Дерматит, види, симптоми і лікування

Дерматит – це хвороба, пов’язана з шкірою і її поверхнею, викликана реакцією організму на різні чинники (алергени, патогени), найчастіше передається спадково. Під визначенням Дерматит можуть розумітися різні види хвороб шкіри. Хвороба зазвичай вражає функціонування шкіри і порушує гомеостаз людини. Давайте нижче більш детально розглянемо симптоми і лікування різного виду дерматиту.

Фактори патогенезу

Є різні чинники патогенезу:

 • Стрес. На тлі стресу зазвичай імунна система людини знижується, і може вплинути на адаптивно-пристосувальні реакції.
 • При контакті з деякими чинниками, наприклад будь-які опіки або при обмороженні шкірного покриву.
 • Якщо патоген проникає в організм через їжу, вдихаємо повітря або парентерально.

Симптоми дерматиту

Дерматити дуже схожі на алергію і різні запалення, відрізнити їх буває важко.

Відрізняється хвороба завзятістю проходження захворювання і сезонним проявом.

 1. Свербить шкірний покрив. Прояв цього симптому залежить від ступеня роздратування нервів шкіри. Якщо свербіж проявляється сильно, а на шкірі мало ушкоджень це алергічна реакція на тлі атопічного дерматиту. Якщо ж свербіж і пошкодження однакові це контактний дерматит.
 2. Червоний колір шкірного покриву. Еритема – високе наповнення кров’ю дермальних капілярів. На більш гострих стадіях виявляється почервоніння з розмитими гранями і опухає шкіра в місці ураження. Якщо натиснути пальцем на червону ділянку, місце забарвиться в блідий колір. Еритема ніяк не пов’язана з діатезні геморагії.
 3. Поява висипу. Часто, види висипу відносяться до певного дерматиту, що допомагає виявити діагноз захворювання шкіри. Поява висипу вражає шкірний покрив в рухливих місцях тіла, на обличчі, де є волосяний покрив, пахви і в паху.
 4. Ексудація. Під даним терміном розуміють сильні запалення з відшаруванням епідермісу. Даний симптом може викликати тріщини шкіри і саморозчухування.
 5. Лущиться шкіра. При схильності шкірного покриву до сухості поверхні і малою кількістю сальних залоз з’являється даний симптом. Зазвичай цей симптом при хронічному перебігу хвороби.

Причини виникнення дерматиту

Причини поділяються на два типи: віддалені і близькі. До віддалених причин відносяться:

 • Хвороба, що передається у спадок, генетично. Наукою не вивчені причини передачі заражених генів. Зазвичай дерматит у дитини з’являється, якщо його батьки схильні до алергій. У дорослих хвороба може бути не пов’язана з батьками і їх схильністю до подібних хвороб, що ускладнює поставити правильний діагноз.
 • Хвороба придбана. 70% хворих на атопічний дерматит не мають відношення до генетичної передачі дерматиту. Доведено, що більшість заражається через ослаблений імунітет, недотримання гігієни, відсутність загартування.
 • Неправильний спосіб життя, фізична нерозвиненість, часті стреси, погані соціальні умови проживання.
 • Хронічні хвороби, що супроводжують людину все життя, або коли організм перехворіє інфекційним або інвазійних захворювань.

Близько причини виникають через:

 • Стресу. Стрес провокує порушення балансу схильності до даної хвороби. В результаті стресу виснажуються захисні сили, і уражається імунітет.
 • Контакту з джерелом даної зарази або якимось способом надходження заражених чужорідних тіл в кров, після чого слід реакція шкіри. Це можуть бути сонячні промені, холодна погода або навпаки спекотна, різна хімія побутова, кварцова лампа, радіоактивне випромінювання, луги, кислоти. У людей з гіперчутливістю можлива реакція на їжу, лікарські засоби, тварини, комахи. Дуже важливо визначити причину виникнення дерматиту!

Часто плутають дерматит з псоріазом.

Псоріаз не передається і пов’язаний з аутоімунними хворобами. Відрізняють цю хворобу по особливості папул, і симптому в результаті, якого при псоріазі кров виходить з капілярів.

Види дерматиту

 1. Сухий дерматит. У холодну пору, у людей у віці або у кого схильність до сухій шкірі, часто виникають проблеми з дерматитом. Його причинами є також суха погода, передані гени від батьків, психосоматична причина. Виявляється цей вид в більшості випадків на стопах, іноді вражає інші частини шкіри. Сухий дерматит виражається сезонністю, хронічним перебігом, високою сухістю шкірного покриву, тріщинами на хворих ділянках, сверблячкою, почервонінням.
 2. Сверблячий дерматит. Виявляється відповіддю організму на невеликі часті подразники, які впливають на нервові закінчення. Роздратування супроводжує розчісуванням і нервозністю. Акцентують популярний (на всьому тулуб) і місцевий свербіж. Популярним роздратуванням вважається результатом внаслідок діабету, атопічного дерматиту, хворобами нирок і печінки, функціональних і базисних дефектів мозку голови, нестабільність роботи сальних залоз, гіперчутливість. Місцевий свербіж проявляється через різні жуків, дерматитів, пов’язаних з алергією і характерний на ніжній шкірі, на активних місцях тіла.

Класифікується даний дерматит на:

 • Строфулюс, з’являється у грудних дітей. Дитину висипає рожевими папулами, покриваючи майже весь шкірний покрив. Якщо хвороба прогресує, на папулах можуть з’являтися невеликі пухирці.
 • Свербець у старшого покоління. Є продовженням строфулюса, але може бути і самостійною хворобою.
 1. Інфекційний дерматит. Причинами даного захворювання можуть бути такі хвороби як: вітрянка, скарлатина або дерматити з висипом, рани на шкірі після операцій, викликані мікроорганізмами викликають гноїння. На шкірному покриві ускладнення після операцій виділяють у вигляді гнійників на поверхні шкіри, абсцесів, фурункулів, чиряків, флегмони.
 2. Грибковий дерматит. Цей вид характерний індивідуальними висипаннями – мікідамі. Мікідамі можливо знайти тільки в разі грибкової інфекції. Виявляється у вигляді папул, пустул, кірочок на тлі поразки імунітету людини, поганий стан захисної системи шкіри, схильність до зволоженої шкіри.
 3. Дерматит, пов’язаний з вухами. Різниться на гостру і затяжну форму, проходить в супроводі з сверблячкою. На тлі гострої форми присутні почервоніння, первинні висипи на зразок кропив’янки. Хронічне протікання хвороби супроводжується відлущуванням шкіри, вологими корочками, здається, що в вухах пробка. Намоклі покриви легко уразливі для різних інфекцій. Збудниками цього виду можуть бути розчісуванням вух, сверблячкою шкірного покриву біля вух, грибкові захворювання в вушному проході, різні пошкодження шкіри. Якщо хвороба прогресуватиме, можливо, потрапляння інфекції на внутрішнє вухо. Цей дерматит протікає наполегливо і майже завжди з’являється заново.
 1. Дерматит з буллами. Булли – це бульбашки, проявляються у вигляді висипу на шкірі, розвиваються внаслідок перебігу акантоліза. Булли створюють ерозії, після того, як лопаються. Вміст булли зазвичай заповнене ексудатом. Даний дерматит вражає ділянки волосяного покриву на тілі, на слизовій рота і на губах. Внаслідок ходу цієї хвороби в ротовій порожнині, при масштабних ураженнях слизової і неправильного лікування може бути летальний результат!
 1. Червоний дерматит. Дерматит, що проявляється в хронічній формі, характеризується рясним сверблячкою і появою папул. Папули в даній формі хвороби мають світло-червоний колір, може бути присутність фіолетового тону. Цікаве визначається властивість червоного дерматиту – вдавлювані поверхні папул. Дозрілі папули масштабно збільшуються і утворюють бляшки. Бляшки приймають сірувато-червоний відтінок і стають товстішими. Після лікування даної хвороби, на уражених бляшками ділянках залишаються сліди від гіперпігментації. Локалізуються папули зазвичай в місцях згинання тулуба, з боків тіла, в слизових покривах ротової порожнини і статевих органах.
 1. Дерматит, внаслідок харчової алергії. Цей вид проявляється з народження і часто протікає все життя, але вилікувати в деяких випадках можливо. Харчовий дерматит може стати причиною виникнення астми у дорослого покоління і у дітей. Виявляється дана хвороба у новонароджених червоністю на щоках або сідничних м’язах, на голові, в місцях попрілості. Краще з народження у дитини з’ясувати причину (алерген), через який з’являється дане захворювання.

У дітей харчову алергію можуть викликати:

 • Погана екологія
 • передається від батьків
 • Продукти харчування, в яких алергени

У дорослих симптоми виражаються в інших видах:

 • Може бути відчуття печіння в стравоході, газоутворення, погане травлення
 • Шкіряний свербіж
 • Нежить, кон’юнктивіт
 • частий стан втоми, набряки рук і ніг
 • висока температура (не часто зустрічається)

Форми дерматиту

 1. Гостре перебіг хвороби. При початковій стадії захворювання виникає свербіж, маленька температура, може запалитися слизова носа. Симптомами можуть бути невеликі почервоніння, опухлі ділянки шкіри, порушуються функції, виявляються папулами, везикулами, буллами.
 2. Затяжний дерматит. При перебігу цієї форми запалення відсутні, можуть побут тільки вторинні висипання.

Лікування дерматиту

Покрокове лікування атопічного дерматиту у дітей:

 1. В першу чергу потрібно виявити і позбутися від провокаційних чинників. До таких факторів можна віднести атмосферу в спальні дитини, постійне використання при купанні малюка хімічної косметики, умови утримання та багато іншого. Все це впливає на захисну середу шкіри малюка і в підсумку уражається шкірний покрив. Потрібно для запобігання захворювання проводить профілактику атопічного дерматиту, як раз для усунення вищезазначених факторів.
 2. Потрібно зволожити шкіру дитини емолентов. Емоленти – це мазі, засоби для миття та ванни на основі жирів і жировмісних речовин, вони не проникають глибше рогового шару шкірного покриву. Функцією емолентов вважається зробити м’якше шкіру малюка і зволожити її. Для того, щоб дізнатися який засіб підходить до організму дитини, потрібно обов’язково дізнатися у лікаря! Не варто економити на мазі і краще купити більше для малюка.
 3. Лікування за допомогою кортикостероїдів. Кортикостероїди – це гормони, які сприяють протизапальному процесу. Даний процес лікування може призначатися тільки лікарем, самостійно вибирати гормони не можна!
 4. Невеликому відсотку дітей, у яких більш важкі форми дерматиту, потрібні більш сильні процедури. Зазвичай лікарі в таких випадках призначають антигістамінні ліки, сорбенти, опромінення та імуномодулятори.

При комплексному застосуванні даних методів ймовірність вилікувати дитину підвищується на великі відсотки.

Лікування дерматиту у дорослих

У дорослих процес лікування більш складний, внаслідок ускладнених протікань хвороби. Основними методами лікування є:

 • Лікування антигістамінними ліками, вони допомагають знизити роздратування шкіри. Наприклад, підійде Супрастин, Кларитин,але краще запитати у лікаря.
 • З’ясувати на який алерген реагує організм, і перестати будь-яким чином, контактувати з ним. Можливо, доведеться відмовитися від якого-небудь фактора на все життя.
 • Дотримуватися дієту.
 • Прочищення шлунково-кишкового тракту за допомогою спеціальних ліків, наприклад активоване вугілля або полісорб.
 • Лікарі часто призначають гормональні крему і мазі, але занадто часте їх використання може згубно вплинути на здоров’я. Використовують такі мазі як Акрідерм, Елоком.
 • Використання негормональних ліків. Таких ліків є великий асортимент в аптеці, і вони не впливають негативно на організм.
 • Для знищення запалення використовують антисептики і протимікробні мазі.
 • При лікуванні грибкових захворювань використовують природно протигрибкові ліки.
 • Психосоматичний стан людини теж впливає на захворювання шкіри, тому варто приймати заспокійливі таблетки.

Профілактика

 • використовуйте різні лосьйони, креми, зволожуйте шкіру і стежте за нею;
 • Не розчісуйте уражені ділянки шкіри;
 • дотримуйтесь атмосферного клімату в приміщенні;
 • знижуйте потовиділення;
 • дотримуйтесь дієти;
 • уникайте перепадів температур;
 • відпочивайте на курортах;
 • приймайте лікувальні ванни;
 • уникайте контакту з тваринами.

Соцмережі

Exit mobile version