Чому хочеться пісяти в душі: Розбираємося, як влаштовані різні рефлекси

Ми відсмикуємо руку, коли доторкаємося до гарячого чайника, заплющуємо очі, коли прямо на нас летить м’яч, і намагаємося максимально зручно повернутися при падінні. Ці реакції контролюються дуже швидко, на рівні спинного мозку, і називаються рефлексами. Правда, кора головного мозку теж може підключатися в процесі – наприклад, якщо ви будете падати з коханою чашкою улюбленої мами в руках, то мозку доведеться зважити всі за і проти, перш ніж прийняти остаточне рішення. В основному рефлекси покликані захистити нас від реальних і потенційних загроз, хоча функцію деяких з них зрозуміти важко. Розібратися спробуємо з усіма.

Безумовні й умовні

Якщо спрощувати до максимуму, то рефлекс – це швидка реакція нервової системи на подразник, яка знаходиться поза зоною нашого контролю. З більшістю з них ми народжуємося – це, як говорили в школі на біології, безумовні рефлекси. Але є й умовні рефлекси – ті, що ми набуваємо в разі потреби протягом життя. Одним з перших дослідників умовних рефлексів був російський фізіолог і володар Нобелівської премії 1904 року Іван Павлов. Його легендарний експеримент, якщо ви раптом забули, полягав у тому, щоб провокувати у собаки вироблення шлункового соку за допомогою стимулу, що не має ніякого відношення до травлення: звуку або світла.

Робота з вивчення рефлексів триває і призводить до несподіваних відкриттів. У хребетних є так званий вестибулоокулярний рефлекс – він дозволяє зосередити погляд на одній точці, коли голова рухається. Довго вважалося, що він контролюється стволом мозку, але вчені з Королівського коледжу Лондона довели, що в його контролі беруть участь і області мозку більш високого порядку, що відповідають серед іншого за рухи рук. Так що примітивні рефлекси, можливо, не такі вже примітивні.

Автономні й дитячі

Після смерті мозку деякі пацієнти можуть ворушити кінцівками.І це бентежить родичів – адже якщо головний орган мертвий, то нічого подібного відбуватися не повинно, вірно? Не зовсім. В цьому випадку мова йде саме про спінальних рефлексах, які можуть виникати протягом 24 годин після смерті головного мозку, включаючи послідовність рухів відому як «феномен Лазаря».

Значна частина рефлексів автономна і працює всередині тіла. Наприклад, скакання артеріального тиску у відповідь на стрес або травлення у відповідь на потрапляння їжі в шлунок. У немовлят є ряд рефлексів, які не зустрічаються у дорослих людей: долонний, смоктальний, пошуковий і деякі інші.

Захисний кашель

Ми звикли думати про кашель як про щось не дуже позитивне, але в цілому кашльовий рефлекс – те, що допомагає нам залишатися здоровими, тому що позбавляє дихальні шляхи від патогенних часток. Коротко кажучи, якщо кашель не викликає болю і дискомфорту, а лікар не дав інших рекомендацій, пригнічувати цей рефлекс не варто. Якщо людина подавилася і закашляла, не потрібно стукати по спині – жодний зовнішній вплив не володіє такою силою, як кашель.

Кашель – це захисний рефлекс, який спрацьовує при попаданні чужорідних частинок в гортань, горло, бронхи; якщо частинки пилу, слизу або пилку виявилися в носі, виникає чхання. Принцип той же – швидкий потік повітря очищає порожнину носа від непотрібних компонентів. Нарешті, сльозяться від пилу, вітру або потрапила косметики очі – теж простий приклад захисного рефлексу.

Чому лікарі стукають по коліну

Вплив стимулу, в цьому випадку – молоточка, змушує стегновий м’яз злегка розтягуватися. Чутливі (сенсорні) нерви в м’язі посилають сигнал в спинний мозок; відповідний сигнал приходить із рухового нерва, змушуючи м’яз скоротитися. При цьому коліно злегка розгинається.

Це проста реакція, так званий моносинаптичний (тобто працює через один нервовий синапс) рефлекс, допомагає лікареві багато чого зрозуміти про стан нервової системи. З огляду на простоту і швидкість виконання, не дивно, що постукування молоточком стало частиною стандартного огляду.

Рефлекси можна прокачати

Хоча рефлекси здаються чимось постійним і незмінним, їх можна поліпшити. Наприклад, одне дослідження показало, що розслаблення (в такому випадку – медитативна практика) покращує швидкість виконання завдань на реакцію, в той час, як напруга, навпаки, ускладнює процес. Швидкість реакції відпрацьовується і в різних видах спорту – наприклад, в боксі.

Потенційними помічниками можуть стати яйця і шпинат, в яких міститься тирозин – ця амінокислота, можливо, теж пов’язана з поліпшенням швидкості реагування. А дослідники з Рочестерського університету та взагалі виявили, що екшен-відеоігри допомагають приймати більш швидкі, але не менш правильні рішення. І хоча це звучить надто вже добре, спробувати можна.

Чому при звуках води хочеться в туалет

Ситуація, в якій були всі: ви повідомляєте друзям, що вам терміново потрібно в туалет, і в цей момент головний жартівник в компанії починає включати на телефоні звуки струмків і водоспадів, хоча ви поки навіть не побачили заповітні двері. І це дійсно жахливо, тому що в туалет починає хотітися ще більше.

Хоча у науки немає остаточної відповіді питання, чому це відбувається, у неї є припущення. Одне з найбільш життєздатних серед них говорить, що, навчаючись справляти нужду спочатку сидячи на горщику, а потім на унітазі, ми звикли, що ця дія супроводжується характерними звуками (не тільки власне сечі, але і змивання води й навіть миття рук).

Це свого роду умовний рефлекс, який в підсумку так міцно закріпився в нашій свідомості, що деякі люди можуть захотіти в туалет, навіть коли просто дивляться на воду (хоча це не точно).

Кнісмезіс, гаргалезіс і інші

Історія з водою – хрестоматійний приклад, але їм, ясна річ, дивні рефлекси не обмежуються. Є, наприклад, тремтіння або спазми після сечовипускання, які частіше зустрічаються у чоловіків, ніж у жінок. І хоча вчені точно не знають, чим вони викликані, це може бути пов’язано з втратою певної кількості теплої рідини одночасно з оголенням частини тіла або внаслідок природного зменшення тиску після процедури. Іноді люди непритомніють після сечовипускання (за деякими даними, це 8% непритомності), але це вже не має відношення до рефлексів.

Інший рефлекс, відомий як «кіно для ув’язненого», спостерігається у людей, які багато часу проводять в повній темряві (космонавти, медитативні практики). Мова йде про спалахи світла (і кольору), які, як думають учені, виникають при комбінації фосфенов (плями й зірочки, які ми бачимо, коли закриваємо очі) з напруженою психологічною обстановкою.

Ще є кнісмезіс і гаргалезіс – два типи лоскоту, які психологи Дж. Стенлі Холл і Артур Аллін виділили ще в 1897 році. Кнісмезіс – це легкий тип лоскоту, який супроводжується відчуттям свербіжу (наприклад, від пір’їнки або мухи), але не сміхом. Гаргалезіс – активне лоскотання, що супроводжується сміхом, але здатне бути болісним, якщо людина, яка здійснює дію, не хоче зупинятися. Що цікаво, самі у себе ми можемо викликати кнісмезіс, але ніколи гаргалезіс.

Цікаві рефлекси

Інші дивовижні рефлекси – це почервоніння від сорому, надмірного хвилювання або емоційної напруги (потрібне підкреслити), пов’язане з гіперактивністю симпатичної нервової системи; мурашки, спровоковані холодом або знову ж емоціями, – тут, швидше за все, відбувається «помилка в програмі», оскільки активізуються ті ж канали зв’язку, що і при повідомленні про низьку температуру. Щодо причин позіхання наука продовжує сперечатися – чи перебуває справа в нестачі кисню або необхідності підтримувати оптимальну температуру мозку, вчені поки не вирішили. Останнє більш ймовірно, тому що при зміні висоти люди теж схильні позіхати.

Нарешті, у більшості ссавців є незвичайний рефлекс занурення, який дозволяє їм довше залишатися під водою. Він спрацьовує тільки в воді з температурою нижче 21 градуса Цельсія і тільки при зануренні в неї обличчя. Якщо це відбувається, то серцевий ритм сповільнюється, а кров концентрується в кінцівках, що значно збільшує шанси на виживання.

Японські вчені припускають, що саме людські рефлекси в майбутньому допоможуть створити унікальні системи захисту. Тому що навіть біометричні дані можна скопіювати, хоч це і складно, а ось скопіювати саккади (мікрорухи очей в процесі перегляду на що-небудь) і інші рефлекторні штуки куди складніше. Можливо, одного разу наші дивні рефлекси зіграють у формуванні нової кібербезпеки не останню роль.

5 рефлексів які можна перевірити вдома

Рефлекс Бабінського

Один з найбільш поширених рефлексів, який неврологи перевіряють шляхом впливу на нижню частину стопи чимось дратівливим. У дорослих пальці на нозі зазвичай скручуються, а у дітей до двох років і дорослих з травмою головного або спинного мозку – піднімаються і розгортаються.

 Глаберяний рефлекс

Легкі повторювані удари в область між бровами викликають змикання повік у немовлят. Але якщо подібне відбувається з дорослою людиною, це може свідчити про порушення в роботі мозку.

 Ністагм

Це мимовільні коливальні рухи очей, які можна спостерігати після обертання – наприклад, якщо попросити людину покрутитися на офісному стільці.

 Палмометальний рефлекс

Перевіряється шляхом натискання на долоню або почухування долоні. Якщо при цьому у людини мимоволі скорочується м’яз підборіддя, це може говорити про певні стани. Цей рефлекс може бути вродженим у дітей з синдромом Дауна та спостерігатися у дорослих пацієнтів з хворобою Паркінсона.

 Рефлекс Гоффманн

Рефлекс перевіряється легким клацанням по середньому і / або безіменного пальця руки і наглядом за тим, чи рухається при цьому великий палець. Хоча цей рефлекс часто присутній у здорових людей, є дані, що якщо рух сильніше на одній руці, ніж на інший, це може бути ознакою неврологічного розладу.

Соцмережі