Чому смикаються очі і як це припинити

Сіпання очей – неприємний симптом. Він доставляє дискомфорт, обмежує і заважає зосередитися. Розбираємося, як позбутися від цього стану і коли пора бити тривогу

Нервовий тік очей може виникнути у будь-кого. Під цим терміном маються на увазі мимовільні ритмічні скорочення м’язів повік, найчастіше нижнього. З одного боку, вони безболісні й нешкідливі. З іншого – викликають серйозний емоційний дискомфорт і погіршують якість життя.

Крім того, сіпання ока може сигналізувати про розвиток різних неврологічних розладів або дефіциті вітамінів. Розповідаємо, коли проблему можна вирішити самостійно, а коли варто звернутися до лікаря.

Чому смикаються очі

Фахівці виділяють два основні стани, пов’язаних з посмикування очей. Одне з них – міокімія. Це повторюваний неконтрольований спазм м’язових волокон кругового м’яза ока, який викликає тремтіння в куточку нижньої або верхньої повіки. Встановлено, що найчастіше міокіміэю страждають жінки.

Людина може відчувати досить сильні” хвилі “під шкірою, тоді як для оточення міокімія, як правило, малопомітна. Посмикування можуть тривати від кількох секунд до кількох годин. У рідкісних випадках вони стають хронічними та тривають протягом декількох днів або тижнів.

Міокімія з’являється навіть в абсолютно здорових людей. Вона виникає на тлі перевтоми, підвищеної тривожності, хронічного недосипу або після емоційних потрясінь. Це явище обумовлено функціональним порушенням передачі нервового імпульсу і процесів розслаблення м’язів. Зазвичай воно зникає самостійно .

Більш небезпечне явище називається блефароспазмом. Він призводить до змикання нижньої та верхньої повіки одночасно. Людина при цьому заплющує або посилено моргає, а також деякий час не здатна відкрити очі. Зазвичай це відбувається в самих невідповідних ситуаціях. Наприклад, при переході дороги або водінні автомобіля.

Якщо на початку хвороби може закриватися лише одне око, то надалі процес поширюється на обидва ока. Спазми бувають короткочасними або тривалими. Іноді блефароспазм також залучає інші м’язи обличчя і переростає в лицьовій спазм. Крім того, з часом він може спричинювати помутніння зору і світлобоязнь.

Блефароспазм зазвичай розвивається в зрілому віці. Точна причина його появи дотепер не вивчена. Імовірно, він може передаватися у спадок. Спазми посилюються запаленням повік, сухістю очей, стресом, курінням, зловживанням алкоголем або кофеїном. На відміну від міокіміі, блефароспазм – частий симптом неврологічних розладів.

Що робити, якщо смикаються очі

За словами фахівців, легке посмикування повік не вимагає медичного втручання. Для здорової людини міокімія – це спровокований стан. Тобто при ліквідації зовнішнього фактора і повноцінному відпочинку симптоми зникають самостійно. Ось кілька рекомендацій, які можуть прискорити процес одужання.

1. Добре висипайтеся

Протягом дня очі відчувають велике навантаження, тому їм необхідний відпочинок. Відсутність повноцінного сну призводить до перенапруження очних м’язів, в результаті чого вони можуть вийти з-під контролю. Крім того, недосип посилює стрес – один з головних чинників розвитку міокіміі. Щоб зменшити навантаження на повіки й полегшити спазми, почніть лягати спати хоча б на 30 хвилин раніше, ніж зазвичай. Швидше заснути допоможуть провітрювання, зігрівальний душ і розслабляючий самомасаж.

2. Пийте менше кави

Постарайтеся звести до мінімуму споживання кофеїну. Він стимулює синтез гормонів стресу, погіршує сон і підвищує чутливість м’язів, через що вони починають гостро реагувати навіть на незначні подразники. Якщо ви не можете відмовитися від напою, що бадьорить, спробуйте замінити його здоровими альтернативами. Наприклад, жолудевим, ячмінним або бурякової кави. Крім того, багато кофеїну міститься в шоколаді, солодкій газованій воді та енергетиках.

3. Відмовтеся від алкоголю

Ще більш шкідливий алкоголь. Він викликає підвищену тривожність, знижує якість сну і порушує провідність нервових волокон.

4. Використовуйте зволожувальні краплі

Частіше зволожуйте слизову очей – посмикування повік можуть відбуватися через її сухості або подразнення. Поверхня рогівки пересихає при тривалій роботі за комп’ютером, читанні, перегляді телевізора. Відновити баланс вологи допоможе штучна сльоза – спеціальні змащувальні краплі. Особливо важливо використовувати їх в холодну пору року, коли вологість повітря знижена до 15-20%. А виходячи на вулицю в сонячну або вітряну погоду, не забувайте одягати захисні окуляри.

5. Накладайте компреси

При появі спазму лікарі радять робити зігрівальні компреси. Вони допомагають зменшити дискомфорт, усунути м’язову напругу і поліпшити кровообіг. Змочіть рушник або махрову серветку в теплій воді, відіжміть і прикладіть до століть. Залиште на 20-30 секунд. Повторіть процедуру кілька разів. В кінці акуратно помасажуйте повіки подушечками пальців. Такий компрес найкраще робити протягом 5-10 хвилин перед сном. Замість води можна використовувати теплий ромашковий відвар.

6. Робіть перерви в роботі

Через довгу та зосереджену роботу очі червоніють, часто відчувається дискомфорт, сухість. Все це також може спровокувати пульсацію століття. Щоб запобігти неприємний симптом, намагайтеся робити короткі перерви через кожні 25-30 хвилин. У цей час можна помедитувати або виконати спеціальну зорову гімнастику. Обов’язково простежте за тим, щоб відстань від очей до монітора було не менше 40-50 см. Це приблизно дорівнює довжині витягнутої руки.

Коли варто звернутися до лікаря

У більшості випадків міокімія проходить самостійно. Сіпанням повік організм як би нагадує нам про те, що пора відпочити й виспатися. Цей симптом зазвичай не пов’язаний з серйозними порушеннями здоров’я.

Повіка перестане смикатися без будь-якого лікування, якщо усунути тригери. Записатися до фахівця слід при виявленні таких симптомів:

  • очі смикаються більш як два тижні;
  • при спазмі вам складно розімкнути повіки;
  • в момент посмикування очей заплющує;
  • м’язи століття скорочуються з обох сторін;
  • спазми зачіпають інші ділянки обличчя;
  • очі почервоніли та припухли.

Все це може свідчити про травму ока або серйозний неврологічний розлад. Тільки лікар зможе визначити походження і характер спазмів і підібрати необхідне лікування.

Якщо мова йде про блефароспазм, варто розуміти, що позбутися від нього повністю не вийде. Але неприємні симптоми можна полегшити. Лікування доброякісного есенціального блефароспазму завжди починається з ін’єкцій ботулотоксину. Він блокує передачу нервових імпульсів і сприяє розслабленню м’язів. Ефект зберігається кілька місяців, потім потрібні додаткові ін’єкції.

Іноді необхідно комплексне лікування, що включає рефлексотерапію, гіпноз, медикаментозний вплив. У крайніх випадках вдаються до хірургічного втручання.

Висновок

Найчастіше сіпання ока вказує на неврологічні порушення. Але якщо розглядати офтальмологічні причини, такий симптом може проявлятися при зоровому перенапруженні. Коли ми довго працюємо на близькій відстані, очі втомлюються. І навпаки, якщо ми дивимося вдалину – вони знаходяться в стані спокою. Існує теорія, що еволюційно вся наша оптична система була призначена для того, щоб дивитися вдалину. Людині потрібно було полювати та захищатися від хижаків.

Тому при тривалій роботі на близькій відстані настає підвищена зорова стомлюваність. Особливо якщо людині потрібні окуляри для читання, а він їх не носить. В результаті може сіпатися повіка.

Крім того, при патології рогівки може спостерігатися блефароспазм. Але тут вже смикається НЕ повіки – очі закриваються повністю. У рогівці багато нервових закінчень, вона дуже чутлива. Тому якщо щось потрапляє на рогову оболонку або її випадково зачіпають, ми мимоволі заплющуємо очі. Це захисна реакція організму. До речі, саме вона проявляється під час нанесення макіяжу. Те ж саме відбувається при запаленні та пошкодженні рогівки. Але якщо блефароспазм виникає в спокійному стані, без травм і запальних захворювань очей, це неврологічна симптоматика.

Взагалі, офтальмолога бажано відвідувати двічі на рік – для профілактичних оглядів. Але якщо ви стали гірше бачити, швидше втомлюєтеся при роботі на близькій відстані, відчуваєте дискомфорт і сухість в очах, відчуваєте головний біль – це привід записатися на зустріч. Спеціаліст за 10-15 хвилин визначить, чи потрібно вам лікування або досить просто відпочити.

Найчастіше міокімія  не викликана серйозними порушеннями. Вона з’являється у тих, хто перебуває у стресовому стані. Іноді міокімія виникає як побічний ефект від прийому деяких препаратів. Лише в дуже невеликому відсотку випадків це симптом захворювань очей – блефарити, кератиту (запалення рогівки), увеїту (запалення судинної оболонки ока), синдрому сухого ока. Ще рідше мимовільні скорочення повіки можуть вказувати на наявність розсіяного склерозу, порушень мозку або захворювань екстрапірамідної нервової системи. Однак у всіх цих випадках будуть обов’язково бути присутнім інші симптоми. Сіпання повік лише один з них.

Щоб міокімія пройшла, досить відмовитися від алкоголю і кофеїну, добре відпочити. Якщо інших симптомів немає і спазми зникають протягом двох тижнів – швидше за все, лікування не потрібно.

Соцмережі