Чому виникає гусяча шкіра і як її лікувати

Фолікулярний гіперкератоз зустрічається часто, однак лікарі досі сперечаються про причини його появи та методи лікування. Розбираємося в питанні за допомогою дерматолога.

Keratosis pilaris, фолікулярний гіперкератоз, власний лишай, власний кератоз – все це назви одного й того ж захворювання шкіри, також відомого як гусяча шкіра. Виявляється воно папулами, пронизаним волоссям. Через це поверхня тіла візуально нагадує наждачний папір або горбисту шкіру гусака. Розберемося, від чого з’являється гусяча шкіра і які способи полегшення цього шкірного стану.

Фолікулярний гіперкератоз – одна з найбільш частих дерматологічних проблем. Це багатофакторне, нешкідливе і незаразні захворювання, що вражає переважно розгинальні поверхні плечей і стегон. Однак гусяча шкіра може локалізуватися і на інших частинах тіла.

Причини появи гусячої шкіри

Хоча власний кератоз дуже поширене захворювання, його точна етіологія залишається невідомою. Встановлено, що цей стан має аутосомно-домінантний спосіб спадковості й викликається мутаціями в гені філаггрін (FLG). Це викликає зниження функції захисту епітеліального бар’єра епідермісу і в результаті призводить до прояву фолікулярного гіперкератозу.

Механізм утворення фолікулярного гіперкератозу

Як і у випадку з причинами захворювання, чітко встановленого механізму утворення цього дерматозу поки немає.

Найбільш широко поширена теорія припускає аномальне зроговіння фолікулярного епітелію, що викликає утворення інфундібулярної пробки. Вона виникає через накопичення кератину – білка, який захищає шкіру від інфекцій та інших шкідливих чинників. Пробка блокує отвір волосяного фолікула. В результаті утворюються видимі неозброєним поглядом пронизані волосом папули. Вміст папули і її верхівка – це якраз продукти зроговіння клітин епідермісу – відмерлі клітини з кератином, які і формують так звані пробки.

Кератотичні пробки призводять до почервоніння і лущення навколо отвору фолікула. Вони також стають причиною утворення запалень навколо папул – тих самих червоних точок на плечах і стегнах. Крім того, в осередках ураження присутні згорнуті в спіраль волосся, які можуть грати роль в запаленні і виступають додатковим фактором, що стимулює порушення зроговіння.

В якому віці найчастіше з’являється гусяча шкіра

Keratosis pilaris вперше спостерігається в ранньому дитинстві, приблизно з 1,7-2 років, а після 2 років проявляється вже максимально чітко. Захворювання прогресує, стаючи найбільш вираженим в підлітковому віці. Стан часто поліпшується з віком і залежить від сезону – як правило, влітку такі хворі відчувають себе найкраще.

Основні симптоми гусячої шкіри

Ознаки волосяного кератоза включають такі прояви:

 • сухість шкіри;
 • виступаючі елементи, що зудять – папули, відповідні тону шкіри (вони можуть бути схожі на прищі або «червоні точки»)

Найбільш сильно захворювання проявляється взимку, в період опалювального сезону.

За винятком можливого свербіння, інтенсивність якого може варіюватися від мінімальної системної терапії із застосуванням антигістамінних препаратів, елементи гусячої шкіри, як правило, не болять і не погіршуються.

З якими захворюваннями пов’язана поява гусячої шкіри

Фолікулярний гіперкератоз може бути як самостійним захворюванням, так і пов’язаних з іншими станами, в тому числі служити симптомом атопічного дерматиту, вульгарного іхтіозу, ожиріння, цукрового діабету і дефіциту харчування. Він також може бути присутнім в поєднанні з такими синдромами як, наприклад, синдром Дауна і синдром Нунана.

На яких частинах шкіри з’являється гусяча шкіра

Елементи фолікулярного гіперкератозу, як правило, локалізуються в залежності від віку:

 • діти: шкіра плечей, стегон (переважно передня поверхня) і щоки;
 • підлітки та дорослі: шкіра плечей, стегон і сідниць;
 • у деяких людей на шкірі утворюється так багато горбків, що вони доходять до гомілок і передпліч.

Профілактика загострення фолікулярного гіперкератозу 

Наступні прості рекомендації допоможуть знизити шкірний дискомфорт при фолікулярному гіперкератозі:

 • не тріть нерівності і не розтирайте шкіру;
 • для купання і душа використовуйте теплу воду;
 • обмежте час перебування у воді до 10 хвилин;
 • після душу або ванни рясно наносите на шкіру насичені зволожуючі засоби;
 • зволожуйте повітря в будинку за допомогою зволожувача;
 • Не носіть тісний одяг (тертя може викликати роздратування шкіри).

Догляд за шкірою при фолікулярному гіперкератозі

Скорегуйте епіляцію

Гоління лезом або воскова епіляція шкіри з кератозом може спровокувати утворення нових папул. Лазерна епіляція допоможе видалити волосся, не викликаючи загострення дерматозу.

Не користуйтеся автозагаром

Крему або спреї з автозагаром зроблять нерівності більш помітними, а не приховають їх.

Уникайте сухого клімату

При сухому повітрі в приміщенні користуйтеся зволожувачем повітря. Це допоможе запобігти пересихання шкіри.

Доглядайте за шкірою

Вирішальне значення для правильного лікування даного дерматозу має правильний догляд за шкірою. Так, потрібно розуміти, що це хронічний стан, і на сьогоднішній день чарівного крему, який здатний вилікувати це захворювання, немає. Однак існує багато різних засобів, які при щоденному і правильному використанні допоможуть значно поліпшити якість і текстуру шкіри, а значить, зробити прояви власного кератоза мінімальними.

Стан часто поліпшується без лікування з плином часу, а лікування проводиться в косметичних цілях.

Коли потрібно звернутися до лікаря

Для правильної постановки діагнозу слід звернутися до лікаря. Крім того, лікарська консультація потрібна в разі, якщо свербіж шкіри турбує більше 14 днів і не знімається зволожуючими кремами. Іноді досить системного догляду за шкірою в домашніх умовах.

Лікування гусячої шкіри в домашніх умовах

Існує чотирьохетапний план лікування гусячої шкіри, який можна здійснювати в домашніх умовах. Рекомендується слідувати цьому плану кожен день.

Щоденне відлущування

Відлущуючи шкіру, ви видаляєте з її поверхні омертвілі клітини. Це можна зробити за допомогою м’якої мочалки або гоммажа. Гоммаж – це, по суті, скраб, тільки він має в складі не подрібнені кісточки фруктів, а сферичні частинки, які містять кислоти, які виконують відразу дві функції, – полірування і відлущування.

Дбайливе ставлення

Не тріть шкіру щіткою, це може дратувати її і посилювати власний кератоз. При виражених проявах кератоза використовуйте засіб для вирішення локальних проблем. Після відлущування нанесіть на шкіру кератолітікі. Він також допоможе видалити надмірне скупчення відмерлих клітин. Залежно від вираженості папул його можна використовувати 1-2 рази в день. Даний препарат призначається лікарем після очного огляду хворого.

Можна застосовувати продукт як з кератолітичним, так і хімічним механізмом дії. Головне, щоб він містив один з наступних інгредієнтів:

 • альфа-гідроксильна кислота;
 • гліколева кислота;
 • молочна кислота;
 • ретиноид (ретинол);
 • саліцилова кислота;
 • сечовина.

Використовувати кератолітики потрібно точно по інструкції. Застосування занадто великої кількості або більш часте використання, ніж вказано в інструкції, може викликати роздратування шкіри.

Бувають випадки, коли навіть при використанні кератолітики за інструкцією шкіра може стати занадто сухий або роздратованої. В цьому випадку слід припинити використання продукту на кілька днів.

Щодня використовуйте зволожуючий засіб для шкіри тіла

Кератолік сушить шкіру, тому після нього двічі в день потрібно наносити зволожуючий крем. В один із прийомів його потрібно використовувати протягом 5 хвилин після кожного душу або ванни, поки шкіра ще волога.

При комбінованому лікуванні з попередніми використанням кератолітікі для запобігання закупорки пір і роздратування в якості зволожуючого засобу рекомендується використовувати лосьйон, а не мазь або жирний крем.

Як запобігти загостренню гусячої шкіри

Зволожуйте шкіру. Власний кератоз часто загострюється, коли вона стає сухою. Нанесення зволожуючого крему може запобігти сухості.

Для досягнення найкращих результатів при використанні зволожуючого крему вибирайте комбінований засіб – емолент + кератолітики:

 • Виберіть насичений крем без вмісту масел ши, авокадо, персика.
 • Використовуйте зволожуючий крем, що містить сечовину або молочну кислоту в концентрації 5-20%. Його потрібно наносити на вологу шкіру протягом 5 хвилин після купання.
 • При появі свербежу, яка не зникає після 7 днів використання зволожуючого крему, зверніться до дерматолога – він допоможе підібрати зовнішні медикаментозні засоби.

Соцмережі