Як розпізнати психопата

Зміст Сховати

Психопатія являє собою склад особистості з певним набором особливих рис, які використовуються психологами і психіатрами для опису привабливих, схильних до маніпуляцій, емоційно жорстоких і потенційно злочинних людей. Цей термін невиправдано часто використовується в засобах масової інформації, тому можна подумати, що психопати оточують нас з усіх боків.

Насправді згідно з оцінками, психопати складають близько одного відсотка від усіх людей.При цьому психопати вміють маскуватися. Багато з них, на перший погляд, здаються цілком нормальними і привабливими людьми. Якщо ви навчитеся оцінювати деякі глибинні риси особистості, виявляти характерні емоційні прояви і звертати увагу на поведінку в особистих відносинах, то зможете вчасно розпізнати психопата.

Ключові риси особистості

Зверніть увагу на нещиру люб’язність.

Подібно акторові, який виконує безліч ролей, психопат надягає на себе те, що фахівці називають “маскою” нормальності, яка здається оточуючим приємною і привабливою. Психопат є загальновизнаною душею компанії, він зазвичай подобається всім. Психопат просто впливає на оточуючих з метою сподобатися їм, щоб ними легше було маніпулювати надалі.

○ Психопати випромінюють атмосферу довіри, що привертає до них оточуючих. Вони часто мають хорошу роботу і досить успішні. У психопата можуть бути дружина (чоловік) і діти. Їм цілком вдається роль “зразкового громадянина”

Придивіться до надмірно завищеної самооцінки.

Психопати часто вважають, що вони набагато розумніші і більш впливові, ніж насправді. Вони полюбляють прилаштовуватися до успішних і впливових людей, через те, що це підвищує їх власний статус. Вони вважають, що заслуговують на краще ставлення, ніж інші. Їх гіпертрофоване почуття власної важливості часто призводить до того, що маска нормальності дає тріщину. Якщо їм здається, що ви не приділяєте їхньому статусу належної уваги, вони можуть заподіяти вам біль.

Зверніть увагу на імпульсивність і безвідповідальність.

Обидві ці якості служать ознаками психопатії. Психопати ніколи не помічають в своїй поведінці і способі життя нічого поганого. Вони мають яскраво виражену схильність відмовлятися від будь-якої відповідальності за свої рішення або за наслідки цих рішень. Фактично, відмова визнати негативні наслідки своєї поведінки призводить до постійної безвідповідальності. Поведінка психопатів часто визначається такими імпульсивними думками, як “я не хочу йти на роботу” або “я не піду на цю зустріч, а замість цього краще вип’ю”. Їх ніяк не можна назвати відповідальними і надійними людьми.

○ Психопати є егоцентристами, вони діють за примхою і так, як їм підказує поточний емоційний стан. Вони роблять те, що хочуть, і коли хочуть. Вони можуть обманювати, брехати і красти просто тому, що їм так хочеться. Їх сексуальні стосунки можуть відрізнятися непостійністю і частою зміною партнерів. Вони можуть навіть звільнятися через найменші дрібниці (при цьому вони, природно, пояснюють, що дана робота була нижче їх гідності)

Придивіться до звички порушувати правила.

 Якщо ваш знайомий чітко дотримується встановлених правил, він навряд чи схильний до психопатії. Психопати не люблять підкорятися законам і зазвичай вважають себе вище будь-яких правил. Можливо, саме тому близько 25% ув’язнених чоловічої статі виявляють риси психопатів.

○ Тим не менш, багато психопатів уникають тюремного ув’язнення, але при цьому порушують закони і не відчувають жодних докорів сумління з цього приводу.

Зверніть увагу на можливі правопорушення у підлітковому віці.

 Фахівці виявляють загальні закономірності в дитинстві тих, хто в зрілому віці проявляє ознаки психопатії. Психопати часто порушують закони в підлітковому віці і поводяться агресивно стосовно оточуючих. Крім цього, на відміну від інших дітей, вони можуть не реагувати на покарання і не проявляти співчуття до оточуючих.

○ Перевірте, чи було у того, в кому ви підозрюєте психопата, важке дитинство. Проблеми в дитинстві можуть вказувати на психопатію в зрілому віці.

Спостерігайте за емоційними проявами

Подумайте про мораль і особисту етику.

Якщо у людини є совість, вона, швидше за все, не психопат. Як правило, психопати не дотримуються твердих моральних правил. Вони вчиняють так, як їм вигідно в цей момент, і їх не хвилює, що від цього хтось може постраждати.

○ Наприклад, психопат навряд чи буде жити за певним моральним “кодексом”, як це роблять інші. Він не вбачає жодних проблем в тому, щоб позалицятися до дівчини свого товариша або позмагатися з близьким другом з приводу робочого місця – навпаки, він відчуває при цьому таємне зловтішання.

Зверніть увагу на почуття і емоційний відгук людини.

 Для психопатів характерний не глибокий емоційний відгук, вони не реагують нормально на смерть, травми та інші події, які викликають глибокі скорботні почуття у інших людей. ○ Різниця між реакцією психопата і типовою поведінкою при аутизмі полягає в тому, що, хоча аутисти можуть спочатку ніяк не реагувати, пізніше вони все ж здатні засмутитися, проявити співчуття і спробувати допомогти. В той самий час психопати взагалі не відчувають будь-яких глибоких почуттів.

Придивіться до почуття провини.

Як правило, психопати взагалі не відчувають почуття провини чи каяття. Для них характерна цілковита безсердечність. Психопат може прикидатися, що йому соромно за погану поведінку, щоб маніпулювати оточуючими і не викликати їх гнів.

○ Наприклад, психопат може неодноразово зображати бурхливе каяття перед скривдженою ним жертвою, в результаті чого та починає навіть жаліти його.

○ Цікаво також те, що, хоча психопатія виключає щире співчуття, психопати дуже добре вміють зображувати його. Вони не здатні до спонтанного співпереживання, але при бажанні цілком можуть зобразити його (наприклад, щоб зачарувати оточуючих).

Подумайте, чи здатна людина брати на себе відповідальність.

 Психопат ніколи щиро не визнає, що він не правий або допустив помилку в діях або судженнях. Під тиском він може визнати помилку, однак така нещира поведінка буде спрямована лише на те, щоб маніпулювати іншими і уникати неприємних наслідків.

Поспостерігайте за людиною під час сумних подій.

Психопати прекрасно вміють маніпулювати емоціями і почуттями інших людей і зображати себе у вигляді жертви. Це допомагає їм знизити вашу пильність і легше маніпулювати вами надалі. Якщо людина, що здається жертвою, постійно здійснює несподівані і ворожі дії, слід ставитися до неї з насторогою.

Спостерігайте за поведінкою в особистих відносинах

Зверніть увагу на схильність до загострення відносин.

Психопати полюбляють створювати безлад і напругу в особистих відносинах. Оскільки вони схильні до нудьги, їм часто необхідний психологічний струс. Вони можуть самі провокувати конфлікт, а потім представляти себе в ролі жертви. Вони вносять хаос і руйнування в життя інших людей, а потім усуваються з невинним виглядом.

○ Якщо хтось із ваших знайомих є психопатом, ймовірно, краще перервати відносини з ним, щоб зберегти свою душевну рівновагу. Припустимо, ви контактуєте з психопатом на роботі, і той повідомляє вам, що один з ваших колег погано відгукувався про вас за вашою спиною. Таким чином психопат намагається посіяти ворожнечу між вами. В результаті непривабливого з’ясування відносин ви нарешті зрозумієте, що вашого колегу також підбурювали проти вас.

Придивіться до ознак маніпуляції.

Кожна людина намагається досягти того, чого він хоче. Однак психопати відрізняються в цьому відношенні надмірною підступністю. Вони можуть змусити вас чинити всупереч вашим бажанням і принципам. Вони можуть приймати різні обличчя, змушувати вас відчувати провину, використовувати примус та інші методи, щоб отримати зиск.

○Наприклад, ви можете займати високий керівний пост у своїй компанії. Психопат “потоваришує” з вами і вміло скористається вашими слабкостями. Одного разу ви прийдете на роботу і почуєте скандальні новини про себе. Це може бути що-небудь особисте, про що ви свого часу розповіли психопату, а він розголосив. В результаті вас звільнять. Здогадайтеся, хто займе вашу посаду?

Оцініть особисті відносини людини.

 Шлюби деяких психопатів дуже швидко розпадаються. Вони покладають всю провину на своїх колишніх і виключають власну роль в тому, що шлюб розпався.

○ Особисті відносини починаються з того, що психопат ідеалізує свого партнера. Однак з часом психопат переоцінює його і врешті решт кидає в пошуках нової і більш цікавої пари. Вони ніколи не відчувають справжньої прихильності до партнера, тому їм нічого не варто розірвати шлюб або тривалі відносини.

Зверніть увагу на патологічну схильність до брехні.

Психопати схильні до всіх видів брехні: вони можуть злегка прибріхувати, щоб змусити вас зробити помилку, або розповідати про себе хвалебні історії, щоб піднятися в ваших очах. Навіть якщо правда не шкодить їм, вони схильні брехати. Як не дивно, це не викликає у них жодного почуття сорому. Навпаки, вони пишаються тим, що брешуть. Коли вам здається, що ви нарешті зловили їх на брехні, вони просто перевернуть факти так, щоб все виглядало більш правдоподібно

○ Крім цього, психопати ніколи не соромляться своєї брехні. Вони зберігають спокій і впевнений вигляд, навіть коли безсовісно брешуть. Здається, що їх ніщо не здатне збентежити.

Прислухайтеся до незграбних і нещирих виправдань.

Якщо ви загнали психопата в кут і очікуєте від нього каяття, він може розіграти цілий спектакль, щоб задовольнити ваші очікування. Однак психопати відчувають настільки неглибокі емоції, що їх вибачення виглядають нещиро.

○ Психопат може сказати “послухай, я ні в якому разі не хотів заподіяти тобі біль”, але ці слова прозвучать нещиро, а його обличчям буде блукати самовдоволена усмішка.

○ Якщо ви все ще вагаєтесь, психопат може перейти в наступ. Він може заявити: “Ти приймаєш все занадто близько до серця” або “Я думав, ми вже розібралися з цим!”.

Соцмережі