Користь і шкода пальмової олії для здоров’я людини

У світі дуже багато різновидів рослинних олій. Своє застосування знаходить і пальмова олія, що використовується не тільки в промисловості та косметології, а й в харчуванні.

Причому в останньому випадку часто можна почути, що воно являє собою суцільну шкідливість для людини.

Що це за масло таке, чим воно шкідливе і в чому конкретно полягає небезпека?

Склад

Пальмову олію виробляють з плодів олійної пальми

Склад, якість і ступінь корисності істотно відрізняються в залежності від виду продукту.

Проводять його з плодів поширеною в тропіках олійної пальми. До найбільш натуральних відноситься червона пальмова олія, шкода чи користь якого в загальному-то можна порівняти з властивостями будь-якої рослинної олії, виробленої методом холодного віджиму. Також на ринку представлений рафінований продукт, який втрачає частину властивостей під час обробки, і пальмо ядрове масло, яке виготовляється з кісточок.

З чого складається пальмова олія?

Властивості даного продукту визначає його хімічний склад. По суті, це коктейль з різноманітних жирних кислот, а вітамінів і мінералів дуже мало.

Основними речовинами є такі:

 • Міристинова кислота, яка не всмоктується кишківником і виходить зі стільцем з організму, тому впливу на здоров’я не робить;
 • Пальмітолеїнова кислота, завдяки якій здійснюється вироблення нервових клітин, знижуються вміст холестерину та артеріальний тиск;
 • Лауринова кислота, яка бореться з патогенними бактеріями та вірусами, покращує розумову діяльність і зволожує шкіру;
 • Вітамін Е, позитивно впливає на нігті, шкіру, волосся, роботу щитоподібної залози, має омолоджуючий ефект;
 • Вітамін А, що нормалізує обмін речовин, роботу імунної системи, необхідний для зору;
 • Фосфор, важливий для роботи мозку, регенерації клітин, обміну речовин, оздоровлює шкіру, зуби, волосся, кістки;
 • Можуть бути присутніми капріновая, каприлова, арахісова, стеаринова кислота.

Отже, в складі є тільки два значущих вітамінів та один мікроелемент. Основну частку займають жирні кислоти – як насичені, так і ненасичені. Калорійність продукту дуже висока -100 грам містять цілих 899 ккал.

Чи корисно пальмову олію для людини

Пальмова олія – шкода чи користь переважають від його наявності в харчових продуктах? Розглянемо спочатку позитивні властивості цієї речовини. Отже, чим корисне натуральне природне масло? Це потужний антиоксидант, що впливає цілюще на клітини організму. Він захищає від негативного впливу токсинів, від окислення, що запобігає передчасному старінню. Ненасичені жири в складі важливі для здоров’я серця і судин.

Говорячи конкретніше, користь для організму виражається в наступному:

 • Поліпшення роботи мозку, оскільки жирні ненасичені кислоти стимулюють розумову активність;
 • Угамування голоду. Висококалорійний продукт швидко насичує і пригнічує апетит;
 • Очищення організму. Лінолева та олеїнова кислоти знижують рівень холестерину, що запобігають хворобам серця і судин;
 • Додання сил. Коштом тригліцеридів клітини насичуються киснем, додається енергія, підвищується працездатність і настрій;
 • Розв’язання проблеми з виснаженням організму. За допомогою даного продукту легко набрати вагу, оскільки він висококалорійний;
 • Турбота про зір. Вітамін А зміцнює сітківку очей, запобігає відшарування, запобігає розвиткові катаракти;
 • Поліпшення травлення. Посилюється жовчовиділення, через що печінка ефективно очищається від шкідливих відкладень. В результаті органи травного тракту захищені від розвитку запалень.

Чим небезпечне для організму?

Чи дійсно продукт з плодів пальми приносить шкоду, або міф можна легко розвіяти? Які наслідки для здоров’я можуть бути? Основна проблема криється в обробці пальмової олії. Для зручності виробників натуральний продукт піддається так званої гідрогенізації. Ненасичені жирні кислоти, про цілющий вплив яких на наше здоров’я так багато було сказано, штучно збагачуються воднем і перетворюються, відповідно, в насичені, а агрегатний стан вихідного речовини змінюється з рідкого на тверде. І для подальшого виробництва харчових продуктів використовується вже цей, просто кажучи, пальмовий маргарин.

Чи шкідлива таки пальмова олія для людини?

На жаль, відповідь однозначна, підтверджений численними дослідженнями та висновками ВООЗ, адже:

 • Насичені жири негативно впливають на стінки судин, утворюючи на них жирові відкладення. Крім того, підвищується рівень холестерину, страждає серце і вся судинна система. В результаті може статися інсульт, інфаркт, розвинутися гіпертонія, хвороба Альцгеймера;
 • При регулярному вживанні їжі, приготовленої із застосуванням пальмової олії, шкода для здоров’я людини буде полягати в нагромадженні токсинів і шлаків, за рахунок чого стінки судин стануть звужуватися. В такому стані висока загроза утворення тромбів, появи варикозного розширення вен;
 • Уже відомо, що даний продукт дуже калорійний;
 • Крім того, тому, що гідрогенізована пальмова олія отримується штучним шляхом, деякі молекули в складі речовини набувають неприродні, неможливі в природі властивості, і на виході виходять сумнозвісні «трансжири», що не несуть нашому організму ніякої користі, один лише шкоду. Вживання в їжу трансжирів значно збільшує ризик збоїв в механізмі обміну речовин, веде до засмічення судин, кишківника, печінки. Маса тіла поступово буде збільшуватися, що призведе до ожиріння.

Однак наскільки шкідливо пальмова олія – визначає кількість його вживання. При використанні продукту в невеликих порціях небезпеки не виникає.

Існує також масло пальмова рафінована дезодорована – шкідливо воно для організму? По суті, цей тип продукту схожий з червоним видом. Використовується для його виготовлення метод гарячого пресування, після якого воно втрачає смакові якості та запах. Ніяких додаткових негативних моментів не виникає, але цінність знижується коштом втрати деяких корисних речовин.

Чим шкідливе в дитячих сумішах?

Для немовлят якісна суміш на штучному вигодовуванні грає величезну роль. Для наближення її складу до натурального жіночого грудного молока виробники використовують різноманітні масла, включаючи виготовлене з плодів пальми. Чи шкідливо пальмову олію в дитячих сумішах? Дискусії про це ведуться досі. Чи небезпечно в дитячій суміші зміст даного продукту, розберемо докладніше.

Для дітей благо пальмової олії полягає в наявності в складі вітамінів А і Е, а також важливою пальмітинової кислоти. Вони зміцнюють нервову і мозкову тканини, кістки, зуби, покращують зір. Також це відмінне джерело енергії. Чим небезпечне пальмову олію в дитячих сумішах? На жаль, потрібні й корисні речовини, що містяться в молоці матері-годувальниці та отримані на харчовому виробництві, мають все-таки деякі відмінності.

Шкода для організму дитини пальмового олеїна виражається у високій ймовірності виникнення таких патологічних процесів:

 • Запори;
 • Шлункові кольки;
 • Харчова алергія;
 • Вимивання кальцію з організму;
 • Часте зригування

Чому шкідливо для здоров’я жінок?

Для розвитку плода цей продукт корисний наявністю в складі вітамінів А і Е і все тих же цілющих жирних кислот – зрозуміло, якщо вести мову про натуральний продукт, що не була піддана обробці. Чи шкідливо зміст пальмового маргарину в продуктах, що вживаються жінками при вагітності? І тут все пов’язано з наявністю насичених жирів. Пальмова олія в продуктах для майбутніх мам небезпечно тим же, чим і для інших людей. Через складне перетравлення продукту збільшується навантаження на кишківник. Також негативний вплив поширюється на судини та серце. Однак основний удар бере на себе організм матері, і на розвиток самого плода сильного впливу не виявляється.

Використання продукту

Пальмова олія серед багатьох інших рослинних жирів виділяється доступною ціною. Тим більше завдяки його властивостям застосування продукту дуже велике. Його використовують у харчовій промисловості, косметології, медицині. Отримані товари в підсумку виходять за собівартістю набагато вигідніше для виробників і дешевше для споживачів.

У харчовій промисловості

Попри дані наукових досліджень про те, що гідрогенізована олія пальми приносить шкоду в харчових продуктах, у 20 столітті широко поширилася практика використання цього й аналогічних жирів в харчовому виробництві. Це пов’язано зі здатністю рослинних жирів продовжувати терміни придатності продукції.

Сфери застосування наступні:

 • Для виробництва молочних продуктів, таких, як сметана, сир, йогурт, сир, згущене молоко, маргарин, вершкове масло. Точніше, для більш дешевих замінників натуральних молочних продуктів;
 • Для фритюру з метою приготування чипсів, курячих крилець, картоплі фрі;
 • Для кондитерських виробів, наприклад, печива, глазурі, кексів, цукерок, бісквітів, кремів;
 • Для виготовлення дитячого харчування.

У шоколаді користь і шкода пальмового жиру ідентичні властивостям в інших продуктах: користь – виробнику, шкода – організму ласуни. Не варто зловживати шоколадом із замінником какао-масла.Його склад ненатуральний, тому можуть виникнути проблеми з серцево-судинною системою, з’явитися ожиріння. Крім того, він просто несмачний.

У косметології

Шкода чи користь в косметиці від продукту з плодів пальми? Цей інгредієнт додають у зволожувальні креми та інші косметичні засоби. Він сприяє загоєнню тріщин і ранок на шкірі. Також пальмова олія для шкіри є хорошим зволожувальним засобом, який її відмінно живить. Саме тому дуже часто пальмова олія в косметології зустрічається саме в кремах для зволоження.

Крім того, ця речовина знаходить своє застосування для волосся, оскільки вміст вітаміну Е доброчинно на них впливає. Пальмова олія для особи має омолоджуючий ефект, живить, пом’якшує шкіру, розгладжує зморшки.

Підбиваємо підсумки

Так все-таки, яка інформація про пальмову олію є більш правдивою, про шкоду або користь продукту? Рекомендовано вживати в їжу саме червоне масло, в якому зберігається природна користь рослинної сировини та відсутні штучні трансжири, головне – не зловживати ним, і тоді ніякої шкоди не виникне. На жаль, в наших широтах цей продукт в продажу зустрічається досить-таки рідко.

А при міркуванні на тему, чи небезпечно пальмову олію для людини, важливо уточнювати, що безсумнівний і доведену шкоду здоров’ю приносять будь-які штучно насичені жирні кислоти, не тільки отримані з горезвісної тропічної пальми.

Деякі недобросовісні виробники не вказують на упаковуванні своїх виробів рослинні жири. Щоб визначити їх наявність, слід звертати увагу на термін зберігання і ціну. Крім того, уважних покупців обов’язково насторожать формулювання на упаковуванні: «сирний продукт», «вершково-рослинний спред», «замінник …» і тому подібні.

Перевірити якість куплених продуктів також можна в домашніх умовах. Наприклад, сир повинен не липнути і розсипатися, натуральне масло швидко тане в долоні і залишає на поверхні плівку, сметана в холодильнику не загусає.

Соцмережі