Як користуватися менструальною чашею: докладна інструкція

Більшість жінок під час місячних користуються прокладками або тампонами. При їх застосуванні бувають проблеми – від банального протікання і забруднення білизни до синдрому токсичного шоку. Альтернатива звичним способам – чаша менструальна. Метод економічний, екологічний і безпечний, але він не популярний, тому жінки не знають правил вибору і використання предмета гігієни.

Характеристика виробу

Менструальна чаша (капа, ковпачок) – куполоподібна місткість для збирання виділень з матки під час місячних. Складається з обідка, тіла, куди стікає кров, і хвостика для комфортного вилучення. Є 2 види: м’які одноразові (застосовуються рідко), багаторазові.

При виготовленні чаш для місячних застосовують 3 види сировини:

 • Медичний силікон. Найпоширеніший матеріал, який безпечний для людини, має різні ступені жорсткості.
 • Еластотермопласт. Використовується рідше, він більш щільний, а також викликає алергічні реакції.
 • Натуральна гума. Існує всього 2-3 моделі з цього матеріалу, оскільки вони непрактичні, заборонені для дівчат з алергією на латекс.

Щоб зменшити негативні наслідки менструальної чаші – протікання і зміщення виробу – її зміцнюють другим обідком, який підвищує міцність фіксації. Іноді виробник наносить на зовнішню поверхню мірні поділи, щоб жінка могла дізнатися кількість виділень за час місячних.

Переваги та недоліки

Менструальна чаша має низку плюсів в порівнянні з класичними засобами для жіночої гігієни:

 • Комфорт. Капа не викликає неприємних відчуттів і “парникового ефекту”, які часто бувають при просочуванні прокладки кров’ю. На відміну від тампонів, силіконовий виріб не провокує сухість слизової піхви. Деякі виробники запевняють, що можливе застосування менструальної чаші під час сексу.
 • Екологічність. Забруднені тампони та прокладки тоннами викидаються на сміттєві звалища. Вони не переробляються, забруднюють навколишнє середовище.
 • Надійність. Капа щільно фіксується в статевих шляхах, тому протікання крові неможливо. Її можна застосовувати при плаванні в басейні, заняттях спортом.
 • Економія. Використовувану менструальну чашу миють, вводять повторно. Одного виробу вистачає на 5-7 років. Хоча початкові витрати на ковпачок перевищують номінальну вартість упакування прокладок, але вони окуповуються при постійному застосуванні.
 • Відсутність ризику для здоров’я. Введення тампонів асоційоване з ймовірністю синдрому токсичного шоку, який розвивається при взаємодії крові, компонентів гігієнічного засобу, бактерій. При носінні капи такі випадки не зафіксовані.

Виходячи з цих плюсів можна подумати, що ковпачок для місячних – гігієнічний засіб, яке підійде будь-якій жінці. Це не так.

Менструальну чашу можна використовувати при запальних хворобах піхви, опущення матки, застосування внутрішньоматкових контрацептивних спіралей.

Недоліки капи для місячних:

 • Складнощі при використанні. Перші спроби введення закінчуються невдачею, тому жінці слід потренуватися, щоб поставити ковпачок правильно.
 • Хворобливість. Деякі дівчата скаржаться на дискомфорт і відчуття чужорідного тіла в піхві, а також на болі при сечовипусканні.
 • “Брудна” процедура. Для очищення капи потрібні вода, мило серветки, що не завжди є в громадських туалетах.

Перш ніж купувати менструальну чашу в аптеці, потрібно вивчити її характеристики. Оцінюють м’якість матеріалу, форму і вид хвостика, розмір.

Ступеня щільності чаші

Засоби мають 3 ступені жорсткості. Класичний варіант – капа середньої пружності, яка надійно кріпиться в піхву і не доставляє жінці дискомфорту.

При заняттях спортом або танцями бажано купити ковпачок для місячних високого ступеня жорсткості, який на 100% захистить від протікання. Його недоліки: складність при введенні та витяганні, неприємні відчуття при використанні. Для жінок, які хочуть поєднати комфорт і надійність, є варіанти з м’яким тілом, подвійним щільним обідком.

Для дівчат, які мають підвищену чутливість піхви й відчувають дискомфорт при користуванні тампонами, існують м’які силіконові чаші для місячних. Вони не відчуваються при носінні, але є ризик протікання через нещільної фіксації капи в статевих шляхах. М’які ковпачки також призначені для жінок з чутливим сечовим міхуром.

Форма хвостика

Більшість чаш для місячних мають прямий плоский або циліндричний хвостик. Він потрібен, щоб швидко і без зусиль витягти ковпачок з піхви. Жінкам, яких дратує довга силіконова трубочка, підійдуть варіанти з невеликим кулькою. Тим, хто вперше пробує застосовувати ковпачок, сподобається виріб з кільцем, за яке його зручно притримувати під час вилучення.

Капа для місячних і дівоча пліва

Гінекологи стверджують, що незайманим можна використовувати менструальну чашу. Вона вводиться неглибоко, тому ризик пошкодження пліви мінімальний. Ряд виробників випускає спеціальні варіанти для підлітків, виготовлені з м’якого еластичного матеріалу, прості в застосуванні. У дівчат нерясні місячні, тому їм підійде маленька капа.

Як вибрати розмір?

Виробники випускають вироби в трьох варіантах: S, M, L. Деякі лінійки гігієнічної продукції забезпечені капами діаметра XL. При виборі розміру менструальної чаші потрібно звернути увагу на такі фактори:

 • Вік. Дівчатам до 30 років підійдуть ковпачки невеликого і середнього діаметра, а після 30 через ослаблення вагінальних м’язів мінімально можливий розмір – М.
 • Наявність пологів. Жінкам що народжували рекомендовано використовувати чаші більшого діаметра. Це стосується і тих, хто піддавався операції кесаревого розтину.
 • Кількість виділень. Якщо під час циклу крові трохи, то досить розміру S або М. При рясних місячних краще взяти містку капу, яка точно не протече в невідповідний момент.

Другий параметр, що враховується при виборі менструальної чаші, – довжина виробу. Щоб її визначити, потрібно виміряти висоту розташування шийки матки.

Для цього ретельно миють руки, вводять вказівний палець в піхву до моменту, поки він намацає пружне округле утворення з поглибленням посередині. Слід зазначити точку, як глибоко увійшов палець, виміряти відстань лінійкою.

Зручними будуть ковпачки, які на пару міліметрів коротше виміряної відстані або дорівнюють йому. При рясних виділеннях можна взяти силіконову чашечку для місячних більшого розміру, оскільки склепіння піхви розтягуються і ніякого дискомфорту не виникне.

Як використовувати менструальну чашу?

При правильному застосуванні капи вона не відчувається всередині піхви. Термін безперервного носіння виробу становить 6-12 годин в залежності від обсягу виділень.

Процес введення

Зовнішній обідок має великий діаметр, тому в процесі установки необхідно його зігнути. Популярні способи “оригамі”: буква С або сердечко, бутон, цифра 7. Щоб зрозуміти принцип складання чаші для циклу, потрібно подивитися фото або відео з докладною інструкцією.

Після згортання ковпачок обережно вводять в піхву і дають йому розправитися всередині. Не варто поміщати його дуже глибоко за принципом тампона – краще, якщо предмет трохи не доходить до шийки матки. Щоб переконатися в правильній установці капи, її можна покрутити навколо осі, тримаючись за хвостик.

При використанні менструальної чаші незайманим потрібно бути дуже акуратними. Для полегшення введення капи гінекологи рекомендують змастити її краю лубрикатом або змочити водою. Маніпуляції проводяться дуже повільно, не можна, щоб ковпачок різко розкрився при попаданні в піхву. При правильній установці неприємні відчуття у дівчини не виникають.

Процес видалення

Для виймання виробу слід стиснути його пальцями, щоб ободок перестав щільно прилягати до стінок піхви. Одночасно жінці потрібно напружитися, “виштовхуючи” виріб вагінальними м’язами. Менструальну капу поступово видаляють: краще не відразу тягнути її вниз, а трохи розгойдувати з одного боку в інший.

Перші спроби вилучення краще проводити сидячи на унітазі, щоб нічого не забруднити кров’ю. Складнощі виникають з м’якими ковпачками: такі менструальні чаші занадто згинаються під дією пальців, можуть проливатися ще до видалення з піхви.

Після вилучення предмет гігієни спорожнюють, ретельно промивають під проточною водою і витирають насухо. Виріб готовий до повторного застосування.

Догляд та очищення чаші для місячних

Під час критичних днів досить стандартного миття виробу після вилучення з піхви. Краще використовувати холодну воду, щоб на капі не залишалися плями крові.

Після закінчення циклу проводиться стерилізація менструальної чаші. Її очищають із застосуванням мийних засобів, кип’ятять протягом 3-5 хвилин. Це необхідно, щоб запобігти розмноженню хвороботворних бактерій, які викликають запалення статевих шляхів при наступному використанні. Чистий і сухий менструальний ковпачок поміщають в мішечок, що продається в комплекті, прибирають на зберігання до наступного циклу.

Відгуки

Думки жінок про капу для місячних розрізняються. Деякі пишуть, що застосування менструальної чаші змінило їхнє життя – дозволило займатися спортом, довго гуляти, відправлятися в поїздки, не турбуючись про часту зміну прокладок і протіканні. Інші дівчата запевняють, що носіння ковпачка викликає дискомфорт і біль, тому вони віддають перевагу традиційним методам гігієни при місячних.

У більшості відгуків жінки вказують, що до використання капи потрібно призвичаїтися. У перші рази у них виникали складності з введенням, були болі через різке розправлення обідка.

Відгуки гінекологів про менструальну чашу в основному позитивні. Лікарі підтверджують, що це безпечний і екологічний спосіб контролю кров’яних виділень з матки, який вимагає менше витрат. Серед мінусів фахівці називають протікання при неправильній установці кошти, ризик інфекції, якщо не стерилізувати менструальну чашу.

Соцмережі

Exit mobile version