Хронічний стрес

Короткочасний стрес – невід’ємна частина життя, але якщо він стає хронічним і тривалим, це неодмінно позначитися на здоров’ї людини. HealthApple розповість про те, що таке хронічний стрес, які симптоми вважати тривожними, про можливі наслідки для організму, а також способи боротьби з патологічним станом.

Хронічний стрес як визначення

Стрес – біологічна відповідь на ситуації, при яких відбувається вироблення гормонів стресу: кортизолу та адреналіну. Робота цих гормонів полягає в підготовці організму шляхом збільшення частоти серцевих скорочень, дихання та ін.

Спровокувати стрес-реакцію можуть багато ситуацій, починаючи від небезпечних для життя ситуацій, закінчуючи психологічним тиском, наприклад, робочими питаннями, важливими подіями для кар’єри, навчання та інше.

Лікарі виділяють причини хронічного стресу, які включають:

 • робочі причини: велику відповідальність на роботі, проблеми бізнесу, велику завантаженість, професії, що вимагають постійної напруги і пильності;
 • фінансові труднощі;
 • складні відносини в родині, в різних колективах, відсутність соціальної адаптації та інше.

Хронічний стрес – причина і сприяючий чинник для численних хвороб внутрішніх органів. Як то кажуть, всі хвороби від нервів, і тільки ЗПСШ (захворювання, що передаються статевим шляхом) від любові, хоча і тут можна посперечатися.

Симптоми хронічного стресу

Стрес відбивається на роботі всього організму і зачіпає фізичне і психічне здоров’я. Тип і тяжкість змін і симптомів стресу індивідуальні. Але звертають на себе увагу такі симптоми:

 • дратівливість і навіть агресія;
 • підвищена втома;
 • головні болі, відчуття розбитості;
 • труднощі з концентрацією уваги, зосередженням на певній справі або завданню;
 • складно зібратися з думками;
 • безсоння;
 • зниження лібідо і фіаско в ліжку у чоловіків.

Наслідки для здоров’я

Крім того, стрес можна розглядати як причину розвитку деяких захворювань, які охоплюють усі системи і органи. До цього переліку входять:

 • активація хронічних хвороб травного тракту. Стрес розглядають як один з факторів для розвитку виразкової хвороби шлунка і дванадцятипалої кишки;
 • простежується роль стресу в формуванні хвороб порожнини рота: карієсу, дистрофічних змін в яснах, що загрожує втратою зубів і багато іншого;
 • патології серця і судин, причому хронічний стрес – причина серцевих нападів і станів, що загрожують життю. Доведено його роль у формуванні гіпертензії;
 • цукровий діабет;
 • зайву вагу і ожиріння. Деякі пацієнти не можуть впоратися зі стресом і намагаються буквально його заїдати. У свою чергу ці стани позначаються на здоров’ї і запускають ланцюг послідовних реакцій;
 • зниження імунного захисту, що стає причиною частих інфекційних захворювань;
 • активація хронічних захворювань шкіри. Поява симптомів псоріазу, наприклад, буде тільки посилювати стрес;
 • депресія, тривожні розлади, шизофренія.

Як управляти стресом?

Якщо стрес існує тривалий час, пацієнти можуть відчувати апатію, відсутність сил для того, щоб впоратися з ним і відновити контроль над власним життям. Але при зверненні до лікаря вдається розробити ефективну програму, яка допоможе змінити життя на краще і впоратися зі стресом:

 • Помічати симптоми стресу

Для кожної людини симптоми і прояви стресу індивідуальні, але якщо пацієнт навчиться їх ідентифікувати, то це допоможе керувати ним.

 • Заручитися підтримкою

В деяких випадках впоратися самостійно зі стресом неможливо, потрібна допомога близьких і професіоналів.

 • Уникати провокаторів стресу

Звичайно, далеко не завжди вдається уникнути тригерів стресу, але, зрозумівши їх, представляється можливим скласти програму профілактики, яка буде стримувати їх дію.

 • Фізична активність

Доведено, що під час фізичної активності відбувається вироблення ендорфінів – хімічних речовин, що підвищують настрій і сприяють зниженню стресу. Пацієнти можуть самостійно вибрати для себе найбільш підходяще заняття: прогулянки, велоспорт, басейн, спортзал і різні східні практики.

 • Медитація

Медитація, дихальні практики, усвідомлення гармонії з природою допоможуть позбутися від стресу, тривоги і навіть депресії, що було доведено в ході досліджень.

 • Підвищення якості сну

Безсоння, недосипання – фактори і одночасно симптоми стресу, які неодмінно позначаються на здоров’ї. Для нормалізації сну лікарі рекомендують лягати спати і прокидатися в один і той же час, сон повинен становити 7-8 годин. Перед сном потрібно відмовитися від кофеїну, інтенсивної фізичної активності. Лікарі радять створити і виробити якийсь ритуал перед сном, наприклад, прогулянка – душ – ліжко.

Рекомендоване лікування

Якщо пацієнти не можуть самостійно впоратися зі стресом, симптоми, що з’явилися говорять про погіршення здоров’я, без медичної допомоги не обійтися. Після огляду і виявлення всіх провокуючих чинників тільки лікар може призначити лікування, наприклад, когнітивну поведінкову терапію.

Її головне завдання – допомогти пацієнтам справитися зі стресом. На сеансах лікар допоможе усвідомити, прийняти і змінити свою поведінку.

У деяких випадках лікар може призначати лікарські препарати для лікування хронічного стресу: антидепресанти, засоби, що допомагають заснути, седативні та інші.

Багато фахівців говорять про те, що звертатися до лікаря слід при перших проявах стресу. Для його лікування і запобігання наслідків необхідний комплексний підхід: допомога психолога або психотерапевта, а також лікування і профілактика хвороб внутрішніх органів.

Негайна медична допомога потрібна пацієнтам при появі суїцидальних думок, наркозалежним, а також страждаючим від алкоголізму.

Висновки

Стрес – невід’ємна частина життя, але він стає небезпечним при тривалому існуванні. Це одна з причин численних хвороб внутрішніх органів, а також негативного впливу на психічне здоров’я.

У лікуванні стресу необхідний комплексний підхід, і успіх багато в чому залежить від самих пацієнтів. У комплекс засобів боротьби зі стресом входить визначення провокуючих чинників, їх усунення, лікування та профілактика хвороб внутрішніх органів. Тільки заручившись підтримкою близьких людей, фахівець може домогтися позитивного результату.

Соцмережі

Exit mobile version