Анорексія: ознаки, причини, перспективи лікування

Порушення харчової поведінки та надмірне обмеження в їжі може бути небезпечним для життя. Часто суворі дієти й надлишок спорту призводить до хвороби, яка називається анорексією.

Що таке анорексія

Багато людей прагнуть нормалізувати вагу, стежать за раціоном, сидять на дієтах і обмежують шкідливі продукти в меню. Але іноді ці процеси переходять в нав’язливе стан. Нервова анорексія – це розлад харчової поведінки, який може привести до серйозної втрати ваги. Людина з цим захворюванням стурбована тим, що і скільки вона їсть, часто веде строгий підрахунок калорій, дотримується вкрай убогого раціону. Що зменшується цифра на вагах – головне прагнення і єдине досягнення, яке приносить радість. Нерідко зменшення споживаних продуктів доповнюється посиленими тренуваннями.

Найчастіше анорексія зустрічається у дівчат від 14 до 25 років, але її також діагностують у жінок старшого віку і чоловіків. В різний час її перенесли Анджеліна Джолі, Демі Мур, Вікторія Бекхем, Мері-Кейт Олсен, Юлія Ліпницька. При цьому визначити анорексію тільки за зовнішніми ознаками практично неможливо.

Види анорексії

Анорексія – не обов’язково психологічне захворювання. Вона може бути тимчасовою, не залежати від бажання пацієнта нормалізувати вагу і пройти в найкоротші терміни (наприклад, період відновлення після отруєння).

У клінічній практиці поділяють кілька різновидів харчового розладу:

 1. Первинна анорексія. Часто виникає на тлі інших патологій здоров’я, виражається у відсутності апетиту, порушеннях роботи шлунково-кишкового тракту.
 2. Нервово-психічна анорексія. Характерна відмова від будь-якої їжі без видимих причин, але на тлі ментальних проблем, наприклад параної або депресії.
 3. Психічна хвороблива анорексія. Повна втрата потреби в їжі при відносно нормальному фізичному і психічному самопочутті.
 4. Лікарська анорексія. Виникає як побічний ефект від приймання препаратів, покликаних розв’язувати інші проблеми зі здоров’ям, наприклад антидепресантів або стимуляторів.
 5. Нервова анорексія. Усвідомлена відмова від їжі внаслідок всепоглинаючої ідеї позбавлення від зайвої ваги.

Стадії анорексії

Діагностувати анорексію може тільки лікар. Не поспішайте з навішуванням ярликів і постановкою діагнозу, якщо зустрілися з давньою подругою і вважаєте, що вона сильно схудла. Це може бути наслідком іншої хвороби або тривалого стресу. А може – результатом правильного харчування і спорту відповідно до рекомендацій лікаря. Для постановки діагнозу враховуються багато критерії, в тому числі частота серцевого ритму, аналізи та бесіда з психотерапевтом.

Стадії розвитку нервової анорексії можна розділити на кілька етапів:

Перший етап.

Людина вирішує знизити вагу. Цей етап характеризується вираженою дисморфофобією – маячні або надцінні ідеї невдоволення власною зовнішністю, які запускають механізми для запобігання цього недоліку. Зараз значно зменшилася кількість діагностованих випадків нервової анорексії, але при цьому знижується і віковий поріг. Діти та підлітки перебувають в групі ризику.

У сучасному суспільстві стерті межі здорового способу життя. Людям через недостатню кількість знань дуже складно визначити – зараз їх близька людина просто почала стежити за своїм раціоном або у нього розвивається РХП. Тому найчастіше перший етап розвитку захворювання пропускається. Адже поліпшити харчування і займатися спортом – це прекрасно. Тільки ніхто не говорить, що ховається за цією «ідеєю фікс».

Другий етап.

Характеризується навмисними діями. І закінчується в той момент, коли вага знижується на 20-50% від вихідних показників. Починається все з урізання добової калорійності, обмеження в окремій групі продуктів чи зайвих фізичних навантажень.

Далі способи зниження ваги залежать тільки від його суб’єктивної «вираженості». Викликання блювоти та використання сечогінних або проносних засобів тягнуть за собою вторинні сомато ендокринні порушення. Це відбувається приблизно через 1-2 роки після того, як людина почала худнути. Наприклад, у дівчат починається аменорея.

До цього моменту ідея зниження ваги поглинає людину повністю, він думає тільки про їжу і показниках на вагах. Боязнь набрати кілограми назад викликає тривожні думки про кожний з’їдений шматочок. Чим нижче цифри, тим більше виражені соматичні розлади: від опущення органів, запорів, болю в шлунку до кахексії – крайнього ступеня виснаження організму.

Третій етап.

Утворенні патології стають більш вираженими. Порушується терморегуляція, випадає волосся, руйнуються зуби, знижується рівень фізичної активності. Крім цього, людина не помічає об’єктивних проблем і зниження якості життя. Він все також продовжує йти до «ідеалу» через порушеного сприйняття власного тіла. Навіть на цьому етапі можливо скорегувати наслідки. Але ризик рецидиву стану, яке потребує стаціонарного спостереження, зберігається ще протягом двох років.

Симптоми анорексії

Люди з нервовою анорексією постійно худнуть і виглядають виснаженими. Крім зовнішніх проявів, існує ряд симптомів в самопочутті та способі життя пацієнта:

 • нездатність підтримувати оптимальну вагу;
 • втома і безсоння;
 • жовтуватий відтінок шкіри, темні або бліді плями;
 • витончення і випадання волосся;
 • відсутність менструації протягом декількох циклів;
 • сухість шкіри;
 • низький тиск;
 • проблеми зі шлунково-кишковим трактом, відсутність стільця.

Симптоми при яких, швидше за все, потрібна допомога фахівця

Постійно мерзне

Анорексія впливає на вироблення гормонів щитоподібної залози, які регулюють обмінні процеси та відповідають за нормальну роботу імунної системи. Один із наслідків такої розбалансування – порушення температурного режиму організму. Через погану мікроциркуляцію і падіння внутрішньої температури хворі на анорексію постійно мерзнуть. Їх видає багатошарова мішкуватий одяг, яку вони змушені носити навіть в теплу пору року.

З тієї ж причини тіло починає покриватися шаром тонких Пушкових волосків – так організм намагається зберегти тепло. Крім того, через ослаблений імунітет люди з таким розладом харчової поведінки частіше за інших схильні до простудних захворювань. Наприклад, звичайний нежить може легко переходити в хронічний гайморит або ангіну.

Починає захоплюватися кулінарією

Захоплення цим і бажання нагодувати всіх навколо – один з головних симптомів анорексії. Дізнатися хворобу можна по раптовому виникненню бажання дивитися кулінарні шоу, багато говорити про їжу, збирати рецепти, читати поварені книги та готувати розкішні обіди для сім’ї. Правда, сам хворий навряд чи доторкнеться до приготованих страв. Їжа починає займати все думки, але вона вже не асоціюється з тим, що можна приймати всередину.

Хтось вважає, що інтерес до кулінарії – це спроба мозку нагадати про те, що організму потрібно їсти. Інші впевнені, що анорексики отримують опосередковану радість і задоволення, спостерігаючи за тим, як їдять інші. Якщо ви помітили, що подруга віддає свій обід вихованцеві, викидає їжу або перекладає її в чужі тарілки – це привід для занепокоєння.

Часто сумує і легко дратується

Екстремальні дієти ведуть до дефіциту поживних речовин і дисбалансу деяких гормонів: серотоніну, дофаміну, окситоцину, лептину і кортизолу – гормону стресу. Тому у хворих на анорексію відбуваються різкі перепади настрою, а нав’язлива поведінка щодо їжі посилюється. Наприклад, деякі з них починають мити руки після кожного контакту з їжею.

Крім того, ендокринні зміни викликають підвищене почуття тривоги та затяжні депресії, впевнені співробітники Гарвардської медичної школи. Річ у тому, що естроген і окситоцин допомагають боротися зі страхом, знижують стрес і занепокоєння. А низький рівень цих гормонів, який характерний для людей з анорексією, заважає долати страх перед їдою. При цьому тиск з боку рідних тільки підсилює тривогу.

Швидко стомлюється

Відсутність повноцінного харчування і поганий апетит призводять до підвищеної стомлюваності. Оскільки при анорексії настає білково-енергетична недостатність, це негативно впливає на роботу всіх органів і систем організму. Для підтримки життєдіяльності він змушений використовувати внутрішні ресурси, які далеко не безмежні.

В результаті у хворих на анорексію відбувається зниження м’язової сили. Вони починають швидше втомлюватися, відчувають слабкість, сонливість і часті запаморочення. Крім того, можливі непритомність і збої в роботі серця (слабкий пульс, аритмія). Чим швидше дівчина втрачає вагу, тим більше виражені неприємні наслідки.

Різко втрачає вагу і боїться погладшати

Одна тільки думка про можливість поправитися викликає у хворих на анорексію напад паніки. При цьому нагодувати їх практично неможливо. Щоб звести кількість споживаних калорій до мінімуму, не всі дівчата відмовляються від їжі.

Для зниження маси тіла вони використовуються різні методи. Згідно з дослідженням американських психологів, 86% людей з розладами харчової поведінки штучно викликають блювоту, 56% – зловживають проносними, ще 49% – сечогінними засобами.

Крім змін в поведінці, з часом починають проявлятися зовнішні ознаки хвороби. Серед них – різке зниження ваги, запалі щоки та живіт, сині мішки під очима, що стирчать ключиці, загострені коліна і лікті. При цьому шкіра стає сухою і блідою, а волосся – ламкими та тьмяними.

Стає замкнутою і нетовариською

Коли бажання схуднути перетворюється на нав’язливу ідею, коло інтересів звужується. Хворий на анорексію стає замкнутим і мало силкується, поступово втрачає зв’язок з близькими та друзями. Оскільки в цей момент людина залишається наодинці зі своєю проблемою, він починає шукати підтримку в колі таких же тих, що худнуть однодумців.

Як правило, люди з анорексією знаходять один одного в спеціальних спільнотах, що пропагують хворобу. Там вони діляться щоденними звітами й Лайфхаками, які допомагають їм на шляху до «ідеального тіла». Системні адміністратори не встигають відстежувати такий шкідливий контент, тому ці групи продовжують існувати. За даними канадських дослідників, соціальні медіа – це один з головних каталізаторів розвитку розладів харчової поведінки.

Постійно рахує калорії

Строгий підрахунок калорій – ще одне правило, якого дотримуються хворі на анорексію. Вони реєструють кожен продукт, який з’їдають. Як правило, такі дівчата скорочують норму калорій до 400-700 в день.

При цьому багато хто заводить так звані «щоденники харчування». Їх публікують в соцмережах за хештегом. У одних хвороба починається з невинного відмови від солодкого і мучного, другі приймають рішення відмовитися від м’яса чи стати веганів. З боку може здатися, що все відбувається в рамках концепції здорового харчування, тому рідні сприймають ці обмеження як підлітковий каприз. Але вже скоро раціон скорочується до декількох «безпечних» продуктів з низьким вмістом жиру, а настрій починає залежати від цифри на вагах.

Багато тренується і ходить

При анорексії екстремальна дієта часто супроводжується виснажливими тренуваннями. Таким чином хворі карають себе за приймання їжі та спалюють калорії, що надійшли в організм. Згідно з результатами дослідження, проведеного італійськими медиками, 45% пацієнтів з розладами харчової поведінки вдавалися до важких фізичних навантажень.

Таке явище частіше властиво жінкам, ніж чоловікам, вважають вчені з університету La Trobe University в Австралії. При анорексії думки про тренування стають нав’язливими: коли з якихось причин хворі пропускають заняття, вони відчувають сильне почуття провини.

Якщо подруга почала багато ходити та мучити себе тривалими фізичними навантаженнями, швидше за все, їй потрібна допомога, попереджають психіатри.

Скаржиться на збій менструального циклу

Скорочення розміру порцій і кількості приймання їжі негативно впливає на синтез лептину та інсуліну – гормонів, які регулюють апетит. Їх нестача призводить до різних метаболічних і нейроендокринних порушень. Наприклад, кістки хворого стають більш пухкими та крихкими, а тому в рази зростає ризик переломів.

Крім того, при анорексії зменшується вироблення статевих гормонів, через що сповільнюється статеве зростання, порушується репродуктивна функція організму і пропадає статевий потяг. Як правило, разом з втратою кілограмів у хворих на анорексію переривається менструальний цикл.

А ще при нестачі лептину мозок перестає контролювати процес схуднення. В результаті тіло починає швидко скидати вагу і відторгати надходить їжу на клітинному рівні.

Вважає себе товстим

Анорексики не можуть об’єктивно оцінити свою фігуру. Вони проводять багато часу перед дзеркалом і вважають себе повними, навіть коли всі навколо говорять про те, що вони виснажені. Це особливість хвороби: сприйняття тіла спотворено, тому ідеальна вага для таких дівчат недосяжна.

Французькі дослідники провели цікавий експеримент. Вони запросили 50 учасниць, половина з яких страждала від анорексії. Дівчат попросили візуально оцінити, чи зможуть вони пройти через вузький дверний отвір.

Результати дослідження показали: учасниці з порушеннями харчової поведінки переоцінюють розміри тіла. Вони відчувають себе більшими, ніж є насправді. Вчені вважають, це пов’язано з порушеннями центральної нервової системи. Дівчата бачили себе такими ж, якими були до анорексії.

Причини анорексії

Точна причина виникнення діагнозу невідома. Люди, у яких розвивається анорексія, можуть страждати на перфекціонізм і постійно прагнути до недосяжного ідеалу або відрізнятися зайвою тривожністю і шукати способи контролювати своє життя. Лікарі виділяють кілька основних факторів схильності до харчового розладу:

 1. Біологічний. Генетика і гормони можуть привести до розвитку нервової анорексії. Особливо її пов’язують з низьким рівнем серотоніну.
 2. Соціальний. Нав’язливі образи худих людей, що транслюються в журналах, соцмережах і відеороликах, можуть вплинути на те, як людина сприймає себе. Ми неминуче порівнюємо себе з оточенням, особливо якщо вони красиві та успішні.
 3. Психологічний. Люди з обсесивно-компульсивним розладом (ОКР) схильні до дієт і дотримання суворого спортивного режиму через нав’язливі ідеї та компульсії.

Наслідки анорексії

Розлади харчової поведінки тягнуть безліч важких ускладнень. Іноді вони призводять до летального результату, причому найчастіше раптового, без попередньої надмірної втрати ваги. Це відбувається через порушення серцевого ритму або дисбалансу електролітів – життєво необхідних мінералів – натрію, кальцію і калію.

Іншими ускладненнями анорексії можуть бути проблеми серцево-судинної системи, такі як пролапс мітрального клапана і серцева недостатність. Нерідко хвороби супроводжує втрата м’язової й кісткової маси, що тягне підвищений ризик переломів. Анорексія призводить до гормональних порушень і хвороб шлунка, хронічної ниркової недостатності.

Як лікувати анорексію

Одна з головних складнощів в лікуванні пацієнтів з анорексією – відсутність у них бажання щось змінювати. Іноді людина не погоджується на допомогу лікаря, навіть коли стає очевидним, що страждає якість життя. Відсутність енергії та сил, фізичне і нервове виснаження, депресія, неможливість їсти протягом тривалого часу – вже крайні стадії харчового розладу. Основна мета лікування – повернути організм до нормальної ваги та виробити правильні харчові звички без строгих обмежень і голодування. Тому разом з терапевтом і психіатром працює дієтолог, який допоможе скласти меню і поступово повернути пацієнтові радість від їжі. Комплексне лікування охоплює:

 1. Індивідуальну терапію. Когнітивно-поведінкові методи допомагають змінити вектор мислення, навчитися справлятися з сильними емоціями та підвищити самооцінку.
 2. Сімейну терапію. Добре, якщо в терапевтичних сеансах у психіатра бере участь не тільки страждаючий на анорексію, але також його рідні та близькі. Для створення сприятливої атмосфери всім учасникам процесу важливо навчитися вирішувати конфлікти, а також дотримуватися здорового способу життя.
 3. Групова терапія. Ці сеанси дозволяють людям з ідентичними проблемами спілкуватися один з одним.
 1.  Всі бесіди проводяться за участю і під наглядом лікаря, в іншому випадку вони можуть перетворитися в змагання між охочими схуднути ще більше.
 2. Медикаментозне лікування. Зараз немає ліків, які могли б вилікувати анорексію, але лікарі можуть прописати таблетки для боротьби з симптомами хвороби – депресією і тривогою.
 3. Госпіталізація. Залежно від ступеня втрати ваги пацієнт може проходити лікування як амбулаторно, так і стаціонарно. У деяких випадках показаний зонд для годування і крапельниці для підтримки життєдіяльності організму, особливо при сильному зневодненні.

Висновок

Багато людей справляються з анорексією і повертаються до повноцінного життя. Однак є пацієнти, яких не вдається врятувати. Зазвичай це відбувається через несвоєчасне звернення до фахівців, коли організм виснажений до такої міри, що йдуть незворотні збої в роботі внутрішніх органів. Деяким людям потрібно довічна підтримка психолога та робота в групах пацієнтів, які страждають харчовими розладами.

Не існує перевіреного методу запобігти нервовій анорексії, вона може непередбачувано виникнути в результаті серйозних психологічних потрясінь. Але спостереження за симптомами розладу допомагає у швидкій діагностиці, подальшому лікуванню та одужанню. Не соромтеся звертатися за професійною допомогою до лікарів, якщо підозрюєте порушення у себе і своїх близьких.

Соцмережі