Укус кліща

Укус кліща – вельми поширена неприємність серед любителів активного відпочинку, риболовлі, полювання. Кліщі є переносниками безлічі захворювань, деякі види кліщів також є отруйними. В Америці водиться такий кліщ, укус якого викликає втрату апетиту, зниження слуху, слабкість м’язів, розлад руху, параліч м’язів. Комплекс цих симптомів називають як кліщовий параліч. Найпоширенішим захворюванням, які переносять кліщі є енцефаліт або як його ще називають запалення головного мозку. Цим захворювання кліщ заражається, коли кусає хвору тварину. В організм людини хвороба проникає не тільки при прямому укусі, але і при вживанні продуктів, отриманих від заражених тварин.

Енцефаліт проявляється через тиждень – два після зараження вірусом. Він супроводжується сильним головним болем, частою блювотою, лихоманкою і ознобом. На 3-5 день захворювання виникають слабкі паралічі в районі шиї, плечового пояса, нижня частина тіла укушенного уражається досить рідко. Якщо вірус почав активно поширюватися, то з’являються покашлювання, порушення ковтальної функції, іноді порушення дихання та серцевої діяльності. Нерідко у пацієнта виникає сильний свербіж шкіри, пошкодження тканин навколо місця укусу.

Причини укусу кліща

Найчастіше кліщі мешкають в лісах і полях, а кусають вони те місце, де відчувають кров і тепло, тобто відкриті ділянки шкіри. Щоб уникнути укусу кліща в лісі не можна носити відкритий одяг, краще використовувати спеціальні засоби для боротьби з кліщами. Сам по собі укус незарядженого кліща – безпечний. Небезпечний він тільки в тому випадку, якщо кліщ сам заражений хворобою. Також не варто забувати, що кліщі переносять не тільки енцефаліт, але і багато інших смертельно небезпечних хвороб.

Симптоми укусу кліща

Кліщ проникає в шкіру безболісно завдяки виділенню особливих знеболюючих речовин. Тому самостійно розпізнати укус кліща неможливо. Побачити його можна, коли він повзе по шкірі, зачіпаючи її волоски, або коли він вже увійшов в шкіру. Кліщі воліють кусати в підколінну складку або за складку за вухом або в шию. Туди вони падають з дерев. Ось чому в лісі необхідно надягати високе взуття і капюшон.

Діагностика укусу кліща

На жаль, ніяких аналізів на визначення укусів кліщів не існує, тому виявити його можна тільки візуально. Кліщ досить великий, коли він впроваджується в шкіру, то його головка всередині епітелію, а тільце стирчить зовні.

Лікування укусу кліща

Після виявленні кліща на шкірі його потрібно якомога швидше видалити, змастити його вазеліном або іншою маззю і акуратно витягнути його зі шкіри. Ні в якому разі не можна залишати головку кліща в шкірі, так як вона, навіть відокремившись від тіла, продовжує виділяти токсини в кров. Також вона може самостійно впроваджуватися в більш глибокі шари шкіри. Після відділення кліща від тіла необхідно негайно звернутися до лікаря, для підтвердження або спростування зараження енцефалітом. Для профілактики захворювання на енцефаліт проводитися вакцинація населення, якщо ж вам з якоїсь причини не було зроблено щеплення, то для лікування вірусу застосовують гаммаглобулін або ж рибонуклеазу. Кліщовий параліч не вимагає спеціального лікування, але якщо у хворого утруднене дихання, то потрібно стимуляція киснем або негайна установка апарату штучної вентиляції легенів. Швидше за все, причиною прояву паралічу є знаходження всередині шкіри пацієнта головки кліща, необхідно терміново її видалити.

Соцмережі