Каністерапія: як собаки впливають на здоров’я і як підібрати пса-помічника

Доведено: спілкування з собакою позитивно позначається на нашому емоційному і фізичному самопочутті. Розповідаємо, чому спілкування з тваринами корисно.

Притулки для бездомних тварин спорожніли. В цьому році з такими заявами часто виступали працівники подібних закладів в США і Європі. Всьому виною коронавірус і локдаун, коли в ситуації стресу люди відчули максимальну необхідність в психологічному комфорті.

При цьому найкориснішими тваринами в такій ситуації опинилися саме собаки. Науково доведено: наші найдавніші друзі, яких людина приручила ще 15 тисяч років тому, покращують не тільки психологічний, а й фізичний стан людини.

Згідно з даними американської кардіологічної асоціації, власники собак живуть довше, ніж власники інших домашніх тварин. Вівчарки й дворняги, тер’єри та бульдоги непомітно покращують якість життя своїх власників. Ось що вони для нас роблять.

Допомагають більше рухатися

Згідно з даними ВООЗ, сидячий спосіб життя – причина багатьох невиліковних захворювань, які значно погіршують якість нашого існування. Будь-яка помірна фізична активність від 150 до 300 хвилин в тиждень може допомогти запобігти розвитку діабету і нормалізувати кров’яний тиск.

Щоденні прогулянки з собакою забезпечують системність навантажень. В ідеалі варто додати до звичайної прогулянки швидку ходьбу, біг і активні ігри.

Підвищують настрій

Дослідження показують, що взаємодія між господарем і собакою позитивно позначається на психологічному самопочутті. Гормон задоволення окситоцин може підвищитися, навіть якщо просто погладити тварину. Причому вироблятися він буде як у людини, так і у його чотириногого товариша. Саме це властивість взяли на озброєння психотерапевти, які використовують собак для налагодження відносин між своїми підопічними й пацієнтами. В результаті задоволення від терапії отримують і люди, і тварини.

Знижують стрес

Згідно з дослідженнями Університету штату Вашингтон, досить хоча б десять хвилин пограти з твариною, і рівень кортизолу в крові опуститься. Внаслідок цього поліпшується самопочуття не тільки у здорових людей, але й у схильних до депресивних і тривожних розладів. Італійські психіатри відзначають, що багатьом таким пацієнтам собаки допомогли пережити локдаун.

Відповідно до німецьких вченим, самооцінка у власників собак вище, ніж у тих, хто живе з іншими тваринами або без них. Можливо, це пов’язано з тим, що звичайний пес часом здатний забезпечити кращу емоційну підтримку, ніж друг або родич. Умовний коргі буде любити вас за те, яким ви є, а не за те, яким ви могли б стати й хочете здаватися. Плюс до всього собаки розширюють соціальний коло. Ми відчуваємо себе причетними до ком’юніті інших собачників, з якими як мінімум вітаємося на вулиці або заводимо дружбу.

Заспокоюють

А ще підтримують здатність концентруватися, в тому числі у людей з діагностованим синдромом дефіциту уваги. Зокрема, гіперактивні діти з великим ентузіазмом будуть читати книгу своїй собаці, ніж, наприклад, улюблену іграшку.

Підтримують людей з ПТСР

Чотириногі терапевти допомагають людям, які страждають від посттравматичного розладу. Цей діагноз пов’язаний з різного роду тривожними станами, панічними атаками, які допомагає подолати натренований пес. Наприклад, якщо людині страшно вийти на вулицю, звір може першим перевірити, наскільки безпечна обстановка і дати власнику сигнал, що все в порядку. Дослідження показують, що у 84% власників спеціально навчених тварин поліпшувався психологічне самопочуття, а також пропадали деякі симптоми, 40% пацієнтів змогли знизити дози лікарських препаратів.

У США при асоціаціях ветеранів існують кінологічні центри, які виховують собак для психологічної реабілітації солдатів, що повернулися з війни.

Вибудовують режим дня

Собакам необхідно дотримуватися щоденні ритуали, також як і людям. Передбачуваність дає нам відчуття контролю над власним життям і відчуття задоволення. Зазвичай тварини самі підлаштовуються під розпорядок дня господаря. Собаки добре визначать час, і, якщо режим устоявся, а господар його порушує, вони будуть підходити до нього в той час, коли пора є. Втім, і сама людина може використовувати собачі активності як основу для свого розпорядку. Наприклад, снідати й вечеряти в один і той же час після прогулянок. Нерегулярне харчування нерідко призводить до проблем з травленням, а налагоджений режим піде організму на користь.

Розвивають емоційний інтелект

Собака – це жива істота зі своїм характером і особливостями психіки. За рівнем розвитку цих тварин можна порівняти з дитиною 2-2,5 року. Дослідження показують, що собаки краще зчитують поведінку й емоції людини, ніж, наприклад, шимпанзе. Також деякі собаки при серйозній підготовці здатні вивчити до тисячі слів.

Спостерігаючи за собакою, ми вчимося зчитувати її невербальні емоції. Адже тварини теж з нами розмовляють, тільки за допомогою тіла.

Допомагають лікарям

Гострий нюх собак широко використовується не тільки в пошукових і поліцейських роботах. Нерідкі випадки, коли собаки буквально рятували життя своїм господарям, звертаючи уваги на зміни в їх організмі. У наші дні в США, Австралії, Великобританії, Фінляндії та інших країнах успішно проводяться програми з підготовки собак медичної детекції. Тварини вже виявляють деякі види онкозахворювань, причому з високою ефективністю. Це може дозволити швидше і дешевше проводити діагностику.

Влітку 2020 року німецькі вчені опублікували дослідження про те, як собаки можуть визначити наявність вірусу COVID-19 в організмі людини. Однак на практиці собак з цією метою тренують і навіть використовують і за межами Німеччини, в тому числі в Фінляндії, США, Італії, Великобританії, ОАЕ та інших країнах.

Допомагають людям з особливими потребами

Собак використовують при роботі з дітьми, у яких діагностована затримка розвитку, виявлені розлади аутичного спектра, існують проблеми зі слухом або у яких є необхідність пересуватися на візку. У багатьох з них після спілкування з тваринами розвивається моторика, краще проходить соціалізація, швидше йдуть навчальні процеси.

Кінологічні асоціації по всьому світу співпрацюють з центрами по боротьбі з деменцією. Такі пси допомагають літнім пацієнтам організувати свій день, будять їх, нагадують про те, що потрібно прийняти ліки, а якщо господар поводиться дивно, вони кличуть на допомогу інших членів сім’ї.

Стежать за здоров’ям господаря

Спеціально навчені собаки допомагають хворим на діабет. Річ у тому, що при зниженні цукру у пацієнта змінюється запах з рота. Тварин тренують, щоб в таких випадках вони чіпали лапою господаря, даючи знати про проблему. Більш того, пси здатні будити господаря, кликати на допомогу, приносити ліки та телефон в разі екстрених ситуацій.

В Україні багато років існують організації, які виховують і тестують собак-терапевтів, однак офіційного статусу напрямок поки не має. З офіційних документів поки що існує державний стандарт по вихованню тварин, проте він має, скоріше, рекомендаційний характер.

Висновки

Каністерапія – поняття дуже широке, найкраще структурована дана діяльність в міжнародних організаціях в країнах, де є стандарти, регламенти й великий досвід роботи в цьому напрямку. У світі є величезна кількість проєктів за участю собак, які можна віднести до поняття «каністерапія». Для кожного завдання вибираються собаки з потрібними талантами. Не завжди людину, на яку звернені дії собаки, можна назвати пацієнтом. Класифікують собак так: «для медичної допомоги», «для реабілітації», «для емоційної підтримки».

На роль медичних помічників фахівці вирощують спеціальні лінії собак або відбирають найбільш людино-орієнтованих тварин, які проходять тривале навчання і здають тести. Кінологи тестують реакції тварин на гучні звуки, на біль, перевіряють їх взаємодія з людьми на візках або пацієнтами з порушеннями координації. Також собаки повинні бути навчені всім командам з розділу базової слухняності. У них повинна бути відмінна соціалізація, мінімум страхів, стійка психіка, професійна підготовка і ще багато якостей, які потрібні для різних напрямків роботи.

У тварин є різні спеціалізації, наприклад, помічник для людей з фізичними обмеженнями, для глухих і слабочуючих людей, для дітей з розладами аутистичного спектра і так далі.

Яких собак використовують

Традиційно в каністерапії використовувалися лабрадори й ретривери, але після маси наукових досліджень стало зрозуміло, що можливості собак величезні, і якщо ми знайдемо правильні методи навчання, то зможемо серйозно розширити спектр «професій» кращих друзів людини. Також зрозуміло, що кожної породної і безпородної собаки можна знайти заняття, виходячи з її таланту. Наприклад, у медичній детекції в основному застосовуються безпородні собаки.

Якщо ми говоримо про собаку для сім’ї, то дуже важливо вибрати професійного заводчика, прочитати опис породи або послухати, що розповідають фахівці притулку, і підібрати собаку під свій темперамент і образ життя. Якщо собаку візьме тривожна людина, то велика ймовірність, що вона стане тривожною, який би породи вона не була, і навпаки, спокійний господар передасть впевненість своєму собаці. Собаки зчитують мову тіла і поведінку провідника і підлаштовуються до нього. Не беріть хаскі, якщо ви не готові активно гуляти чотири години на день, не беріть цуценя, якщо ви працюєте в офісі з ранку до ночі, ви просто зробите нещасним себе і собаку.

Кому потрібна каністерапія

Каністерапія навряд чи підійде людям з острахом собак і алергікам, хоча одночасно існує безліч методик роботи зі страхами. Ну і звичайно, людина просто має право не хотіти спілкуватися з тваринами.

Тим, хто збирається розвиватися в області каністерапії, потрібно враховувати, що собака – жива істота і вона може випасти з процесу. Може захворіти, може злякатися і «піти в відмову», а може просто втомитися від такої діяльності. Часто у багато працюють собак-помічників, потреби яких не задовольняються, формується вивчена безпорадність. Каністерапія – це величезна робота провідника і собаки

Соцмережі