Діастема

Діастема – це досить поширене явище, яке зустрічається у 15-20% людей. Більшість власників щілини між зубами вважають, що це значний дефект і починають істотно комплексувати з цього приводу, намагаються не посміхатися, обмежують себе при спілкуванні з іншими людьми, що в підсумку позначається на особистому житті і впливає на професійну діяльність. Лише поодинокі перетворюють наявність діастеми у власну цікавинку і намагаються підкреслити з її допомогою свою неповторність та індивідуальність.

Основні ознаки

 • Наявність видимої зубної щілини між різцями.
 • Щілина між зубами не завжди паралельна, вона може мати також і трикутну форму.
 • Наявність порушень мови – присвистування, шепелявість, людина відчуває утруднення при вимовлянні деяких букв.
 • Неправильний прикус.
 • Пародонтит.

Причини виникнення щербини між зубами

Основною причиною виникнення діастеми є спадковість – зазвичай у половини родичів також присутня подібна міжзубна щілина. На генетичному рівні передається низьке кріплення вуздечки верхньої губи, яке і призводить до формування міжзубної щілини.

Серед інших можливих причин:

 • Рання втрата переднього молочного зуба.
 • Мікродентія центральних різців.
 • Неправильне положення різців.
 • Вроджена відсутність зубів – деякі люди мають не всі зуби і в більшості випадків не виростають бокові різці. З огляду на їх відсутність виникає додатковий простір в зубному ряду, відповідно передні зуби починають зміщуватися в бік віддалення один від одного.
 • Наявність аномалій бічних різців – коли бічні різці виростають менше нормального розміру, додатковий простір, що залишився, можуть займати центральні зуби. Розширити бічні різці в такому випадку можна за допомогою вінірів або коронок.
 • Наявність шкідливих звичок (звичка гризти сухарі, насіння, олівці, нігті) провокує поворот центральних різців по вертикальній осі і розвиток інших деформацій щелепи.

Стоматологи виділяють два види діастеми: дійсну і помилкову. Хибна проявляється під час зміни тимчасового прикусу постійним. Міжзубна щілина з’являється в дитячому віці і відноситься до нормальних станів, оскільки після зміни молочних зубів постійними такий дефект зникає. Справжня діастема проявляється при постійному прикусі і не може зникнути самостійно, тому потрібна консультація стоматолога.

Також діастеми поділяються на симетричні і несиметричні. Симетрична – коли обидва центральні різці зміщені від центральної осі на ідентичну відстань. При несиметричній різці віддаляються на різну відстань від центральної осі, або ж один розташовується нормально, а інший зміщений.

Діагностика

Наявність щілини між зубами визначається візуально, тому в плані діагностики для виявлення діастеми досить звичайного огляду ротової порожнини у стоматолога. Для визначення істинної причини формування діастеми слід дотримуватися рентгенографічного дослідження, зліпка щелепи, аналіз правильності прикусу, форми і нахилу різців, симетричність щілини, характер розташування коренів. Зазвичай хворого відправляють на додаткову консультацію до ортодонта, зубного хірурга і ортопеда, в деяких випадках проводиться колегіальний огляд ротової порожнини.

Лікування діастеми

Усунути діастему можна за допомогою терапевтичних, хірургічних, ортопедичних, ортодонтичних методів або їх поєднання.

Терапевтичні методи мають на увазі косметичну реставрацію, таким чином, міжзубна щілину закривається за допомогою композитних вінірів. На виконання всієї процедури потрібно одне-два відвідування стоматолога.

Ортопедична терапія діастеми також передбачає використання тонких керамічних пластинок – вінірів, що клеяться на передній поверхні зуба таким чином, щоб забезпечити закриття міжзубної щілини. Видима частина зуба перекривається товщиною близько 0,7 мм, тоді як внутрішня сторона не зачіпається. Сучасні вініри зроблені з гіпоалергенних, довговічних і надміцних матеріалів, які підбираються індивідуально за кольором інших зубів в зубному ряду і здатні утримувати задане забарвлення. Серед мінусів такого вирішення проблеми слід зазначити дорожнечу матеріалів і підвищений ризик розвитку карієсу.

Ще одним напрямком ортопедичного лікування є використання коронок (металокерамічних або суцільнокерамічних). Коронка виготовляється індивідуально і перед установкою здоровий зуб доводиться обточувати (це небажано для дитячих зубів).

Хірургічне лікування діастеми полягає в пластиці вуздечки язика або верхньої губи. Зазвичай після втручання потрібно подальша ортодонтична корекція прикусу. До даного методу вдаються при діагностиці, якщо причиною діастеми є аномалії розвитку вуздечки губи.

Ортодонтичне лікування виконується із застосуванням вестибулярних пластинок або брекет-систем. Пластини краще підійдуть для корекції у дітей (до 12 років), оскільки в цей час зуби ще можна підправити в місце їх нормального розташування, тоді як для зміцнілих зубів можлива корекція тільки за допомогою жорстких брекетів. Подібне лікування не має на увазі обточування або шліфування зубів, але і для отримання результату потрібна велика кількість часу – зазвичай від півроку до двох, а то й трьох років. Брекет-системи підрозділяються на повні (тільки на верхніх або на верхніх і нижніх зубах) і часткові (корекція тільки деяких верхніх зубів), можливе використання знімного апарату, по типу ретейнера.

Вибір методу виправлення діастеми безпосередньо залежить від причини її формування, ступеня вираженості проблеми і бажання пацієнта, оскільки не всі пацієнти виявляють бажання носити брекети, а вже тим більше лягти на операцію.

Усунення міжзубної щілини у дітей

Корекція міжзубної щілини у дитини повинна бути почата якомога раніше. В першу чергу слід з’ясувати тип діастеми – справжня вона чи помилкова. Робиться це за допомогою рентгенологічного дослідження. При істинній діастемі коріння центральних різців формують шов між зубами або борозенку.

При заповненні такого шва сполучною або кістковою тканиною проводять кортикотомію – операція по корекції піднебінного шва. Це досить хворобливе втручання, після якого рана заживає тривалий час.

Якщо основна причина великого просвіту між зубами полягає в появі молочних зубів великого розміру, їх слід видалити, щоб виключити перешкоди для нормального росту постійних центральних різців.

Також потрібно стежити і за шкідливими звичками малюка (звичка гризти нігті, смоктання олівця, пальця) і вчасно викорінювати їх. Подібні звички можуть впливати на ріст зубів і в майбутньому можуть призвести до формування щілини між зубами не тільки у дитини, а й у дорослого.

Соцмережі