Чотири причини випадіння волосся і натуральні підходи до їх усунення

Випадання волосся – часте явище, яке може вплинути на самооцінку. Щоб підібрати лікування, важливо зрозуміти першопричину.

Є багато різних причин і факторів випадіння волосся. Деякими з найбільш поширених чинників є:

  • стрес;
  • дефіцит поживних речовин;
  • аутоімунні захворювання: вогнищева алопеція;
  • гормональні коливання: андрогенна алопеція.

Випадання волосся через стрес

Офіційна назва викликаного стресом облисіння – telogen effluvium (телогенова, або дифузна, алопеція). До випадання волосся можуть призвести найрізноманітніші чинники стресу, як фізичні, так і психологічні, включаючи хвороби і навіть приймання ліків. Зазвичай волосся випадає протягом декількох тижнів, хоча задокументовані як більш швидкі, так і більш тривалі випадки.

Нормою є нерівномірне проходження волоссям стадій їх розвитку. Кожна волосина проходить фази зростання, спокою і випадання у своєму власному ритмі. При впливі стресу фаза зростання може змінитися фазою випадання одночасно для всіх волосся, викликаючи облисіння. При тимчасовому характерові стресу згодом зазвичай природним чином настає відновлення. Якщо ж стрес є хронічним, то можливо тривале облисіння.

Деякі ліки, включаючи ряд препаратів від тиску, амфетамін, літій, Кумадіна і багато інших іноді можуть викликати випадання волосся. Якщо ви недавно зіткнулися з цією проблемою, перевірте, чи не було останнім часом змін в прийнятих вами ліках.

До випадання волосся можуть призводити проблеми з щитоподібною залозою. Тимчасове випадіння волосся можливо при стресі, пов’язаному з вагітністю. Гострі інфекції також іноді викликають тимчасове облисіння.

Лікування випадіння волосся через стрес

Перш ніж зупинитися на стресі як першопричину випадання волосся, необхідно виключити інші можливі фактори. Якщо облисіння викликане стресом, то зазвичай ріст волосся відновлюється з часом. Хоча дослідження на цю тему поки не тішать розмаїттям, за деякими даними, екстракт проса може допомогти стимулювати ріст волосся. Однак надмірне споживання проса може привести до проблем з щитоподібною залозою, що тільки погіршить ситуацію.

В одному невеликому дослідженні вивчалася добавка з куркуміном, Босвелл і екстрактом винограду. В результаті була відзначена тенденція, яка свідчить про можливу користь добавки при пов’язаному зі стресом випаданні волосся.

В іншому дослідженні (теж малого масштабу) відзначена користь тривалого спільного застосування рослинного шампуню і рослинних засобів місцевого застосування при андрогенній і телогеновій алопеції. Продукти містили екстракти кропиви, ромашки, тисячолітника, камеді бобів ріжкового дерева і хвоща.

В цей момент доступно занадто мало даних про лікування телогенової алопеції за допомогою адаптогенних трав. Але вони можуть бути корисні внаслідок своєї підтвердженої ефективності в боротьбі зі стресом. Крім інших трав, поліпшити загальну реакцію на стрес можуть Ашваганда, женьшень, родіола, елеутерокок і лимонник.

Випадання волосся через дефіцит поживних речовин

При непоясненному облисінні може бути корисно оцінити свій раціон на предмет можливих факторів. До випадання волосся може привести нестача заліза, цинку, ніацину (вітаміну B3), незамінних жирних кислот, вітаміну D і біотину.

Залізо

Відомо, що дефіцит заліза іноді може стати причиною випадання волосся. Нормалізація рівня заліза зазвичай (але не завжди) призводить до відновлення росту волосся. За деякими даними, допомагає амінокислота лізин в поєднанні з залізом, а також вітамін C. Лізин і вітамін C підвищують засвоюваність заліза.

Цинк

Хоч і даних на цю тему ще дуже небагато, передбачається, що дефіцит цинку також може бути причиною облисіння. У деяких людей, які втрачають волосся, був низький рівень цинку, а приймання добавок допоміг поліпшити зростання волосся.

Ніацин (вітамін B3)

Нестача вітаміну B3 може привести до пелагри. Її симптомами є чутливість шкіри до світла, діарея і деменція. Крім того, можливе випадання волосся. Раніше пелагра була більш поширена, але сьогодні вона зустрічається набагато рідше через збагачення продуктів вітаміном B3. Дефіцит саме ніацину малоймовірний, але місцеве застосування однієї з його форм, нікотинової кислоти, допомогло відновити волосяний покрив за шість місяців.

Незамінні жирні кислоти

Незамінні жирні кислоти також можуть бути важливі для здоров’я волосся і шкіри. При їх дефіциті відзначається випадання волосся і зміна їх кольору, зазвичай у світлу сторону. На цей час отримано мало даних про лікування випадіння волосся за допомогою незамінних жирних кислот. Але, так чи інакше, їх дефіцит вельми поширений і при цьому легко усувається приймання добавок.

Вітамін D

Судячи за даними досліджень, вітамін D може поліпшити зростання волосся. Відзначено взаємозв’язок між низьким рівнем вітаміну D і різними видами облисіння. У чоловіків тяжкість раннього облисіння була тим вище, чим сильніше був дефіцит вітаміну D. У дослідженні, проведеному серед жінок, які страждають випаданням волосся, приймання добавок з вітаміном D допоміг відновити ріст волосся.

Біотин

Біотин входить до складу багатьох засобів для здоров’я шкіри, волосся і нігтів. Дефіцит біотину дійсно може стати причиною облисіння, проте він вважається досить рідкісним явищем. Проте, недавнє дослідження, проведене серед страждають облисінням жінок, показало, що 38% учасниць відчувають брак цієї поживної речовини. До дефіциту біотину можуть привести вживання занадто великої кількості сирого яєчного білка, вагітність, ряд проблем з травленням, алкоголізм і приймання деяких ліків (вальпроєвої кислоти і ізотретиноїна). Потенційна ефективність біотину для росту волосся відзначена в основному на конкретних випадках, повноцінних же клінічних досліджень поки недостатньо.

Втрата волосся при аутоімунних захворюваннях: вогнищева алопеція

Ще одна причина облисіння – вогнищева алопеція. Це аутоімунне захворювання, при якому волосся часто випадають ділянками. У важких випадках можлива повна втрата волосяного покриву на тілі. Вогнищева алопеція може несподівано пройти, а потім знову розвинутися.

В одному давньому дослідженні вивчався її лікування за допомогою ефірних масел чебрецю, розмарину, лаванди і кедра, розбавлених в оліях жожоба і виноградних кісточок. Покращення були відзначені у 44% учасників у порівнянні з 15% в контрольній групі. В іншому дослідженні гель місцевого застосування на основі часнику використовувався спільно з традиційними засобами. Було відзначено поліпшення повторного росту волосся і зменшення площі ділянок облисіння при використанні часникового гелю більше трьох місяців. Як і часник, чималу ефективність продемонстрував цибульний сік (при місцевому застосуванні). Через шість тижнів помітний повторний ріст волосся був відзначений у майже 94% чоловіків і 71% жінок.

Пероральні екстракти також продемонстрували ефективність при спільному прийманні з  вітаміном B2 і екстрактом кореня білого піона або коренем солодки. Помітний результат був відзначений приблизно у 70% учасників після трьох місяців приймання.

Гормональні коливання: андрогенна алопеція

Найбільш часта форма облисіння – андрогенна алопеція або облисіння за чоловічим або жіночим типом. Хоча в цьому беруть участь і інші чинники, її основною причиною є гормони. У чоловіків стандартним лікуванням є ліки, що блокують синтез дигідротестостерону (ДГТ) – метаболіти тестостерону. Жінкам частіше призначають препарати для ослаблення вироблення тестостерону.

Пальма сереноа – рослина, широко використовується при доброякісної гіперплазії передміхурової залози у чоловіків. Судячи за даними досліджень, пальма сереноа корисна для простати внаслідок придушення (як мінімум часткового) вироблення ДГТ. Ефект аналогічний стандартним лікам, що використовуються для лікування облисіння за чоловічим типом. Недавній огляд використання пальми сереноа при випаданні волосся показав загальне поліпшення якості волосяного покриву в 60%, хоча для підтвердження ефективності потрібні додаткові дані.

Схоже, екстракт зеленого чаю також блокує синтез ДГТ. Відповідно, кошти місцевого застосування на його основі рекомендуються для лікування андрогенної алопеції. У невеликому короткостроковому дослідженні його місцеве застосування серед добровольців показало можливий ефект в стимулюванні зростання волосся. Однак необхідні більш тривалі клінічні дослідження для підтвердження його ефективності при облисінні.

Судячи з усього, гарбузова олія також послаблює вироблення ДГТ. У дослідженні серед чоловіків, які використовували його для лікування андрогенної алопеції, число волосся після щоденного застосування гарбузової олії протягом шести місяців виросло на 40% в порівнянні з 10% в групі плацебо.

Женьшень звичайний – класична тонізувальна рослина в китайській традиційній медицині. За даними досліджень, він може підтримувати ріст волосся. У шестимісячному клінічному дослідженні було відзначено поліпшення щільності і товщини волосся при його застосуванні.

Нарешті, проводилося дослідження, в якому порівнювався використання 1% -го масла розмарину в порівнянні зі стандартним засобом місцевого застосування від облисіння. Жоден із засобів не продемонстрував ефективність після трьох місяців нанесення. Через шість місяців масло розмарину виявилося як мінімум настільки ж ефективним, як і стандартна програма.

Висновки

Обласна – поширена і непроста проблема, для вирішення якої немає якогось одного універсального засобу, причому слід мати на увазі побічні ефекти. Через вплив на самооцінку оборотне випадіння волосся може мати чимале значення для загальної якості життя.

Якщо стандартні ліки не допомагають, дослідження виділяють кілька натуральних засобів, які до якоїсь (певної) міри можуть уповільнити або звернути облисіння, зазвичай при мінімальній кількості побічних ефектів. Для правильного лікування облисіння варто визначити його першопричину. Сподіваємося, що подальші дослідження допоможуть знайти нові безпечні та ефективні засоби для тих, хто страждає від різних форм випадіння волосся.

Соцмережі