залі, ранкові чи вечірні пробіжки, допоможуть зміцнити здоров’я та заспокоїти душу.

 • Займайтеся йогою.

Особливо корисні дихальні вправи, які допомагають придушити негативні емоції та досягти внутрішньої гармонії.

Будь-які, навіть найнезвичайніші методи контролю емоцій та почуттів людини варті вашої уваги та мають право на існування.

Керуємося вираженими емоціями: корисні поради

Навчитися стримуватися і пригнічувати свої почуття не так складно, як здається. Поради психологів допоможуть досягти бажаного за короткий час. З першого погляду ви можете не помітити зв’язок між цими рекомендаціями та вашим емоційним станом, але з часом зрозумієте, що все перераховане надзвичайно важливе для душевного спокою.

 • Ваше житло має бути затишним та комфортним.

Будинок – це місце, де ви відновлюєте сили та заряджаєтесь енергією. А значить у ньому обов’язково має бути присутня зона, де ви зможете розслабитися, відпочити, віддатися думкам і мріям.

 • Прагніть нових знайомств і розширюйте коло інтересів.

Спілкування, зустрічі, побачення, нові люди – не залишать місця похмурим думкам та негативу.

 • Намагайтеся бути дуже акуратними у питаннях фінансів: не беріть у борг і не звалюйте на свої плечі непосильні кредити.

Як тільки ви почнете витрачати, враховуючи свої можливості, роздайте всі борги, ваш емоційний стан відразу ж покращає.

 • Вчіться, розвивайтеся, займайтеся самореалізацією.

Прагнення дізнатися якомога більше, просунутися кар’єрними сходами захопить вас з головою. Постійна зайнятість і бажання самовдосконалюватися займає занадто багато часу і сил, а якщо все задумане збувається, то внутрішня радість і гармонія допомагають подолати всі негаразди.

Емоції та почуття людини: ставлення до навколишнього світу

Такі психічні явища як емоції та почуття людини є різними формами відображення навколишньої реальності.

Ці два компоненти роблять людей вразливими чи незламними, злими чи добрими, щасливими чи нещасними. Вони обидва відбивають дійсність, яка нас оточує, переживаннями. З їхньою допомогою виражається суб’єктивне ставлення людей явищ і предметів. Давайте спробуємо розібратися в чому різницями між почуттями і емоціями людини?

Емоція є короткочасне явище, яке зароджується під впливом різних факторів і ситуацій. Вона як спалах, миттєво спалахує, але швидко гасне.

Почуття вирізняються стабільністю, вони довгострокові і найчастіше виникають під впливом яскравих емоцій. Вони можуть розповісти про характер людини, її погляди, звички, а не тільки про ставлення до конкретної ситуації або особистості.

Усі ми залежні від почуттів та емоцій. Дуже часто люди йдуть на поводу у них: виходить, емоції правлять нами, а чи не навпаки.

Наслідки невміння контролювати яскраві емоції

Часто не контрольовані яскраві емоції призводять до необдуманих дій із сумними наслідками. У кожного з нас емоційні переживання виражаються по-різному. Невміння зупинитися вчасно може спричинити:

 • Хвороби серцево-судинної системи.

Переживання нерідко стають причиною серйозних проблем зі здоров’ям, і найчастіше страждає на серце. Не варто також забувати, що в стані стресу організм стає беззахисним перед будь-якими захворюваннями, оскільки знижуються його захисні сили (знижується імунітет).

 • Депресії.

Тривалі моральні страждання ведуть до депресії. Вийти з неї не так просто: часто потрібне серйозне медикаментозне лікування, бесіди з психологом та велике бажання повернутися до нормального життя.

 • Розрив дружніх стосунків.

Довірчі відносини будуються роками, а то й десятиліттями, а зруйнувати їх можна за кілька хвилин, переставши контролювати яскраво виражені емоції гніву.

Психологи впевнені, що людям потрібна психологічна розрядка. Найглибша депресія слабшає після того, як людина виплесне назовні яскраві негативні емоції, зможе виплакатися, «викинути» весь негатив, що накопичився назовні.

Сплески свідомості, які знаходять виходу накопичуються. Отже, у кожного з нас є вибір, придушувати емоції, або виплескувати, але при цьому тримати їх під суворим контролем.

Життя без емоцій: шкода чи користь?

Якщо ми спробуємо відключити відчуття прожити якийсь час без емоцій, то відчуємо порожнечу, яку важко описати словами. Байдужість до всього: навколо безлюдно, нічого не турбує і не турбує. Але мозок не спить, і відключивши почуття, він включає інстинкти. Люди живуть, задовольняючи свої земні потреби: шукають їжу, дбають про самозбереження. Перестає хвилювати питання: «А що може статися, якщо я зроблю саме так?». Мінімум думок, максимум дій.

На першому плані виходять інстинкти. Спілкування з людьми не приносить задоволення, тому що вони не викликають будь-яких почуттів. Адже життя – це насамперед здатність отримувати насолоду від кожного прожитого дня, кожної зустрічі. Життя без емоцій робить світ людини сірим та безглуздим.

Придушення негативних емоцій часто пов’язане з ігноруванням нагальних проблем через нездатність з ними впоратися.

Але часом все ж таки корисно відключати емоції і надавати собі можливість відпочити від похмурих думок, глибоких роздумів або для того, щоб легше і спокійніше пережити не найприємніший період свого життя. Найкраще справляється із завданням відключення розуму медитація: освоїти цю техніку зовсім нескладно.

Можна зробити висновок, що життя без емоцій можливе. Але відкритим залишається питання: наскільки зміниться наша свідомість, стосунки з людьми і як довго людина зможе перебувати в такому стані?

Емоції дітей

Дуже часто ми важко розуміємо, що відчувають дорослі люди, а розібратися у відчуттях та емоціях дітей ще складніше. Переживання хлопчиків і дівчаток безпосередньо залежать від ситуації, вони часто змінюються, і зазвичай впливають на настрій крихти.

Малюк може відчувати як позитивні, і негативні емоції. Почуття негативу у ньому викликають гучний і строгий голос, погрози, злий вираз обличчя дорослих, звинувачення. Іноді навіть не дуже приємна ситуація, що відбувається на очах малюка, може спровокувати плач та образу.

Позитивні відчуття провини та переживання прискорюють фізіологічні процеси, тоді як негативні їх пригнічують. Напевно, саме тому педіатри не радять годувати малюка, яке засмучене або плаче. Їжа в такому випадку погано засвоюється, ослаблене соковиділення та процеси обміну, а значить, у малюка може виробитися негативне ставлення до їжі.

Нові емоції малюків до року

Кожна людина починає життя гучним криком. Перший крик виривається із грудей новонародженого внаслідок спазму голосової щілини. Що це насправді – емоційний стан чи м’язова реакція? На це питання складно відповісти, але в будь-якому випадку можна зробити висновок: з перших днів малюк вже відчуває і реагує на те, що йому завдає дискомфорту: він відчуває потребу в теплі, їжі, сні. Негативні емоції в дітей віком викликаються мокрими пелюшками, холодом, втомою, стисненням рухів, голодом…

Перші кілька місяців емоції дітей є лише рефлекторними явищами. На третьому місяці життя вони можуть демонструвати позитивні почуття: махають руками, видають звуки радості, посміхаються. Крихітки ніби «оживають» і рідні повинні постійно стимулювати ці нові почуття, усвідомлюючи, що малюк обов’язково почне повторювати їхні жести та міміку.

Приблизно з п’яти місяців дитина вже починає розрізняти незнайомих та знайомих людей. Побачивши незнайомця малюк може насторожитися або навіть заплакати. Емоції стають різноманітнішими та яскраво вираженими. Батьки в цей період повинні бути обережними та уважними, тому що ті установки, які отримає від них дитина, вплинуть на емоції дітей шкільного та дошкільного віку.

У малюків потрібно розвивати почуття симпатії та любові до людей, любов до тварин, вчити захоплюватися навколишнім світом. Мама повинна розуміти, якщо вона не буде нікого підпускати до малюка, то він виросте дуже обережним та недовірливим. Залякуватиме собаками – почуття страху до чотирилапих братів у нього залишиться і у старшому віці. Діти прислухаються і придивляються до всього, що говорять і роблять дорослі, і ці складові вплинуть на формування характеру дитини в майбутньому.

У шість-сім місяців малюк вже із задоволенням пізнає навколишній світ, граючи з рідними, повторюючи їх рухи, і навіть виконуючи нескладні прохання. Веселі ігри викликають у нього море добрих емоцій, він бурхливо реагує на все, що відбувається довкола.

Також у цьому віці хлопчики та дівчатка починають соромитися, засмучуватися, ревнувати. Вони радіють, коли бачать рідних і добре знайомих і бояться у присутності чужих людей.

Поглиблення та розширення емоційного світу дає можливість батькам не тільки більше впізнавати свого малюка, а й починати потроху займатися розвитком та вихованням.

Емоції старших дітей

На думку психологів, розвиток емоційного світу дітей можна поділити на чотири етапи:

 • перший рік життя;
 • від року до трьох років;
 • від трьох до чотирьох;
 • із чотирьох до дванадцяти.

Перший етап включає формування основних (головних) емоцій. Потім діти вчаться налагоджувати контакт з оточуючими людьми. Третій етап відрізняється тим, що емоції дітей перестають залежати від потреб. І лише після цього відбувається формування виражених емоцій, в основі яких лежать логічні висновки, а також здоровий глузд.

У різному віці реакція на ту саму ситуацію або проблему може кардинально відрізнятися.

Батьки дітей старшого віку повинні насамперед навчити їх долати негативні переживання. Зробити це зовсім нескладно: спілкування та розмови до душі дозволять зрозуміти почуття та відчуття дитини. Особливо це важливо у підлітковому віці, коли дітям доводиться стикатися з новими емоціями.

Діти повинні зрозуміти, що будь-які переживання мають тимчасовий характер, і головне, вміти переключатися на позитивну хвилю. Але в будь-якому випадку вони навчатимуться на прикладі батьків і найчастіше чинитимуть, бо надходять мама та тато. Тож дорослі повинні намагатися стримувати свої негативні емоції, контролювати почуття та не дозволяти собі грубих висловлювань та криків у присутності дітей.

Соцмережі