Лейкоцит

Зміст Сховати

Білі кров’яні клітини. Неоднорідна група різних за зовнішнім виглядом та функціями клітин крові людини. До лейкоцитів відносяться нейтрофіли, еозинофіли, базофіли, моноцити та лімфоцити. Загальна спрямованість функцій лейкоцитів – захист організму. Середній вміст лейкоцитів периферичної крові коливається від 4,0 до 10,0 х 109 на 1 л крові. Збільшення кількості лейкоцитів називається лейкоцитоз, зменшення – лейкопенія.

Лейкоцити у багатьох асоціюються з імунітетом. Саме вони допомагають нам захищатися від зовнішніх та внутрішніх патогенів. Отримуючи аналіз крові, лікарі обов’язково дивляться на рівень лейкоцитів. У цій статті ми розглянемо, які бувають лейкоцити, яка їхня роль в організмі, що є нормою, а що відхиленням від норми (підвищений та низький рівень лейкоцитів). Також приділимо увагу причинам, що призводять до зміни рівня лейкоцитів у крові.

Що таке лейкоцити?

У нашому організмі природою все створено мудро. У кожної людини в крові є рідка частина – плазма та клітинні елементи (лейкоцити, еритроцити, тромбоцити). Кожна така клітина виконує свої функції для життєзабезпечення організму загалом. Лейкоцити інакше називають білими клітинами крові.

Відкрив їх ще 1771 року Вільям Гевсон, але це відкриття на той час залишилося поза увагою. І лише у XIX столітті німецький вчений Пауль Ерліх та російський вчений Д.Л. Романовський незалежно один від одного знайшли певний метод фарбування та виявили різні види таких клітин.

Лейкоцитів у крові у тисячі разів менше, ніж еритроцитів, але їхня роль не менш важлива. Протягом дня їх кількість не є стабільною величиною та змінюється залежно від часу доби та того, в якому стані знаходиться організм. Тому для точного визначення необхідно здавати кров вранці і натще, так як після їди, а також до вечора і після фізичного навантаження їх концентрація підвищується.

Коли рівень лейкоцитів у крові знижується – це називається лейкопенією. Підвищення лейкоцитів – це лейкоцитоз.

Де утворюються білі клітини крові? Кожна людина у внутрішній порожнині деяких кісток (тазові кістки, ребра, грудина, хребці) має червоний кістковий мозок – це головний орган кровотворення. У ньому утворюється початкова – стовбурова клітина крові, з якої потім починають диференціюватися всі інші клітини крові, таким чином, оновлюючи склад замість загиблих клітин. Лейкоцити в середньому живуть 3-5 діб.

Значення лейкоцитів в організмі людини

Їхня головна функція виявити чужорідний мікроорганізм і нейтралізувати його. Тобто всі лейкоцити належать до системи імунітету. Нейтралізація відбувається у процесі фагоцитозу (це поглинання та перетравлення шкідливих частинок). Такі лейкоцити називають фагоцитами.

Всі види лейкоцитів можуть проникати через стінки найдрібніших судин (капілярів) у міжклітинний простір і виконувати певну захисну функцію. Коли патогенів велика кількість, фагоцити сильно збільшуються в розмірах і починають гинути (руйнуватися), таким чином формуючи запальний осередок. Ця запальна реакція є сигналом для інших лейкоцитів, які «йдуть на допомогу» та знищують зруйновані клітини разом із шкідливими частинками. Виконуючи свою функцію, вони також гинуть. Але натомість гинуть клітинам безупинно утворюються нові, цим підтримуючи рівень лейкоцитів у крові гаразд і, отже, імунітет.

Типи лейкоцитів

Існує кілька видів лейкоцитів, які відрізняються за формою (зовнішнього вигляду) та за своїми функціями. Відсоткове співвідношення всіх представлених лейкоцитів у крові зветься лейкоцитарної формули. Для лікаря вкрай важлива оцінка даного параметра, оскільки конкретний тип лейкоцитів підвищується чи знижується у крові, і це вказує на бактеріальну інфекцію чи дію вірусу. Таким чином, можна припустити причину хвороби та призначити правильне лікування.

Щоб зрозуміти та підрахувати відсоток того чи іншого виду лейкоцитів, мазок крові поміщається на скельце, забарвлюється за допомогою спеціальних барвників та через мікроскоп аналізується лікарем-лаборантом. І якщо після забарвлення в цитоплазмі клітини видно зернистість, це зернисті лейкоцити (інша назва гранулоцити). До них відносяться нейтрофіли, еозинофіли та базофіли. Якщо зернистості немає, це агранулоцити – лейкоцити без зернистості; такими є лімфоцити та моноцити. Розглянемо типи лейкоцитів докладніше.

Нейтрофіли

– вид білих кров’яних клітин, в якому присутні зерна (гранули). Це не просто зерна: у них є різні ферменти, активність яких здатна надавати руйнівну дію на віруси та бактерії. За наявності запального вогнища будь-де організму ці клітини розпізнають його і починають рухатися до нього.

Особливо активно нейтрофіли чутливі до бактерій. Тому, якщо в лейкоцитарній формулі підвищені лейкоцити за рахунок нейтрофілів, то можна зробити висновок, що запальний процес був спровокований бактеріальними причинами. За рівнем розвитку розрізняють кілька нейтрофілів.

Найменший і безпечний (незрілий) нейтрофіл – мієлоцит. При зростанні він перетворюється на трохи більш розвиненого нейтрофілу – такі клітини звуться метамієлоцити. У свою чергу він переходить у паличко ядерний нейтрофіл. Потім цей тип клітин перетворюється на зрілий сегментоядерний нейтрофіл.

Що стосується мієлоциту та метамієлоциту, то у здорової людини їх не видно в периферичній крові (яку забирають на аналіз), вони не зрілі і не є небезпекою для чужорідного мікроорганізму. Що стосується паличко ядерного, то він звичайно не такий сильний і швидкий, на відміну від зрілого сегментоядерного нейтрофіла, але вже є захисником.

У здорової людини основу імунітету складають сегментоядерні нейтрофіли та частково паличко ядерні. Тому, якщо подивитися аналіз периферичної крові, то в лейкоцитарній формулі завжди рівень лейкоцитів більший за рахунок сегментоядерних нейтрофілів. Якщо ж запальний процес, викликаний бактеріями, серйозний, навантаження на імунну систему зростає, то й зростає кількість лейкоцитів за рахунок паличко ядерних нейтрофілів (які допомагають зрілим нейтрофілам). При більшому підвищенні навантаження на імунітет у периферичній крові виникають метамієлоцити і навіть мієлоцити (при вкрай тяжких патологіях). Підвищення нейтрофілів в аналізі називається нейтрофілозом. Зниження нейтрофілів – нейтропенія.

Еозинофіли

Є зернистим лейкоцитом, а значить, містить гранули з активними ферментами. Але активність еозинофілів спрямована не на бактерії або віруси, а на так звані імунні комплекси (антитіло, яке є основним імунітетом + антиген, що є чужорідним для людини агентом) у крові. Число еозинофілів підвищується (називається еозинофілія) при реакції алергічного типу та захворюваннях, спричинених паразитами. Також підвищення цього типу лейкоцитів може з’являтися при відновленні після бактеріальної інфекції, коли кількість нейтрофілів скорочується, а еозинофіли зростають.

Базофіли

Базофіли – рідкісний вид білих кров’яних тілець, його дуже мало в людській крові, а його функції поки що відомі не точно. Але вони також є гранулоцитами (мають зернистість), впливають на процес згортання крові, а також важливі при алергії. Підвищення кількості базофілів (стан базофілії) зустрічається за деяких рідкісних патологій. Якщо їх взагалі не видно в периферичній крові, то це не вважається важливим діагностичним показником.

Лімфоцити

– не зернисті лейкоцити (агранулоцити), є провідними клітинами захисту організму, тобто основою імунітету. Вони забезпечують нормальне функціонування як загального (гуморального) імунітету, і місцевого (клітинного). Суть гуморального імунітету полягає у освіті антитіл (специфічний білок), головних захисників. А суть клітинного імунітету – це пошук, контакт та знешкодження антигену (чужорідного агента).

Залежно від функції виділяють три типи лімфоцитів: В-лімфоцити, Т-лімфоцити та окрема група гранулярних лімфоцитів – це NK-лімфоцити. В-клітини здатні розпізнати, що в організмі є антиген і почати вироблення антитіл проти цього антигену. Т-клітини у свою чергу діляться на Т-кілери (регулюють функцію імунної системи), Т-хелпери (допомагають у виробленні антитіл), Т-супресори (гальмують вироблення антитіл).

Щодо NK-лімфоцитів, то це «природні кілери». Вони здатні розпізнавати чужорідні клітини, які не бачать інші лімфоцити, наприклад, ракові клітини або заражені хронічними вірусами клітини, і знищувати їх. Підвищення лейкоцитів з допомогою лімфоцитів – називається лімфоцитоз, а зниження лейкоцитів з допомогою лімфоцитів – лімфопенія.

Моноцити

Відносяться до типу не зернистих (агранулоцити). Основна функція моноцитів – це фагоцитоз, тобто поглинання чужорідних частинок, які у організм, та його наступне перетравлення. У крові така клітина знаходиться лише близько 30 годин, потім вона надходить у тканини, де продовжує рости і дозрівати, трансформуючись у зрілу клітину – макрофаг. Тривалість існування макрофагу близько 1,5-2 місяців. Усе своє існування він бере участь у імунітеті, здійснюючи фагоцитоз. Збільшення моноцитів (моноцитоз) спостерігається при тривалих, млявих інфекціях.

Норми рівня лейкоцитів у крові

Говорячи про норму лейкоцитів у крові, важливо відзначити, що зараз лабораторії працюють на різних сучасних установках, які автоматично підраховують кількість клітин певного типу в крові. Тому норма лейкоцитів у крові може незначно відрізнятись у різних лікарнях.

Лейкоцити: норма у жінок

Коли підраховують лейкоцити, норма розраховується в літрі крові, і це мільйонний зміст, який позначається як 109. Кров на такий аналіз потрібно здавати обов’язково натще, у ранковий час, після хорошого 8-ми годинного сну. Оскільки час доби, фізичне навантаження, емоційна перенапруга можуть вплинути на кількість лейкоцитів.

У нормі лейкоцити у жінок коливаються від 4 до 9х109/ л. При цьому лейкоцитарна формула (тобто вміст різних видів лейкоцитів у відсотках) має бути наступною. Нейтрофіли: паличко ядерні – 1-5%, сегментоядерні – 40-70%; лімфоцити – 20-45%; моноцити – 3-8%; еозинофіли – 1-5%; базофіли – 0-1%.

Норма рівня лейкоцитів в крові у чоловіків

Лейкоцити: норма у чоловіків не відрізняється від норми лейкоцитів у жінок і коливається від 4 до 9х109/ л. Слід брати до уваги, що куріння вранці на голодний шлунок може призвести до зміни результату. Тому чоловікам слід потерпіти і не курити до аналізу крові. Що стосується норми лейкоцитарної формули, то і вона не відрізняється у чоловіків та жінок: нейтрофіли: паличко ядерні – 1-5%, сегментоядерні – 40-70%; лімфоцити – 20-45%; моноцити – 3-8%; еозинофіли – 1-5%; базофіли – 0-1%.

Норма рівня лейкоцитів у крові у дитини

Що стосується рівня лейкоцитів у крові у дитини, то вона завжди більша, ніж у дорослої людини. Тому часто батьки панікують, бачачи результат аналізу своєї дитини. Важливо розуміти, що кількість лейкоцитів змінюється із віком. Наприклад, в перший день життя малюка норма лейкоцитів в крові дитини становить від 10 до 30×109/ л (в середньому 20×109/ л). Вже до 1 місяця – від 8 до 12×109/ л (в середньому 10×109/ л). До року – від 7 до 11х109/ л. А до 15 років – від 5 до 9х109/л. Тому аналіз результату крові краще довірити своєму педіатру та не вигадувати хвороби дитині.

Що ж до норми різних типів лейкоцитів, вона теж відмінна від дорослих і у прямої залежності від віку дитини. Важливим показником є ​​кількість лімфоцитів, які беруть участь у імунних реакціях та потреба у яких у дітей дуже висока.

З місячного віку кількість лімфоцитів у дитини є максимально (45-60%), і цей показник тримається приблизно до 2 років. Далі кількість зменшується, поступово порівнюється з рівнем нейтрофілів до 4-5 років, але все ж таки залишається вищою, ніж у дорослих. Також необхідно розуміти, що в дітей віком можуть зустрічатися плазматичні клітини (беруть участь у формуванні антитіл), але їх мало в крові – одна на 200-400 лейкоцитів. У дорослих у крові нормальна відсутність плазматичних клітин.

Однак не варто займатися самостійним розшифруванням аналізів дитини і тим більше заздалегідь переживати. Набагато корисніше витратити час на пошуки хорошого педіатра, якому ви довірятимете.

Норми рівня лейкоцитів у сечі

Загальний аналіз сечі входить до стандарту обстеження будь-якої людини, яка звернулася до лікаря або при медичному щорічному огляді на роботі. Завдяки цьому аналізу можна виявити лейкоцити, еритроцити або білок у сечі, певна кількість яких навіть за відсутності скарг пацієнта може стати причиною подальшого обстеження та виявлення причини.

Норма рівня лейкоцитів у сечі, так само як і в крові в різних лабораторіях, може незначно відрізнятися. Референтні (нормальні) показники, як правило, вказуються у сусідньому стовпчику у бланку результату аналізу. Зверніть увагу, що правильність збору аналізу дуже впливає на результат. Сечу на аналіз потрібно здавати ранкову порцію, після ретельного туалету зовнішніх статевих органів, особливо у жінок. Збирається завжди середня порція сечі. Тобто після виділення незначної першої порції сечі решта збирається в чисту банку, потім залишкова сеча виділяється в унітаз.

Здійснюється підрахунок лейкоцитів лаборантом під мікроскопом (2 краплі рідини) на предметному склі, і результат інтерпретується як кількість лейкоцитів у полі зору. Норма лейкоцитів у сечі у чоловіків та жінок відрізняється.

Норма рівня лейкоцитів у сечі у жінок

Норма рівня лейкоцитів у сечі у жінок трохи вища, ніж у чоловічої статі, і становить від 0 до 5 у полі зору. При незначному підвищенні лейкоцитів у сечі, наприклад, до 6-7 у полі зору, лікар може направити жінку на повторну здачу, щоб переконатися, що це не пов’язано з неправильним збором аналізу. Якщо при повторному аналізі відзначається такий самий результат або більше, це привід для подальшого обстеження та виявлення причини.

Норма рівня лейкоцитів у сечі у чоловіків

Норма рівня лейкоцитів у сечі у чоловіків трохи нижче, ніж у жінок і становить від 0 до 3 у полі зору. Таким чином, відсутність лейкоцитів у сечі не означає «не норму» і не говорить про наявність будь-якого захворювання у здорової людини.

Норма рівня лейкоцитів у сечі у дитини

Так само як і у дорослих, підрахунок рівня лейкоцитів у дитини в сечі – один із найбільш продуктивних методів діагностики інфекцій сечовивідних шляхів. А динаміка кількості лейкоцитів у сечі дає можливість оцінити правильність терапевтичних заходів. Норма рівня лейкоцитів у сечі у дитини може відрізнятися у різних лабораторіях, у хлопчиків – 5-7 у полі зору, у дівчаток – 7-10 у полі зору. При зборі сечі на аналіз у дітей важлива підготовка (ранковий туалет зовнішніх статевих органів, збір середньої порції сечі). Якщо дитина маленька, існують сечоприймачі або альтернативні способи збору сечі.

Лейкоцити при вагітності

Вагітність – це особливий стан у житті жінки, при якому змінюються функції багатьох органів та систем. Це стосується рівня лейкоцитів.

Норма рівня лейкоцитів у крові при вагітності

Лейкоцити у крові при вагітності в нормі незначно підвищені у порівнянні з невагітною здоровою жінкою. Їхня кількість може досягати від 4 до 11х109/л. У другому триместрі організм жінки подвоює свій захист, тому допускається підвищення лейкоцитів до 15х109/ л. Це підвищення пов’язане із навантаженням на імунну систему в період виношування плода (активація захисних сил організму).

Крім того, цей ефект виникає як реакція на посилену роботу кровотворних органів. У будь-якому разі оцінку результату аналізу проводить лікар і за наявності симптомів захворювання може віднести цей результат до патології та продовжити обстеження для виявлення причини. Якщо ж жодних скарг немає, та решта показників не змінено, то такий результат є нормою.

Норма рівня лейкоцитів у сечі при вагітності

Перевірка аналізів сечі є дуже важливою під час виношування дитини. Багато жінок дивуються частоті здачі даного аналізу, адже у перший триместр – це раз на 3-4 тижні, на другий – кожні 2 тижні, а на третій – щотижня. Навіщо така частота? Для того, щоб вчасно виявити інфекцію сечостатевої системи, а також наявність провісників пізніх ускладнень (гестозів). Норма рівня лейкоцитів у сечі при вагітності аналогічна нормі у здорових невагітних жінок і може відрізнятись у різних лабораторіях (оскільки в даний час для підрахунку використовуються сучасні обладнання з різними референтними значеннями): у середньому від 0 до 5 у полі зору.

Багато захворювань на початковому етапі протікають безсимптомно. Саме тому дуже важливо проводити регулярний контроль стану вагітної жінки. І одним із найпростіших та найефективніших способів є здача аналізів крові та сечі, а також відвідування свого гінеколога. Не нехтуйте цими простими правилами.

Причини підвищення рівня лейкоцитів при вагітності

Під час вагітності підвищенням лейкоцитів в крові, що називається лейкоцитозом, вважається більше 11х109/ л (з другого триместру може бути більше 15х109/ л). Важливо пам’ятати, що лейкоцитоз під час виношування плода може зашкодити не лише майбутній мамі, а й дитині. Тому лікар обов’язково призначить додаткові методи обстеження для уточнення причин та призначення лікування. Є певні чинники, які можуть на результат аналізу на користь підвищення лейкоцитів.

 • Неправильна підготовка до здавання аналізу. Обов’язково потрібно здавати натще, а деякі вагітні примудряються попити води або чай, а також почистити зуби (адже солодка зубна паста теж всмоктується через слизову оболонку ротової порожнини). Не можна їсти вночі (тобто мінімум 8 годин).
 • Поганий сон (менше 8 годин) та стрес. Перед безпосереднім здаванням аналізу крові необхідно 15-20 хвилин для того, щоб посидіти і заспокоїтися, тому що деякі просто боятися самої крові.
 • Виражена фізична (підйом сходами) та розумове навантаження.
 • Неправильне харчування.

Виняток цих факторів може змінити результат дослідження на користь норми. Якщо ж перераховані вище фактори відсутні, то причиною лейкоцитозу можуть бути патологічні стани і захворювання.

 • Бактеріальні інфекції різних органів та систем.
 • Алергічні реакції.
 • Інтоксикація організму.
 • Внутрішня кровотеча.
 • Опіки, травми, порізи
 • Загострення хронічних захворювань, які жінка перенесла до вагітності (наприклад, бронхіальна астма).

Кожна причина підвищення лейкоцитів у крові має свої додаткові клінічні ознаки, за якими лікар може запідозрити та призначити певне додаткове дослідження для підтвердження цього стану. Вагітна жінка з лейкоцитозом вимагає особливого спостереження лікаря, оскільки такий стан здатний призвести до викидня або передчасних пологів, а також нашкодити і самій жінці, і малюкові. Завдяки аналізу лейкоцитарної формули (тобто відсоткового вмісту різних видів білих кров’яних клітин) можна більш точно припустити причину та розробити подальшу тактику обстеження.

Існує кілька причин підвищення лейкоцитів у сечі (лейкоцитурія) у вагітних. Лейкоцитурія при вагітності – це кількість лейкоцитів більше 5 у полі зору. Оцінка загального аналізу сечі та його осаду дуже важлива при виношуванні плода, оскільки будь-яка інфекція (навіть без клінічних симптомів та скарг) сечостатевої системи може зашкодити розвитку малюка, а також призвести до викидня або передчасних пологів. До того ж наявність такої інфекції може призвести до інфікування дитини в пологовому процесі. Найчастішими причинами лейкоцитурії під час виношування є:

 • Цистит (запальний процес сечового міхура).
 • Пієлонефрит (запалення нирок).
 • Сечокам’яна хвороба (присутність каменів у нирках).
 • Безсимптомна бактеріурія, яка може супроводжуватись і лейкоцитурією.
 • Кандидоз (молочниця).

Всі ці патологічні стани потребують обов’язкового антибактеріального лікування. Що стосується пієлонефриту та сечокам’яної хвороби, то ці захворювання вимагають госпіталізації вагітної до стаціонару.

У вагітної через зниження імунітету можуть підвищуватися лейкоцити в мазку. У такій ситуації обов’язково береться аналіз на наявність інфекції (уреаплазма, мікоплазма, хламідії, гонорея, герпес) для уточнення причини, після чого призначається лікування. При негативному результаті аналізу на інфекції причиною можуть стати дисбактеріоз у піхву (вагіноз), кандидоз (молочниця), кольпіт (запалення шийки матки). Ці стани добре піддаються лікуванню.

Причини зниження рівня лейкоцитів при вагітності

При вагітності кількість лейкоцитів у крові іноді є зниженою (лейкопенія, низькі лейкоцити). Також, як лейкоцитоз, цей стан вимагає ретельного спостереження, додаткового аналізу для встановлення причини та її ліквідації. Причинами лейкопенії можуть бути:

 • Вірусні захворювання (кір, краснуха, грип, вірусний гепатит).
 • Патології шлунково-кишкового тракту (гастрит, коліт).
 • Захворювання ендокринної системи.
 • Неправильне харчування та виснаження організму.
 • У аналізі сечі відсутність лейкоцитів є нормою.

Підвищений рівень лейкоцитів: причини підвищення рівня лейкоцитів у крові

Підвищені лейкоцити в крові – це лейкоцитоз, який може бути фізіологічним та патологічним. Фізіологічний лейкоцитоз – це підвищення лейкоцитів у крові, не пов’язане з наявністю будь-якої патології в організмі. Патологічний лейкоцитоз – це підвищення лейкоцитів, спровоковане певним захворюванням. Розглянемо причини кожного їх докладніше.

Причини фізіологічного лейкоцитозу

Фізіологічний лейкоцитоз безпечний для людини, як правило, має короткочасний характер і не потребує лікування. Але лікареві важливо визначити і не сплутати його з патологічним. Наступні стани або фактори можуть спричинити підвищення лейкоцитів у крові.

 • Харчове навантаження – коли людина здає кров не натще. Необхідно не їсти до здачі крові не менше 8 годин.
 • Фізичне навантаження – коли кров здається після сильної фізичної напруги.
 • Емоційне навантаження – здавання крові після стресу або емоційного напруження.
 • Передменструальний період.
 • Вагітність – у цей період рівень лейкоцитів у крові в нормі вищий, ніж у вагітних жінок.
 • Протягом двох тижнів після розродження.
 • Після дії холоду або тепла.

Якщо пацієнт не має скарг та жодних клінічних ознак захворювання, то лікарю слід виключити перераховані вище фактори для уточнення причини лейкоцитозу. Також лікар може призначити повторно скласти аналіз для виключення помилки. Якщо при повторному аналізі результат повториться або зміниться в гірший бік, це пряме показання для подальшого обстеження, так як такий лейкоцитоз вже є патологічним.

Причини патологічного лейкоцитозу

Патологічний лейкоцитоз є небезпечним для здоров’я людини, не проходить самостійно і вимагає уточнення причини та лікування знайденого захворювання. Існує кілька основних причин:

 • Бактеріальні інфекції різних органів та систем: шлунково-кишкового тракту (холецистит, панкреатит, коліт, апендицит); дихальної системи (бронхіт, бронхіальна астма, пневмонія); сечовидільної системи (пієлонефрит, цистит – також можуть супроводжуватися підвищенням лейкоцитів не тільки в сечі, але і в крові); статевої системи (аднексит, ендометрит у жінок, простатит у чоловіків);
 • Асептичний запальний процес (тобто викликаний бактеріями), наприклад, при системних захворюваннях сполучної тканини.
 • Травми, опіки та парези.
 • Отруєння різними токсичними речовинами.
 • Променева хвороба (у початковій стадії).
 • Побічний ефект препаратів, що приймаються (наприклад, при лікуванні глюкокортикостероїдами).
 • Крововтрати різного походження.
 • Злоякісні утворення. Тут окремо варто відзначити лейкоз (рак крові), у якому може спостерігатися виражений лейкоцитоз. Британське дослідження від 2019 року, опубліковане в журналі «Гематологія», виявило певний зв’язок між успадкованими генними мутаціями FLT3-ITD та NRAS та підвищеною ймовірністю розвитку лейкемії (рака крові, білокрів’я).

Кожне вищезгадане захворювання має свої додаткові клінічні ознаки (а також певний анамнез та скарги пацієнта), специфічні зміни інших показників крові, що допомагає визначитись лікарю у розробці подальшої стратегії лікування.

При патологічному лейкоцитозі дуже важливою є оцінка лейкоцитарної формули (відсоткове співвідношення лейкоцитів декількох видів). Підвищення деяких видів лейкоцитів може говорити про специфічне захворювання. Наприклад, збільшення лімфоцитів у порівнянні з іншими видами можливе при туберкульозі. Поява плазматичних клітин у крові (в нормі їх не повинно бути) може свідчити про онкологічне захворювання крові.

Існує поняття “зсув лейкоцитарної формули вліво”. Це означає поява у крові не зрілих (юних) форм нейтрофілів, які поспішають допоможе зрілим. Чим активніший і сильніший бактеріальний запальний процес, тим більше організм потребує захисту, а, отже, більш виражений цей зсув.

Причини підвищення рівня лейкоцитів у сечі

Основними причинами підвищених лейкоцитів у сечі (лейкоцитурія) як для жінок, так і для чоловіків є: цистит, пієлонефрит, уретрит. Але саме для чоловіків, причиною також може стати простатит – запалення передміхурової залози. А для жінок це насамперед запальні захворювання жіночої статевої системи. Але й у тому, й у іншому випадку лейкоцитурія є додатковим симптомом, а чи не основним.

Цистит

– запалення сечового міхура. Найпоширеніша причина підвищених лейкоцитів у сечі. Найчастіше цистит має бактеріальну природу (тобто викликається бактеріями) і висхідний шлях інфікування (тобто знизу нагору – із зовнішніх статевих шляхів). Найчастіше на цистит хворіють жінки, оскільки мають особливість будови уретри (канал, який виводить сечу з сечового міхура). Уретра у жінок коротша і ширша, ніж у чоловіків і тісно стикається із зовнішніми статевими органами, що сприяє легшому виникненню та проходженню інфекції вгору сечовими шляхами. Найчастішим збудником циститу є кишкова паличка.

Цистит має певні клінічні ознаки, які вказують на запалення:

 • часті позиви на сечовипускання;
 • різь і біль унизу живота під час сечовипускання;
 • також може підвищуватися температура тіла.

За наявності таких скарг лікар відразу ж призначить загальний аналіз сечі, де виявиться лейкоцитурія (іноді часто в полі зору), а також бактерії в сечі. Для підбору адекватної терапії обов’язково призначається посів сечі та чутливість до антибіотиків, щоб виявити яка саме бактерія викликала запалення та який препарат необхідно приймати. Але з огляду на те, що посів сечі робиться мінімум 3-4 дні, для полегшення стану призначається антибіотик широкого спектра дії, а вже після результату аналізу можна скоригувати лікування.

Пієлонефрит

– запалення нирок, серйозне захворювання, яке за відсутності адекватного лікування може призвести до летального результату. Це захворювання також обов’язково виключається за наявності лейкоцитурії.

Основними симптомами пієлонефриту, крім підвищення лейкоцитів у сечі, є:

 • підвищення температури тіла;
 • ознаки інтоксикації (слабкість, пітливість, відсутність апетиту);
 • біль у ділянці нирок справа або ліворуч (залежить від того, яка нирка запалена, тому що частіше це односторонній процес, але може бути і двосторонній пієлонефрит);
 • можуть бути болі та різі при сечовипусканні.

Підтвердити цей діагноз в даний час просто, за допомогою УЗД (ультразвукового дослідження) нирок, при якому є певні ознаки запального процесу. Також необхідно провести посів сечі для уточнення причини, що спричинила запалення.

Лікування пієлонефриту здійснюється в стаціонарі, під контролем загального аналізу сечі та УЗД. Призначаються антибіотики широкого спектра дії, і навіть антибіотики за результатами чутливості бактерії. Призначається постільний режим, рясне питво, масивна інфузійна терапія (внутрішньовенне введення різних розчинів для зниження інтоксикації та промивання сечових шляхів).

Уретрит

– запалення сечовипускального каналу, ще одна причина, яка може призвести до підвищення лейкоцитів у сечі. Найчастіше хворіють чоловіки, тому що уретра більш вузька та довга, що сприяє локалізації запального процесу у каналі. У жінок уретрит протікає разом з циститом, оскільки інфекція швидко проникає вгору сечовий міхур, і діагноз частіше ставиться, як цистит.

Уретрит унаслідок виникнення ділиться на: гонорейний та не гонорейний. Гонорейний – це результат зараження венеричною інфекцією після незахищеного статевого акту, лікування займаються венерологи. Не гонорейний уретрит може виникнути за порушення правил особистої гігієни, а також при інших захворюваннях. Ознаками уретриту, крім підвищення лейкоцитів у сечі, є біль при сечовипусканні, виділення з уретри. Необхідно обов’язково якнайшвидше звернутися до лікаря, тому що інфекція здатна швидко піти вгору і викликати цистит та пієлонефрит. Лікується уретрит антибіотиками.

Причини підвищення рівня лейкоцитів у мазку

При відвідуванні жінкою гінекологічного кабінету з профілактичною метою обов’язково береться мазок на флору. Такий же аналіз обов’язково необхідно брати за наявності скарг пацієнтки на печіння та свербіж у піхві, біль під час статевого акту, виділення різного характеру, неприємні відчуття печіння та біль під час сечовипускання. Існує три ступені чистоти мазка. Перший і другий ступінь є варіантами норми. Третій ступінь чистоти говорить про підвищення рівня лейкоцитів у мазку та є патологією (тобто говорить про запалення у жіночій статевій системі). Розглянемо основні причини підвищення рівня лейкоцитів у мазку:

Бактеріальний вагіноз – дисбактеріоз піхви. Тут слід уточнити, що бактеріальний вагіноз – це інфекційне, але не запальне захворювання, оскільки суть полягає у зниженні лактобактерій (корисних бактерій, що населяють піхву) та підвищенні інших бактерій (які також населяють піхву). Чи не запальне означає відсутність перевищення рівня лейкоцитів у мазку у жінок. Але чому тоді бактеріальний вагіноз відносять до причин підвищення лейкоцитів в мазку? Тому що нерідко він виникає на тлі іншого запального процесу, локалізованого у піхві. Їхнє лікування проводять спільно.

 • Вульвовагініт – запалення вульви та слизової оболонки піхви. Найчастіше розвивається у дівчаток чи жінок похилого віку за відсутності належних гігієнічних процедур. Всередину потрапляє кишкова паличка та викликає запалення. Причиною такого запалення можуть стати гельмінти (наприклад, гострики).
 • Кольпіт (інша назва вагініт) – запальний процес, локалізований на слизовій оболонці піхви. Є найпоширенішою проблемою жіночої статевої системи, зустрічається у жінок дітородного віку. Причиною є різні бактерії (трихомонади, гемофільна паличка, мікоплазма, хламідії, стафілокок, стрептокок та інші).
 • Цервіцит – запалення шийки матки. Причиною захворювання можуть бути як інфекції, що переносяться статевим шляхом (гонорея, хламідіоз або мікоплазмоз), так і власні умовно-патогенні бактерії (які населяють наш організм) – це кишкова паличка, гриби, стафілокок. Також спровокувати запалення здатні віруси (герпес, цитомегаловірус, вірус папіломи людини), гормональний дисбаланс, механічне пошкодження шийки матки (після операції, аборту або пологів), хімічні подразники (контрацептиви, мастила, спринцювання).
 • Ендометрит – запалення тіла матки, саме поверхневого шару внутрішньої (слизової) оболонки тіла матки (ендометрій). Найчастіше таке запалення проникає висхідним шляхом після абортів, пологів, маніпуляцій у піхву, статевого акту в період менструальних виділень.
 • Аднексит (інша назва сальпінгоофорит) – запальний процес, що торкається яєчників і маткових труб. Розвиток інфекції починається з маткових труб, а потім розповсюджується і на яєчники. Збудниками можуть бути різні бактерії та віруси. Дане захворювання може бути спровоковане зниженням імунітету, вираженим перевтомою або переохолодженням (купання в холодній водоймі).
 • Онкологічні (злоякісні) і доброякісні патології сечостатевої системи
 • Дисгормональні порушення (порушення складу жіночих статевих гормонів)

Збудниками у свою чергу будь-якого запального процесу сечостатевої системи у жінки не залежно від локалізації можуть бути:

 • гонококк, уреаплазма, партнера;
 • стафілокок, кишкова паличка;
 • віруси – цитомегаловірус, герпес;
 • грибок, що призводить до кандидозу (молочниці);

Чим сильніше виражений запальний процес, тим вище кількість лейкоцитів у мазку у жінок. Після отримання результату аналізу лікар призначає уточнюючі дослідження на пошук причини надто високого рівня лейкоцитів у жінки. Це може бути посів або ПЛР-діагностика (полімеразна ланцюгова реакція).

У разі виявлення збудника інфекції призначається специфічне лікування. Можуть використовуватися як таблетовані препарати всередину, так і місцеве лікування у вигляді свічок та спринцювання. Після лікування обов’язково потрібне контрольне дослідження мазка на флору та на присутність конкретного збудника інфекції. Пам’ятайте, що будь-яке захворювання жіночої статевої системи необхідно лікувати вчасно, не слід займатися самолікуванням, тому що ускладнення, що виникають, можуть нашкодити не тільки здоров’ю в цілому, але і вплинути на репродуктивну функцію (тобто здатність завагітніти і виносити майбутньої дитини).

Знижений рівень лейкоцитів

Знижені лейкоцити у крові – медичний термін «лейкопенія». Даний стан може бути гострим, тобто виниклим раптово, в цьому випадку воно триває не більше трьох місяців. А також хронічною – коли при аналізі крові спостерігається стійке зниження рівня лейкоцитів, тривалість якого становить понад 3 місяці. Існує таке поняття, як агранулоцитоз – виражене зниження лейкоцитів за рахунок гранулярних (зернистих) форм лейкоцитів і моноцитів. Досить тяжкий стан, і в цей період організм не може чинити опір вірусним, бактеріальним інфекціям, хвороботворним грибкам. За відсутності захисту людина швидко і легко хворіє. Такий тяжкий перебіг лейкопенії зустрічається досить рідко, 1 випадок на 100 000 населення. Виділяють три ступеня тяжкості зниження рівня лейкоцитів.

 • Легкий ступінь – зниження рівня лейкоцитів від 1 до 1,5х109/л.
 • Середній ступінь – зниження рівня лейкоцитів від 0,5 до 1х109/л.
 • Важка ступінь – зниження рівня лейкоцитів менше 0,5х109/л.

Також виділяють фізіологічну лейкопенію, коли низький рівень лейкоцитів не пов’язаний з будь-яким захворюванням, носить короткочасний характер і не вимагає лікування, і патологічну лейкопенію, що вимагає лікування та спостереження лікаря, так як такий стан (тривалі знижені лейкоцити в крові), як правило, пов’язане з певним захворюванням.

Причини зниженого рівня лейкоцитів у крові

Фізіологічна лейкопенія зустрічається дуже рідко, причому низький рівень лейкоцитів досягає 2х109/л. При цьому немає жодної органічної патології (захворювання). Причиною такого стану може бути стрес або інша сильна психоемоційна напруга, вона може виникнути після сну або при перегріві (відвідування лазні або сауни).

Перш ніж розглянути причини патологічної лейкопенії, необхідно зрозуміти, що є три ланки у житті лейкоцитів, на які можуть діяти причинні фактори.

 1. Червоний кістковий мозок (орган кровотворення, що у порожнині деяких кісток), де утворюються лейкоцити. При дії причинного фактора на цьому рівні відбувається пригнічення утворення білих кров’яних клітин, у зв’язку з чим їхня кількість зменшується в крові. Недостатня робота кісткового мозку позначається як “аплазія” або “гіпоплазія”. Такий стан може бути вродженим, тоді лейкопенія проявляється одразу. Або під впливом хімічних препаратів, будь-яких медикаментів, іонізуючого випромінювання.
 2. Другою ланкою є лейкоцити, що циркулюють у крові. При дії причинного фактора на цій ланці відбувається збій у їхньому перерозподілі в кровоносному руслі і в результаті відбувається зниження їх кількості.
 3. Третя ланка дії причинного фактора – це надмірна руйнація білих кров’яних клітин, внаслідок якої вони не встигають оновлюватись та їх кількість зменшується.

Отже, основні причини, що ведуть до лейкопенії:

 • Вроджена аплазія або гіпоплазія кісткового мозку, тобто недостатність утворення клітин (дуже рідкісне захворювання)
 • Пухлина кісткового мозку
 • Токсична дія хіміотерапевтичних препаратів, які застосовуються для лікування онкологічних захворювань.
 • ВІЛ-інфекція (СНІД), при якому вірус імунодефіциту людини діє як на рівні кісткового мозку (уповільнює утворення нових лейкоцитів), так і в крові (сприяє руйнування зрілих лейкоцитів)
 • Інші вірусні інфекції (кір, краснуха, грип, вірус Епштейн-Бар, гепатит)
 • Хронічна бактеріальна інфекція (туберкульоз)
 • Метаболічні порушення в організмі, пов’язані з нестачею вітамінів групи В, фолієвої кислоти, міді.
 • Контакт із хімічними речовинами протягом тривалого часу
 • Дія лікарських препаратів (як побічний ефект при тривалому прийомі медикаменту для терапії хронічних захворювань), наприклад, НПЗЗ (нестероїдні протизапальні препарати), деякі антидепресанти, препарати для лікування епілепсії. Тому необхідно читати інструкції, там обов’язково вказано цей побічний ефект.

Вплив антидепресантів на формулу крові може бути як побічним ефектом препарату, так і прямим наслідком зменшення депресивного розладу. Проведене Науковим центром психічного здоров’я в 2015 році дослідження показало, що за наявності ендогенної депресії у пацієнтів рівень активності лейкоцитарної еластази був підвищений, а після закінчення терапії депресії її активність достовірно знизилася.

Щодо зміни рівня лейкоцитів у крові у дитини, то найчастіше зниження відбувається на тлі інфекційних захворювань (кір, краснуха, грип, епідемічний паротит) або через прийом лікарських препаратів (антибіотики, антигістамінні ліки – від алергії).

При виявленні зниження кількості білих кров’яних клітин у пацієнта лікар призначить повторний аналіз, щоб уникнути фізіологічної лейкопенії або помилки лабораторії. Якщо ж повторний аналіз демонструє такі ж значення чи гірше, то планується подальше обстеження для пошуку причини. Насамперед досліджується обов’язково кістковий мозок. Залежно результату аналізу призначаються інші методи обстеження.

Як привести кількість лейкоцитів у норму?

Перш, ніж говорити про нормалізацію кількості лейкоцитів у крові, сечі або гінекологічному мазку у жінок, важливо розуміти, що причиною зміни рівня даних клітин є найчастіше конкретне захворювання, яке необхідно лікувати. Займаючись самолікуванням, ви можете зашкодити собі. Тому головна умова, яка може допомогти привести кількість лейкоцитів до норми – це діагностика причини та її лікування.

Додатковими методами можуть бути спеціальна дієта (лікувальне харчування) та народні засоби за умови, що ви проконсультувалися з лікарем, і у вас немає протипоказань. Додатковий метод означає, що його можна застосовувати разом із основним лікуванням. Чи не замість! За наявності захворювання зміни одного лише харчування не дасть потрібного ефекту, а ось посилити ситуацію може.

Що стосується зниження рівня лейкоцитів (у крові, сечі або гінекологічному мазку), то в даному випадку зміна харчування ніяк не допоможе і необхідне тільки лікування лікаря.

 • Лікувальне харчування для підвищення лейкоцитів у крові:
 • Виключити тваринні жири та легкозасвоювані вуглеводи (печінка, свинина, нирки, молоко, сир, вершкове масло, випічка, солодощі).
 • Живлення має бути збалансованим, багатим білком, вітамінами (групи В, фолієва кислота, вітамін С), мікроелементами (магній, калій, кальцій, цинк), поліненасиченими жирними кислотами. Для цього необхідно додатково приймати харчові добавки, які вам призначить лікар.
 • Збільшити споживання продуктів, що підвищують рівень лейкоцитів у крові: зелень, червона ікра, греча, морепродукти, овес, горіхи, яйця, а також фрукти та овочі червоного кольору (гранат, буряк); м’ясо курки, кролика або індички.

Народні рецепти альтернативної медицини, які допомагають підвищити рівень лейкоцитів у крові:

 • Відвар з вівса – 2 чайні ложки зерна + 1,5 склянки води, кип’ятити на повільному вогні, настояти протягом дня та приймати по 1/3 склянки 2 рази на день протягом 1,5 місяці. Пити обов’язково натще.
 • Настій з буркуну. Дві чайної ложки сухої трави буркуну залити 1,5 склянками окропу, настояти не менше 4-х годин. Приймати тричі на день до їди протягом місяця.
 • Суміш шипшини з ягодами суниці та кропивою. Змішати все в невеликій кількості, приблизно в рівній пропорції, залити теплою водою (близько 500 мл), поставити на водяну баню (на 20 хвилин). Дати охолонути та настоятися протягом години. Приймати по 50 мл тричі на день протягом одного місяця.
 • Також корисні свіжі соки (фреш) з буряка, моркви. Можна приготувати буряковий квас. Для цього у трилітрову банку крупно нарізати буряк і залити кип’яченою водою. Додати щіпку солі та три столові ложки меду. Закрити марлею. Поставити у темне місце на три дні. Приймати по 50 г тричі на день до їди.

Пам’ятайте, що лікувальне харчування та альтернативні способи – це лише додаткові методи лікування, які допомагають упоратися зі зниженими лейкоцитами. Основну терапію призначає лише лікар.

Що стосується дітей, то для нормалізації лейкоцитів у крові у дитини народні засоби не використовуються, оскільки самі по собі можуть викликати негативну реакцію у організму, що росте. Тут краще повністю довіритись вашому педіатру.

Соцмережі