Дизартрія

Дизартрія відноситься до категорії нейрогенних мовних розладів, що відрізняються аномалією сили, швидкості, доступності, стійкості, тонусу або точності рухів, необхідних для дихання, фонетичних, резонаторних, артікуляторних або прозодичних особливостей мовного творчості.

Що таке дизартрія?

Дизартрія відноситься до категорії нейрогенних мовних розладів, що відрізняються аномалією сили, швидкості, доступності, стійкості, тонусу або точності рухів, необхідних для дихання, фонетичних, резонаторних, артікуляторних або прозодичних особливостей мовного творчості.

Ці аномалії є результатом однієї або декількох сенсомоторних проблем, включаючи слабкість або параліч, порушення координації рухів, мимовільні рухи або непомірний, знижений або непостійний м’язовий тонус. Дизартрія може негативно вплинути на розбірливість мови, реалістичність мови або і те, і інше. Необхідно пам’ятати, що у деяких людей, які страждають дизартрією, інтелект може бути нормальним. Дизартрія може співіснувати з іншими нейрогенними порушеннями мови, когнітивних функцій і ковтання.

Ознаки та симптоми

У дитини або дорослого з дизартрією можуть бути:

 • невиразна, гугнявим або хрипка мова;
 • напружений і хрипкий голос;
 • дуже гучна або тиха мова;
 • проблеми з розмовою в правильному ритмі, з частими коливаннями;
 • булькає або монотонна мова;
 • труднощі з рухом мови і губ;
 • утруднення ковтання (дисфагія), що може призвести до постійного слиновиділення.

В результаті цих проблем людини з дизартрією може бути важко зрозуміти. У деяких випадках пацієнти можуть вимовляти тільки короткі фрази, окремі слова або взагалі не вимовляти виразну мову.

Дизартрія не впливає на інтелект або розуміння, але у людини з цим захворюванням також можуть бути проблеми в цих областях. Проблеми з промовою також можуть впливати на соціальну взаємодію, зайнятість і освіту.

Причини і фактори ризику

Є багато потенційних причин дизартрії. До них відносяться токсичні, метаболічні, дегенеративні захворювання, черепно-мозкові травми, тромботичним або емболічним інсульт. Ось найпоширеніші причини, які можуть привести до дизартрії:

 • Вроджені неврологічні причини: дитячий церебральний параліч, мальформація Арнольда-Кіарі, вроджений псевдобульбарний параліч, сирингомієлія, сірінгобульбія.
 • Дегенеративні захворювання: бічний аміотрофічний склероз (БАС), хвороба Паркінсона, прогресивний над’ядерний параліч, дегенерація мозочка, кортікобазальная дегенерація, множинна системна атрофія, атаксія Фридрейха, хвороба Гентінгтона, оливопонтоцеребелярна атрофія, спіноцеребелярние атаксія, атаксія-телеангіектазії.
 • Демієлінізуючі і запальні захворювання: розсіяний склероз, енцефаліт, синдром Гієна-Барре і пов’язані з ними аутоімунні захворювання, менінгіт, мультифокальна лейкоенцефалопатія.
 • Інфекційні захворювання: синдром набутого імунодефіциту (СНІД), хвороба Крейтцфельдта-Якоба, оперізувальний лишай, інфекційна енцефалопатія, туберкульоз центральної нервової системи, поліомієліт.
 • Неопластичні захворювання: пухлини центральної нервової системи; пухлини головного мозку, мозочка або стовбура мозку; паранеопластіческая дегенерація мозочка.
 • Інші неврологічні стану: гідроцефалія, синдром Мейге, миоклоническая епілепсія, нейроакантоцітоз (хорея-акантоцітоз), променевий некроз, саркоїдоз, епілепсія, синдром Туретта, хорея вагітних.
 • Токсичні / метаболічні захворювання: алкогольна адикція (алкоголізм), ботулізм, отруєння чадним газом, центральний Понтінья міеліноліз, отруєння важкими металами або хімічними речовинами, гепатоцеребральная дегенерація, гіпотиреоз, гипоксична енцефалопатія, отруєння літієм, хвороба Вільсона-Коновалова.
 • Травми: черепно-мозкова травма, хронічна травматична енцефалопатія, травма шиї, нейрохірургічна / післяопераційна травма, перелом черепа.
 • Захворювання судин: інсульт (геморагічний чи негеморагічних), хвороба Моямоя, аноксичного або гіпоксична енцефалопатія, артеріовенозні мальформації.

Захворюваність і поширеність

 • Інсульт. За оцінками, у 8-60% пацієнтів з інсультом спостерігається дизартрія.
 • Черепно-мозкова травма. Приблизно 10-65% пацієнтів з посттравматичною травмою головного мозку страждають дизартрією.
 • Хвороба Паркінсона: За оцінками, дизартрія вражає приблизно 70-100% пацієнтів, які перенесли хворобу Паркінсона.
 • Розсіяний склероз: у 25% і 50% пацієнтів з розсіяним склерозом на якомусь етапі протікання хвороби проявляється дизартрія.
 • Бічний аміотрофічний склероз: дизартрія може розглядатися як початковий симптом майже у 30% пацієнтів з цим захворюванням, причому щодо у всіх пацієнтів з цією хворобою дизартрія розвивається на більш пізніх стадіях.

Класифікація

Залежно від локалізації неврологічного пошкодження описані різні типи дизартрії;

 • Млявий: пов’язаний зі станами нижньої рухової системи нейронів і / або м’язів, наприклад, з пошкодженням периферичної нервової системи (ПНС). Відрізняється труднощами вимови приголосних.
 • Спастичний: пов’язаний з двосторонніми захворюваннями системи верхніх мотонейронів. У пацієнтів можуть бути проблеми з промовою, м’язова слабкість і аномальні рефлекси.
 • Атаксичні: пов’язаний з станами, що викликають порушення блоку управління мозочком. Спостерігаються симптоми невиразної мови і порушення координації.
 • Гіпокінетичній: пов’язаний з порушеннями блоку управління базальних гангліїв, наприклад, інсультом, викликаним нейродегенеративними захворюваннями, такими як хвороби Паркінсона і Гентінгтона. Виявляється тихим, хрипким або монотонним голосом, утрудненим початком пропозицій, заїканням або невиразною мовою, труднощами при вимові приголосних, ригідністю або відсутністю рухів обличчя і шиї, утрудненим ковтанням, яке може привести до слинотечі і тремору або м’язових спазмів.
 • Гіперкінетичний: пов’язаний із захворюванням блоку управління базальних гангліїв. Симптоми включають невиразну або повільна мова, тремтячий голос, диспное або стомлюваність під час розмови, м’язові спазми і тремор, мимовільні судомні або хиткі рухи або атиповий м’язовий тонус.
 • Односторонній верхніми мотонейронами: пов’язаний з односторонніми порушеннями системи верхнього рухового (моторного) нейрона.
 • Змішаний: суміш різних типів дизартрії (наприклад, спастична-атаксична; мляво-спастическая).
 • Невизначений: спостерігаються ознаки відповідають дизартрії, але не належать до жодного з ідентифікованих типів дизартрії.

Діагностика

Щоб діагностувати дизартрію, лікар опитує пацієнта про симптоми і проводить фізичний огляд. У діагностуванні хвороби часто допомагають логопеди. Практик також може зробити наступне:

 1. Попросити людини виконати кілька простих завдань, наприклад задути свічку, прикусити нижню губу і висунути язик: спостереження за людиною, що виконує ці завдання, допомагає практикуючому оцінити силу і рух м’язів, що беруть участь у мовленні.
 2. Попросити людини повторювати слова і пропозиції, співати і вважати: спостереження за пацієнтом, який виконує звуки, допомагає практикуючому виявити проблеми з промовою, наприклад, задишку і уривчастість мови.

Стандартизовані дослідження функції мозку (нейропсихологічне обстеження) може проводити нейропсихолог або логопед. Нейропсихологічна діагностика також допомагає практикуючим спланувати лікування та визначити ймовірність одужання.

Візуалізують обстеження, такі як комп’ютерна томографія (КТ) або магнітно-резонансна томографія (МРТ), проводяться, щоб допомогти визначити причину.

Залежно від передбачуваної причини можуть бути виконані інші дослідження. Ці дослідження можуть включати аналізи крові і сечі, спинно-мозкову пункцію (люмбальна пункція), електроенцефалографію (ЕЕГ), електроміографії і дослідження нервової провідності.

Лікування

Проблеми з артикуляцією, що виникли в результаті дизартрії, лікуються фахівцями з мовної патології (логопедом) з використанням різних методик. Використовувані методи залежать від впливу дизартрії на контроль артикуляторов. Традиційні методи лікування націлені на корекцію порушень швидкості (артикуляції), просодії (відповідного акценту і інтонації, на які впливає, наприклад, апраксія мови, пошкодження правої півкулі головного мозку і т. Д.), Інтенсивність (гучність голосу, порушена, наприклад, при гипокинетической дизартрії, такий як хвороба Паркінсона), резонанс (здатність змінювати мовний тракт і резонують простору для правильних звуків мови) і фонація (контроль голосових зв’язок для належної якості голосу і вентиляції дихальних шляхів). Ці методи лікування зазвичай включають вправи для збільшення сили і контролю над артікуляторні м’язами (які можуть бути млявими і слабкими або надмірно напруженими і важкими для руху), а також використання альтернативних технік розмови для підвищення розбірливості мови мовця (наскільки добре чиясь мова розуміється однолітками ).

Є кілька навичок, яким важливо логопеда навчити пацієнта; безпечні техніки жування і ковтання, уникнення розмов при втомі, повторення слів і складів знову і знову, щоб навчитися правильним рухам рота, а також методи боротьби з розчаруванням під час розмови. Залежно від тяжкості дизартрії є ще одна можливість – навчитися користуватися комп’ютером або відкривати картки для більш ефективного спілкування.

Більш сучасні методи, засновані на принципах моторного навчання, такі як лікування голоси за методикою Лі Сильвермана (Метод LSVT), мовна та мовна терапія і, зокрема, метод LSVT, можуть поліпшити голосову і мовну функцію при хворобі Паркінсона. При хворобі Паркінсона необхідно перенавчити мовні навички шляхом створення нових узагальнених моторних програм і надавати велике значення регулярної практики за допомогою підтримки з боку однолітків / партнерів і самоврядування. Регулярність практики і час її використання є основними проблемами при лікуванні за принципом моторного навчання, оскільки вони можуть визначати ймовірність генералізації нових моторних навичок і, отже, ефективність лікування.

Прогноз

дизартрії залежить від характеру ураження; прогноз поганий при нейродегенеративних розладах і краще при інсульті.

Соцмережі