Кропива

Кропива (Urtica dioica) – це звичне видовище на задвірках і в садах, хоча його часто відбирають і відкидають в сторону, іноді навіть уникають через її жалючі властивості.

Перше задокументоване використання цієї трави полягало в тому, що римські солдати билися з холодом, протираючи листя в руках, щоб викликати запалення і подразнення. Вона поширилася по всьому світу, і використовувалася лікарями з 19 століття через її достаток хімічними речовинами і сполуками, які можуть допомогти організму оптимально функціонувати. Рослина зародилося в Північній Європі і Азії, і тепер кропива зростає в усьому світі як дика рослина висотою близько 1 метра.

Кропиву можна відрізнити від інших рослин по її листю. Листя мають овальну форму з глибоко зазубреними краями. У цих листів також є довгі жалкі волоски, які вводять хімічні речовини в шкіру, коли людина випадково торкається, або чистить їх. Ці волоски часто викликають біль і можуть навіть викликати запалення шкіри в ураженому районі, яке зазвичай називають кропив’янкою. Незважаючи на те, що кропиву часто уникають і вважають марною рослиною, вона була предметом численних досліджень, які підтверджують її цінність.

Переваги кропиви: що можна отримати з цього бур’яну?

Кропив’яні рослинні волокна використовуються для ткацтва міцного одягу та інших тканин. Вона використовувалася в якості альтернативи бавовні під час Першої світової війни та Другої світової війни, але тепер була замінена більш дешевими матеріалами. З іншого боку, деякі швейні галузі починають розглядати її як більш екологічну альтернативу іншим джерелам тканини.

Ця рослина містить величезну кількість вітамінів і мінералів. Вітаміни, які вона містить: A, C, D, E і K. Вона також містить амінокислоти і антиоксиданти, які допомагають боротися з вільними радикалами.

Лікарські властивості кропиви

Кропива дводомна, латинська назва Urtica dioica, використовувалася в медикаментозних цілях, по принаймні з 3 ст. до н.е. У середньовічні часи вона використовувалася для лікування болю в суглобах, а також як сечогінний засіб. Сьогодні корінь кропиви використовується для лікування сечостатевих проблем, пов’язаних зі збільшеною простатою (ДГПЗ), інфекціями сечовивідних шляхів і сінну лихоманку. Тим часом лист кропиви найчастіше використовується для лікування болю, остеоартриту, алергії і сінної лихоманки.

Відвар кропиви безпосередньо впливає на нирки. Кропива – це сечогінний засіб, збільшує вироблення сечі і видалення сечової кислоти (під наглядом лікаря). Таким чином, це може бути корисно для набряків, запального артриту або подагри. Її основними складовими є флавоноїди (кверцетин, кемпферол), каротиноїди, вітамін С, вітамін В, вітамін К1, трітерпени, стероли і мінерали. Десять її грамів містять 290 міліграмів кальцію і 86 міліграмів магнію. Для порівняння, 10 г сирого шпинату містять 10 міліграмів кальцію і 8 міліграмів магнію.

Відвар кропиви від алергій

Сінна лихоманка вражає мільйони людей, і кропив’яний відвар ефективний в боротьбі з сверблячкою і чханням, зазвичай пов’язаних з нею. Дослідження, проведене в Національному коледжі натуропатичної медицини, показало, що у 58% учасників, яким дали її ліофілізований екстракт для лікування сінної лихоманки, зменшилися симптоми. Оскільки антигістамінні препарати можуть мати побічні ефекти, такі як сонливість, судоми і сухість у роті, кропив’яний чай є хорошою альтернативою людям з високою чутливістю.

Вплив на здоров’я передміхурової залози

Дослідження також припускають, що кропива може справити позитивний вплив на передміхурову залозу і може допомогти в запобіганні доброякісної гіперплазії передміхурової залози. Поки що не встановлено, як рослина впливає на цей стан, але дослідження показують, що вона обмежує і регулює кількість тестостерону, що виділяється організмом.

Вплив на артеріальний тиск

У кількох дослідженнях, які проводилися на тваринах, кропива, як було показано, знижує рівень артеріального тиску. Однак цей ефект ще не був продемонстрований в дослідженнях на людині. Здатність трави знизити артеріальний тиск, ймовірно, відбувається тому, що вона має сечогінну дію на організм людини, що, в свою чергу, знижує систолічний АТ. Оскільки високий артеріальний тиск є серйозним захворюванням, не можна використовувати її для лікування, не порадившись з досвідченим медичним фахівцем.

Відвар кропиви для артриту

У 2013 році «фітомедицини» показала, що ця рослина, включаючи корінь, при вилученні в розчин на масляній основі, допомагає зменшити запалення. Був вказаний великий потенціал для лікування артриту, але подальші дослідження все ще потрібно. Протизапальні властивості кропиви можуть фактично допомогти тим, хто страждає на артрит. Більш того, дослідження, опубліковане в «Журналі Королівського медичного товариства» в червні 2000 року, повідомляє, що лист кропиви може зменшити остеоартритний біль в основі великого пальця, коли він прикладається до болючої області.

Втрата ваги

Хоча офіційні дослідження не проводилися щодо впливу кропиви на втрату ваги, є дані, що трава з її очисними властивостями може допомогти скинути кілограми, ефективно позбавивши організм від небажаних метаболічних відходів. Скорочення накопичених відходів в м’язовій тканині і всієї лімфатичної системи дозволяє організму функціонувати більш продуктивно. Джилліан МакКейт, автор і телеведучий «You Are What You Eat», рекомендує у своїй книзі «Slim for Life» 3-4 чашки в день кропив’яного чаю, оскільки вона «підвищує метаболізм і є природним пригнічувачем апетиту».

Кропива і тестостерон

У дослідженні 2014 року, присвяченому негативним ефектам нікотину на сперму у мишей, дослідники виявили, що збільшення дози кропиви значно підвищило рухливість, кількість, нормальну морфологію сперматозоїдів, діаметр сім’яних канальців і тестостерону у всіх групах у порівнянні з контрольною групою. Екстракти кропиви рекламувалися для культуристів, тому що вони, по-видимому, впливають на рівень тестостерону в організмі. Є анекдотичні повідомлення про те, що екстракт кропиви також допомагає поповнювати кількість тестостерону в організмі, яке може бути значно зменшено під час тренування з бодібілдингу; однак ці твердження не були науково підтверджені у людей. Що стосується його впливу на лібідо, трава може допомогти у випадках зниження сексуального потягу через її здатності підтримувати тестостерон активним, але це не було науково доведено.

Антибактеріальні та протигрибкові ефекти

Дослідження, яке проводилося в 2013 р показало, що ця рослина дійсно має потужну антибактеріальну активність. Звичайна в більшості регіонів уздовж річок і озер, дводомна кропива – це рослина, яка також володіє протигрибковими властивостями. У дослідженні, опублікованому в «Журналі біологічної хімії», лектин аглютинін володіє сполучними властивостями хітину, які призводять до виражених протигрибкових і м’яких антибактеріальних функцій.

Протизапальні властивості

Кропива часто використовується для лікування завдяки своїм протизапальним властивостям. Кропив’яні екстракти допомагають пригнічувати протизапальні сигнальні молекули, які можуть викликати запалення в організмі. Вона може допомогти зменшити запалення в сечових шляхах, артритичне запалення і запалення шкіри, такі як екзема.

Кропива для росту волосся і догляду за шкірою

Одне з найстаріших засобів для випадіння волосся – це кропива (urtica diocia). Для лікування використовують її відвар: додати кропиву в киплячу воду, і кип’ятити протягом 3-5 хвилин, випивати даний відвар три рази на день. Або можна використовувати інший метод: масажними рухами масло кропиви втирають в шкіру голови вночі, один-два рази на тиждень на ніч, вранці змивають шампунем. Ефективність даних методів настає не відразу, може знадобитися кілька місяців, щоб досягти позитивного результату.

Немає ніяких медичних досліджень, які б доводили, що відвар кропиви сприяє росту волосся або усуває вугри. Проте травники використовують його для росту волосся, стверджуючи, що кремнезем в кропиві зміцнює волосся і нігті, а інші властивості покращують кровообіг. Дійсно, є тонни продуктів для догляду за волоссям для стоншеного волосся, які містять кропиву. Загалом, вона надає багато позитивних ефектів для здоров’я волосся і шкіри голови, такі як:

  • сприяє швидкому росту волосся;
  • зміцнює волосяні фолікули;
  • зменшує жирність волосся;
  • додає блиск для тьмяного волосся;
  • лікує лупу;
  • усуває сухість шкіри голови;
  • заспокоює свербіж, роздратовані і чутливість шкіри голови.

Те ж саме стосується використання Urtica dioica для догляду за шкірою. При попаданні в місцеву мазь або навіть у вигляді відвару, кропива може надавати протизапальну та знеболювальну дію на шкірні проблеми, такі як екзема або висип. Велика кількість хлорофілу в кропиві дає їй лужну і детоксикуючі властивості, що потенційно робить рослина ефективним для лікування акне. У книзі «Інтегративна медицина» говориться, що кропива корисна при лікуванні висипу або кропив’янки. У листі Urtica dioica містяться флавоноїди – або біофлавоноїди – подібні керцеціну, які можуть заспокоювати висип, тому що вони стабілізують огрядні клітини, що ефективно зменшують кількість гістаміну.

Коли приймати кропиву не рекомендується?

Протипоказаннями до прийому кропиви в будь-якому вигляді є вагітність і лактація, а також не рекомендовано її використання у дітей до 12 років. Кропива відома як абортивний і стимулюючий менструацію рослина.

Протипоказання включають використання варфарину і алергії на деякі види кропиви.

Побічні ефекти кропиви відомі перш за все її здатністю викликати роздратування шкіри після контакту. Короткочасний зуд викликаний вивільненням гістаміну, серотоніну і холіну з волосків і шипів, які знаходяться на листі і стеблах. Екстракти кореня кропиви і інші препарати кропиви зазвичай добре переносяться з незначними короткочасними ефектами шлунку, включаючи діарею, біль в шлунку і нудоту.

Незважаючи на різноманітність переваг для здоров’я, які кропива надає, вона може втручатися в дії численних ліків і викликати різні несприятливі наслідки для здоров’я, якщо їх приймати без контролю, або рекомендації медичного працівника. Рекомендується запитати у лікаря чи безпечно використовувати цю траву, і в якій формі це доцільно.

Загальні побічні ефекти включають більш низький артеріальний тиск, гіперглікемія у пацієнтів з діабетом, висип, пітливість і розлад шлунково-кишкового тракту. Рідкісні побічні ефекти включають проблеми дихання, слабкість, діарею, швидкий серцевий ритм, слиновиділення і розширення зіниць.

Кропива – корисна рослина, незважаючи на її жалючі властивості. Тому, якщо її і знаходять на городі, то, обізнані люди, намагаються не викидати, як бур’ян, так як знають про її численні позитивні впливи на організм людини.

Соцмережі