Інфантильність

Вічні діти, несамостійні і наївні, що уникають відповідальності – все це характеристики інфанта. Інфантильність – результат деструктивного сімейного виховання. Які саме дії виховують інфантильних особистостей, хто ж такі інфанти, як живеться їм і тим, хто їх оточує? Давайте розберемося.

Що таке інфантильність

Інфантильність – особистісна незрілість, затримка в розвитку, застрягання на попередніх етапах розвитку. Інфантом називають дорослу людину або підлітка з дитячими рисами в поведінці або зовнішньому вигляді.

У інфантів відстає в розвитку емоційно-вольова сфера, вони не здатні приймати серйозні життєві рішення, уникають відповідальності, по-дитячому реагують на труднощі (капризи, сльози, крики, образи).

Які установки і стереотипи про взаємини дорослих і дітей існують? Перш за все, усвідомлюється соціальна різниця в положеннях, а значить, дітей шкодують, їм багато прощають, не б’ють, не чекають конструктивного вирішення конфлікту, не вимагають нічого важливого і не очікують – «дитина, що з нього взяти». Ось і інфант надягає цю маску, щоб його не чіпали, не кривдили, не з’ясовували стосунки, захищали, поступалися.

Інфантильності схильні як чоловікам, так і жінкам, але у перших вона зустрічається частіше. Чи є серед ваших знайомих «дитина» років 30-40 (або 20), що живе з мамою і татом, яка сидить у них на шиї? Це справжній інфант. Дорослі діти рідко обзаводяться сім’ями, часто втомлені батьки починають пропонувати своїм дітям ті чи інші варіанти, але їм і так добре: нагодують, посуд помиють, одяг виперуть і куплять. Якщо шлюб вдається зробити, то роль мами падає на плечі дружини. Чоловік грає в комп’ютер, їсть, спить, іноді працює, але в сімейних відносинах грає роль дитини.

Жіноча інфантильність частіше проявляється в прожиганні життя, походах по клубам, караоке, казино. Дорослі дівчинки уникають народження дітей, заміжжя, ведення домашнього господарства. Їх утримують або батьки, або «спонсори».

Інфант або творча особистість?

Інфантилізм часто плутають з творчим складом особистості. Інфантильними називають нестандартних, безпосередніх людей, що обожнюють все яскраве, незвичайне, нове. Однак це далеко не так. У творчих особистостей інфантильні риси присутні (інакше людина не змогла б так активно використовувати уяву і творити), але вони не інфанти, якщо це не заважає їм в житті і взаєминах.

Як відрізнити творчу особистість від інфантильної? Перша, як би не виглядала, і чим би не захоплювалася, несе відповідальність за себе та інших людей, самостійно заробляє на життя, вчасно сплачує за рахунками, не забуває поїсти і подбати про свій зовнішній вигляд, вміє вирішувати конфлікти і обговорювати проблеми. За рожевим волоссям, кофтою з єдинорога і любителем мультфільмів може ховатися найвідповідальніша і виконавча людина, яку ви знали. А для оточуючих вона – найкраща опора.

Інфанту ж завжди потрібен опікун. Він не вміє стежити за часом, своїми потребами, зовнішнім виглядом, життям. Інфант не здатний відкрито говорити про свої потреби (нехай здогадуються), забезпечувати себе. Він намагається переробити людей і відмовляється працювати над собою і відносинами. До речі, його гардероб і зачіска можуть бути самими консервативними.

Ознаки інфанта

Розпізнати інфантильну людину просто, адже всі знають, як поводяться діти. Ось і інфант начебто доросла людина, а сам:

 • егоцентричний (є тільки його думка і неправильна, тільки його почуття, потреби і інтереси; світ крутиться навколо його особистості);
 • грайливий (гра – провідний вид діяльності в дитинстві, вона ж зберігається переважною у інфанта, під цим маються на увазі не тільки безпосередньо ігри або віртуальний простір, а й клуби, бари, розваги, шопінг);
 • несамостійний (воля слабо розвинена у інфанта, він йде по шляху найменшого опору і життя в задоволеннях, уникає вирішення проблем);
 • безвідповідальний (категорично заперечує відповідальність за свої вчинки і життя, перекладає на інших (як правило, ці люди легко знаходяться);
 • неспроможний (живе одним днем, не думає про майбутнє, здоров’я і матеріальне благополуччя);
 • нездатний оцінювати і пізнавати себе (інфант НЕ вміє з подій, що трапилися робити висновки і накопичувати досвід);
 • схильний до іждівенства (невміння або небажання обслуговувати себе).

Причини інфантильності

Інфантильність закладається в дитинстві, коли батьки:

 • забороняють дитині виявляти самостійність, особливо в період кризи 3 років,
 • не довіряють дитині, надмірно контролюють і опікають;
 • суворо карають за непокору (прояв самостійності), ніж відбивають бажання намагатися щось робити самому;
 • пригнічують волю, почуття і особистість дитини (переконують її в неспроможності, критикують, порівнюють з іншими в негативному ключі);
 • не бажають визнавати дорослішання дитини, відпускати від себе;
 • змушують дитину реалізовувати нездійсненні мрії та амбіції батьків;
 • культивують особистість дитини, потурають їй, виховують як кумира сім’ї (формується переконаність у перевазі над іншими, вседозволеності).

Крім того, застрягання в дитинстві може бути захисною реакцією, способом пережити психотравму. Наприклад, розлучення батьків або насильство в сім’ї, втрачене з іншої причини дитинство здатне провокувати інфантилізм.

В кожній людині, згідно трансактному аналізу, живуть дитина, дорослий і батько. У інфанта панує конфлікт батьків і дитини, що і виливається в дитячі реакції опозиції.

Як позбутися

Щоб позбутися від інфантильності, не обов’язково звертатися до психолога. Іноді його допомога потрібна, але мова йде про особливі випадки, викликаних тяжкою психотравмою. В іншому можна самостійно скорегувати поведінку:

 1. Вчіться раціональності. Інфантильна людина живе почуттями. Візьміть за правило не ухвалювати рішення тут же. Поставте часовий ліміт (наприклад, 5 хвилин), протягом якого ви зобов’язані проаналізувати ситуацію.
 2. Вчіться емпатії, розуміння почуттів інших людей. Щодня змушуйте себе цікавитися думкою інших людей, особливо в спірних ситуаціях. Ви не повинні ставати на чийсь погляд, але ви повинні вміти їх чути і розуміти.
 3. Позбавтеся від егоцентризму. Ви не єдина людина на планеті. Не потрібно жертвувати собою, але потрібно розвивати здоровий егоїзм і альтруїзм. Всі соціальні взаємини будуються на взаємній повазі і поступках.
 4. Ідіть від позиції «хочу чи не хочу», познайомтеся з термінами «треба» і «повинен». У кожної людини є не тільки бажання і права, а й обов’язки. Запитайте у своїх рідних, які у вас є обов’язки.
 5. Перш ніж говорити про себе, поцікавтеся справами іншої людини, запитайте, чи не втомився він після робочого дня, як пройшов його день. Інфанти більше говорять, ніж слухають.
 6. Вчіться приймати рішення. Допоможе в цьому не тільки своє життя, а й події фільмів або статей, світові актуальні теми. Кожен день розбирайте якийсь випадок стосовно себе.
 7. Навчіться планувати свій день, тиждень, місяць, найближчі роки. Прямо зараз складіть список завдань.
 8. Вчіться ставити близькі й далекі цілі, визначати свої можливості і способи досягнення цих цілей.
 9. Розставляйте пріоритети з далекими перспективами. Ким ви хочете стати? Що вам для цього потрібно? Чим вам потрібно пожертвувати? Кожен раз, коли встає питання між «хочу» і «треба», складайте список придбань і втрат відносно обох пунктів. Що в підсумку переважить за цінністю, то і вибирайте.
 10. Забезпечте себе стабільним джерелом доходів, зніміть житло, задумайтеся про покупку свого будинку (квартири). Якщо живете з кимось, то щодня вносьте свій вклад: прибратися, приготувати поїсти, допомогти фінансово і т. д.
 11. Попросіть рідних і близьких допомогти вам подорослішати: довіряти, не кидатися на виручку без прохання, не приймати за вас рішення. Потрібно опинитися на самоті, щоб навчитися нести відповідальність за своє життя. Близькі люди потрібні для підтримки, щоб інфант не спився або не загинув іншим шляхом, але потрібно припинити проживати життя за нього. Болить зуб? Інфант повинен сам записатися до лікаря і сходити на прийом. Не йде? Значить, не так сильно зуб болить. Затягнув лікування, і зуб потрібно видаляти? Це досвід. Головне, в такі моменти оточуючим не кидатися з нападками ( «Ось бачиш, до чого знову довів себе»), а підтримати ( «Так, погано вийшло, але тепер ти знаєш, що потрібно робити, і не допустиш цього в наступний раз») .
 12. Позбавляйтеся від романтизму, нігілізму і цинізму. Для продуктивного життя необхідний реалізм, але стати реалістом можна тільки на практиці, через особистий досвід.

Забудьте старі образи, позбудьтеся від страху невдачі і критики. Батьки кривдили вас від того, що самі були глибоко нещасні і невпевнені в собі. Всі люди помиляються. Розпитайте знайомих про їхні помилки і ті уроки, які вони отримали. Помилки – дуже корисна річ. Вони допомагають розвиватися, ставати розумнішими і цікавішими.

Інфантильність дитини – плід старань батьків. Для одужання потрібно відокремитися від матері і (або) батька, до того ж не стільки фізично (переїхати) і матеріально (знайти роботу), скільки психологічно. Інфантильні люди завжди чують в голові голос критикуючого або опікаючого батька, навіть якщо самого батька немає в живих. Поки зберігається внутрішній батько, зберігається і напруга, а значить, бажання йти в свій світ або відтворювати старі дитячі моделі поведінки.

Соцмережі

Exit mobile version