Чайний гриб: наукові факти про користь і шкоду комбуча

Останні роки незаслужено забутий напій тріумфально повертається на прилавки, потіснивши звичні лимонади. Розповідаємо, які корисні речовини містить комбуча і як вона впливає на здоров’я.
Шипучий ферментований чай, комбуча, набуває все більшої популярності. Він позитивно впливає на здоров’я: покращує травлення, обмін речовин, імунітет, роботу печінки та серця. Але чи підтримує ці твердження наука?

Що таке чайний гриб

Вважається, що комбуча з’явилася в Китаї дві тисячі років тому. Сьогодні ферментований напій готують з чаю, цукру, дріжджів і бактерій. Для цього в підсолоджений чай (зелений або чорний) додають зооглею – слизову масу з живих бактерій і дріжджів – і залишають бродити кілька днів або тижнів. За цей час він перетворюється в злегка солодкий, терпкий напій. Потім від нього відокремлюють слиз і розливають в пляшки.

Наскільки корисна комбуча

В комбуча багато вітамінів групи B, антиоксидантів і прибутків. Вміст поживних речовин в напої різний в залежності від способу приготування, тому при покупці важливо вивчити етикетку. Наприклад, комбуча з магазину містить близько 30 калорій і 2-8 грамів цукру на порцію (стакан).

1. Чайний гриб – джерело прибутків

Дієтологи вважають, що комбуча, як і інші ферментативні продукти, корисна для здоров’я кишківника завдяки пробіотикам, що містяться в напої. Хоча досліджень на цей рахунок поки недостатньо.
Комбуча і містяться в ній корисні пробіотики можуть підтримувати здоров’я кишківника. Однак експерти підкреслюють, що напій не замінить здорову дієту. А щоденне вживання фруктів, овочів горіхів і насіння, багатих на клітковину, набагато важливіше для виникнення прибутків і, як наслідок, поліпшення кишкового середовища.

2. Комбуча зберігає користь зеленого чаю

Чайний гриб, приготований з зеленого чаю, зберігає ті ж цілющі властивості, що і традиційний напій. Наприклад, він допомагає контролювати вагу і рівень цукру в крові. Зелений чай вважається одним з найкорисніших напоїв. Він містить безліч біологічно активних сполук. Наприклад, поліфеноли, які діють як потужні антиоксиданти.
Дослідження показали, що регулярне вживання зеленого чаю допомагає спалювати калорії, зменшувати кількість жиру на животі, знижувати рівень холестерину і контролювати рівень цукру в крові. Крім того, у любителів зеленого чаю нижче ризик раку простати, грудей і товстої кишки.
Комбуча, приготована з зеленого чаю, містить ті ж рослинні сполуки й, відповідно, має аналогічні переваги.

3. Чайний гриб містить антиоксиданти

Антиоксиданти – це речовини, які борються з вільними радикалами. Ці реактивні молекули можуть пошкодити клітини. Вчені вважають, що антиоксиданти, що містяться в продуктах і напоях корисніше для здоров’я, ніж спеціальні харчові добавки.
Комбуча, особливо в поєднанні із зеленим чаєм, має антиоксидантну дію на печінку. Дослідження, проведені на щурах, показали, що регулярне вживання чайного гриба знижує токсичність для печінки, викликану хімічними речовинами, в деяких випадках на 70%. І хоча аналогічні дослідження на людях не проводилися, вчені вважають результати багатообіцяльними для пацієнтів із захворюваннями печінки.

4. Чайний гриб має антибактеріальний ефект

Одне з основних речовин, що виробляються при ферментації чайного гриба, – оцтова кислота. Подібно поліфенолам в чаї, вона здатна вбивати безліч потенційно шкідливих мікроорганізмів. Чайний гриб, приготований з чорного або зеленого чаю, володіє сильними антибактеріальними властивостями, особливо відносно бактерій, що викликають інфекцію і дріжджів Candida. При цьому протимікробний ефект не пригнічує ріст корисних пробіотичних речовин, що беруть участь в ферментації.

5. Комбуча знижує ризик серцево-судинних захворювань

Чайний гриб може значно поліпшити два маркери серцевих захворювань, «поганий» ЛПНЩ (ліпопротеїнів низької щільності) і «хороший» холестерин ЛПВЩ (ліпопротеїнів високої щільності), всього за 30 днів. Такі дані вчені отримали під час досліджень на щурах.
Крім того, чай (особливо зелений) захищає частки холестерину ЛПНЩ від окислення, яке сприяє серцевим захворюванням. Тому фактично, у любителів зеленого чаю ризик розвитку серцево-судинних захворювань на 31% нижче. Ця перевага також може відноситися до комбуча .

6. Чайний гриб допомагає при діабеті другого типу

Діабетом 2 типу страждають понад 300 мільйонів людей у світі. Захворювання характеризується високим рівнем цукру в крові та інсулінорезистентністю.
Дослідження на щурах, які страждають на діабет, показало, що вживання чайного гриба уповільнює переварювання вуглеводів. Це, своєю чергою, знижує рівень цукру в крові. Крім того, комбуча поліпшила функцію печінки та нирок.
На думку дослідників, чайний гриб, приготований з зеленого чаю, може стати ще більш корисним, оскільки останній також знижує рівень цукру в крові. До того ж масштабне дослідження за участю майже 300 тис. Осіб показало, що у любителів зеленого чаю ризик розвитку діабету на 18% нижче.

7. Комбуча може допомагати боротися з раком

Одна з основних причин смерті у світі характеризується клітинними мутаціями та неконтрольованим зростанням клітин. У лабораторних дослідженнях чайний гриб допоміг запобігти зростанню і поширенню ракових клітин через високу концентрацію поліфенолів чаю та антиоксидантів. Як саме діють ці протиракові властивості, вчені поки не з’ясували. Однак вони вважають, що поліфеноли чаю блокують мутацію генів і зростання ракових клітин, а також сприяють їх загибелі. Тому у цінителів чаю набагато менше шансів захворіти на різні типи раку. Для підтвердження аналогічного ефекту від вживання чайного гриба необхідні подальші дослідження.

8. Чайний гриб містить мало кофеїну

Комбуча містить трохи кофеїну. Ця кількість в кілька разів менше, ніж в каві, чаї або газованій воді. Як правило, після ферментації в напої залишається близько третини кофеїну – від 10 до 25 міліграмів на порцію, які ніяк не впливають на здоров’я людини.

9. Комбуча – дієтичний продукт

Багато експертів впевнені, що комбуча – дієтичний продукт, який допомагає знизити вагу. Тут варто пояснити, що чайний гриб – не панацея і не єдиний фактор. Це корисний інструмент, який служить частиною цілого процесу. Для досягнення бажаного результату вживання комбуча варто поєднувати з іншими корисними звичками. Однак, корисні властивості чайного гриба відіграють важливу роль в схудненні: регулярне вживання невеликої кількості напою допомагає виводити з організму токсини, зменшує тягу до солодкого, покращує травлення, нормалізує обмін речовин і відновлює кишкову мікрофлору.

10. Чайний гриб може врятувати від депресії

Вживання чайного гриба, багатого пробіотиками, може сприяти зміцненню психічного здоров’я. Вчені виявили зв’язок між пробіотиками та депресією, а протизапальний ефект чайного гриба може допомогти полегшити деякі симптоми психічного розладу.
Дослідження 2017 року довели, що добавки з пробіотиками можуть допомогти полегшити депресію. Однак, необхідні подальші дослідження, щоб з’ясувати, наскільки для цього ефективний чайний гриб: як він може допомогти поліпшити настрій, усунути симптоми депресії або принести користь будь-якого іншого аспекту психічного здоров’я.

Шкода чайного гриба

Попри корисні властивості напою, експерти з харчування кажуть, що вони науково не доведені. На думку вчених з Центру харчування людини при Каліфорнійському університеті, багато з заяв про користь чайного гриба – результат того, що люди часто невірно тлумачать дані досліджень, пов’язаних з мікробіомом людини та поживними властивостями напою.
На думку дієтологів, для більшості людей один стакан комбуча в день буде корисний. Однак якщо у вас є сумніви з цього приводу, краще порадитися з лікарем. Деякі експерти рекомендують вагітним і годуючим жінкам, а також людям з ослабленою імунною системою утриматися від вживання чайного гриба, тому що живі бактерії, що містяться в напої, можуть нашкодити здоров’ю.
Варто пам’ятати, що корисний тільки правильно приготований напій. Комбуча можна зробити самостійно вдома. При цьому важливо знати, що забруднений або перебродивший чайний гриб може викликати проблеми зі здоров’ям. До того ж домашній чайний гриб містить алкоголь.

У чайному грибі міститься трохи алкоголю

Чайний гриб містить невелику кількість алкоголю, який виникає в процесі бродіння. Зазвичай людина не відчуває його ефект. Сорти, які продаються в магазині, містять менш як 0,5% алкоголю, що відповідає сертифікації звичайних лимонадів та інших безалкогольних напоїв (пиво зазвичай містить близько 5% алкоголю, а келих вина – 10-12%).
Частка алкоголю в чайному грибі незначна.

Комбуча може негативно позначитися на зубах.

Через дріжджів і оцтовокислих бактерій чайний гриб вважають продуктом з високою кислотністю. А стоматологи відзначають, що напої з низьким pH (такі, як комбуча) можуть пошкодити зубну емаль і збільшити ймовірність її знебарвлення.

Висновки

Комбуча відноситься до розряду ферментних напоїв, і його популярність останнім часом зростає з кожним днем. І це абсолютно обгрунтовано – набагато корисніше випити склянку освіжаючої комбуча, ніж солодкий лимонад. Цей напій містить велику кількість антиоксидантів, є відмінним джерелом прибутків.
Багато хто пам’ятає трилітрові банки з чайним грибом на кухні і своєрідний кисло-солодкий смак напою. Зараз ми все частіше зустрічаємо комбуча на прилавках магазинів. Смаки її різноманітні, та й упаковка набагато приємніше для нашого сприйняття. При цьому як у виробництві домашньої комбуча, так і промислової, в основі лежить один процес: ферментація чаю симбіозом дріжджових грибів і бактерій. Різниця полягає в тому, що виробники зобов’язані виконувати всі відповідні сан-епідеміологічні вимоги, контроль якості, дотримуватися норм транспортування і зберігання. До того ж такий напій, як правило, пастеризований.

Розмаїття смаків

Що стосується смакового розмаїття, то і в домашніх умовах можна приготувати комбуча різних сортів, піддаючи первинний напій вторинної ферментації з тієї добавкою, смак якої ви хочете отримати.
пити чайний гриб з обережністю треба людям, що мають підвищену кислотність шлунка і захворювання шлунково-кишкового тракту, а також утриматися від вживання вагітним і годуючим жінкам.
У день допустимо пити 1-2 склянки охолодженого напою. Бажано, після їжі через 1,5-2 години. Після двох місяців вживання краще зробити перерву до трьох тижнів.

Як приготувати комбуча

Напій з чайного гриба можна приготувати вдома. Для цього знадобиться сам гриб: його можна купити в інтернеті, попросити у знайомих або виростити з комбуча, купленої в магазині. До грибу потрібно додати трохи комбуча, а також солодкого чаю (підійде будь-який сорт – чорний, зелений, улун або пуер). І чекати. Через 5-10 днів буде готовий напій. Він повинен бути кисло-солодким на смак.
У банку із залишками гриба кожні п’ять днів можна додавати воду кімнатної температури, і тоді домашня міні-фабрика по виробництву корисного напою запрацює в режимі нон-стоп.
Готувати чайний гриб будинку – досить легко.

Як доглядати за чайним грибом

● При виборі чайного гриба зверніть увагу, щоб не ньому не було плісняви, а також різкого гнильного запаху.
● При приготуванні напою важливо, щоб в комбуча не залишилося сторонніх домішок: чаїнок і шматочків цукру.
● Один-два рази на місяць чайний гриб потрібно промивати кип’яченою водою і відокремлювати зайві шари, якщо він занадто «виріс».
● Чайний гриб потрібно берегти від прямих сонячний променів, протягів, але при цьому повністю не перекривати доступ повітря.
● Якщо ви не плануєте активно використовувати гриб, його можна на кілька тижнів залишити в холодильнику. При необхідності комбуча потрібно дістати і потримати при кімнатній температурі.
● У разі, коли ви розлучаєтеся з комбуча надовго, її можна засушити. Для цього чайний гриб викладають на суху поверхню, накривають марлею і сушать при кімнатній температурі. Не забуваючи щодня перевертати. Через пару тижнів комбуча висохне, загорніть її в папір і зберігайте в сухому місці, можна навіть пару років. Для повторного «запуску» сушений гриб потрібно опустити в свіжий розчин чаю.

Соцмережі