Фототерапія – що це, показання та протипоказання, методика, рекомендації

Фототерапія – це процедура, що передбачає вплив ультрафіолетових променів на шкіру в терапевтичних і косметичних цілях.

Що таке фототерапія?

На сьогодні дерматологами та косметологами широко пропонується така процедура як фототерапія (світлотерапія, світлолікування). Лікування шкіри вважається ефективним, якщо застосовуються процедури фототерапії. В ході сеансу лікувальний ефект досягається шляхом впливу на шкірні покриви ультрафіолетових променів регулярного типу.

Для досягнення максимально позитивного ефекту, фототерапію рекомендовано застосовувати курсами і під строгим контролем професіонала. Досвідчений фахівець розрахує тривалість і кількість курсів, взявши до уваги такі фактори як тип вашої шкіри, гормональний статус, індивідуальні особливості вашого організму, наявні проблеми.

Лікування при цьому може проводитися як в амбулаторних умовах, так і в домашніх умовах, безумовно, з дозволу вашого особистого лікаря. У другому випадку необхідна наявність у вас вдома спеціального обладнання.

Як інструменти для проведення процедур виступають діхроічние, світлодіодні, лазерні і флуоресцентні джерела світла. Таким чином вдається тримати під контролем рівень проникнення в нервові і судинні структури, а також в шкірні покриви електромагнітних хвиль.

Біостимуляційний ефект світлового випромінювання, яке застосовується, коли проводяться процедури фототерапії, надає на людський організм не тільки оздоровче, а й профілактичний вплив, здійснюється лікування шкіри. Так відбувається налагодження синтезу гормонів і ферментів, поліпшуються обмінні процеси, відновлюється харчування і дихання тканин і клітин органів. В результаті підвищення активності фагоцитів і посилення вироблення імуноглобулінів поліпшуються загальні показники якості крові. Дослідження довели, що наслідком проведення курсу фототерапії стає посилення імунного захисту організму і, як наслідок, поліпшується його опірність негативним факторам зовнішнього середовища.

Показання

Нумо розгляньмо, при якому анамнезі показано лікування світлотерапією. Попри те, що популярність процедури зростає з кожним днем, рекомендувати сеанси фототерапії повинен лікувальний фахівець.

Показанням для проведення процедур фототерапії служить широкої ряд шкірних захворювань, поміж яких:

 • екземи;
 • нейродерміти різного генезу;
 • псоріаз.

Фототерапія ефективно допомагає позбавитися від трофічних виразкових утворень. Позитивні результати досягаються і в тих випадках, коли є необхідність надати шкірі естетичний вигляд.

В ході процедур бліднуть осередки зайвої пігментації, зникають судинні сіточки, а зморшки стають менш помітними.

Фахівці можуть рекомендувати вплив ультрафіолетових променів за коштами процедури фототерапії, як частина комплексної терапії для лікування:

 • сезонних і несезонних депресивних станів;
 • психічних розладів;
 • при синдромі пізнього засинання.

Фототерапія буде корисна у випадках, коли ваш організм потребує швидке відновлення після ряду стресових ситуацій, до числа яких можна віднести тривалі перельоти і супутні їм зміни часових поясів (роз синхронізація біологічного годинника).

Десенсибілізуючи властивості світла роблять його незамінним при таких діагнозах як:

 • бронхіальна астма;
 • артрити алергічного походження;
 • алергії різного характеру.

Процедура фототерапії надає розсмоктує і знеболюючий ефект у випадках з:

 • м’язовими болями і болями невралгічного характеру;
 • при хронічних і знаходяться в підгострій стадії запальних процесах.

На сьогодні все активніше впроваджуються процедури фототерапії в пологові будинки – в цілях зняття симптоматики і попередження ускладнень при такому діагнозі як жовтяниця новонародженого.

У багатьох випадках, завдяки світлотерапії, значного прогресу вдається досягти в боротьбі з онкологічними захворюваннями шкірних покривів.

Різновиди фототерапії

На думку медиків, доцільно виділяти кілька видів фототерапії:

 • вузькополосна;
 • широкосмугова;
 • селективна;
 • імпульсна.

Ефект від терапії в першому випадку досягається в результаті впливу широкого пучка хвиль світла, що робить цей вид малоефективним для важкодоступних місць. У зв’язку з тим, що поміж негативних побічних наслідків при широкосмугової терапії можуть проявитися опіки шкіри і еритеми, даний тип УФ-терапії призначається у виняткових випадках.

При вузькополосній фототерапії ми маємо справу з ультрафіолетовими променями Б типу, що направляються безпосередньо на вогнище впливу. Таким чином, кількість побічних ефектів значно знижується.

Поміж основних показань для проведення процедур селективної фототерапії – таке захворювання як псоріаз.

З метою фотоепіляції і фотоомолодження також широко використовується імпульсна фототерапія. Ефект процедур досягається впливом високоінтенсивних імпульсів світла видимих і ближніх інфрачервоних частин спектра.

У зв’язку зі світлолікуванням не зайвим буде згадати і про геліотерапії. Тут в лікувальних цілях використовується природне світло сонця. Дана фізіотерапевтична методика показана при лікуванні позалегеневих типів туберкульозу і певних захворюваннях шкіри. Надає загартовуючу і загальнозміцнювальну дію.

Як проводиться процедура фототерапії?

Зупинимося детальніше на техніці проведення фототерапії. Для проведення процедур фототерапії використовуються спеціальні прилади.

Іноді лікарем може бути рекомендована попередня глибока чистка того ділянки шкіри, на який показано вплив. В обов’язковому порядку необхідно пройти тест на наявність алергічних реакцій, які можуть бути викликані УФ-променями. У разі наявності у пацієнта протипоказань до подібного роду терапії від процедур слід відмовитися. Якоїсь особливої підготовки для проведення сеансу світлотерапії не потрібно.

Для того, щоб уберегти шкірні покриви від опіків, але в той самий час поліпшити проникнення світлових променів уражені ділянки обробляють спеціально призначеним для цих цілей гелем. Він містить знеболювальні та охолоджувальні компоненти. З метою збереження здоров’я очей пацієнтові пропонується надіти захисні окуляри.

Для проведення процедур фототерапії застосовують спеціальний апарат, заснований на роботі приладу інфрачервоного, ультрафіолетового та видимого випромінювання. Режим його роботи, колірна гамма визначаються в кожному конкретному випадку індивідуально. Так само як і тривалість процедури, яка знаходиться в прямій залежності від тяжкості захворювання. В середньому курс лікування становить близько десяти процедур. Проте відчути позитивний вплив методу пацієнт має можливість вже після кількох процедур.

Після закінчення процедури і видалення з шкіри залишків гелю, на поверхню наноситься мазь для попередження подразнення і набряклості.

Ефект від процедури фотоомолодження

Процедури фототерапії часто застосовуються в косметології для вирішення різних косметичних проблем. Дієвість світлотерапії обумовлена особливим впливом променів УФ-спектра на тканини і мембрани клітин. При цьому ефект наростає поступово, від процедури до процедури. Хоча перші результати можуть бути констатовані вже після проходження декількох процедур, про видимих поліпшень можна говорити не раніше 4-5 сеансів.

Відзначають такі ефекти, які надає фототерапія:

 • Колір обличчя набуває свіжість і здоровий вигляд.
 • Насичення шкіри еластином і колагеном робить її більш пружною.
 • Поліпшується ситуація з проблемами дерматологічного характеру – помітно звужуються пори, зникають веснянки і пігментні плями.
 • Спостерігається поетапне розгладження зморшок, «підтягується» овал обличчя. Посилюються процеси регенерації.
 • З огляду на стимуляції синтезу вітаміну D, за підсумками більш повного курсу фототерапії (6-10 сеансів) можна констатувати зникнення «апельсинової кірки» і розсмоктування кіллоідних рубців.

Зазвичай повний курс лікування включає перерви в процедурах становить до 6 місяців.

Сьогодні процедура фототерапії варто в обов’язковому переліку послуг більшості клінік естетичної косметології. Її особлива популярність в ряду інших методик обумовлена і рядом інших факторів. Це і індивідуальний підхід до проблем, і відсутність больових відчуттів під час процедур, і відсутність ризиків і наслідків, як, наприклад, при хірургічному лікуванні, і досягнення тривалого ефекту від фотолікування.

Особливості відновлення

Невелика кількість протипоказань робить курс процедур фототерапії безпечним, але деякі тимчасові незручності можуть все ж виникнути. Перш за все, це незвичне для пацієнта легке поколювання в момент лікування. Безпосередньо після завершення сеансу на ділянках шкірних покривів можуть спостерігатися набряклість і незначні почервоніння, а в місцях скупчення судин з’явитися скоринки. Лікувальний фахівець попередить вас, що боятися подібних проявів не варто: вони зійдуть на «ні» протягом кількох днів.

Для того, щоб закріпити отриманий результат вам доведеться дотримуватися певного списку правил:

 • Так, наприклад, протягом перших кількох тижнів після процедури рекомендовано застосування препаратів, що поліпшують процеси регенерації шкіри – пантенол і т.п.
 • Для стимулювання харчування клітин слід вживати не менше півтора літра води і потрібно налагодити приймання вітамінів груп А і С.
 • Перед виходом на вулицю не забувайте нанести на відкриті ділянки шкіри, що піддавалися впливу світлотерапії, протисонцевий крем.
 • Використання декоративної косметики доведеться тимчасово обмежити, так само як і вживання алкоголю і тютюнових виробів.

А ось і список «табу», який потрібно знати, якщо проводиться фототерапія:

 • загар в солярії і під відкритим сонцем протягом перших двох тижнів;
 • відвідування басейну, сауни, лазні;
 • ванні, температури води яких перевищує температуру тіла.

Більш докладно про всі особливості адаптаційного періоду вам розповість фахівець.

Протипоказання

Попри безпеку в порівнянні з іншими методиками, до призначення лікування фототерапією можуть бути протипоказання.

Фототерапія може виключатися в деяких випадках. Підставою для скасування процедур можуть стати:

 • онкологічні захворювання;
 • свіжий загар (штучний, природний);
 • алергічна реакція на світло;
 • порушення функцій щитовидної залози;
 • різного роду серцеві патології;
 • ниркова недостатність;
 • цукровий діабет;
 • легенева форма туберкульозу;
 • вагітність;
 • вік пацієнта до 14 років;
 • деякі стадії гіпертонії і патологічні захворювання очей;
 • гостра фаза захворювань шкіри, мають запальний характер;
 • відхилення в показниках згортання крові і деякі інші.

У тому випадку, якщо вам доведеться відмовитися від проведення фототерапії, досвідчений косметолог обов’язково порекомендує вам альтернативний варіант позбавлення від наявної проблеми. Нерідко таким варіантом стає лазерна терапія.

Переваги та недоліки фототерапії

При відсутності протипоказань процедура світлотерапії – безпечна. Попри те, що ультрафіолет відноситься до числа агресивних випромінювань, здатних навіть змінити структуру нашого ДНК, випромінювання сучасних світлових ламп годі й остерігатися. Рівень його інтенсивності не здатний привести до яких-небудь негативних наслідків. Крім цього сучасні косметологічні клініки оснащені апаратами нового покоління. У таких апаратах передбачена система регуляції і контроль ПЕД (мінімальна еритемна доза). На стадії попереднього тестування ПЕД підбирається індивідуально.

Методика надійна, безболісна і високоефективна для широкого списку показань. У порівнянні з аналогічними методами лікування дозволяє мати високий рівень контролю в ході процедури. Так є можливість індивідуальних налаштувань під пацієнта таких показників як кількість і частота спалахів світла, довжина хвилі. Зайві промені відсікає спеціальний фільтр. Дана косметологічна процедура має тривалий ефект.

До числа недоліків фототерапії слід віднести досить високу вартість і наявність протипоказань.

Недостатньо кваліфіковане виконання процедури і недотримання пацієнтом нескладних правил в наступний період можуть призвести до появи на шкірі опіків і пігментних плям.

Зважаючи на це при зверненні в косметологічний центр не буде зайвим переконатися в наявності ліцензії на роботу зі спеціальною апаратурою і на надання послуги.

Фототерапія (у себе) вдома

Проведення сеансів світлотерапії стало можливим і в домашніх умовах. Для таких цілей промисловістю випускаються спеціальні портативні лампи. Користуватися ними досить зручно.

ВАЖЛИВО. Проводити процедури в домашніх умовах рекомендується тільки після консультації з фахівцем. У більшості випадків лікування вдома показано при акне і регулярних вугрових висипаннях.

Відгуки

Фототерапія – це досить ефективна процедура, яка має масу позитивних відгуків. Особливо багато позитивних відгуків після застосування процедури для омолодження обличчя і в косметичних цілях.

При застосуванні для шкірних захворювань фототерапія також дуже ефективна, проте відгуків за кількістю набагато менше.

Фототерапія – це комплекс регулярних процедур, який при правильному застосуванні може дати хороший лікувальний і косметичний ефект. Але потрібно проконсультуватися з лікарем, впевнитись у відсутності протипоказань, а також в кваліфікації фахівців, які проводитимуть процедуру.

Соцмережі